Baltica

Okładka książki Baltica Piotr Borlik
Okładka książki Baltica
Piotr Borlik Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Agata Stec i Artur Kamiński (tom 0.5) kryminał, sensacja, thriller
Agata Stec i Artur Kamiński (tom 0.5)
Prószyński i S-ka
2023-08-17
2023-08-17
9788383520063

Nie było to moje pierwsze spotkanie z autorem. Zawsze cyztalo mi się książki miło i szybko, tak było też i tym razem, ale.. to było tak zagmatwane, że niejednokrotnie konieczny był powrót do poprzednich rozdziałów żeby zweryfikować czy właściwie interpretuje postać. Zakończenie zaskakujące. To prequel do całej historii zatem jestem ciekawa co będzie dalej i co wyjaśni się dzięki Baltice.

Przeczytałam już kilka książek autora i w zasadzie każda mi się podobala..ta jest jednak zupełnie inna niż pozostałe. Momentami miałam wrażenie jakbym czytała Musso, a nie Borlika. Pomysł fajny, fabuła nieoczywista, zakończenie zaskakujące.

Przeczytałam tę książkę nie wiedząc, że jest początkiem, a zarazem wyjaśnieniem, do serii kryminałów. Dla mnie zawarta tu historia mogłaby stanowić samodzielną opowieść. Jest dziwnie, intrygująco, zaskakująco. A ponieważ jestem miłośniczką pokręconych historii w rodzaju Cube, Existence, Kod źródłowy czy 13 Piętro, historia ta bardzo wpasowała się w moje gusta czytelnicze. To, co tu się dzieje powoduje, że niczego nie można być pewnym. Nawet końcowe wytłumaczenie pozostawia w niepewności.

MF Baltica jest statkiem kursującym między Polską a Szwecją. W trakcie niezbyt długiego rejsu pasażerowie mogą odpocząć, spędzić mini wakacje, oddać się czemuś, czego nie robią na co dzień. Niektórzy podróżują sami bądź z partnerem, inni całymi rodzinami. Różne są oczekiwania płynących, tak samo jak różne były motywacje wejścia na pokład.

Jedną z osób, które chcą popłynąć jest Sebastian. Wraz z żoną planują miło spędzić czas. Mimo iż jadą z dziećmi, zabrali mamę Doroty, by choć częściowo odciążyła parę i zapewniła im parę chwil samotności. Jednak mężczyzna przeżywa dziwną sytuację, przy próbie zabukowania się. Ma wrażenie, że wokół niego dzieje się komedia pomyłek, a on sam zaczyna wątpić w to co widzi. W końcu udaje mu się wejść na prom. Wkrótce okazuje się, że jest jeszcze kilkoro innych płynących, którzy również mają problemy z interpretacją rzeczywistości. Starsza pani, której syn wykupił wycieczkę, mężczyzna, który wciąż opowiada o nastoletniej córce czy młoda dziewczyna podróżująca z przyjaciółmi eksperymentującymi z halucynogenami. A to dopiero początek przedziwnych wydarzeń.

Książkę wysłuchałam w formie audiobooka. To specyficzny kryminał. Autor świetnie buduje fabułę, która wciąga czytelnika i zmusza go do zrozumienia o co w tym wszystkim chodzi. "Baltica" to moje pierwsze spotkanie z Piotrem Borlikiem. Z pewnością sięgnę po serię o Agacie Stec i Arturze Kamińskim. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

Niezwykle interesujący pomysł na fabułę. Mogę śmiało powiedzieć, że nigdy nie czytałam podobnej książki. Na początku można się nieco pogubić, ale po wejściu w konwencję jest już znacznie łatwiej. Oczywiście do końca zastanawiać się będziemy jaki będzie finał. Ale konia z rzędem temu, komu uda się przewidzieć zakończenie.

Polecam fanom nietuzinkowych rozwiązań fabularnych; ludziom, którzy lubią emocje i zagadki; każdemu kto lubi niekonwencjonalną literaturę.

Polecam fanom nietuzinkowych rozwiązań fabularnych;...

Nie. No po prostu - nie.

Nie. No po prostu - nie.

Ależ ta „Baltica” namieszała mi w głowie!
Było to moje pierwsze spotkanie z prozą Piotra Borlika i nie wiedziałam, czego się spodziewać.

Dopiero w trakcie lektury dowiedziałam się, że to prequel trylogii kryminalnej o Agacie Stec i Arturze Kamińskim.
Akcja wciągnęła mnie już od pierwszych stron.

Na płynący z Gdańska do Szwecji prom Baltica chce wsiąść między innymi pięcioosobowa rodzina. Dla Sebastiana i Doroty ma to być niecodzienny prezent z okazji piętnastej rocznicy ślubu. Podczas podróży dwójką ich dzieci ma zająć się babcia, a małżonkowie planują romantyczne chwile… Jednak już podczas odprawy zaczynają się problemy…
Tym samym rejsem płynie wiele osób, ale uwagę od początku zwraca kilkoro bohaterów.
To starsza pani, wdowa, którą nadopiekuńczy syn uraczył niespodziewanym prezentem w postaci wycieczki, troje młodych ludzi raczących się środkami halucynogennymi oraz namolny facet wciąż opowiadający wszystkim o swojej piętnastoletniej córce.
Już tu robi się ciekawie, ale to zaledwie preludium do tego, co wkrótce czeka czytelnika.

Właściwie nic więcej nie można zdradzić, by nie popełnić grzechu spojlerowania. Napiszę tylko, że rejs okaże się dla bohaterów podróżą do piekła!
Autor wpadł na niesamowity pomysł z wykorzystaniem motywu ludzkiej pamięci, świadomości (i nieświadomości) oraz przypadku. W pewnym momencie akcja staje się bardzo pogmatwana, ale uważny czytelnik szybko zorientuje się, że to eksperymentalna konwencja. Jednak jaki jest jej cel?

To podstawowe pytanie, które towarzyszy do końca lektury.
„Baltica” to kawał mocnej prozy, nieraz brutalnej, innym razem z nutą czarnego humoru. Atmosfera jest mroczna i robi się coraz cięższa, ale warto wkroczyć w ten skomplikowany, przypominający senny koszmar świat, bo poznać finał.

Przyznam, że dawno nie czytałam powieści łączącej cechy kryminału i horroru, która by mnie tak zaintrygowała.
Nie jest to jednak tylko książka, która ma podnosić odbiorcy adrenalinę. I treść, i zakończenie skłaniają do refleksji na temat naszej pamięci i jej możliwości oraz tego, jak może ona być wykorzystywana.

Całość napisana jest barwnie, dynamicznie, co współgra z pełną zwrotów, a często szaleńczą akcją.
Polecam tym, którzy lubią i cenią niebanalne opowieści. I proszę nie zrażać się, jeśli w pewnym momencie stwierdzicie, że nie wiecie, o co chodzi – warto uzbroić się w cierpliwość.

Ależ ta „Baltica” namieszała mi w głowie!

Akcja wciągnęła mnie już od pierwszych stron.

Na płynący z Gdańska do Szwecji prom Baltica chce wsiąść między innymi...

Troje, chyba można rzec głównych bohaterów. Sebastian, Laura i Celina wyruszają w rejs statkiem po Bałtyku. Jednak już od początku coś nie gra. A to zgubiona rodzina., a to brak biletów, jakiś koleś w masce świni. I cyk kolejny rozdział i kolejna jeszcze bardziej dziwna historia....do tego wszechobecna mirinda...

Ja tak pokręconej książki to jeszcze nie czytałam. Każdy rozdział to niejako inna historia zaczynana od nowa,a to wszystko po to żeby na końcu pozamiatać wszystko pod dywan i stworzyc jeszcze inne zakończenie.
Do stylu pisania i takich rzeczy nie mam zastrzeżeń. Ale pomysł na fabułę? No nie.....to nie dla mnie.

Ja tak pokręconej książki to jeszcze nie czytałam. Każdy...

Niestety, ale nie polecam. Książka napisana chaotycznie, trudno wciągnąć się w fabułę, ponieważ właściwie czyta się kilka razy niemalże to samo... Ostatnio chętnie sięgam po pisarzy, którzy akcje książek lokują w Trójmieście. Po Sobczak i kilku tomach Górskiego przyszedł czas na Borlika. Baltica to pierwsza książka tego autora po którą sięgnęłam. Niestety rozczarowanie. Prequel nie zachęcił mnie do kolejnych części. Przeczytałam do końca, licząc na spektakularne zakończenie, ale i ono mnie nie porwało.

Piotr Borlik jest jednym z moich ulubionych pisarzy. Pisze fantastyczne thrillery. Ale ta książka nie powinna zostać wydana. Książka ma być do czytania, a tego się nie da czytać i rozumieć. Deja vu, w każdym rozdziale i zakończenie eksperyment. Nie polecam , szkoda czasu.

Ebook. Dobra akcja

Ebook. Dobra akcja