Pestki

Wydawnictwo: Otwarte
literatura polska
Anita

Intymne zapiski o uwikłaniu w powinności i konieczności, o tym, co trzeba i co należy. Opowiadania układają się w historię o dziewczynie, która wtłoczona w świat utkany ze słów matki, babci, koleżanek, nauczycielek, chłopaków, kochanków, partnerów, pełen konwenansów i zasad zaczyna kawałek po kawałku tracić swoje życie. To ślady jej próby odnalezienia się w rzeczywistości, której sztywne ramy nie znoszą sprzeciwu, inności i wrażliwości.

Codzienność składa się z gestów i słów. Czasem zostawiają one w nas mikrourazy, drobne skaleczenia, które nie chcą się goić i układają się w kolejne warstwy smutku. Czy poczucie osamotnienia jest ceną za nadwrażliwość na świat?

źródło opisu: https://www.otwarte.eu/book/pestki

źródło okładki: https://www.otwarte.eu/book/pestki

książek: 1964
Monka | 2019-03-18
Przeczytana: 11 marca 2019

"Codzienność składa się z gestów i słów. Czasem zostawiają w nas mikrourazy, drobne skaleczenia, które nie chcą się goić i układają się w kolejne warstwy smutku." Zaskakujące jak bardzo jesteśmy wyczuleni na słowa innych. To one po części nas kształtują czy tego chcemy czy nie... Mogą nas motywować, dodawać wiary we własne możliwości i po prostu uskrzydlać, ale mogą równocześnie ranić, niszczyć i zasmucać. "Pestki" to zbiór bardzo osobistych "zapisków o uwikłaniu w powinności i konieczności, o tym, co trzeba i co należy." To nietypowy pamiętnik młodej kobiety. Osoby, która od najmłodszych lat bardzo jest wyczulona na słowa swoich najbliższych. Matka, babka, koleżanki, nauczyciele, koledzy, partnerzy wszyscy nie szczędzą jej słów krytyki, czegoś od niej wymagają i oczekują. To sprawia, że stopniowo traci ona samą siebie. Najsmutniejszy jest fakt, że to nie jest historia jednej kobiety. W jej pamiętniku zapisana jest pewna uniwersalność. Myślę, że takich kobiet jest dużo, dużo...

Czytaanna | 2019-03-13
Przeczytana: 13 marca 2019

"Pestki"- książka w formie pamiętnika, składająca się z czterech części. Opisująca życie dziewczyny od małego dziecko,aż do dorosłej kobiety.
Kobiety, której każdy udzielał rad "złych rad". I o tym jak ma postępować w swoim życiu,bo co inni powiedzą.
Nie bardzo radzi sobie z tym problemem, ponieważ sama by chciała czegoś innego od życia, a nie tego czego od niej wymagano.
Ciągła krytyka i upominania doprowadzają do sytuacji, że dziewczyna coraz częściej mysli o śmierci.

I takie pytanie możemy sobie zadać po przeczytaniu książki.
Czy jest sens udzielać innym rad tych nie koniecznie dobrych, nie zastanawiajac się jaki to będzie miało wpływ na jego psychikę ?
Myślę że "Pestki" jest taką dobrą lekcją, dla nas i taką podpowiedzią jak mamy się zachowywać wobec innych osób. Aby ich nie ranić i pozwolić zadecydować o swoim zachowaniu i sposobie życia.

Książkę bardzo polecam bo jest wartościową lekturą i bardzo pouczajacą.

Zosia | 2019-03-15
Przeczytana: 14 marca 2019

"Pestki" to swoistego rodzaju pamiętnik dziewczyny starającej się zrozumieć otaczający ją świat na różnych etapach życia. Na każdym kroku jest pouczana przez matkę, babcię, prababcię, koleżanki, chłopaków, nauczycieli. Wszystko po to, by dopasować się do obowiązujących reguł w społeczeństwie. Nie ma w nim miejsca na żal, smutek, łzy. Cały czas młoda dziewczyna podejmuje próby ich przestrzegania. Niestety zamiast uzyskać zadowalający rezultat dla wszystkich. Kawałek po kawałku traci poczucie własnej tożsamości.

Książka bardzo mnie urzekła swoją formą jak i treścią. Anna Ciarkowska ukazała sztywną, pełną zasad rzeczywistość. W niej nie ma miejsca na bycie innym. Wszystkie próby sprzeciwu traktowane są jako dziwactwa, coś niezrozumiałego. Całość książki jest podzielona na cztery
części. Rozpoczynając od najmłodszych lat, a kończąc na życiu dorosłym bohaterki. Rozdziały są dość krótkie. Rozpoczynają się one od nakazu, zakazu czy pouczenia przez osoby z otoczenia...

ewa1may | 2019-03-12
Przeczytana: 12 marca 2019

"Pestki" Anny Ciarkowskiej to niezwykła książka, która wygląda jak pamiętnik i która w pewnym sensie pamiętnikiem jest.
Są to bardzo osobiste zapiski dziewczyny, która na każdym etapie swojego życia /jak każdy z nas/ słyszy od swoich bliskich i znajomych różne nakazy, zakazy i "złote rady".
Powieść składa się z 4 części i wielu podrozdziałów zaczynających się właśnie tymi "komunikatami", przykładowo: jesteś na to za duża, to nie koniec świata, nie jesteś pękiem świata, przestań histeryzować, nie on pierwszy, nie ostatni, nie rób z siebie ofiary itp. Zastanawiam się, ile razy każdy z nas takie słowa słyszał...
Autorka jest świetnym obserwatorem otaczającego świata, zmusza czytelnika do refleksji, powrotu do czasów dzieciństwa, różnych doświadczeń i osób. Pierwszoosobowa narracja pamiętnika, pozwala zajrzeć w głąb duszy bohaterki, która bardzo filozoficznie podchodzi do życia, swoich problemów, dorastania, dojrzewania, przemijania.
Już będąc małą, wrażliwą dziewczynką zrozumiała...

Lulu | 2019-03-06
Na półkach: Książki 2019, Przeczytane
Przeczytana: 28 lutego 2019

Książka składa się z czterech części, w których zawarte są krótkie opowiadania, a całość tworzy historię „dziewczyny urodzonej na granicy północy". Każde opowiadanie zaczyna się od słów wypowiedzianych przez babcię, matkę, koleżankę, kolegę, nauczycielkę czy partnera życiowego. Są to przeważnie nakazy i zakazy, które gromadzą się w dziewczynie i ciążą jej. Ona stara się pokazać czytelnikowi jak rozumie wypowiadane słowa i jakie emocje w niej wywołują.

Książka niesie przesłanie, aby przed wypowiedzeniem tych złych słów zastanowić się, czy nie skrzywdzę innej osoby, ale też pokazuje jaką moc mają wypowiadane słowa. Do „Pestek” będę wracała jeszcze nie raz, aby przypominać sobie, że warto chwalić innych, a nie ciągle wymagać.

Jabłuszkooo | 2019-03-12
Przeczytana: 12 marca 2019

,,Pestki'' to zbiór tekstów, które są niesłychanie prawdziwe, pełne emocji i przedstawienia otaczającego nas świata. Przedstawienia doświadczeń, społeczeństwa oraz form w jakie próbuje nas wcisnąć. Znajdują się w nim uniwersalne i autentyczne zdania, które usłyszał każdy z nas przynajmniej (!) raz. Osobiście jestem zachwycona tym tomikiem, ponieważ raczej podchodziłam do niego sceptycznie, a zaskoczył mnie naprawdę mocno i pozytywnie. Jedyne co mi zostało to polecać go, ponieważ naprawdę jest tego wart! <3

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

Poetyka | 2019-03-17
Przeczytana: 17 marca 2019

Dziękuję Wydawnictwu Otwarte za otrzymanie tej książki i możliwość podzielenia się wrażeniami.

„Słowami też można dotykać. Nawet czulej niż dłońmi.” - pisał Janusz Leon Wiśniewski, ale…
Można też nimi zranić.

Oprócz głównej bohaterki to właśnie słowa, zdania, opinie - grają tu główną rolę.

„Świat składa się ze słów, które do mnie powiedzieliście”.

To ich przekaz, sprawia, że wciąż strofowane dziecko zamyka się w sobie, a już jako nastolatka, próbuje grać, aby dopasować się do wyznaczonych norm.

Jest to bardzo wrażliwa osoba, po niej „nie spływa jak po kaczce”, ona latami kumuluje opinie o sobie i jako dorosła kobieta, jest nimi przesiąknięta na wskroś.
To wszystko zaważy na jej życiu.

Książka podzielona jest na cztery części, oddzielające cztery etapy życia. Każdy zaczyna się usłyszanym zdaniem, które raniąc –zostawia ślad.

Mama: ”Zobaczysz jak mnie kiedyś zabraknie,
babcia: ”Wszyscy umrzemy”,
koleżanki: ”Jesteś głupia. Najgłupsza”,
sąsiadki: „Niegrzeczne dziewczynki idą...

aali | 2019-03-23
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 23 marca 2019

"Nie garb się", "co z ciebie wyrośnie", "nie przesadzaj", "to nie wypada", "bądź grzeczny". To tylko słowa, ale takie, które osadzają się w nas. Zdania, które potrafią nas dotknąć, głęboko zranić.
Powtarzane przez rodzinę, przyjaciół, bliskich potrafią zakorzenić się głęboko, wywołując poczucie wstydu, wyobcowania, odrzucenia, uczucia bycia niekochanym. "Pestki" Anny Ciarkowskiej, pamiętnik młodej dziewczyny, która na każdym kroku doświadcza nakazów,
zakazów, dobrych rad, które podważają poczucie jej wartości, to historia w której każdy z nas odnajdzie choć cząstkę siebie i swojego życia. To książka, która przypomni nam słowa, które kiedyś usłyszeliśmy, które mówiły jak mamy żyć, słowa, które powielając schematy
wypowiedzieliśmy. To również opowieść o utartych schematach i konwenansach, o tym co wolno, a czego nie, co wypada, co ludzie powiedzą, o wtłoczeniu w sztywne ramy wytyczone przez społeczeństwo, w którym nie ma miejsca na bycie...

ZaczytanaOlaa | 2019-03-11
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 marca 2019

"Samotność nie jest wtedy, kiedy nie masz się do kogo odezwać. Tylko kiedy wiesz, że nikt nie zrozumie tego, co mówisz."

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki i naprawdę bardzo udane. Nie spodziewałam się, że to własnie "Pestki" tak mną poruszą, wciągną i skłonią do większej refleksji.

Książka ta składa się z czterech części i krótkich, ale wciągających i naprawdę dobrych opowiadań. Główna bohaterka od najmłodszych lat jest przez wszystkich pouczana. Wszyscy, których spotyka w swoim życiu wiedzą jak ma żyć, co ma robić, co jest dla niej odpowiednie, a czego powinna unikać. Tak naprawdę, to wszyscy chcieli przeżyć życie za nią, a ona chciała od życia po prostu czegoś więcej.

Opowiadania te tak mnie wciągnęły, że przeczytałam całą książkę w jeden dzień. Autorka pisze tak dobrze i przekazuje czytelnikowi wszystkie emocje i uczucia, co naprawdę skłoniło mnie do refleksji i przemyśleń nad własnym życiem.

Każdy z nas, nagle w swoim życiu poczuje się samotnym i...

Beata | 2019-03-09
Przeczytana: 09 marca 2019

Pestki to książka, która mnie pozytywnie zaskoczyła. Całość składa się na historię pewnej dziewczyny, jednak... nie jest to pusta historia. Ta książka to swego rodzaju lekcja. Lekcja o życiu, o mocy wypowiadanych słów, o tym jak nawet najbardziej „złote rady” potrafią nas zmienić, być może nawet zranić.
Myślę, że każdy z uwagi na swoje doświadczenia może ją odebrać w różny sposób, jednak polecam przeczytać i przekonać się czy aby u Was nie było trochę podobnie..