Chłopcy, których kocham

poezja
Otwarte
2018-01-31
2018-01-31

Okładka książki Łódź. Ilustrowany atlas architektury Anna Ciarkowska, Błażej Ciarkowski
Łódź. Ilustrow... Anna Ciarkowska, Bł...

Czytałam "Pestki" Ciarkowskiej i w ogóle mi ta powieść nie przypadła do gustu. Z tego co pamiętam, to nawet nie do końca była powieść, a "Chłopcy, których kocham" to też taka nadpoezja. Bo nie powiem, że nie poezja, ale jest to coś innego. Podoba mi się taka forma, w stylu Bukowskiego. Wielu poetów, zwłaszcza współczesnych, do niego porównuję. Nie mam na myśli jednak wiele więcej niźli formę. Krótkie zdania, urywane, wyrazy, pomieszane strzępki i strużki. Losowe kropki jakieś, z małej, dużej, przecinki, lubię, kiedy są rzucone zgodnie z emocjami. Takie te wiersze wszystkie wyszeptane, a ja się chyba bardziej odnajduję w krzyku. Zdarzały się tutaj fragmenty zaskakująco dobre, pojedyncze frazy, ale większość to dla mnie bajdurzenie. Brutalizm mojej recenzji wynika z tego, że cóż, opisuję przez pryzmat mojej wrażliwości, każdy czytelnik odczuwa w zgodzie ze swoimi emocjami. Może dlatego coś umyka, może dlatego mi Pawlikowska-Jasnorzewska nie leży. I Ciarkowska mi nie leży, a przynajmniej nie do końca. Jest bardzo kobieca, dziewczyńska wręcz, subtelna, delikatna. To zaprzeczenie tego czym ja jestem. Romantycznie skrada się do miłości, a ja biorę wszystko albo nic, bez półśrodków.
Niemniej, na końcu poza wierszami są listy. List pierwszy genialny, o tym, że ciepłe kobiety często zakochują się w zimnych, niedostępnych emocjonalnie mężczyznach. I o tym, czemu z reguły to się źle kończy, dla wszystkich. Są czasem u Ciarkowskiej takie zestawienia, metafory trafne, że aż mam ochotę dać jej za to nagrodę. Trochę Beatę Obertyńską mi przypomina i jej "Tartą różę". Bardzo dużo smutku w tych wierszach, samotności, nie-miłości, tęsknoty, żalu. Najgorzej, że czytając czułam jakby to było. Nie było mi miło. To samo miałam z "Pestkami", była dla mnie zbyt depresyjna. Nie mam takich dramatycznych doświadczeń, rozstań, bólu, nie chcę współodczuwać. Może inaczej będzie, jeśli ktoś ma takie popękane różne tam, serce, duszę, dłonie, czy inne elementy? Wierzę w to, że nie mam, chcę w to wierzyć. Nie chcę się odnajdywać w tej poezji, może po prostu staram się sobie wmówić, że ona mnie nie dotyczy i udawać, że tego nie czuję, nie czułam, a już na pewno nigdy nie poczuję.
Nie chcę tego.

Pięknie wydany jest ten tom, mnóstwo ciekawych ilustracji. Czytałam wyjątkowo formę papierową, dla mnie na minus, bo przez to książka robi się ciężka, nieporęczna. Rozumiem, że to jest estetyczne. Po prostu należę do osób, które przedkładają treść nad formę.

Smutno, smutno. Wciąż myślę o tym pustym łóżku, o tym nie-kochaniu, a byciu obok.

Wyzwanie czytelnicze LC kwiecień 2024: Przeczytam książkę, która przeniesie mnie w inne miejsce (4)

Nie trafiło w moją wrażliwość w ogóle. Bardzo krótkie formy (czasami na jednej stronie znajduje się dosłownie równoważnik zdania składający się z trzech słów i tyle),ale niekoniecznie bogate w treść. Próbuje udawać polską Rupi Kaur, ale Rupi mnie przynajmniej jakoś poruszyła, a Ciarkowska niestety nie. Daję o jedną gwiazdkę więcej, bo tomik jest pięknie wydany i ma ładne ilustracje.

Wiersze były tandetne.
Nie było to nic odkrywczego. Mogę nawet powiedzieć, że wiersze były płytkie i zlewały się ze sobą. W dodatku nie wywołały we mnie żadnych emocji, chyba że chodzi o zażenowanie - tutaj się udało! Jedyne co mi się podobało to ilustracje w środku, które są CUDOWNE ❤️

Wiersze były tandetne.

Przyjemna poezja, jednak nie do końca przypadła do mojego gustu. Mimo wszystko polecam, jeśli ktoś ma ochotę odkryć inne gatunki literatury

Nie poruszyły mnie te wiersze w żaden sposób. Są po prostu słabe.

Nie poruszyły mnie te wiersze w żaden sposób. Są po prostu słabe.

Niektóre wiersze bardzo mnie poruszyły, w niektórych odnalazłam siebie, a niektórych po prostu nie rozumiałam.

Ilustracje i wydanie przepiękne. Poezja dobra dla nastolatek. Nic szczególnego.

Ilustracje i wydanie przepiękne. Poezja dobra dla nastolatek. Nic szczególnego.

300 stron wspaniałej uczty dla wszystkich zmysłów. Bardzo trafne spostrzeżenia na temat życia i miłości. Dodatkowo cztery wspaniałe opowiadania :)
Twarda oprawa, szyte kartki, gruby papier, niebieskie kolorowane kartki wzbogacają wartość treści. Sama treść zniewalająca.
Zostawiam kilka wierszy:
"wczoraj otarliśmy się o koniec świata.
Zamiast deszczu meteorytów
spadł na mnie tylko twój dotyk, dużo twojego dotyku".
*****
"Są ludzie, którzy zostają w kąciku ust, w załamaniach rąk,
Gdy myślisz, że są już najdalej,
gdzieś najbliżej serca słyszysz
znajome kroki.
Nie mów, że to przejdzie.
Nie mów, że to przeminie.
Bo ja czasem budzę się we śnie,w którym ktoś został".
****
"Jestem dziewczyną, co się zdarza raz na sto.
Niektórzy mówią, że na tysiąc.
Jestem ziarnem znalezionym w korcu maku,
z którego wyrośnie przemożna tęsknota.

Jestem przecież dziewczyną, co się zdarza
raz na życie. No może dwa".

Serdecznie polecam, przeczytać i przeżyć te emocje :)

Zostawiam kilka wierszy:
"wczoraj otarliśmy się o koniec świata.
Zamiast deszczu meteorytów
spadł na...

Ocena wierszy jest czymś niezwykle trudnym, bo przecież trudno dać jakąś liczbę, gdy chodzi o ludzkie uczucia, emocje, uzewnętrznienie się, ale spróbuję.

Jedne teksty mogą trafić do odbiorcy bardziej, inne mniej, w zależności od wielu czynników. Ja osobiście znalazłam swoistą nić połączenia tylko (a może aż?) z kilkoma utworami, choć zarówno cenię poezję, jak i książkę "Pestki" autorki, w której dla porównania, oznaczyłam mnóstwo fragmentów, które mnie przeniknęły. Z wierszami tymi zaś było inaczej, nie mniej jednak wrażliwość autorki dostrzegam. Zgadzam się też z jej słowami z początku książki: "W poezji nie chodzi o to, by zrozumieć, ale o to, by poczuć".

Chciałabym pozostawić trzy utwory, które szczególnie ze mną korespondują:

"Tęsknota jak horyzont szeroka i wszechobejmująca.
Gęstniejąca nad ziemią jak mgła".

"Potrzebuję słowa na uspokojenie.
Jednego słowa, które sobie zasuszę
na płasko w jakiejś książce,
które sobie schowam do portfela jak rybią łuskę".

"Jesteśmy przypadkiem,
więc zdarzajmy się częściej".

A poza tym tomik jest pięknie wydany. Z tego powodu nie jestem pewna, czy wypada mi zwrócić uwagę na to, że ma aż 300 stron, ale niewiele treści, która mogłaby zmieścić się na połowie tychże stron.
Twarda oprawa, cudowna, morska kolorystyka, minimalistyczne, urocze rysunki dodają "tego czegoś" tej pozycji, ale z drugiej strony, jeśli na stronie znajduje się kilka wersów lub zdań, a na drugiej maleńka ilustracja, to czy nie można było tych dwóch rzeczy wstawić razem? Ot, takie techniczne rozważania. Jednak trzeba przyznać, że przeglądanie tego tomiku sprawia przyjemność.

Chętnie przeczytałabym następne wiersze autorki. W niniejszych była odczuwalna miłość i to co z nią związane. Co mogłoby znaleźć się w kolejnych? Jestem ciekawa.

1. Przepiękne ilustracje
2. Rozumiem, że tomik opisany jest jako "krótkie notatki z codzienności, raporty z załamań i zapiski z uniesień", ale....:
3. Niestety duża część utworów była naprawdę płytka..?
4. Wiersze często składające się z dwóch, czasem trzech zdań. Zdarzały się też takie, które składały się z jednego zdania/równoważnika zdania/dwóch-trzech wyrazów... Zabieg bardzo instagramowy, coś na wzór "Mleko i miód" Rupi Kaur. Niektórym to się będzie podobać, niektórym mniej,
5. Tutaj nie chcę w żaden sposób oceniać, ale autorka, czy też podmiot liryczny ma chyba jakiś fetysz męskich pleców?? Ten motyw bardzo często powracał w utworach
6. Wiersze nie były jakieś odkrywcze, może bardziej chwytające chwilę i uczucie w danej sytuacji, ale nadal nie było to poruszające. Zlewały się, ich treść jest do siebie bardzo podobna.
7. Listy na końcu trochę lepsze
8. W jakiś sposób mnie raziło częste porównywanie postaci męskiej do kamienia, ryby, ostrygi...itp. itd.

1. Przepiękne ilustracje
3. Niestety duża część utworów była naprawdę płytka..?

• Poezja