Pestki

2019-03-13
2019-03-13
literatura polska
Inne

Okładka książki Łódź. Ilustrowany atlas architektury Anna Ciarkowska, Błażej Ciarkowski
Ocena 6,5
Łódź. Ilustrow... Anna Ciarkowska, Bł...

Oficjalne recenzje i

W pogoni za normalnością

586 320 13

Smutny dziennik dziewczyny, która nie otrzymała odpowiedniej pomocy.
Od samego początku dziecko, które boryka się z ukrytą depresją i niestety zagłębia się w nią wraz z upływającymi latami.
Ciekawie napisane, rozdziały krótkie, zaczynające się od pospolitych zdań, które często w życiu możemy usłyszeć.

Smutny dziennik dziewczyny, która nie otrzymała odpowiedniej pomocy.

Niezwykle depresyjna, przygnębiająca i nudna książka, w której nie odnalazłam żadnych plusów. Wręcz przeciwnie, uważam, że wiele wymienionych tam kwestii i wątków napisane zostało nad wyraz, ot tak, dla wywołania dramatu i pokazania jaki to naród polski zły i każdy jest jednakowy. Nie polecam. Szczególnie osobom, które mają gorszy czas, ta pozycja tylko was dobije i nic nowego (ani dobrego) w wasze życie nie wniesie.

książce Pestki wiele osób, może znaleźć historię z własnego życia. Historie te są dogłębne, przenikające i skłaniające do refleksji. Często myślimy, że jesteśmy sami i nikt nas nie zrozumie. Jednak po przeczytaniu tej książki pomyślałam: Halo, ja też tak mam!
Wszyscy mamy te same doświadczenia a Ciarkowska świetnie ujęła to właśnie w tej książce.

Dewocje stanowiły kolejny krok rozwoju Pani Ciarkowskiej, były lepsze... ale wrażliwość i oko do ludzi w Pestkach jest na wysokim poziomie.
Książka do mnie trafia, książka mnie boli.
Historia dziewczyny w jej różnych okresach, stadiach rozwoju aż do końca. Czy nie każdy trochę tak ma?

Za kapitalne pomysł rozpoczynania rozdziałów od "oklepanych" zdań, niemal ludowych przysłów które funkcjonują w kulturze, + 1 do oceny! Świetne zebrane szpilki i noże, które często trafiają w serca.

Książka ładnie i zgrabnie wydana, czytało się z dużą przyjemnością.

Książka do mnie trafia, książka mnie boli.

Bardzo dobre spotkanie ze współczesną kobiecą polską prozą. Dziewczyny jednak potrafią w literaturę piękną, Anna Ciarkowska potrafi na pewno.

Zbiór szybkich obrazków z mnóstwem drobiazgów, które sprawiają, że jest prawdziwie, a w tej prawdziwości niesamowicie komfortowo, choć Anna pisze o mało komfortowych sprawach. W zasadzie cała ta książka składa się z dyskomfortów. Uwodzi słowami, rozczula wachlarzem pierdo-zdań, które słyszymy w młodości, a które zupełnie nic nie znaczą.

Mimo literackiej lekkości – przejmująco smutne.

Uważam, że to dobra książka, gdyż "rozprawia się" z pseudo mądrościami, komentarzami i ocenami , które (niekiedy bezkrytycznie i bez odpowiedzialności) ferują osoby wokół nas. Niestety włącznie z rodzicami i dalszą rodziną. Na przykład: "Wszyscy umrzemy...", " Ludzie patrzą, więc...", " Jakie ty, dziecko, możesz mieć problemy?!", " Potrzebujesz faceta...", "Jesteś głupia!", "Przecież nic pani nie jest...", "Inni mają gorzej..." itd.
Autorka "bierze na warsztat" owe hasło, ową "wielką mądrość", którą słyszymy w życiu i uzupełnia ją tym, co za tym stoi, z czym to się wiąże (choćby w kontekście osoby wypowiadającej owo pouczenie) oraz okrasza niekiedy bardzo ciekawymi pytaniami i dywagacjami, swoistym "dzieleniem włosa na czworo". To daje do myślenia.
I to nie są hasła przez nią samą wymyślone. Ileż razi i ja takowe słyszałem i w swoim życiu...! (Pytam się, czy i ja coś podobnego wypowiadałem? Jak często? Do kogo?)

Patrząc od innej strony można by postawić pytanie: na ile człowiek, zwłaszcza dziecko, jest w stanie obronić się wobec takiego "naporu fali"? Na ile też autorka przestrzega nas i między wierszami pyta, czy można wszystkie te "życiowe mądrości" bezkrytycznie pochłaniać, zwłaszcza kiedy nasze zdolności intelektualne i pojęcie o życiu nie znajduje się już na poziome dziecka. Książka ukazuje, że owoc tego typu prowadzenia dziecka, młodej osoby, a wreszcie dorosłego prowadzi, jak też - od drugiej strony - owoc wchłaniania takiej "mądrościowej papki" prowadzi do...

Zastanawia fakt, że zarówno we wcześniej przeczytanych "Dewocjach", jak i w " Pestkach" nie bardzo słychać głos mężczyzn, a nawet brak jest ich realnej obecności (w "Pestkach" z wyjątkiem chłopaka głównej bohaterki i jakiegoś drugiego "kandydata"). Czy jest to celowy zabieg, przez który pani Anna, obok ukazania tych wszystkich "kobiecych mądrości", daje do zrozumienia, że istnieje - niestety - też coś takiego, jak brak wypowiedzianej mądrości czy dobrej porady ze strony mężczyzn? To chyba trafne spostrzeżenie, choć niewrażone w książce jasnym komentarzem, że w dzisiejszym świecie mądrych mężczyzn niejako brak. W praktyce duszpasterskiej ja także niejednokrotnie spotkałem się z sytuacjami, że "rozmowy o życiu" prowadzi kobieta. Mężczyzna, jeśli nawet jest fizycznie obecny, robi czasem wrażenie nie rozumiejącego tego, o czym mówimy, albo jeśli nawet (oczami ukazuje, że) rozumie, przyjmuje postawę ryby, ma "wodę w ustach". To też może dać do myślenia nam, mężczyznom. Czy także kobietom?

To moja druga lektura książki autorstwa pani Anny Ciarkowskiej (po "Dewocjach") i muszę powiedzieć, że jej styl pisania i komentowania życia jest dla mnie poetycki, barwny, porywający. Wspaniały. Choć i tu ("Pestki) i tam ("Dewocje") ostatni akord książki (i życia) nie brzmi zbyt durowo...

Książka po przeczytaniu ciężko zaległa na moim sercu niczym niestrawiona pestka na żołądku.
Mam nadzieję, że szybko opuści moje myśli, bo się z nią w żaden sposób nie identyfikuję. Ja mimo wszystko kocham moje "robienie życia" i być może dlatego "Pestki" były dla mnie nadprzeciętnie trudne.

Opowiedziana przez Annę Ciarkowską historia jest pełna poezji o gorzkim smaku. Kosztowałam ją strona po stronie aż już miałam jej serdecznie dość.
W czasie czytania, wrażliwość młodej dziewczyny skropliła się w mojej głowie w jakąś zatęchłą nadwrażliwość.
Powtórzę to jeszcze raz , mam nadzieję, że te krople szybko wyparują z mojej głowy, bo jest mi w tym momencie niesamowicie ciężko.

A jednak mimo wszystko polecam przeczytać "Pestki". Są mocne, dziwne, piękne, smutne, przytłaczające...
Są niczym smak jątrzącej się rany, są jak wewnętrzny stygmat, który boleśnie krwawi samotnością i niezrozumieniem.
Widzę w nich głębię i słowa, które trafiają w sedno. Poezji jest tu ogrom, prawie jak w " Sklepach cynamonowych" B. Schulza.

Smutna opowieść o dziewczynie, która nie potrafi znaleźć swojego szczęścia.

Smutna opowieść o dziewczynie, która nie potrafi znaleźć swojego szczęścia.

"Ile waży to, co do mnie dziś powiedzieliście?"

"Wszyscy żyją, jak żyli, chodzą i robią świat, tak jak robili, i tylko ja pośrodku tego wszystkiego wysycham, rozpadam się i czernieję. Już wiem, że nie przeżyje świata do końca."

"Konserwuje nas cieniutką, błyszczącą warstwą pozoru, która dopiero na starość zaczyna pękać w zmarszczki."

Kocham słowa. Odnajduję się w słowach, kiedy świat pędzi nieustannie, spowalniają jego szaleńczy rytm. W zdaniach można się ukryć, zapomnieć na chwilę, że biegniemy po to, żeby móc przystanąć.
W efekcie nie wyłapujemy słów, którymi obrośliśmy przez te wszystkie lata. Które czasem murem tamują naszą krew, pozbawiają żywotności. Najbezpieczniej jest zapomnieć, że stanowią broń. Że rzucane pestki w końcu wypuszczą plon, jakim jest nasze życie.

Uważajmy na pestki rzucane w innych.

"Ile waży to, co do mnie dziś powiedzieliście?"

Kocham słowa. Odnajduję się w...

,,Świat składa się ze słów, które do mnie powiedzieliście.

Gdybym tu i teraz rozpadła się na tysiąc części, stałabym się zbiorem głosów, które mówią mi, jak żyć."

Słowo - często rzucane bez zastanowienia, czasem nieświadomie, a może czasem aby dopiec? Czasem może po prostu popełnia się gafę. Ocenia, radzi, choć nikt o to nie prosi. Już od dzieciństwa narzucano nam pewne normy i reguły. Uczono co wolno, a czego nie, jak wypada, a jak nie. Pielęgnowano w nas życie według zasad, a one kiełkowały w nas jak pestka rzucona w ziemię. Taka pestka, która niejednokrotnie uwiera, a której nie umiemy się pozbyć, a wtedy czasem przychodzi depresja. Niejednokrotnie powtarzano, że młodzi mają tak dobrze, że ich problemy to nie problemy. Niejednokrotnie padały stwierdzenia,że za chuda, za gruba, że trzeba się ustatkować, założyć rodzinę,bo jak to tak w pojedynkę? Nie ważne,czy to słowa mamy,babci, nauczycielki, koleżanki, sąsiadki, bądź partnera, każde uwiera tak samo. Słowo ma jednak wielką moc, na każdego wpływa inaczej, a Anna Ciarkowska stworzyła zapiski o pewnej dziewczynie, które dają do myślenia i pozwalają odnaleźć się w nich każdemu czytelnikowi. Bo któż z nas nigdy nie usłyszał słów krytyki, podpowiedzi co wypada, jak powinno, a co jest nieodpowiednie? Któż z nas nie został nigdy zignorowany w swojej indywidualnej inności? Któż nie był świadkiem wyśmiewania przez rówieśników, czy wyścigu do dorosłości wśród młodzieży? Wreszcie któż z nas nie usłyszał, że inni mają gorzej? Ale czy wyznacznikiem szczęścia jest wyłącznie posiadanie dwóch nóg, dwóch rąk i sprawności fizycznej?

,,Świat składa się ze słów, które do mnie powiedzieliście.

Video

Video