Popularne wyszukiwania
Polecamy
Anita Anand
4
7,2/10
Urodzona: 28.04.1972
Od ponad dwudziestu lat jest dziennikarką radiową i telewizyjną. Mieszka w Londynie, prowadzi program w BBC Radio 4. Jej pierwsza książka, „Sophia: Princess, Suffragette, Revolutionary”, poświęcona indyjskiej księżniczce Sofii Duleep Singh znanej z zaangażowania w ruch niepodległościowy i postulaty sufrażystek, została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę. W 2015 roku wspólnie z Williamem Dalrymplem napisała książkę „Koh-i-Noor. Historia najsłynniejszego diamentu świata” (wydaną w Polsce przez Noir sur Blanc).
7,2/10średnia ocena książek autora
82 przeczytało książki autora
187 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
The Patient Assassin: A True Tale of Massacre, Revenge and the Raj
Anita Anand
8,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
2019
Koh-i-Noor. Historia najsłynniejszego diamentu świata
William Dalrymple, Anita Anand
6,8 z 64 ocen
203 czytelników 18 opinii
2019
Najnowsze opinie o książkach autora
Koh-i-Noor. Historia najsłynniejszego diamentu świata William Dalrymple
6,8
Koh-i-Noor najpopularniejszy brylant świata. Indyjska oznaka potęgi i bajecznie bogatych władców, rozpalająca zmysły ówczesnych rządzących. Przedmiot pożądania, ale i ciążąca klątwa drogocennego kamienia. Pozostawiony na wolności błyszczy. Zamknięty w gablocie na Wielkiej Wystawie wydaje się brzydszy niż w legendach i płowieje w oczach Europejczyków, nie pomagają nowe materiały ani sztuczne światło. W zamknięciu stracił blask. Jedna z ostatnich scen, gdzie młody jeszcze Dilip Singh bierze go do ręki, by obejrzeć utracony klejnot, jest bardzo wymowna. Książka rewelacyjna. Czyta się niezwykle przyjemnie. Nie tylko dla wielbicieli błyskotek.
Koh-i-Noor. Historia najsłynniejszego diamentu świata William Dalrymple
6,8
Wyraźnie widać różnicę między dwoma częściami książki. Dalrymple jest historykiem - i pierwsza część to wyważony, choć zdecydowanie pasjonujący podręcznik historii. Tekst Anand charakteryzuje reporterskie zacięcie i większą emocjonalność. Ktoś mógłby się przyczepić, że publikacji przez to brak spójności. Nie uważam tego za wadę, wszak każdy z autorów odcisnął swój własny styl na tekście. Jednocześnie oboje są dobrymi rzemieślnikami tekstu.
Pozycja popularnonaukowa, osadzona w egzotycznych realiach Azji Środkowej i półwyspu Indyjskiego oraz równie dla Polaka egzotycznych czasach kolonializm. To taka historia, jakiej nie uczyliśmy się w szkole.
Olbrzymi plus dla Noir Sur Blanc i Witolda Siemaszkiewicza za intrygującą, niestandardową okladkę nadającą publikacji prawdziwie królewskiego charakteru. Gdyby nie ona, wystarczyłby mi e-book ;-)