Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia Polski
historia
Ag2S

Jaka byłaby teraz Polska, gdyby zwrotnice dziejów ustawiono inaczej? Kto mógł odmienić losy naszego kraju, a kto tego nie zrobił? Autor bestsellerowych książek historycznych i jego alternatywna historia Polski. Nasze „tu i teraz” jest sumą wyborów i zdarzeń sprzed lat. Ta zasada obowiązuje zarówno w przypadku jednostek, jak i całych narodów. Czasami warto zastanowić się, jak wyglądałoby...

Jaka byłaby teraz Polska, gdyby zwrotnice dziejów ustawiono inaczej?
Kto mógł odmienić losy naszego kraju, a kto tego nie zrobił?

Nasze „tu i teraz” jest sumą wyborów i zdarzeń sprzed lat. Ta zasada obowiązuje zarówno w przypadku jednostek, jak i całych narodów. Czasami warto zastanowić się, jak wyglądałoby polskie „dziś”, gdyby wydarzenia z przeszłości przybrały inny bieg.

Jakie byłoby nasze państwo bez rozbicia dzielnicowego i sprowadzenia Krzyżaków? Czy dynastia Jagiellonów okazała się dla Polski źródłem wielkości czy nieszczęść? A może pod władzą Habsburgów nasz kraj stałby się częścią paneuropejskiej potęgi? Czy Polska mogła uniknąć rozbiorów?

Wybitny i ceniony historyk, prof. Andrzej Chwalba, z epickim rozmachem, wizjonerstwem, ale i właściwą sobie naukową precyzją kreśli fascynującą panoramę alternatywnych losów Polski. Opierając się na swojej rozległej wiedzy, prowadzi czytelnika przez świat, który – z powodu takich, a nie innych decyzji i okoliczności – nigdy nie stał się polityczną rzeczywistością, choć był realnym jej wariantem. W tej intelektualnej podróży towarzyszy mu dziennikarz Wojciech Harpula, który w wielu momentach inspiruje, ale i prowokuje do coraz odważniejszych odpowiedzi na pytanie „co by było, gdyby?”.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl

Oficjalna recenzja
MayKasahara książek: 1428

Historia kontrfaktyczna

Historia alternatywna była do tej pory w Polsce dziedziną traktowaną przez „poważnych naukowców” z dużą ostrożnością. Niezwykłe wizje historii przedstawiali w swoich książkach raczej autorzy science fiction, tacy jak Jacek Dukaj, Adam Przechrzta czy Jacek Piekara, niż historycy. Co prawda ciekawe próby odpowiedzenia na pytanie „co by było, gdyby” podejmował w ostatnich latach chociażby publicysta Piotr Zychowicz w swoich książkach „Pakt Ribbentrop – Beck” i „Pakt Piłsudski – Lenin”, jednak, choć przedstawione w nich śmiałe tezy były nader interesujące, to nie zostały w wystarczający sposób udowodnione. Autor również w dużej mierze (być może z powodu braku formalnego wykształcenia historycznego) lekceważył realne uwarunkowania i metodologię.

Zupełnie inaczej do tematu podchodzi Andrzej Chwalba, doświadczony historyk, kierownik Zakładu Antropologii Historycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, autor ponad dwudziestu bestsellerowych książek historycznych. W rozmowie z dziennikarzem i politologiem Wojciechem Harpulą rozważa alternatywne scenariusze losów Polski, od początku przyjmując jasno sprecyzowane ograniczenia, co sprawia, że dywagacje nie przemieniają się w czystą fantazję. W przypadku „Zwrotnic dziejów” możemy mówić raczej o historii kontrfaktycznej – przyjęciu hipotetycznych założeń, że pewne wydarzenia przebiegały inaczej, niż miało to miejsce w rzeczywistości.

Autorzy, stosując metodologię zaproponowaną przez niemieckiego...

Autorzy, stosując metodologię zaproponowaną przez niemieckiego historyka starożytności Alexandra Demandta w pracy pt. „Ungeschehene Geschichte” (Historia niebyła), zastanawiają się nad tym, jak decyzje podjęte w kluczowych momentach dziejów wpłynęły na losy naszego kraju w kolejnych stuleciach. Co by było, gdyby Bolesław Krzywousty nie podzielił państwa między swoich synów, a Konrad Mazowiecki nie sprowadził Krzyżaków do Polski? Czy I Rzeczpospolita miałaby szansę uniknąć rozbiorów, gdyby powstrzymano „zapędy reformatorskie” i zrezygnowano z uchwalenia Konstytucji 3 Maja? Starając się odpowiedzieć na te pytania, autorzy przede wszystkim zachowują dużą dyscyplinę intelektualną i zawsze starają się bazować na racjonalnych podstawach. Opierają się pokusie budowania wielopiętrowych, niemożliwych do zweryfikowania hipotez, nie snują fantastycznych scenariuszy, nie dopisują władcom synów zamiast córek.

Za duży plus książki uważam również wyraźne oddzielenie faktów od hipotez, dzięki czemu czytelnik nie gubi się w domysłach, co wydarzyło się naprawdę. Każdy z siedmiu rozdziałów rozpoczyna rzetelne przedstawienie rzeczywistych zdarzeń. To wszystko sprawia, że lektura „Zwrotnic dziejów” jest bardzo pobudzająca intelektualnie. Choć można nie zgadzać się wnioskami autorów, warto docenić rzetelność ich analizy. Fakt, że w niektórych miejscach nie zgadzają się ze sobą, dodatkowo zachęca czytelników do snucia własnych rozważań. Żywy, gawędziarski styl Andrzeja Chwalby, dobrze znany już osobom, które czytały jego poprzednie książki, sprawia, że lektura nie jest nudna i także ci, którzy nie są pasjonatami historii, mają szansę się nią zainteresować.

Anna Michalska

10102020 | 2019-08-10
Przeczytana: 06 sierpnia 2019

Duże wow, przeczytana w 3 dni jednym tchem. Opinie wyważone, ograniczenia odpowiednio nałożone (np. dotyczące narodzin potomków władców konkrentnej płci). Chwalba moim zdaniem trochę się zagalopował tylko w prohabsburskim entuzjazmie co do utrzymania w ryzach Kozaczyzny i uczynienia z niej Delta Force I RP. Kolejny tom poświęcony wiekom XIX i XX całkiem mile widziany.

haLina | 2019-08-04
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 22 lipca 2019

Spore rozczarowanie. Za dużo opowieści, jak mogłoby być dobrze i wspaniale... Alternatywna historia mogła się przecież potoczyć gorzej... Dla frustratów szukających taniego pocieszenia.

Elżbieta2019 | 2019-07-29
Na półkach: Historia, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 29 lipca 2019

Fascynujące rozważaniania o historii Polski! Od Testamentu Krzywoustego do Konstytucji 3 maja. I nie chodzi mi o zakładany, alternatywny bieg wydarzeń, które mogłyby zmienić losy naszego kraju. Moim zdaniem książka ma lekko mylący tytuł i może niepotrzebnie zniechęcić pasjonatów historii, dla których liczą się fakty, a nie lubią spekulować, podobnie jak ja, co by było, gdyby...
Otóż główną zaletą i wartością tych rozważań, prowadzonych w formie dyskusji przez prof. historii Andrzeja Chwalbę i dziennikarza Wojciecha Harpulę jest przywoływanie i przybliżanie faktów! mniej znanych, a istotnych dla kształtowania się, rozwoju i upadku I Rzeczypospolitej.
Największe wrażenie zrobił na mnie, spośród sześciu rozdziałów traktujących o najistotniejszych dla I RP wydarzeniach, rozdział trzeci pt.: Zygmunt Stary niszczy zakon krzyżacki i włącza Prusy Zakonne do Korony. Nie powstaje państwo pruskie.
Bardzo interesująco przedstawiono niezmiennie trwającą od tysiąca lat, polityczną układankę:...

Krzysiek | 2019-07-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Bardzo przyjemna lektura. Prof. Chwalba ma przyjemny sposób opowiadania o historii, p. Harpula jest przygotowany i nieźle odgrywa rolę aktywnego studenta/słuchacza.

Podoba mi się jak panowie raz po raz "wstrzymują konie" swoich alternatywnych wizji historii i robią co mogą, by skupić się na rzeczywistych alternatywach dla faktycznych zdarzeń.

Fajnie koresponduje z kilkoma starszymi pozycjami z zakresu historii alternatywnej.

Rino | 2019-07-02
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Trochę szkoda, że omawiane tematy kończą się na rozbiorach, nie ma żadnej "zwrotnicy" z XIX i XX wieku. Niemniej, lektura bardzo ciekawa, a rozważania interesujące, bardzo racjonalne. I pouczające.

Pawello | 2019-04-26

Jestem fanem rozważań kontrfaktycznych, więc oczywiście nie mogło być innej oceny, chociaż uczciwie rzecz stawiając powinienem odjąć pół gwiazdki za niepotrzebną aluzję polityczną przy dyskusji o konstytucji 3 maja a wcześniej "wstęp" publicysty, który jest kuriozalny. Ów "występ", który wygląda jak puszczenie bąka w salonie miał miejsce w momencie dyskusji o Piastach i braku unii z Litwą. Pan Harpula zaserwował nam tekst o miazmatach idei jagiellońskiej, mętnych wspomnieniach Polski od morza do morza i fobii antyrosyjskiej połączonej z dziwną dumą z faktu zdobycia i spalenia Moskwy. Cała reszta jest na bardzo wysokim poziomie i dziwię się redakcji, że ten kawałek g... zostawiła... Poziom oczywiście gwarantuje profesor Chwalba, który ochoczo wdaje się w rozważania alternatywne, zastrzegając, że nie można wybiegać za bardzo w przyszłość. Miło, że kolejni historycy przechodzą do obozu historii alternatywnych z obozu "na co to komu takie gdybologie". Otóż jest to doskonałe...

Martins | 2019-04-09

Rozważania o alternatywnej historii Polski tym razem w formie rozmowy pomiędzy Wojciechem Harpulą a profesorem Chwalbą. Kolejne rozdziały koncentrują się na kluczowych momentach naszej historii, w których odmienne decyzje naszych władców i elit mogły doprowadzić do fundamentalnych zmian, od testamentu Krzywoustego do konstytucji 3 maja. Lekkie w formie i zarazem poważne w treści, pozytywnie należy ocenić fakt, że autorzy nie odlatują w fantazje i zbyt duży horyzont czasowy od kolejnych "zwrotnic".

Ciekawa rzecz, motywująca do refleksji i myślenia.

red | 2019-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2019

Książka jest po prostu świetna pod warunkiem, że ktoś lubi ten typ literatury. Jeżeli, co wielokrotnie podkreślam, jesteś blisko związany z radą parafialną albo młodzieżą miłującą krótszą formę owłosienia głowy to możesz sobie odpuścić czytanie. Zwyczajnie Ci się nie spodoba. Autorzy w swoich rozmowach poruszyli kilka ciekawych kwestii oraz nakreślili(nie bawiąc się w proroków)alternatywne wersje wydarzeń. Książka wzmocniła moje przekonanie, że mieliśmy zawsze pecha do rządzących. Nasi najbliżsi sąsiedzi po prostu wykorzystali sytuację. Historia vitae magistra est. Szkoda tylko, że my ciągle na wagarach...Polecam.

Tomek Duda | 2019-02-25

Przyjęta przez autorów formuła powoduje, że książka prezentuje bardzo rzetelny obraz przeszłości, a przez to dość mocno uwiarygadnia przypuszczalne konsekwencje historyczne związane ze zmianą prezentowanych faktów. Konsekwencje te mogłyby zupełnie zmienić bieg wydarzeń i przynieść naszej ojczyźnie bardziej świetlaną przyszłość. Ba…, byłyby nawet w stanie wpłynąć na losy całej Europy.
Cała recenzja na stronie:http://www.bookparadise.pl/2019/02/andrzej-chwalba-oraz-wojciech-harpula_25.html?fbclid=IwAR1eJMg7NpauuC7VjQo44LvmGjA2xm9naq3fMNEnOOGc9QzxNGEgi6iXw0s

Dominik Zawadzki | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Zawsze miałem słabość do historii alternatywnej, jednak niezwykle trudno było mi znależć pozycje nie będące przydługimi bajeczkami o minimalnej dozie prawdopodobieństwa. Aż tu wreszcie "Zwrotnice dziejów" . Tezy stawiane przez autorów są niekiedy śmiałe, ale każda wydaje się być mocno przemyślana. Czytając miałem wrażenie, że wszystkie opisywane sytuacje mogły rzeczywiście się wydarzyć, a przecież o to w takich książkach chodzi. Ponadto jest to pozycja bardzo lekka w lelturze, może to kwestia formy (wywiad/rozmowa), ale przeczytałem ją szybciutko. No i dowiedziałem się kilku ciekawostek o których nie miałem pojęcia. Dlaczego ocena 8, a nie 10? "Zwrotnice" są po prostu za krótkie. Mam nadzieję na kontynuację :-)