Wyzwanie czytelnicze LC

Na głodzie. Moja historia walki z nałogiem

Tłumaczenie: Dorota Pomadowska
Wydawnictwo: Poradnia K
Tweak: Growing Up On Methamphetamines
L_Settembrini

Świadectwo Nica to przejmujący, surowy zapis walki z nałogiem. To portret chłopaka, który otarł się o śmierć, ale nigdy nie stracił nadziei. Książka ma formę pamiętnika, w którym Nic szczegółowo, bez znieczulenia opisuje swoje zmagania z uzależnieniem i drogę do wyzwolenia się z nałogu. Wspomina dzieciństwo i pierwszy raz, kiedy pił alkohol. Potem sięga po narkotyki, by wkrótce uzależnić się od metamfetaminy. Ostrym i przejmującym głosem Nic Sheff dzieli się z nami prawdziwą historią swojego upadku – mentalnego i fizycznego. Doświadczamy z nim chwil ekstazy i szaleństwa w narkotykowym odurzeniu, a także bólu i lęku przed odrzuceniem, i wreszcie – przed śmiercią. Książka „Na głodzie”, podobnie jak „Mój piękny syn”, jest bestsellerem „New York Timesa”.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

gabrieczka | 2018-12-29
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Nic Sheff powiedział, że ani on ani jego ojciec nie konsultowali się ze sobą podczas pisania swoich książek. Widać to w niewielkich nieścisłościach i różnicach w ich relacjach; widać to też w całkiem odmiennym prowadzeniu narracji. I o ile „Beautiful Boy” jako autonomiczne dzieło broni się całkiem nieźle, to „Tweak” wypada bardzo słabo.

Po kilku pierwszych stronach można się zorientować, że daleko jest Nicowi do pióra ojca. I chociaż zapewne taki był zamiar, to styl oparty na (zbyt) potocznej, (zbyt) mówionej angielszczyźnie szybko zaczyna drażnić. Częste wypełniacze typu „I mean”, „like” czy „you know”, a także niezrozumiała i irytująca maniera Nica polegająca na powtarzaniu wybranych słów trzy razy w celu nadania im większej intensywności (?) sprawiły, że zaczęłam się zastanawiać, czy książkę w ogóle ktoś zredagował.

Czytając „Beautiful Boy”, kibicowałam Nicowi na jego drodze do trzeźwości. Z kolei lektura „Tweaka” skutecznie mnie do niego zniechęciła. Jest wiele fragmentów,...

Paulina | 2019-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W 100 procentach przekonująca książka. Wierzę w każde słowo. I jestem w stanie sobie wyobrazić, jak to jest być uzależnionym i mieć trudne relacje z rodzicami.

Bella | 2019-01-15
Artaz | 2019-01-06
ThePrimeval | 2018-12-26
Monika | 2018-12-18

Patronaty tygodnia

W tym tygodniu z licznych propozycji wydawców wybraliśmy kilka książek, których nie można przegapić. Wśród premier znajdziecie nie tylko kryminał, thriller, fantasy i mocną erotykę, ale także dwie przejmujące opowieści – ojca i syna – na podstawie których powstał niezwykły film, który można obecnie oglądać w kinach.

„Mój piękny syn” od 4 stycznia w kinach

Ojciec i syn. Miłość i żal. Uzależnienie i terapia. Bunt i pojednanie. Prawdziwa, przejmująca historia zwykłej rodziny, opowiedziana z dwóch perspektyw – Davida Sheffa i Nica Sheffa, ukaże się w styczniu nakładem wydawnictwa Poradnia K: pamiętnik syna zatytułowany „Na głodzie” i relacja ojca – „Mój piękny syn”. Na początku stycznia 2019 roku premierę będzie miał film, którego scenariusz został oparty na obu książkach.