Anatomia konfliktu rosyjsko-czeczeńskiego. Grozny 1994/1995, 1999/2000

Okładka książki Anatomia konfliktu rosyjsko-czeczeńskiego. Grozny 1994/1995, 1999/2000 Maciej Maciejak
Okładka książki Anatomia konfliktu rosyjsko-czeczeńskiego. Grozny 1994/1995, 1999/2000
Maciej Maciejak Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Bitwy/Taktyka powieść historyczna
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo:
INFORTeditions
Data wydania:
2018-11-14
Data 1. wyd. pol.:
2018-11-14
Język:
polski
ISBN:
9788365982193
Tagi:
Czeczenia politologia
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
12
11

Na półkach:

Historyczna Książka dekady. Warsztat historyczny na najwyższym poziomie. Liczba materiałów źródłowych widocznych w przypisach i bibliografii powinna onieśmielić niejednego autora. Wybrana tematyka arcyciekawa , historia opowiedziana kompleksowo- nikt dotąd na polskim rynku czegoś takiego nie zrobił . Styl powieściowy- co jest kapitalnym zabiegiem ( a podejrzewam, że jest to talent autora),który w takim dziele prawie nigdy się nie udaje- co skutkuje tym, że książka jest pasjonująca nawet dla tych, którzy pewnie historię średnio lubią czytać. Gdyby polska nauka nie była obrośnięta chityną i mchem, po autora już ustawialiby się rektorzy największych polskich uniwersytetów z propozycją pracy dla swoich katedr historii..... ale to w świecie idealnym ,

Historyczna Książka dekady. Warsztat historyczny na najwyższym poziomie. Liczba materiałów źródłowych widocznych w przypisach i bibliografii powinna onieśmielić niejednego autora. Wybrana tematyka arcyciekawa , historia opowiedziana kompleksowo- nikt dotąd na polskim rynku czegoś takiego nie zrobił . Styl powieściowy- co jest kapitalnym zabiegiem ( a podejrzewam, że jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
70
62

Na półkach:

Książka całkiem przyzwoita. Zbiera "do kupy" temat. który jeży włosy na głowie. Książka potrzebna. Moim zdaniem obowiązkowa lektura dla tych, którzy interesują się Rosją - tą współczesną i tą minioną, które wiele się nie różnią.
Przy okazji - już choćby z szacunku dla ofiar naszych "braci Słowian" może warto było przysiąść i nie wypuszczać "baboli" typu "prezydent Francji Ż. Schirak"!!! Zbyt wiele takich "kwiatków" na tak poważną książkę.

Książka całkiem przyzwoita. Zbiera "do kupy" temat. który jeży włosy na głowie. Książka potrzebna. Moim zdaniem obowiązkowa lektura dla tych, którzy interesują się Rosją - tą współczesną i tą minioną, które wiele się nie różnią.
Przy okazji - już choćby z szacunku dla ofiar naszych "braci Słowian" może warto było przysiąść i nie wypuszczać "baboli" typu "prezydent Francji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1203
957

Na półkach: , ,

Książka rozpoczyna się dość obszernym rysem historycznym oraz omówieniem dziejów Czeczenii od czasów starożytnych do lat 90-tych. Przyznam, że te wstępne sto pięćdziesiąt stron, to dobre i konieczne wprowadzenie dla kogoś nie interesującego się historią Kaukazu. Następnie dochodzimy już do najważniejszych rozdziałów w książce dotyczących powstania Czeczeńskiej Republiki Iczkerii w 1991 roku, I wojny czeczeńskiej, okresu pokoju z lat 1996-1999, II wojny czeczeńskiej. Na zakończenie autor przedstawia sytuację w Czeczenii do 2015 roku oraz konflikt między Emiratem Kaukaskim a Państwem Islamskim. Pochwalić należy zwłaszcza opisy działań wojennych. Skupiono się zarówno na perspektywie rosyjskiej jak i czeczeńskiej, nie brak tutaj szturmów, oblężeń czy zasadzek. Przedstawiono również szereg zbrodni wojennych dokonanych przez wojska federalne, pokazano jak trudny los był czeczeńskich cywili, na których praktycznie dokonano ludobójstwa (prawdopodobnie zamordowano ponad ćwierć miliona ludzi). Jest to też opowieść o ludziach - politykach czy żołnierzach jak Putin, Jelcyn, Kadyrow, Maschadow, Dudajew czy Basajew, ale też o wielu innych cichych bohaterach jak Anna Politkowska czy Rubati Mistajewa, która w oblężonym Groznym zorganizowała grupę pielęgniarek ratujących życie bojownikom. Mimo, że można odnieść wrażenie, że pozycja ma wydźwięk antyrosyjski (chociaż trudno o to oskarżać autora),to Maciejak nie pomija także kwestii zamachów terrorystycznych dokonywanych przez Czeczenów. Więcej miejsca poświęcono zwłaszcza tym znanym jak szkoła w Biesłanie czy teatr na Dubrowce, ale pokazano również szereg mniejszych aktów terroru dokonywanych w autobusach czy galeriach. Niestety, łyżką dziegciu po raz kolejny, jeśli chodzi o Wydawnictwo Inforteditions jest po prostu kiepskie wydanie książki. O ile od strony wizualnej, trudno się do czegoś przyczepić, bo jest całkiem sporo ilustracji, do tego 11 map i schematów, ale niestety pod kątem edytorskim pozycja leży i kwiczy. Znów w tekście jest pełno literówek, błędów w nazwiskach, a szkoda, bo bardzo dobra książką została popsuta przez brak jakiejkolwiek korekty.

Książka rozpoczyna się dość obszernym rysem historycznym oraz omówieniem dziejów Czeczenii od czasów starożytnych do lat 90-tych. Przyznam, że te wstępne sto pięćdziesiąt stron, to dobre i konieczne wprowadzenie dla kogoś nie interesującego się historią Kaukazu. Następnie dochodzimy już do najważniejszych rozdziałów w książce dotyczących powstania Czeczeńskiej Republiki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1160
938

Na półkach: ,

"Zagłada narodu..."
Książka ta opisuje tragedię narodu Czeczeńskiego na tle jego historii. Autor od początku opisuje dzieje dzielnych górali do czasów najnowszych. Całość przyswaja się świetnie i mimo historycznego zacięcia lektura niesie ogromny ładunek emocjonalny. Po jej przeczytaniu o 180 stopni uległo przeobrażeniu moje spojrzenie na wydarzenia w Dobrowce czy Biesłanie.
Czytając o największej od czasów II Wojny Światowej zbrodni ludobójstwa na Czeczeńskim Narodzie człowiek zaczyna rozumieć zamachowców. Rozumieć nie popierać.
Tło wydarzeń w tej małej republice naznaczone jest dużą dozą okrucieństwa, odwagi i bezgranicznej miłości do Ojczyzny. Jednocześnie cieniem na cywilizowanym świecie kładzie się akceptacja dla rosyjskich obozów koncentracyjnych i eksterminacji narodu w imię niesiniejącej "walki z terroryzmem". Ten wyświechtany frazes przykrywał cieniem morderstwa dziennikarzy czy członków organizacji pozarządowych.
Książka jest napisana z pasją i niesie ze sobą olbrzymi kontener wiedzy. Całość wywodu podana jest w sposób przystępny i bardzo atrakcyjny dla czytającego.
Tekstowi głównemu towarzyszą mapy i przebogate przypisy. Niektóre są całostronicowe.
Wady to przede wszystkim czcionka w przypisach. Jest bardzo mała.
Kolejną jest polityczne zabarwienie niektórych poglądów autora. Nie potrzebnie burzy ono powierzchnię ciekawego rozdziału. Na szczęście jest to maleńki i jednorazowy wybryk... Można przeboleć.
Warto sięgnąć po tą pozycję i poznać prawdziwe tło "Wojny Czeczeńskiej". Nie będziecie się nudzić.

"Zagłada narodu..."
Książka ta opisuje tragedię narodu Czeczeńskiego na tle jego historii. Autor od początku opisuje dzieje dzielnych górali do czasów najnowszych. Całość przyswaja się świetnie i mimo historycznego zacięcia lektura niesie ogromny ładunek emocjonalny. Po jej przeczytaniu o 180 stopni uległo przeobrażeniu moje spojrzenie na wydarzenia w Dobrowce czy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    44
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    11
  • Historia
    4
  • Teraz czytam
    2
  • Inne konflikty zbrojne do 1945 roku
    1
  • Militaria
    1
  • 🕒 Historia
    1
  • Eikon dio
    1
  • Historia świata
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Anatomia konfliktu rosyjsko-czeczeńskiego. Grozny 1994/1995, 1999/2000


Podobne książki

Przeczytaj także