Filary Świata

Okładka książki Filary Świata Anne Bishop
Okładka książki Filary Świata
Anne Bishop Wydawnictwo: Initium Cykl: Tir Alainn (tom 1) fantasy, science fiction
Tir Alainn (tom 1)
The Pillars of the World (2001)
Initium
2019-01-14
2019-01-14
2001-10-01
Marta Najman

Nieco rozczarowująca, choć chyba jest to kwestia tłumaczenia. Infantylny język i nietrafione porównania nie są przecież typowe dla Autorki, którą bardzo cenię. Treść ciekawa, mimo że przewidująca. Bohaterowie płascy, jednak dający się lubić. Gdzieś w dalekim tle wybrzmiewa erotyzm charakterystyczny dla twórczości Bishop (seria "Czarne kamienie"),lecz ugrzeczniony i ciut nudnawy (i znów podejrzewam, że jest to kwestia przekładu). Mimo to przeczytałam również drugi tom i żałuję, iż trzeci jest wciąż niedostępny w polskim języku. Czekam na zakończenie serii (z nadzieją na innego tłumacza).

Książkę bardzo dobrze się czyta, jest ciekawa, ale nie zaskakująca. Niestety szkoda, że fabula jest schematyczna i z góry wiadomo jak to się potoczy. Żadnego jakiegoś radykalnego zwrotu akcji nie było, świat fae też słabo opisany- jedynie zachowanie i relacje związkowe elfow. Lucian, który na początku miał potencial, został później porzucony, jakby ten projekt autorce się znudził. Bohaterka po jednej niebezpiecznej sytuacji, z której szybko się wydostaje, wiedzie zwyczajne życie z przyjacielem z dzieciństwa, jak dla mnie zakończenie jest mega słabe. Po następną część raczej nie sięgnę 😉

Tak jak na początku nie mogłam się wkręcić w historię tak później nie mogłam się oderwać!
Są Fae, są wiedźmy, ale i zwykli ludzie, czyli to co lubię.
Poznajemy tu Ari- młodą siedemnastoletnią wiedźmę, ostatnią ze swojego rodu.
Dzieje się tak, bo ktoś poluje na czarownice, obarczając je (niesłusznie) winą za całe zło pojawiające się w danej wiosce, której obrzeża zamieszkują.
Czy uda się jej ujść z życiem?
Dodatkowo Far nigdy nie mieszające się w spory ludzkie, nadmiernie zaczynają się interesować jej życiem.. co za tym stoi?

Są Fae, są wiedźmy, ale i zwykli ludzie, czyli to co lubię.
Poznajemy tu Ari- młodą siedemnastoletnią wiedźmę, ostatnią ze swojego rodu.

Polecam

Polecam

Kolejna seria znanej autorki. I chyba kolejna z którą mam niewielki problem. Mam wrażenie, że Bishop zaczyna przytłaczać mnie pozycją i rolą kobiety w swoich książkach. Po raz kolejny kobiety stają się istotami do wykorzystania, do zabicia, do wyeliminowania, no chyba, że za pomocą zmyślnych urządzeń można uczynić z nich jednostki posłuszne i skłonne do służenia. I tak, zaczynam mieć kłopot z tym schematem.
A sama książka jak dla mnie jest bardzo dobra. Może nie zakochałam się w niej tak jak w świecie Innych, ale to nadal dobra, miejscami bardzo dobra książka. Historia na początku wydawała się skomplikowana i rozbudowana, ale z biegiem upływających kartek wszystko zaczęło wskakiwać na odpowiednie miejsce. Świat Fae nakreślony jest raczej ogólnie niż szczegółowo, podejrzewam jednak, że autorka zostawiała sobie co nie co na kolejne części. Świat ludzi wydaje się bardzo… ludzki, a przez to znajomy. Bardzo silnym jego elementem są inkwizytorzy, w szczególności Młot na Wiedźmy, którzy chcą wprowadzić nowy porządek. Wiedźmy zaczynają ginąć oraz w tym samym czasie zaczyna ginąć coś z tego drugiego magicznego.
Fabuła Filarów Świata nie jest specjalnie skomplikowana. Historia młodej wiedźmy i jej roli w Brightwood. Do tego obowiązkowy wątek miłosny tutaj wzbogacony jest obecnością Fae którzy w zależności od sytuacji potrafią być bardzo mili, ale zawsze należy pamiętać, co jest dla nich najważniejsze.
Co czyni tę książkę w pewien sposób wyjątkową? Moim zdaniem to mądra książka. Mądra treścią przekazywaną między wierszami. Wartościami jakie ze sobą niesie. Relacjami między ludzkimi, ale nie tylko. Ładnie kreśli charaktery i znakomicie pokazuje nieprzewidywalności ludzkiego (no dobrze, może tutaj nie tylko ludzkich) zachowania.
Polecam, myślę, że to dobry początek nowej serii. Moim zdaniem, każdy znajdzie w tej książce coś co go zainteresuje, sprawi, że z chęcią sięgnie po kolejny tom serii. Mój już stoi na półce i czeka.

Historia bardzo dobra. Zaczęłam czytać głównie przez to, że zakochałam się w serii INNI, która jest petardą! Natomiast "Filary..." historia ciekawa, ale brakuje jej czegoś.

Bardzo romansowa z wątkiem inkwizytorskim. Historia zdobyła moje serce :D

Bardzo romansowa z wątkiem inkwizytorskim. Historia zdobyła moje serce :D

Macie ochotę na odrobinę fantasy?😉 Zapraszam do magicznego świata, wykreowanego przez Anne BISHOP w powieści "Filary Świata" z cyklu "TIR ALAINN".

Czego możecie się spodziewać? Dwóch odmiennych, choć nieuchronnie przenikających się światów: świata ludzi, czyli śmiertelników, żyjących w realiach przywodzących na myśl wieki średnie oraz krainy Fae, czyli magicznych istot, żyjących w ścisłym związku z naturą,   obdarzonych mocą przybierania zwierzęcych form w równym, naturalnym stopniu, jak i upodabniania się do ludzi.  Kiedy okazuje się, że tereny przynależące do klanów Fae znikają jedne po drugich (rozpływają się we mgle wraz z ich mieszkańcami),wśród magicznych istot wzrasta niepokój - wszystkie wysiłki koncentrują się na odkryciu przyczyny owego stanu rzeczy. W jedynej dostępnej wskazówce mowa o tajemniczych "wiccanfae" i tzw. "Filarach Świata", a trop wiedzie do Starych Miejsc, czyli terenów stanowiących granice między światami, zamieszkałych od pokoleń przez rody wiedźm. Niespokojne czasy również im dają się we znaki - są prześladowane, torturowane i mordowane przez Inkwizytorów pod wodzą Mistrza Adolfo (osławionego Młota na Czarownice). Czy upadek magicznej krainy jest więc przesądzony? Przekonajcie się sami.

Lektura nie jest wymagająca, ale bardzo przyjemna i ciekawa. Akcja toczy się niespiesznie, dzięki czemu dokładniej poznajemy realia życia bohaterów, czynniki, które ukształtowały ich osobowości i zdeterminowały podejmowane decyzje. Autorka z dużą dbałością o detale wykreowała zarówno światy przedstawione w powieści, jak i bohaterów, zadbała przy tym, by budzili żywe emocje, również te skrajne. Czytelnika uderzy okrucieństwo Inkwizytorów, a głęboko poruszy cierpienie torturowanych wiedźm. Sympatię zyska z pewnością wątek uczuciowy pomiędzy młodą wiedźmą Ari, a jej bliskim przyjacielem oraz emocjonujący związek jej samej z najpotężniejszym z Fae - Panem Słońca. Mnie osobiście najbardziej jednak intrygowała postać Adolfo - fanatycznego Inkwizytora - w kobietach, a wiedźmach w szczególności, upatrującego źródła wszelkiego zła i upadku mężczyzn. Fascynujące było stopniowe poznawanie jego przeszłości i motywów postępowania.

Z przyjemnością sięgnę zatem po kolejny tom tej historii.

"Filary świata" to powieść z gatunku fantasy autorstwa Anne Bishop. Jest to pierwszy tom z trylogii o Tir Alainn.
Ari to młoda wiedźma zamieszkująca ziemie Brightwood z pokolenia na pokolenie. Wraz z nadejściem Letniego Księżyca jej spokój zostaje zakłócony, a ona sama będzie narażona na niebezpieczeństwo. Z jednej strony przez przebiegłe Fea, które uważają, że to wiedźmy mają związek z powolnym zanikaniem dróg do Tir Alainn, a z drugiej przez Mistrza Inkwizycji, Adolfa, który posunie się do wszystkiego, aby oczyścić ziemie z czarownic. Czy Air znajdzie w sobie na tyle siły, by pokonać nikczemnego Młota na czarownice i pomóc Fea...?
"Filary świata" to pełna fantasy historia o magii, miłości i pożądaniu, która wprowadzi nas w niezwykły świat wiedźm i Fea. Fantasy to dla mnie obcy gatunek, w którym stawiam pierwsze kroki. Przyznam się, że pierwsze dwa rozdziały mnie przeraziły. Było tam tyle postaci i różnych nazw, których nie rozumiałam i nie wiedziała po prostu "co z czym". W mojej głowie zapanował chaos, ale jak to się mówi strach ma wielkie oczy. W trzecim rozdziale pojawiła Ari i tam dostrzegłam już fabułę, która mnie zainteresowała i była bardziej przystępna dla takiego lajka jak ja. Tak więc z każdą kolejną stroną ta historia coraz bardziej do mnie przemawiała. Mamy obraz ukazujący zwykłych śmiertelników, którzy na co dzień żyją z Wiccanfae i Fea, ale Ci ostatni, co prawda ukrywają swoje prawdziwe oblicze przybierając ludzką postać. Magia, która przeplata się zwyczajami, przesądami, zaklęciami, śmiercią i oczywiście miłością w różnym znaczeniu tego słowa. Co do wątku miłosnego, Ari staje przed trudnym wyborem musi wybrać między pożądaniem, a miłością i zdrowym rozsądkiem. Historia wciągająca na tyle, że czyta się ją jednym tchem. Odkładając pierwszy tom cieszyłam się, że drugi czeka już na moim regale. Podsumowując, uważam, że moje pierwsze zetknięcie z gatunkiem fantasy byłą bardzo udane. Tak więc śmiało mogę Wam polecić ten tytuł.👌

„Jedna wskazówka, która ich wszystkich prowadzi, to niejasna wzmianka o Filarach Świata”

Od wieków poprzedniczki Ari dbały o Stare Miejsca, aby ziemie pozostawały bezpieczne i płodne. Zbliżają się jednak zmiany – zmiany na gorsze. Zanikają mosty między ziemią a Tir Alainn, a mistrz Inkwizycji rozpoczął polowanie na czarownice.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Anne Bishop i jestem zachwycona piórem autorki. Pomysł na historię jest genialny, w szczególności dlatego, że bardzo lubuje się w klimatach Fae i czarownic, a tego mamy tutaj pod dostatkiem. Wszystko jest spójne i owiane tajemnicą, której rozwiązanie ocali Tir Alainn.
Postacie są naprawdę genialne rozpisane. Nasza główna bohaterka Ari jest czarownicą, wie czego chce i nie zamierza pójść na ustępstwa, nie jest bogata, ale zna swoją wartość i uczucia są dla niej ważniejsze niż świecidełka. Ma ogromny szacunek do tradycji i tego kim jest. Postać Morag, która jest Zbieraczką jest jedną z moich faworytów, to twarda kobieta, lojalna i bardzo inteligentna. Ciężko jej nie lubić, szczególnie, że podjęte przez nią decyzje mają ogromny wpływ na historię. Co do Fae poczekam z oceną do drugiego tomu, bo jest ogromna różnica między tym kim są na początku historii, a kim na końcu. Bardzo mnie ciekawi jak to się rozwinie.
Tytułowe filary i cała tajemnica z nimi związana, jest naprawdę logiczna i świetnie prowadzona przez całą książkę. Ciężko się oderwać, bo akcja cały czas jest utrzymywana na dobrym poziomie i ze strony na stronę poznajemy lepiej świat bohaterów. Detale tej powieści są piękne. Wszystko jest otoczone magią, która wkrada się w serce i sprawia, że mimo okrucieństwa, chcemy mieszkać w świecie który autorka stworzyła.

To dopiero początek mojej drogi i w Tir Alainn i z twórczością Anne Bishop – potrzebuje więcej!
Ten rok zdecydowanie będzie rokiem fantastyki i oby każda książka była tak dobra jak ta!

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Anne...