Lekcje kwitnienia

Wydawnictwo: Nisza
MartaEmilia

Powieść Katarzyny Pochmary-Balcer, poruszając temat sekty, który na pierwszy rzut oka mógłby wydawać się marginalny, dotyka kwestii uniwersalnych związanych z naturą ludzką. Ta świetna proza stopniowo i w sposób pogłębiony odsłania wzajemne relacje członków takiej wspólnoty, rzucając światło na ich złożone motywacje. Są wśród nich poszukiwanie remedium na doznanie straty, pragnienie zaistnienia w grupie czy potrzeba destrukcji zastanych porządków i wcześniej zadzierzgniętych więzi. Opowiadając o tych doświadczeniach, książka skłania do rozważań o kondycji i kryzysie współczesnych autorytetów, a przede wszystkim podejmuje filozoficznie znaczący problem stosunku człowieka do natury. Do największych walorów powieści należą prosta, a jednocześnie bardzo przemyślana i konsekwentnie realizowana kompozycja oraz wieloperspektywiczność narracyjna tekstu. Pod względem formalnym powieść Katarzyny Pochmary-Balcer kontynuuje tradycje prozy punktów widzenia, której kanony w literaturze polskiej wyznacza na przykład pisarstwo Wacława Berenta, a w literaturze światowej twórczość prozatorska Wirginii Woolf, Henry'ego Jamesa, Josepha Conrada, a przede wszystkim dzieła Williama Faulknera. – dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka, Instytut Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW

źródło opisu: Opis okładkowy

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

aggie | 2018-12-30
Przeczytana: 2018 rok

Najbardziej zaskakująca książka tego roku, z kategorii tych niepozornych o ciekawych okładkach [projekt Ryszard Kajzer]. Nic krzykliwego i popularnego. Ta opowieść zdecydowanie oczarowała mnie starannością, konsekwencją i pomysłem. Chciałabym wołać, że to mój tytuł roku, ale zdobyło go już „Zielone sari” Anandy Devi. Niemniej sięgnijcie, polecam.

CAŁOŚĆ: https://ksiazkisaniebezpieczne.blogspot.com/2018/12/grupowe-lizanie-chlorofilu-lekcja.html

Artur | 2018-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2018

Polecam z jedną uwagą. Zanim zaczniecie czytać, pomińcie wszystkie opisy na okładce!!! Sama treść.

Justyna | 2019-01-07
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Świetna książka ukazująca mechanizmy działania sekty.

Justysia | 2019-02-12

Poznajemy Królową w supermarkecie. Piękna, wyniosła, tajemnicza. Skąd ona to wie, że łaknęli wytchnienia: od pracy, od dzieci, od codzienności. Niektórzy z grupy myśleli, że to będą ćwiczenia jogi, inni, że spotkanie religijne. Wystarczyło kilka technik, odpowiednia modulacja głosu, niesamowity wystrój sali i robili co chciała, walcząc o miejsce w grupie. Czy to sekta? Może. Którym z bohaterów ty jesteś, czytelniku? Co Ciebie w tym pociągnęło, że na moment uwierzyłeś Królowej.

tedaw | 2019-02-21
Na półkach: 2019, Posiadam, Przeczytane