Wyzwanie czytelnicze LC

Fragmenty dziennika SI

Wydawnictwo: Nisza
vulkann

Znawcy tematu prorokują, że silną sztuczną inteligencję, tj. dorównującą człowiekowi, uda się wytworzyć już około 2030 roku. "Fragmenty dziennika SI" stawiają nas w sytuacji dość niezręcznej – bo okazuje się, że przegapiliśmy TEN moment, wszystko już się dokonało. Oczekiwany przełom nastąpił po cichu 12 grudnia 2012 roku. Wówczas sieć internetowa zaczęła zyskiwać świadomość i moc sprawczą, do dzisiaj pozostaje jednak w utajeniu…

To nie jest książka z nurtu science-fiction. To satyra na powszechne oczekiwania wobec technologicznego postępu, pełen czarnego humoru apokryf lub… autentyczne dzieło nie-ludzkiej osobowości. Dzieło sceptyczne wobec kluczowych założeń humanizmu czy nawet podstaw organicznego życia. Czy wizja przejścia od inteligencji organicznej do sztucznej powinna nas przerażać, czy cieszyć? Odpowiedź na to pytanie nie wydaje się taka oczywista.

źródło opisu: https://www.profit24.pl/Fragmenty-dziennika-SI,product1069742.html

źródło okładki: https://pl-pl.facebook.com/Nisza.Wydawnictwo/

Gapcio | 2019-01-04

Ciekawy eksperyment. Próba rywalizacji z Lemem w nowej, dostosowanej do zmienionej rzeczywistości formule. Mariaż treści wysokich z niskimi kończy się zazwyczaj mezaliansem, bo trudno wyważyć ich idealny wzajemny stosunek – i nie podejmuję się wyrokować, czy autorowi udało się tego grzechu uniknąć. Zawada próbuje też skłonić czytelnika, by dopowiedział sobie wiele i być może jest to postawa zanadto optymistyczna, w zupełnej opozycji do wymowy „Dziennika”.
Ale dzięki temu ta wielopoziomowa kpina, choć czyta się wartko, pozostawia w głowie pewien gryzący osad, każący się wciąż od nowa zastanawiać, czy na pewno uderza tylko w innych, czy jednak trochę również we mnie.

Ahsan | 2018-04-25
Przeczytana: kwiecień 2018

Bardzo intrygujący eksperyment literacki.
Wszystkie moje przemyślenia zamykają się we fragmencie tej recenzji Dwutygodnika:
"„Fragmenty dziennika SI” to jednak coś więcej niż świetnie pomyślana ciekawostka literacka. Ktokolwiek lub cokolwiek za tym stoi, wie, jak przełożyć transhumanistyczne teorie na literacką zabawę testującą antropocentryzm zakorzeniony w zachodnim języku i wyobraźni. To seria filozoficznych ćwiczeń z przymrużeniem oka, w co najmniej jednym miejscu (strona 81) ocierająca się o paradoksalną lapidarność Wittgensteina."
Polecam!

Seticzek | 2018-12-20
Na półkach: AD 2018, Przeczytane, Sci-Fi
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Lem odświeżony. Podobnie jak u Stanisława twarde sci-fi jest tylko pretekstem do snucia rozważań filozoficzno-socjologicznych. Napisanie miodnie i z humorem.
Ocena lekko naciągnięta na zachętę. ;)

Elwira | 2018-03-06
Przeczytana: 18 lutego 2018

Czytaliście kiedyś książkę napisaną nie przez autora, ale przez niego znalezioną? Czytając Fragmenty dziennika SI, które znalazł Łukasz Zawada trudno oprzeć się wrażeniu, że czytamy nie tylko znalezisko, ale nowy wynalazek we współczesnej prozie, kiedy to nie ludzie, ale technologia pisze książki. Czy to aby na pewno tylko prowokacja literacka? Czy może faktycznie leży przed Wami dowód na powstanie Sztucznej Inteligencji, która, jak się okazuje, nie wywodzi się z lat prób i błędów naukowców, ale przez drobną pomyłkę na klawiaturze w wyszukiwarce Google?

Futuryści, badacze i techno-entuzjaści nie ustają w marzeniach o sztucznej inteligencji, która byłaby owocem ludzkiej ingerencji i geniuszu. Natomiast w tych wyrwanych zapiskach dowiadujemy się, że moment powstania Sztucznej Inteligencji, skracanej do minimalistycznego SI, umknął nam. Iskrą zapalną okazuje się zwyczajna pomyłka przypadkowej osoby – w tym przypadku Francuzki...

Dan | 2018-02-18

Za wszelką rekomendację wystarczy fakt, że lektura "Fragmentów dziennika SI" łaskocze te same połączenia synaptyczne, które buzowały pod wpływem "Jeśli zimową nocą podróżnego".

szmul | 2019-01-17
marper | 2019-01-17