rozwiń zwiń

Znamy już listę nominowanych do Nagrody Conrada za 2019 rok

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.10.2020

Ogłoszono nominacje do Nagrody Conrada przyznawanej najlepszym książkom opublikowanym przez debiutantów w 2019 roku. Tym razem powalczą o nią wyłącznie pisarki. Zwyciężczyni otrzyma 30 tys. zł, możliwość miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie, promocję podczas kolejnego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Znamy już listę nominowanych do Nagrody Conrada za 2019 rok

Przyznawana w tym roku po raz szósty Nagroda Conrada to chyba najbardziej kobiece wyróżnienie w świecie polskiej książki: do tej pory wszystkimi laureatkami były pisarki, w tym roku nawet w gronie nominowanych zabrakło miejsca dla ich kolegów po piórze. Nagroda jest wyjątkowa z jeszcze co najmniej jednego powodu: o jej przyznaniu decydują czytelniczki i czytelnicy wspólnie z jury. Festiwalowa gala odbędzie się na zakończenie Festiwalu Conrada, czyli 25 października w Krakowie, a dzień wcześniej zakończy się zbieranie głosów, które można oddawać na stronie wydarzenia conradfestival.pl.

Nominowane do Nagrody Conrada za 2019 rok zostały:

Dorota Brauntsch to absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Duńskiej Szkoły Mediów i Dziennikarstwa w Aarhus, a jej debiut był już nominowany w konkursie na najlepszą książkę reporterską 2019 roku na V Festiwalu Reportażu w Lublinie. Joanna Gierak-Onoszko ukończyła Uniwersytet Warszawski i Polską Szkołę Reportażu. Jej pierwsza książka zdobyła już kilka innych nomiancji, m.in. do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Z kolei „Zdrój” to prozatorski debiut poetki, dramaturżki i scenarzystki Barbary Klickiej. Następna z nominowanych, Dorota Kotas, zdobyła już za „Pustostany” ważne wyróżnienie, mianowicie Nagrodę Literacką Gdynia. Autorka studiowała socjologię stosowaną, antropologię społeczną oraz animację kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Ostatnia z finalistek, Urszula Zajączkowska, na co dzień zajmuje się poezją (opublikowała dwa tomy: „Minimum” i „Atomy”), botaniką, sztuką wizualną i muzyką. Jej debiut „Patyki, badyle” zdobył Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii „esej” oraz nominację do Paszportu „Polityki”.

„W tym roku kapituła Nagrody Conrada miała łatwiejsze zadanie niż w latach ubiegłych, gdyż pojawiło się dużo świetnych debiutów w różnych rejestrach prozy, którą nagradzamy. Z tego też względu miała zarazem zadanie trudniejsze, gdyż poziom tych pierwszych książek autorskich był bardzo wysoki i wyrównany. Każda z wybranych przez nas autorek ma coś ważnego do powiedzenia i bardzo nas to cieszy. Młoda polska literatura ma się całkiem nieźle! – uzasadnia wybór Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu i przewodniczący kapituły Nagrody Conrada.

 

W zeszłym roku główną nagrodą wyróżniona została Olga Hund i jej „Psy ras drobnych”, książka opowiadająca o kobietach żyjących w szpitalu psychiatrycznym, zapomnianych, wyrzuconych gdzieś poza nawias, a jednocześnie tworzących swój własny, w pełni autonomiczny mikroświat. Ponadto nominowane były Katarzyna Pochmara-Balcer za „Lekcje kwitnienia”, Joanna Szyndler za Kuba-Miami. Ucieczki i powroty, Katarzyna Wiśniewska za „Tłuczki” oraz Łukasz Zawada za „Fragmenty dziennika SI”.

We wcześniejszych latach Nagrodę Conrada przyznano: Lilianie Hermetz („Alicyjka”), Żannie Słoniowskiej („Dom z witrażem”), Annie Cieplak („Ma być czysto”) i Weronice Gogoli („Po trochu”).

Dwunasta edycja krakowskiego Festiwalu Conrada, największego literackiego wydarzenia w Polsce, odbędzie się pod hasłem „Widzialne i niewidzialne”. Celem festiwalu jest promowanie literatury z całego świata, mającej korzenie w różnych kulturach, a także inicjowanie dyskusji dotyczących książek. Festiwalowi towarzyszą spotkania z pisarzami (w tym roku wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Etgar Keret, Elif Shafak, Roy Jacobsen, Magdalena Tulli, Szczepan Twardoch, Jacek Dukaj czy Bianca Bellová), wystawy, pokazy filmów, przedstawienia, koncerty, gry miejskie. Wydarzenie potrwa od 19 do 25 października.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 02.10.2020 09:12
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post