Kłamca 2,5 Machinomachia

Cykl: Kłamca (tom 2,5)
Wydawnictwo: Sine Qua Non
LubimyCzytać

Wielka draka w centrum Tokio! Loki wykorzystywany przez anioły do prostych, nieangażujących go zadań za marną wypłatę nareszcie ma okazję rozwinąć skrzydła. Co się jednak wydarzy, gdy naprzeciw Kłamcy stanie bóg, który jak nikt wcześniej wie, jak wykorzystać… technikę przyszłości? I to w skali makro! Tych kilka absolutnie wciągających opowiastek o Lokim znakomicie uzupełnia luki w jego...

Wielka draka w centrum Tokio!
Tych kilka absolutnie wciągających opowiastek o Lokim znakomicie uzupełnia luki w jego dotychczasowej historii.
Dowiedz się, co robił Kłamca, gdy byłeś przekonany, że odpoczywał na plaży z drinkiem.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Syn | 2017-08-29

Bardzo ucieszyło mnie to że wznowiono druk tej części kłamcy,i że miałem możliwość go skompletować.Lecz jednak,to trochę mało....

Jest tu co prawda kłamca jakiego znamy i lubimy.Powrót do formy z pierwszych dwóch książek,też na plus.Choć nie ukrywam że powieść też była by spoko.Za Kłamce jako Kłamce dałbym 7,lecz jest zbyt krótko.Zamiast kart,dodano jedno króciutkie opowiadanie na dość średnim poziomie. Myślę że karty ucieszyły by mnie bardziej...
Ogólnie:
Kłamca w mojej biblioteczce skompletowany.
Miło znów się spotkać z Lokim.
Polecam PRZEDE wszystkim fanom.
I tyle....

Cezar Kolcz | 2019-03-19
Przeczytana: 19 marca 2019

Powrót do serii po prawie trzech latach przyniósł mi rozczarowanie. Można zapytać czemu? Mimo wystawionych opinii przeze mnie na stronie, mimo opisów książek - kompletnie nie pamiętam co się w nich działo. Trudno mi uwierzyć w to, tym bardziej, iż poprzednie tomy czytałem a nie słuchałem.
Nie pamiętałem dosłownie nic oprócz zakończenia 4 tomu.
Same historie przedstawione w książce są krótkie, tak samo jak i całe dzieło.
Niestety nie sięgnąłbym po ten tom drugi raz. Mimo tego, iż okładki tomów I-IV wywołują uśmiech na mej twarzy. Możliwe, iż jakbym czytał wszystkie tomy po kolei byłoby to doskonałe doznanie, ale niestety - to już nie ode mnie zależało. Pozdrawiam.

Yevoni | 2018-05-06
Na półkach: 2018, Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 06 maja 2018

I do kolejnego Kłamcy mam ambiwalentne odczucia.
Z jednej strony dobrze się bawiłam czytając książkę a z drugiej jest mnóstwo irytujących rzeczy.
Humor na duży plus.
Minusem jest przekozaczona postać Lokiego i... wszechobecne urwania dialogów, wtrącenia przez inną osobę, niedopowiedzenia. Kilkukrotnie na dwóch stronach przez całą książkę to przesada i bardzo męczy. Wyglądało to jakby autor nie miał pomysłu na rozmowę a nie napędzanie akcji.

Pod względem treści powinno być 7/10. Ale doprawdy? Tylko trzy opowiadania? Co z tego, że to dodatek do książki? Nie widzę sensu wydawania czegoś takiego. (Ale kupowania to już tak, bo gra jest naprawdę świetna ;)).

Northman | 2018-12-26
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Loki one more time :)

Świetny bohater i genialna konwencja powracają :) W dalszym ciągu - fabularnie na rzecz patrząc - jest dobrze, aczkolwiek kilka jedynie zamieszczonych w książce historii pozostawia pewien niedosyt... Nie bez powodu ta akurat część jest swoistym tomem nr "2,5", gdyż treści, umówmy się, nie ma tutaj tak znowu wiele, ale na końcu książki jest coś, co trochę ten niedosyt wynagradza: gra karciana do wycięcia! :)

Co znajdziemy pod kątem fabularnym? Przede wszystkim dobrą zabawę i małe wyjaśnienie, co Loki robi w "wolnym czasie". Jak już zasugerował nieco opis - nie jest to bynajmniej tylko i wyłącznie wylegiwanie się z drinkiem pod palmą. Troszkę więcej mamy tu także greckich bóstw (tego nigdy za wiele!). A także spore wyzwanie, jeśli bowiem przeciwnikiem Lokiego jest bóstwo, które jest w stanie używać swej wiedzy o technologii, to... będzie się działo :)

Zamieszczona na końcu książki gra = bomba! :) "Kłamcianka towarzyska" to coś, co Jakub Ćwiek swego czasu...

słoneczko | 2016-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2016

Postanowiłem po przeczytaniu dwóch zbiorów opowiadań, ale przed rozpoczęciem czytania części 3 i 4, przeczytać „Kłamcę 2.5.”
Trochę się zawiodłem na tym „dodatku” opowiadań o Lokim.
Po pierwsze to tylko trzy opowiadania, które czyta się błyskawicznie.
Po drugie tylko krótkie opowiadanie „Swat” wywarło na mnie w miarę pozytywne wrażenie.
Po trzecie miałem odczucie, że książka pisana była na „siłę”.
Jak dla mnie wyszło przeciętnie.
Plusem jest dodatek w postaci gry karcianej „Kłamcianka”. W związku z tym, że wypożyczyłem książkę z biblioteki nie dane mi było zapoznać się z talia kart, ale z opisu gry wynika, że może być całkiem ciekawa.
Książka sama w sobie dobra, dodatkowa gratka dla fanów Lokiego, ale zdecydowanie ten mini zbiorek opowiadań za krótki. Na jeden wieczór.

aspolski | 2014-05-11

Kłamca powrócił w fenomenalnym stylu, utrzymując poziom i klimat z dwóch pierwszych tomów!

Jakub Ćwiek pewnego dnia oświadczył, że na podstawie stworzonego przezeń uniwersum ma powstać klimatyczna karcianka, przedstawiająca w komiczny i nieco groteskowy sposób bohaterów przewijajacych się przez treść wszystkich "Kłamców". Owa wiadomość została przyjęta z dość radosną aprobatą, blednącą z dnia na dzień, bowiem wydanie samej gry z dodatkiem krótkiego opowiadanka - przycichło, a cały entuzjazm wygasł. Jednak była to zaledwie cisza przed burzą, gdyż pewnego dnia autor wręcz gwałtownie poczęstował nas informacją, iż karcianka wychodzi w towarzystwie zacnego, choć nieco wątłego tomiku, zawierającego dwie opowiastki oraz nowelkę. I oto, przed nami - nareszcie! - wieli powrót Kłamcy!

Kłamca 2,5 zawiera w sobie wszystko to co pokochaliśmy w poprzednich książkach: po trzykroć przeróżny humor, nietuzinkowych bohaterów, nonszalancje, zwroty akcji, ukrytą prawdę oraz iście jadowite...

Krzysztof | 2014-06-13

Przed Kłamcą 2,5 powstały cztery książki. Dwa pierwsze tomy to opowiadania trójka i czwórka to powieści. Kłamca 2,5 to zbiór opowiadań, więc dodanie 2,5 umiejscawia go po opowiadaniach a przed powieściami. Niestety nie było mi wcześniej dane przeczytać żadnego tomu, więc też trudno jest mi określić co tomik kłamcy 2,5 wnosi do całego świata stworzonego przez Jakuba Ćwieka. Mogę za to powiedzieć, że po przeczytaniu książki pognałem do biblioteki i przytaszczyłem wszystkie 4 tomy, które w najbliższej przyszłości postaram się opisać.

Kłamca 2,5 mieści się w tematyce fantasy mamy tu bowiem nadprzyrodzone istoty, masę magii i przygody. Podlane jest to wszystko krwistym sosem i humorem, które to składniki sprawiają, że czyta się to z wielką przyjemnością. Jeśli szukacie lekkiej, ale wciągającej i dobrze napisanej książki na letnie dni to myślę, że książka Jakuba Ćwieka może się nadać doskonale.

Książka nie jest zbyt gruba i można ją spokojnie pochłonąć w kilka godzin. A kiedy już...

Kamil | 2014-08-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Jakub Ćwiek zarzekał się, że jego cykl o Kłamcy został definitywnie zakończony. Wydarzenia w ostatniej części potoczyły się tak, że nie było możliwości dalszego pisania o przygodach boga i jego ekipy. Jednak pojawił się pomysł stworzenia gry na podstawie książki, co uradowało zdecydowaną ilość fanów prozy Ćwieka. Ten, mimo że zajęty pisaniem o pewnych Zagubionych Chłopcach i ich mamie, postanowił jeszcze raz przybliżyć nam swojego pierwszego bohatera. Autor na samym początku zbioru opowiadań, mówi, że zatęsknił za Kłamcą i dzięki kilku zachęcającym go osobom, powrócił na chwilę do tego uniwersum, by przenieść Lokiego i spółkę do dalekiej Japonii, gdzie robotom, ninja i sushi nie ma końca. Co mu z tego wyszło?

Oczywiście pojawiały się głosy, że jest to pisane na siłę, pod publiczkę, byleby wycisnąć z cyklu ile się da, przy okazji zarabiając na grze. Nie da się ukryć, że takie postępowanie trochę czymś takim zalatuje, jednak w tym przypadku...

Marcin | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Hmmm powiem szczerze mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki, jak dla mnie jest to dodatek do talii kart a nie nawet mikroskopijny zbiór opowiadań. Dwa opowiadania i nowelka to jest coś co się czyta w jedno popołudnie, teksty naprawdę niezłe jak to się mówi cały Kłamca w swojej trochę pokręconej krasie. Dla osób którzy lubią książki o Kłamcy pewnie pozycja obowiązkowa. Jak dla mnie trochę strata kasy bo za cenę około 30 zł wolałbym dostać zbiór opowiadanek a nie 3 krótkie teksty i talie kart do gry.
Jako dodatek do gry może być jako pełnowartościowa książka raczej słaba, dlatego też tylko 6 gwiazdek chociaż większość jego książek oceniam o wiele wyżej.