Machinomachia

Okładka książki Machinomachia Jakub Ćwiek
Okładka książki Machinomachia
Jakub Ćwiek Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Kłamca (tom 2.5) Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
Kłamca (tom 2.5)
Imaginatio [SQN]
Sine Qua Non
2018-11-14
2014-05-12
Kłamca Loki Jakub Ćwiek Sine Qua Non fantastyka

Okładka książki A.D.XIII, tom 2 Jakub Ćwiek, Janusz Cyran, Cezary Frąc, Anna Kańtoch, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Eva Mroczek, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Krzysztof Piskorski
A.D.XIII, tom 2 Jakub Ćwiek, Janusz...
Okładka książki Księga strachu Ewa Białołęcka, Jakub Ćwiek, Maciej Guzek, Witold Jabłoński, Aleksandra Janusz, Mariusz Kaszyński, Kazimierz Kyrcz jr, Dariusz Łowczynowski, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekara, Krzysztof Piskorski, Łukasz Radecki, Iwona Surmik
Księga strachu Ewa Białołęcka, Jak...
Okładka książki Opowieści ze świata Wiedźmina Wołodymyr Arieniew, Andriej Bielanin, Maria Galina, Leonid Kudriawcew, Michaił Uspienski, Władimir Wasiliew, Olesandr Zołotko
Opowieści ze ś... Wołodymyr Arieniew,...

Boska wersja Godzilli

Tę część musiałam odsłuchać bo zabrakło mi jej a nie chciałam czekać na przesyłkę.
Kłamca jest dla mnie genialną postacią,to trzecia jego odsłona która jest równie dobra jak wcześniejsze! Nie wiem co napisać ,myślę że trzeba poprostu usiąść do lektury i przekonać się samemu ,jego albo się polubi albo nie. Tak czasami jest z danymi seriami. Do tego wspaniały głos Jacka Rozenka idealnie "pasującego " do tej historii. Tym razem tłem dla przygód niesfornego Lokiego okazuje się Tokio.

Wielki posąg niszczący dzielnice Tokio, zapomniany bóg przygotowujący rewolucje, zwalisty anioł stróż z zaskakująco ludzkim problemem i wizyta na nietypowym spotkaniu Anonimowych Alkoholików - z takimi historiami co może pójść nie tak?

"Kłamca 2,5" jest bardzo ciekawym dziełem. W obecnym wydaniu stanowi kontynuację drugiego tomu i jeśli dopiero teraz ktoś zaczyna przygodę z serią, to najlepiej będzie czytać "Machinomachię" tuż po drugiej części. Chronologicznie została jednak wydana po zakończeniu serii i wtedy stanowiła dla fanów sentymentalny powrót do świata Kłamcy.

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku książka się bardzo dobrze broni - opowiadania są ciekawe, rozwijają świetnie nam znane postaci, a także dodają znów masę nawiązań popkulturowych, z czego zdecydowanie słynie Ćwiek.

Coś, co jednak odróżnia tę część od poprzednich, to pewna fala goryczy i smutku - emocji dotąd nieznanych w świecie zawadiackiego Kłamcy.

Intrygującym dodatkiem jest również Kłamcianka - ciekawa gra karciana, jednak o jej nowym wydaniu za wiele nie mogę powiedzieć, ponieważ miałem przyjemność zakupić ją razem ze starszym wydaniem. Sama gra ma ciekawą mechanikę, jednak jest dosyć skomplikowana i skierowana przede wszystkim do fanów serii. To może natomiast stanowić pewien problem, ponieważ ludzie nie znający uniwersum raczej nie będą się przy niej dobrze bawić. Jednak jeśli posiadasz grupę znajomych lubiących przygody Lokiego, to gra zapewni wiele emocjonujących rozgrywek.

Sięgnęłam po audiobook dosłownie zaraz po skończeniu części drugiej i przyznam, że wbrew większości opinii ta część wydaje mi się (przynajmniej na razie) najlepsza. Przyznam, że zaciekawiła mnie najbardziej, a na końcu nawet dość mocno poruszyła. Z pewnością szybko dokończę cały cykl ;)

Całkiem udany pozycja. Nie jest tak dobra jak tomy 1 i 2 ale pochłania się syzbko i przyjemnie. Najbardziej podobał mi się "Swat" ze względu na rozbwinięte relacje i nieszablonowe sytuacje. Początek "Machinomachia" też był dobry ale potem stało się to zbyt epickie jak na Kłamcę który według mnie lepiej wypada w intrygach. Pozostałe dwa opowiadania miały potencjał na coś świetnego ale były po prostu za krótkie żeby go wykorzystać.

Kolejna część, którą dobrze się czyta. Tu jednak wyraźnie było jedno najważniejsze (najdłuższe i tytułowe) opowiadanie. W "Machinomachii" okazuje się, że dawno temu Hefajstos chciał zbudować system obronny dla greckich bogów - do walki przeciw na przykład tytanom. Stworzył więc boskie mecha-posągi zasilane między innymi dzięki tarczom argonautów. Nie trudno się domyślić, że Hefajstos użył posągu we współczesności, a Loki i jego kompania musieli coś z tym zrobić - ogarnąć posąg, zniszczenia, Hefajstosa i przede wszystkim reakcje ludzi.

Fajna kontynuacja. Dobrze się czyta, opowiadania na dobrym poziomie.

Fajna kontynuacja. Dobrze się czyta, opowiadania na dobrym poziomie.

Powrót do serii po latach i ocena weszła o jedną gwiazdkę wyżej. Chociaż miałam podobne odczucia jak poprzednio. Tom dość średni, ale ciekawie się go czytało.

Bardzo krótka książka, a szkoda. Niektóre wątki dość mocno naciągane - np. zakonczenie historii Hefajstosa...

W odniesieniu do poprzednich tomów historia zaczyna nabierać tempa i powoli z serii opowiadań przechodzi bardziej w rozbudowaną powieść. Bardzo dobra lektura na popołudnia przy kawie lub mocniejszym trunku. Momentami poziom absurdu sięga niebezpiecznej granicy, ale równoważą go błyskotliwe pomysły mitologicznych powiązań autora. Udana kontynuacja przygód Lokiego.

Powrót do formatu z pierwszych 2 książek z bardzo dużą ilością Lokiego i nawiązań do popkultury. Bardzo miło się czytało, szczególnie główną historię tego zbioru 4 przygód tytułowego Kłamcy. Można na luzie przeczytać zaraz po 2 książce ale zdaje mi się, że przyjemniej jest się za to zabrać jako bonus po skończeniu 4 głównych książek, taki może plaster na ranę jakby ktoś poczuł niesmak przy 3 i 4 części. Polecam

• Jakub Ćwiek