Boska wersja Godzilli

Aleksandra Kujawa Aleksandra Kujawa
21.11.2019
Okładka książki Machinomachia Jakub Ćwiek

Z ogromną radością wróciłam po raz kolejny do świata Kłamcy. „Kłamca 2.5” to książka napisana już po właściwym czteroksięgu, ale jej wydarzenia są usytuowane między drugim a trzecim tomem pierwotnej serii. Dlatego równie dobrze można ją czytać, biorąc pod uwagę kolejność numerów na okładkach, ale też możecie sobie zostawić ją na koniec całej historii o Lokim.

Po raz kolejny mamy tutaj zbiór kilku opowiadań – tym razem są to cztery historie. „Handlarz snów” to opowieść o spotkaniu z Kojotem, indiańskim bóstwem, które próbuje wrócić do łask swoich wiernych mimo zagrożenia likwidacją ze strony skrzydlatych i Lokiego. Drugie opowiadanie, „Swat”, to historia o tym, jak Kłamca próbuje pomóc trochę zbyt agresywnemu aniołowi, by ten zdobył serce dziewczyny, którą ochrania, co kompletnie idzie nie po myśli nordyckiego bóstwa. Tytułowa „Machinomachia” to opowieść w iście hollywoodzkim stylu. Przeciwnikiem Lokiego jest tu grecki bóg, który jak żaden inny dobrze rozumie współczesną technologię. A to doprowadzi do epickiej bitwy na ulicach Tokio, którą będą transmitować na żywo wszystkie stacje telewizyjne tego świata. Ostatnia historia, „Jestem Mike…”, to bodaj najbardziej depresyjna opowieść ze wszystkich, jakie czytałam w dotychczasowych tomach o Kłamcy – opowiada o kółku utworzonym przez wciąż żyjące bóstwa, które wspierają się nawzajem i nie używają swoich mocy, by nie sprowokować aniołów i Lokiego do ich zlikwidowania.

„Machinomachia” to kolejny tom naładowany akcją. Ćwiek naprawdę umie pisać małe formy i to w taki sposób, że nie ma się wrażenia, iż fabuła urywa się zbyt wcześnie. Postaci, które przedstawia, to żywi, charakterystyczni bohaterowie, których da się lubić (lub nie). Nigdy nie przepadałam za zbiorami opowiadań, ale Jakub Ćwiek swoim piórem potrafi to odmienić i myślę, że niejednego przeciwnika takich książek przekona do zmiany zdania.

To, co podobało mi się w tej części, to zabawa popkulturą w opowiadaniu „Machinomachia”. Stworzenie wielkiego potwora przypominającego Godzillę i epicka bitwa między nim a aniołami w centrum Tokio, którą relacjonują wszystkie telewizje na żywo, to kwintesencja popkultury. I tego, że człowiek jest w stanie uwierzyć we wszystko, co podają mu media, jeśli tylko podadzą to odpowiednio przekonująco, chociażby twierdząc, że to film. Bo przecież nikt na zdrowy rozum nie łyknąłby historii o zastępach anielskich walczących z Hefajstosem na ulicach stolicy Japonii. A tak, proszę bardzo, gotowa historyjka i wszyscy są szczęśliwi. Jednak Ćwiek nie tylko bawi swoimi historiami. Ostatnie opowiadanie, „Jestem Mike…”, to smutna i przejmująca opowieść, która skłania do zastanowienia się, kto tak naprawdę jest tym dobrym, a kto złym. I czy wszystkie decyzje podejmowane w służbie większego dobra są jednak prawidłowe i powinny zostać bez wahania wykonane. Ostatecznie dawni bogowie, zebrani w kółku podobnym trochę do kółka anonimowych alkoholików, nikomu krzywdy swoimi spotkaniami nie robili, nawet nie szukali wyznawców, chcieli tylko przeżyć. A decyzje archaniołów były nie do zmiany, nie do podważenia… Tylko czy były słuszne? I z takim pytaniem zostawia nas autor, siejąc nieco zamętu w całej historii.

Na końcu książki chętni znajdą Kłamciankę – karcianą grę towarzyską. Oprócz zasad są tu też karty, które można sobie wyciąć, by nimi grać w długie, jesienno-zimowe wieczory i dobrze się bawić, nie opuszczając świata Kłamcy. Genialny pomysł, który pozwala na przebywanie w tym świecie nawet po skończeniu lektury książki!

Jeśli jeszcze nie czytaliście serii o Kłamcy, wrednym i cwanym bogu kłamstwa, Lokim, to sięgajcie śmiało po pierwszy tom, a potem po kolejne. Historia was porwie i sprawi, że niejeden wieczór będziecie uśmiechać się do tych stron, rozbawieni humorem nordyckiego boga, który został asem od mokrej roboty na usługach skrzydlatych aniołów. Dobra zabawa gwarantowana!

Aleksandra Kujawa