Książka Roku 2018

Seria: Nabokov
Wydawnictwo: Muza
Speek, Memory
norimenai

Autobiografia Vladimira Nabokova stanowi klucz do całej jego twórczości. Jedynie dzięki niej czytelnik ma szanse dostrzec w doświadczeniach bohaterów powieści i opowiadań echa wydarzeń z życia pisarza. Ma też szanse zetknąć się z jego refleksjami wyrażanymi już nie w imieniu fikcyjnych postaci, tylko we własnym, a więc mogącymi pomóc w interpretacji dzieł literackiej fikcji. Zarazem autobiografia ta nie jest czymś gatunkowo odmiennym od Nabokovowskich powieści i opowiadań. Jest to memuarystyka wyjątkowo literacka, napisana wysmakowanym, eleganckim stylem, pełna efektownych chwytów, fałszywych tropów i chytrze zastawionych na czytelnika pułapek. Znajdujemy tu także „prafabułę” wielu Nabokovowskich utworów, którą jest wygnanie z raju dzieciństwa i próby jego odzyskania. Jednym ze środków wiodących z powrotem do edenu jest literatura, literatura najwyższej miary intelektualnej i artystycznej, a przy tym ogromnie zmysłowa i niezwykle skuteczna w ewokowaniu przeszłości. Tematem jest tu między innymi czas, w który Nabokov, wedle własnej deklaracji „nie wierzy”, ale który jednocześnie jest więzieniem o nieprzeniknionych dla ziemskiego wzroku murach.

„Pamięci, przemów” to ostateczna, najpóźniejsza wersja autobiografii, jedno z najważniejszych i najwspanialszych dzieł wielkiego pisarza.

źródło opisu: Muza, 2018

źródło okładki: https://muza.com.pl/

Marysia | 2011-11-08
Na półkach: Ikony i błoto, Przeczytane
Przeczytana: 08 listopada 2011

To mnie zachwyca, to mnie porusza, to mnie kołysze, to mi się okrutnie podoba. Czasem wydaje się że trzeba wybierać pomiędzy sobą takim jakim się jest z całym ładunkiem neurastenii, wrażliwości, rozedrgania, emocji a sobą- maszynką funcjonującą w metropolis. A tu jest wyraźnie napisane, że można ganiać za swoimi motylami, być sobą, wywalać swoją wrażliwość na zewnątrz z każdym napisamym słowem i przeżyć.

magdalenazo | 2019-02-18
Przeczytana: 2017 rok