Pośród ścieżek do raju i inne opowiadania

Okładka książki Pośród ścieżek do raju i inne opowiadania Truman Capote
Okładka książki Pośród ścieżek do raju i inne opowiadania
Truman Capote Wydawnictwo: Muza literatura piękna
The Complete Stories of Truman Capote
Muza
2006-01-01
2006-01-01
8373197389
Zbigniew Batko
ścieżki raj opowiadania

Okładka książki Mistrzowie opowieści. Święta, święta... Hans Christian Andersen, Paul Arène, Lucia Berlin, Elizabeth Bowen, Truman Capote, Angela Carter, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, O. Henry, Langston Hughes, Tove Jansson, Selma Lagerlöf, Laurie Lee, Joaquim Maria Machado de Assis, Irène Némirovsky, Frank O’Connor, Grace Paley, Damon Runyon, Saki, Wolfdietrich Schnurre, Dylan Thomas, Mário de Andrade
Mistrzowie opo... Hans Christian Ande...
Okładka książki Mistrzowie opowieści o miłości. Od Hansa Christiana Andersena do Margaret Atwood Hans Christian Andersen, Margaret Atwood, Iwan Bunin, Truman Capote, Anton Czechow, Stig Dagerman, James Joyce, Etgar Keret, Clarice Lispector, Malcolm Lowry, Yukio Mishima, William Shakespeare
Mistrzowie opo... Hans Christian Ande...

Wziąłem tę książkę do ręki 30 września, a więc w dniu urodzin Trumana Capote. Gdyby żył miałby 98 lat. Piękny wiek. Potrójny burbon proszę dla solenizanta.
W większości są tutaj opowiadania, które już znalem. (Mogłem sobie porównać tłumaczenia.) Podobały mi się: „Legenda Kaznodziei”, „Bezgłowy jastrząb”, rewelacyjny „Dom kwiatów”, wzruszające „Wspomnienie świąteczne”.

Truman Capote uderza od razu. Nie patyczkuje się. Widać, że wie o co chodzi w ludzkich zachowaniach i najgłębszych podstaw emocji. Na tym świetnie buduje te krótkie treści. Genialny!

(Uwaga, opinia jego fanki. Może być nieco ckliwie. Teraz bardziej osobiście.)

Część opowiadań już znałam z innych książek. Te "nowe" również mi się spodobały.

Historia o Buddym i jego przyjaciółce jest w kilku opowiadaniach. I jest totalnie bezcenna.
Do tego nota biograficzna, po której można domyślić się, że były one bazowane na latach jego dzieciństwa.
Po zamknięciu książki spojrzałam na okładkę, na to zdjęcie... i po prostu przytuliłam książkę jakby była dzieckiem.

(Uwaga, opinia jego fanki. Może być nieco ckliwie. Teraz bardziej osobiście.)

Historia o Buddym i jego...

• Literatura amerykańska
  • Proza
  • Szukam

Dodaj cytat z książki Pośród ścieżek do raju i inne opowiadania