Podróż Bazyliszka

Cykl: Pamiętnik Lady Trent (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Voyage of the Basilisk

Wierni czytelnicy poprzednich tomów pamiętników lady Trent, Historii naturalnej smoków i Zwrotnika węży, mogą uważać, że poznali już szczegóły jej historycznego rejsu na pokładzie Królewskiego Okrętu Badawczego „Bazyliszek”, ale prawda o tej pouczającej, przerażającej i skandalizującej podróży nigdy nie została ujawniona - aż do teraz. Sześć lat po ryzykownej wyprawie do Erigi Izabela wyrusza...

Sześć lat po ryzykownej wyprawie do Erigi Izabela wyrusza na jak dotąd najbardziej ambitną ekspedycję: podróż dookoła świata, aby badać wszystkie odmiany smoków we wszystkich miejscach, gdzie te gady występują. Od pierzastych węży wygrzewających się na ruinach upadłej cywilizacji po potężne węże morskie w tropikach, stworzenia te są źródłem nieustannej fascynacji i śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Oczywiście badania naukowe są głównym celem wyprawy, ale życie Izabeli rzadko bywa takie proste. Nieustraszona podróżniczka musi stawić czoło sztormom, chorobom i intrygom na najwyższych szczeblach władzy. Wbrew sobie musi wziąć też udział w działaniach wojennych na skalę międzynarodową, a przy tej okazji dokonuje rewolucyjnego odkrycia, które rzuci całkiem nowe światło na starożytną historię smoków.

Te kroniki ni to baśniowych, ni to historycznych podróży przesycone są cierpkim humorem, który wykracza poza standardowe poglądy każdej epoki - przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości.

„Locus”
Izabela, lady Trent, opisuje swoje zdumiewające przygody z tomu na tom, mieszając wiktoriański pastisz i fantasy z wizją alternatywnych światów. Koniecznie warto przeczytać!

źródło opisu: www.zysk.com.pl

źródło okładki: [olesiejuk - prowizorka]

Karolina Sosnowska | 2019-03-29
Przeczytana: 12 marca 2019

"Jako że wyprawa badawcza przemieszcza się tym razem od małych wysepek, na których mieszkały kiedyś wymarłe obecnie cywilizacje i gdzie występują pierzaste węże do tropików, gdzie żyją węże morskie, Lady Trent musi się wykazać jeszcze większym sprytem, elastycznością i dyplomacją, by ujść z wyprawy z życiem i w niezłym zdrowiu. Nie ułatwia jej to sprawy, natomiast świetnie wpływa na fabułę, która tym razem pędzi w zawrotnym tempie i nie pozwala się nudzić, co stało się moim udziałem przy „Historii naturalnej smoków” czy „Zwrotniku Węży”. Tu już nie było mi łatwo odłożyć książki i zapomnieć o niej do następnego dnia, o nie. „Podróż «Bazyliszka»” połknęłam w kilka dni, a i to tylko dlatego, że nie miałam w tym momencie więcej czasu na czytanie. Przypuszczam, że gdyby trafiło na wolny weekend, to lekturę miałabym po dwóch dniach z głowy."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2019/03/29/podroz-bazyliszka-m-brennan/ :)

Książki | 2019-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Trzecia część pamiętnika rozpoczyna się od niewielkiego streszczenia wydarzeń pomiędzy drugim tomem a obecnym. Później wchodzimy na dumę Floty Królewskiej a konkretniej statek badawczy "Bazyliszek", który jest mobilnym domem i centrum gdzie prowadzone są badania naszej bohaterki. Lady Trent w tej części skupia się na wodnych smokach i w pewnym momencie ma nawet możliwość wykonania pewnej czynności na którą niewielu się odważa. Poznajemy kolejne państwa z ich wierzeniami, polityką oraz racjami w coraz bogatszym uniwersum przez co czytelnik z coraz większą ciekawością czeka na tłumaczenie pozostałych trzech tomów. Sama bohaterka budzi podziw swoim uporem, chociaż to nieodpowiednie słowo, swoją nieustępliwością a także wytrwałością by mimo wszystkich przeciwności nadal iść swoją ścieżką. Godna pochwały postawa która jest cechą wspólną osób przecierających szlaki. O stylu autorki pisałem już przy okazji poprzednich tomów dlatego tutaj tylko wspomnę iż czytałem te 368 stron w dwa dni i...

Mecha_Kulturacja | 2019-01-23

Książki Marie Brennan to fascynująca mieszanka fantastyki i realizmu, wyraźnie zakotwiczona w badaniach antropologicznych i archeologicznych. Podróż Bazyliszka kontynuuje tę tendencję. Pod płaszczykiem przygody i fantastyki tutaj ważną rolę odgrywa również zagadnienie płci i jej rola w kulturze. Przede wszystkim jednak zaletami książki są sami bohaterowie i wreszcie smoki, wokół których wszystko się rozgrywa.

Snieznooka | 2019-01-14

Bardzo mnie ucieszyła informacja o tym, że strasznie zauroczył mnie pomysł z napisaniem książki o smokach, udało mi się zrecenzować ”Historię naturalną smoków” i „Zwrotnik węży”, dlatego wieść o tym, że Lady Trent powraca z kolejnymi przygodami sprawiła, że bardzo się ucieszyłam. Nie mogłam nie poprosić Wydawnictwa Zysk i S-ka o możliwość recenzji, tak oto „Podróż bazyliszka” trafiła w moje ręce.
„Podróż Bazyliszka” rozpoczyna się kilka lat po wydarzeniach z poprzedniej książki, a po raz kolejny Lady Trent przygotowuje się do opuszczenia domu, aby kontynuować zgłębianie wiedzy o smokach. Wyprawa jednak odbędzie się na nieco innych warunkach, osobą, która będzie ich prowadzić do celu i zarządzać będzie Izabella. Już nie towarzyszy jej stary współpracownik i dobroczyńca Lord Hilford, większość wszystkich decyzji spadnie na jej barki. Lady Trent postanowiła także sprowadzić swojego syna Jake'a, który jest już wystarczająco duży, aby podróżować. Ta nadchodząca wyprawa będzie...

Mallorey | 2019-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Jakiś czas temu miałam okazję zapoznać się z drugim tomem tej serii, który mimo iż był odrobinę gorszy od poprzedniego, wbił mnie w fotel. Ta książka była po prostu obłędna i nie mogłam się doczekać, kiedy w końcu będę mogła zapoznać się z jej pozostałymi tomami. I w końcu teraz, jestem tu znowu z wami, żeby podzielić się z wami moimi wrażeniami. A z pewnością jest czym. Tak więc, nie przedłużając, zapraszam was do czytania.

Już na samym początku spotkałam się z nieco naukowym lecz przyjemnym w odbiorze stylem autorki, dzięki czemu o wiele łatwiej przyswajałam przedstawioną przez nią treści. Sam pomysł na tego typu fabułę uważam nie tylko za kreatywny i jedyny w swoim rodzaju, lecz także sądzę, że wykreowanie go i przelanie swoich myśli na papier wymagało wielu godzin pracy, a efekt tych działań jest jak najbardziej godny uwagi.
Sama Lady Trent już od pierwszych stron zdołała zyskać moją sympatię. Doceniam jej chęć pomocy smokom, to, że dla swoich pasji gotowa była sprzeciwić się...

Zdecydowanie lepsza książka od poprzednich tomów. Głownie dlatego ze smoków i smokopodobnych zwierząt było dużo dużo więcej niż w poprzednich tomach razem wziętych. Ale również i fabuła mi się bardziej podobała. Nie licząc nudnych tubylczych zwyczajów itd itd które miały miejsce tak jak w poprzednim tomie. Ale na szczęście było ich mało. Ale mimo wszystkich plusów dalej nie jest to czego oczekiwałem po tym cyklu. Dlatego zawyżone 6 gwiazdek.