rozwiń zwiń

Podróż Bazyliszka

Okładka książki Podróż Bazyliszka
Marie Brennan Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Pamiętnik Lady Trent (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Pamiętnik Lady Trent (tom 3)
The Voyage of the Basilisk
Zysk i S-ka
2018-11-26
2018-11-26
Data 1. wydania:
2015-03-01

Czy polecam? Chyba tak

Jest to pierwsza część pamiętników Lady Trent która szczerze mnie rozczarowała. Będę czytać dalej, ponieważ wątpię by w następnych książkach pojawiło się to, co przeszkadzało mi tutaj.

Z plusów mogę tylko wymienić odkrycie Izabeli na Rahuahane, które było dla mnie sporą niespodzianką i bardzo mi się podobało.
Minusów jest już trochę więcej. Po pierwsze mimo że ta książka miała opowiadać o podróży dookoła świata w celu badania smoków, miałam wrażenie że zeszły one na drugi plan, a może nawet na trzeci. Po drugie, panował tu straszny chaos- pojawiło się wiele gatunków smoków, jednak na żadnym z nich nie zatrzymywano się na dłuższy czas, gdy tylko któryś mnie zaciekawił, przeskakiwano do innej sceny w innym miejscu. O wiele bardziej wolałam dwie poprzednie książki, których akcja toczyła się głównie w jednym miejscu. Tutaj nie ma żadnej solidnej struktury, wszystko jest zbyt rozlazłe jak dla mnie. Gdyby nie to, że zdarzyło się tu kilka ważnych dla Izabeli momentów, polecałabym omijać tą pozycję.

Czy polecam? Chyba tak

Minusów jest już trochę więcej. Po...

Kolejna bardzo dobra i wciągająca część przygód lady Trent.

Kolejna bardzo dobra i wciągająca część przygód lady Trent.

Na półkach: , , , , ,

Ale sobie autorka fajnie nawymyślała tych różnych krain, smoków i tajemnic do odkrywania! Jestem pod wrażeniem i cieszę się, że jeszcze trochę przede mną.

Jestem w sytuacji, że mogę porównać ten tom nie tylko z poprzednimi, ale także z następnymi. I niestety muszę przyznać, że w tym porównaniu wypada on słabo.
Nie zrozumcie mnie źle, książka jest powieścią dobrą, czyta się ją ciekawie i jest dość wciągająca. Ale niestety autorka jak sama zaznacza na początku, mocno streszcza całą tytułową podróż Bazyliszka. I z powodu tego skrócenia książka staje się dość chaotyczna.
Przez pierwszą połowę powieści mamy opis podróży. Każdy rozdział (czasem dwa) dzieją się w jednym miejscu-przystanku. Bardzo dobrze rozbudowuje to świat Lady Trent, ale przez to książka traci na wewnętrznej spójności. Są to epizody powiązane bohaterami, ale niewiele ponadto.
Natomiast druga część, gdy docieramy już do Keongi (Hawaje), jest wspaniały. Mamy barwny świat, autorka daje sobie trochę więcej czasu na jego zbadanie, można się w niego ładnie zagłębić i go pokochać. Tutaj też dzieje się bardzo dużo, moim zdaniem znacznie więcej niż w poprzednich rozdziałach.
W tej książce wreszcie dostajemy prawdziwe multum smoków. Autorka ma zacięcie przyrodnicze, ale nie tak dobre jak antropologiczne. Choć jej opisy wyglądu i zachowań są niesamowicie ciekawe i dobrze dopracowane.
Co do postaci to Izabela i Tom mają już bardzo ostro zarysowane charaktery i dobrze się ich trzymają. Bardzo polubiłem tę parę i naprawdę świetnie podąża się za ich przygodami. Dodatkowo dostajemy tu kapitana okrętu, który jest napisany ciekawie, młodego Jake'a, syna Izabeli, którego od ręki pokochałem i Suhaila, który jest całkiem dobrze zarysowany, mimo że dostaje nie tak dużo czasu. Natomiast jest to postać, która jeszcze wróci w następnych tomach i tam dopiero zacznie się dziać.
Podsumowując, akcja jest ciekawa, ale przez chęć wprowadzenia za dużej liczby wątków w krótkiej bądź co bądź powieści rozspaja je i chaotyzuje. Bohaterowie są świetni, świat kolorowy, smoki wspaniałe. Ciekawy jest opis życia na statku i walki z morzem. Mimo że oceniam go jako najsłabszy z serii to i tak jest to powieść zasługująca na uwagę.

Kolejny już trzeci tom, widać rozwój autorki i bohaterki, która coraz częściej używa rozumu i logiki zastanawiając się jak jej działania przyniosą dalsze skutki. ciekawsze watki początkowo nie składające się od razu, tym razem są przedstawione różne "orientalne" światy nadmorskie i ich kultury. Jeśli ktoś przebrnął przez poprzednie części w tej będzie bawił się świetnie.

Chyba póki co najciekawsza część dzienników, chociaż dalej myślę, że za mało smoków, a za dużo polityki. Powoli też widać, że cała seria ma jakąś większą, ukrytą intrygę.

Pierwsza część to było takie 7-, druga solidne 7, tu mamy już 7+. Jest tendencja wzrostowa, czuć, że autorka pisze coraz lepiej. I w końcu mamy o wiele więcej smoków!

Pełna emocji kolejna część pamiętników ukochanej przeze mnie Lady Trent. Nie zawiodłam się, ta część była równie dobra a nawet lepsza, jak poprzednie. Ciekawa i zajmująca, bardzo spodobał mi się wątek syna Elizabeth i ogólnie jego postać. Kocham także Suhaila całym serduszkiem(takich postaci mi brakowało). Ogólnie polecam, okładka jest pięęękna♥.

Dodaj cytat z książki Podróż Bazyliszka