Wyzwanie czytelnicze LC

Zakon Rozbitej Soczewki

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Cykl: Alcatraz kontra Bibliotekarze (tom 4)
Wydawnictwo: Iuvi
Alcatraz Versus the Shattered Lens
Marlenka

Czy Alcatraz zdoła uratować oblężone miasto? Jeśli Mokia upadnie, jej los mogą podzielić pozostałe Wolne Królestwa, a wtedy cały świat znalazłby się we władaniu złowrogich Bibliotekarzy. Choć jego jedyna broń to kilka par soczewek, zapas wybuchowych pluszowych misiów i niewiarygodny talent do psucia, Alcatraz i tak podejmie wyzwanie. Wystarczy, że pokona armię monstrualnych bibliotekarskich...

Czy Alcatraz zdoła uratować oblężone miasto?

Choć jego jedyna broń to kilka par soczewek, zapas wybuchowych pluszowych misiów i niewiarygodny talent do psucia, Alcatraz i tak podejmie wyzwanie. Wystarczy, że pokona armię monstrualnych bibliotekarskich robotów, oddziały Bibliotekarzy, którzy mają normalny wzrost, lecz są nadzwyczaj groźni, oraz najniebezpieczniejszego przeciwnika – własną matkę!
Tym razem nawet jego nadzwyczajny talent do psucia może nie wystarczyć.
Czy Alcatrazowi uda się jeszcze raz uratować sytuację?

źródło opisu: https://www.facebook.com/WydawnictwoIUVI/photos/a....(?)

źródło okładki: iuvi.pl

Arturion | 2018-06-08

Zawsze lubiłem prozę Briana Sandersona, ale to, co wyczynia w tym cyklu, było, nie było, młodzieżowym, to prawdziwe mistrzostwo świata. Ten i ów czytelnik może zwrócić uwagę na postmodernistyczne inspiracje, w postaci choćby dystansu autora do samej książki (niektórych rozdziałów nie ma, bo mu się gdzieś zapodziały...), a nawet tegoż autora tożsamości. Ale nie zmienia to faktu, że przygoda czytelnicza sięga kosmicznych poziomów i - prócz bardzo atrakcyjnej fabuły - wzlatujemy w ten kosmos wraz z bohaterami!
A końcówka sugeruje, że w następnym tomie przyjdzie młodzieńcowi uratować świat. Ten Bibliotekarzy też.
A zasadniczą zaletą tego cyklu jest, iż potrafi oderwać od komputera prawie zupełnie już nie czytającą młodzież. Przynajmniej na jakiś czas. Skąd się tacy autorzy biorą? Bo przecież Sanderson to autor wielu, bardzo różnych książek fantastycznych, z których ma udane... wszystkie!
O samej fabule pisać nie ma sensu. Jest jak wcześniej, a nawet inaczej! ;-)

Yevoni | 2018-11-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 14 listopada 2018

Och, warto zabrać się za tą książkę!

Akcja dzieje się podczas oblężenia Mokii. Oddziały bibliotekarzy szykują się do zajęcia miasta. Kto inny byłby tak głup... odważny, żeby udać się tam i ściągnąć do obrony miasta rycerzy Krystalii?

Alcatraz w pełnej swojej mocy, używa soczewek, poznaje nowych członków rodziny i oczywiście PSUJE, ale za to jak!

Jest to zdecydowanie najlepszy z tomów o Alcatrazie. Humor tu dopisuje równie często jak wartka akcja. Dla młodzieży to książka idealna, może nie na miarę Harrego Pottera, ale idealnie otrze łzy po skończeniu cyklu o czarodzieju.

Czyta się płynnie i szybko, nawet rozdział nieskończony -1 a już w szczególności łyka się rozdział 1, nawet nie zauważyłam kiedy przeleciał mi przed oczami!

<Coraz bardziej wierzę w te bzdury, które "pseudoautor" przedstawia w książce. To wszystko ma sens... Czyżbyśmy byli cały czas okłamywani? Nawróceni bibliotekarze? Może to droga dla mnie...>

Tibora | 2018-05-07
Przeczytana: 07 maja 2018

Bardzo dobra - wreszcie akcja, akcja, akcja!

Wprowadzone zostają również rozterki głównego bohatera - co lubię, jak widać nawet w książkach młodzieżowych :)

Czekam na kolejną część :)

elenkaa | 2018-05-11
Przeczytana: 11 maja 2018

Brandon Sanderson i jego seria o Alcatrazie Smedrym i Bibliotekarzach to aktualnie książki z serii fantasy, które czytam najchętniej i oczekuję na kolejne tomy z wielką niecierpliwością, bo wiem że wprawią mnie w dobry humor i spędzę kilka godzin śmiejąc się do rozpuku.

Alcatraz Smedry to bardzo nietypowy dorastający chłopiec. Nie dosyć, że wychował się w Ciszlandach, z dala od własnej zaczarowanej ojczyzny, o której nic nie wiedział aż do swoich trzynastych urodzin, to jeszcze ma duży problem z rodzicami. Co robić, gdy matka jest jedną z najpotężniejszych Bibliotekarek, a ojciec jest po prostu szalonym, nie za bardzo przejmującym się synem, oderwanym od rzeczywistości Smedrym. Dobrze, że chociaż dziadek jest dla niego opoką i może na nim polegać... Ale tylko wówczas, gdy się nie spóźnia. A to zdarza się niestety wyjątkowo często. No cóż, taki dar. Alcatraz już trzykrotnie uratował rodzinę i swoją ojczyznę przed zagładą Bibliotekarzy i opanowaniem przez nich świata, jednak...

Ewa | 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Po tym jak przebiłam się przez irytujące komentarze autora niezwiązane z akcją wciągnęłam się w całą historię, zaskakującą, nieprzewidywalną, miejscami śmieszną. Nawet znalazłam coś mądrego, jakieś spostrzeżenia autora.
"Wszyscy się zmieniają. Niektóre zmiany następują powoli; tak zmienia się na przykład skała ulegająca erozji od deszczu. Inne są szybkie i gwałtowne. Trzęsienie ziemi burzy miasto. Serce przestaje bić. Ktoś dokonuje odkrycia i pierwszy raz zapala się żarówka."
Cieszę się, że zwlekałam z przeczytaniem tej książki aż do momentu wydania ostatniej części pt. "Mroczny talent". W ten sposób mogę zaspokoić swoją ciekawość i kontynuować opowieść o Alcatrazie Smedrym.

eR_ | 2018-05-10
Przeczytana: 09 maja 2018

Przygody Alcatraza, od czasu kiedy zaczęły się u nas ukazywać, wywoływały u mnie tylko uśmiech, a czasami gromki śmiech. Ten zwariowany dzieciak, któremu Sanderson ukradł historie i zaczął je wydawać pod swoim nazwiskiem od samego początku trafiły na półkę z moimi ulubionymi historiami. Nie tylko bohaterowie, z nietuzinkowym Alcatrazem na czele, ale i złowrodzy Bibliotekarze i świat, w którym nic nie jest takie jakim się wydaje.

A czego dowiemy się z czwartego już tomu?
Mokia chyli się ku upadkowi. Jeśli zagłada przyjdzie, Bibliotekarze będą panować nad Wolnymi Królestwami. Na szczęście chłopak nie daje sobie w kaszę dmuchać i zaopatrzony w wybuchowe miśki i swój niezawodny talent do psucia wszystkiego czego się dotknie, rusza do boju. Czy mu się uda? W zasadzie możemy być tego pewni, skoro na horyzoncie już 5 tom jego przygód. Przekonajcie się sami.

Podsumowując- ten cykl pozostanie moim ulubionym, przede wszystkim na specyficzną historię jaką przedstawiają poszczególne tomy....

Rachel3 | 2018-10-21

A tutaj z kolei lekki spadek jakości. Jakkolwiek styl nadal świetny, a świat przedstawiony rozwija się całkiem ciekawie, o tyle większość książki czytało mi się jak filler. Ważny był początek i koniec, a to co po środku - pomijając jeden czy dwa podpunkty fabuły, jak rozmowa Alca z matką - nie wpisywało się nijak w większą fabułę. Trochę czuć było wypełnianie kartek. Nie, żeby specjalnie, ale wydaje mi się, że Brandon Sanderson przecenia na ile dobrze sprawdzają się linie fabularne typu "musimy wytrzymać do [wstaw czas]".

Mi w każdym razie średnio to wszystko pasowało.

Lexie | 2018-08-05
Na półkach: 2018, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Ta seria ma naprawdę najbardziej niewiarygodnego narratora, z jakim się spotkałam. Jego numeracja rozdziałów powala, kłamie, przerywa akcję, żeby coś wtrącić i jest po prostu prześmieszny! Uwielbiam go! Podczas czytania uśmiech nie schodzi mi z twarzy. To jest chyba moja ulubiona seria młodzieżowa. Tak absurdalna, że aż genialna! Jedyny problem, który mam polega chyba na tym, że tak bardzo lubię humor i wtrącenia narratora, że nie skupiam się aż tak bardzo na głównej akcji, bo ten humor sam w sobie lubię najbardziej.

Całą serię słucham jako audiobook’a i myślę, że ta forma jest najlepsza. Lektor jest wspaniały.

Maja | 2018-05-17
Przeczytana: 17 maja 2018

Alcatraz musi ratować sytuację. Jeśli Mokia upadnie, jej los mogą podzielić pozostałe Wolne Królestwa, a wtedy cały świat znalazłby się we władaniu złowrogich Bibliotekarzy. Tylko jak ich pokonać, skoro Alcatraz nie ma wypasionej broni, a co gorsza, przeciwnikiem jest jego matka. Tym razem talent do psucia może nie wystarczyć. Czy uda się obronić Mokię?

To czwarty już tom przygód Alcatraza i muszę powiedzieć, że w moim odczuciu najlepszy. Dzieje się tutaj sporo, a i sam główny bohater daje się jeszcze lepiej poznać. Owszem, robi sobie nadal z czytelnika momentami żarty, ale jest w tym dobry, że nie sposób się niego gniewać.

Gdyby nie to, że bałabym się, że Alcatraz mi chatę z dymem puści, to bym go adoptowała. Uwielbiam jego poczucie humoru, a sposób, w jaki wyjaśnił, kim był Heraklit, podbił moje serce. Także jeśli ktoś nie zna gościa - zapraszam do lektury. Na pewno zapamiętacie kto to taki.

Kibicowałam Alcatrazowi i zastanawiałam się, co zrobi, żeby uratować Mokię. Broni to...

Kolejny tom przygód Alcatraza Smedry nosi tytuł Zakon Rozbitej Soczewki i po raz czwarty zabiera czytelnika do zwariowanego i nietuzinkowego świata wykreowanego przez Brandona Sandersona (tak, to ten który użyczył swojego nazwiska Alcatrazowi, aby źli Bibliotekarze nie zorientowali się, że wydaje on swoja biografię).
Tym razem wraz z Alcatrazem, Bastylią i Kazem ruszamy na ratunek stolicy Mokki, obleganej przez bibliotekarską armię.
Tuki Tuki zostało niewiele czasu, jej obrona chyli się ku upadkowi. Czy Alcatraz podoła zadaniu i uda mu się uratować stolicę Mokki? Co wyniknie z jego ponownego spotkania z matką? I wreszcie, co odkryje ten dzielny chłopiec, pomimo tego, że wciąż próbuje przekonać czytelnika, że jest gupi…

Przygody dwunastoletniego chłopca, którego potężnym talentem jest zdolność niszczenia zafascynowały mnie od pierwszego tomu.
Okraszone pewną dawką sarkazmu, ogromną porcją przedniego humoru i szalonymi wybrykami członków rodziny Smedry całkowicie wciągnęły mnie w...