Katriona 
https://popbookownik.pl
kobieta, Kraków, status: Oficjalna recenzentka, dodała: 6 książek, ostatnio widziana 6 godzin temu

Oficjalne recenzje

24-08-2018
Oficjalna recenzja

E. Lockhart stworzyła niezwykle wciągający thriller psychologiczny, w którym krok po kroku poznajemy historię obu bohaterek. Dowiadujemy się, jak się poznały, jakie uczucia je łączyły i co tak naprawdę się stało. A prawda okazuje się gorsza, niż mogliśmy się spodziewać.

10-08-2018
Oficjalna recenzja

„Kraina z jedwabiu” nie należy może do najlepszych książek młodzieżowych, jednak druga część kazała się ciekawsza niż pierwsza. Więcej się dzieje, bohaterowie nie są już tak denerwujący, wprawdzie nadal pojawia się kilka dziur fabularnych, jednak tym razem nie rażą one czytelnika. Aż chce się przekładać kolejne kartki!

18-07-2018
Oficjalna recenzja

Melissa Darwood ma bardzo lekki i dopracowany styl. „Laristę” czyta się niezwykle płynnie i szybko, pochłaniając kartkę za kartką. Brak tu zbędnych kwiecistych opisów czy tak niepotrzebnego lania wody, wszystko zostało dokładnie przemyślane i pod względem konstrukcji całej opowieści nie mam autorce nic do zarzucenia. Widać, że Melissa kształciła i dopracowywała swój warsztat, co rzutuje na jakość samej powieści.

24-05-2018
Oficjalna recenzja

Seksualność, trudne relacje (rodzinne i międzyludzkie), toksyczne związki czy nawet patologiczne zachowania – „Papierowa księżniczka” nie należy do książek łatwych i przyjemnych w odbiorze. Ona daje do myślenia, ale nie każdemu spodoba się sposób, w jaki to robi.

09-05-2018
Oficjalna recenzja

Już na samym początku „Królestwo ze szkła” jawi się jako mniej udana wersja „Rywalek” Cass. O ile przygody Ameriki w jakiś sposób wciągały i fascynowały, czytelnik polubił bohaterki powieści i współczuł protagonistce, kiedy ta natykała się na kolejne przeszkody, o ile w przypadku Tatiany coś takiego nie ma w ogóle miejsca. Dziewczyna jest nijaka.

Teraz czytam
  • Wiatrodziej
    Wiatrodziej
    Autor:
    Życie Merika nie jest łatwe. Niedawno stracił najlepszego przyjaciela, a do tego właśnie spłonął jego okręt. Za wszystkim stoi jego siostra, Vivia, która za wszelką cenę chce się pozbyć młodego księci...
    czytelników: 1231 | opinie: 88 | ocena: 7,67 (390 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-20 11:24:17
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Cykl: Czaroziemie (tom 2)
 
2018-09-20 11:23:22
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Szklany Tron (tom 2)
 
2018-09-14 16:00:20
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-09-10 08:41:12
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Ostatni Mag (tom 1)
 
2018-09-03 23:34:18
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
 
2018-08-27 20:50:52
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-08-23 21:51:23
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Pamiętnik Lady Trent (tom 2)

Pierwszy tom serii Pamiętnik Lady Trent wzbudził we mnie mieszane uczucia – moim głównym zarzutem było to, że pojawiło się za mało smoków w książce o smokach. Spodziewałam się bowiem czegoś zupełnie innego – obszerniejszego opisu tych majestatycznych i niebezpiecznych istot, wykreowania świata, w którym żyją, i opisania ich zachowań. Tymczasem dostałam tylko kilka informacji dotyczących... Pierwszy tom serii Pamiętnik Lady Trent wzbudził we mnie mieszane uczucia – moim głównym zarzutem było to, że pojawiło się za mało smoków w książce o smokach. Spodziewałam się bowiem czegoś zupełnie innego – obszerniejszego opisu tych majestatycznych i niebezpiecznych istot, wykreowania świata, w którym żyją, i opisania ich zachowań. Tymczasem dostałam tylko kilka informacji dotyczących stwora, bardziej skupiono się na przygodach bohaterów, ciekawych, emocjonujących, jednak nadal – pragnęłam smoków.
Musiało minąć trochę czasu zanim dostrzegłam zalety powieści, fakt, iż byłam nastawiona na coś innego sprawił, że nie do końca cieszyłam się z tego, co zaprezentowała Marie Brennan. Mądrzejsza o nową wiedzę sięgnęłam po drugi tom cyklu, tym razem przygotowana na to, co mogę znaleźć na kartach książki. Jakie było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że w kontynuacji Historii naturalnej smoków zamieszczono o wiele więcej danych dotyczących smoków.

Niebezpieczne przygody
Izabela spełniła jedno ze swoich marzeń, wybrała się na wyprawę i na własne oczy zobaczyła żywe smoki, w ich naturalnym środowisku, wielkie, majestatyczne i nieoswojone. Za chwile radości musiała jednak zapłacić wysoką cenę, podczas podróży zginął jej mąż. Po powrocie do Scirlandii ludzie zaczęli szeptać o niej – była na ustach wszystkich. Bynajmniej nie mówiono o niej pozytywnie – jako kobieta powinna siedzieć w domu i zająć się pilnowaniem domowego ogniska, a nie włóczyć po świecie w poszukiwaniu ekscytacji. Przecież to jej wina, że tak szybko została wdową. Teraz jeszcze ma dziecko, więc powinna sobie wybić z głowy kolejne eskapady.

Lady Trent nie ma jednak najmniejszego zamiaru zrezygnować z pracy naukowej, jaką rozpoczęła. A przecież podróże stanowią jej nieodłączny element, więc tych także nie zaprzestanie, czy to się ludziom podoba, czy nie. Kolejna wyprawa wyruszy do Erigi, w końcu smoki żyją na różnych długościach i szerokościach. Co z tego, że społeczeństwo nie popiera wyborów bohaterki, to, iż ta jest kobietą, wcale nie znaczy, że nie może decydować o swoim losie. Przygodo, oto nadchodzi!

Coraz więcej smoków
Marie Brennan zachwyca czytelnika tym, jak wyszukany, a zarazem lekki styl posiada. Autorka nie boi się szczegółowych, dobrze przemyślanych opisów, w Zwrotniku węży znajdziemy bardzo wiele fragmentów, gdzie pisarka maluje przed odbiorcami wygląd poszczególnych bestii, zwyczajów ludów Erigi czy wreszcie otoczenia, w jakim przyszło jej przebywać. Jej deskrypcje nie pomijają żadnych szczegółów, dzięki czemu pobudzona zostaje wyobraźnia czytelnika.

To nie tylko powieść, jak sam tytuł wskazuje, dominuje forma pamiętnikarska (nie mylić z dziennikami), gdzie wypowiedź następuje w pierwszej osobie liczbie pojedynczej, skupia się na wydarzeniach oraz właśnie opisie – czy to rzeczy, czy uczuć. Warto wziąć pod uwagę ów fakt, gdyż nie każdemu odpowiada taka forma – z wyczerpującymi deskrypcjami, powolną akcją, skupiona na przekazie i języku, nie na wydarzeniach.

Z jednej strony mamy więc opisy odmiennej od scirlandzkiej kultury, gdzie zupełnie inny nacisk kładzie się chociażby na rolę kobiety w społeczeństwie, zachowań poszczególnych ludów oraz rytuałów (jak choćby ściągnięcia z bohaterki klątwy), z drugiej naukowe informacje dotyczące smoków. Do tego dochodzi jeszcze wątek podróżniczy, czyli dzielenie się przez protagonistkę swoimi przeżyciami związanymi z danymi wydarzeniami. A tych jest całkiem sporo. Wprawdzie w pierwszym tomie zrobiły one na mnie większe wrażenie, jednak i w tej części trudno stwierdzić, że bohaterka nie zostaje poddana wielu próbom.

Inny klimat, choroby (jak choćby malaria), problemy językowe, próby zjednania sobie tubylców – Izabela przeżywa wiele niesamowitych przygód, sporo z nich okazuje się nader niebezpieczna. Kobieta sama w środku dżungli? Już samo to zdanie brzmi złowrogo, jednak nie możemy zapominać, że Lady Trent to nie byle jaka osoba – jest zdeterminowana, posiada wolę walki, chce pokazać, iż płeć słabsza zasługuje na uznanie.

Zwrotnik węży zachwyca – opisami, wydarzeniami, bohaterami. Jedyne, czego żałuję, to fakt, iż akcja nie jest tak wartka jak w poprzedniej odsłonie serii. Dzieje się sporo, ale te przygody Lady Trent nie są tak interesujące jak wspomniane w pierwszym tomie.

https://popbookownik.pl/fascynacja-skrzydlami-zwrotnik-wezy-recenzja-ksiazki/

pokaż więcej

 
2018-08-19 11:20:13
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
 
2018-08-16 22:55:27
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Żniwiarz (tom 2)
 
2018-08-10 16:17:52
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-08-09 08:58:37
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Kwintet czasu (tom 2)
 
2018-08-08 09:12:24
Ma nowego znajomego: stas750
 
2018-08-07 09:10:31
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

Ta powieść była na ustach każdego książkoholika, pisali o niej blogerzy, zachwalali vlogerzy. Peanom na jej cześć także nie było końca. Dla fanów przygód Percy’ego Jacksona, dla miłośników duchów, dla osób, które cenią sobie lekkie pióro i sporą dawkę humoru w książkach. I jak tu nie sięgnąć po powieść tak zachwalaną i polecaną? Po prostu nie da się przejść obojętnie obok czytelniczego skarbu.
...
Ta powieść była na ustach każdego książkoholika, pisali o niej blogerzy, zachwalali vlogerzy. Peanom na jej cześć także nie było końca. Dla fanów przygód Percy’ego Jacksona, dla miłośników duchów, dla osób, które cenią sobie lekkie pióro i sporą dawkę humoru w książkach. I jak tu nie sięgnąć po powieść tak zachwalaną i polecaną? Po prostu nie da się przejść obojętnie obok czytelniczego skarbu.

Problem pojawił się w trakcie czytania pozycji – dopadła mnie jedna myśl: o co właściwie tyle hałasu? Sama uwielbiam powieści młodzieżowe, uważam, że nigdy nie jest się za starym na dobrą literaturę przygodową, której głównymi bohaterami są nastolatkowie. Ale mam też wobec niej swoje wymagania – postaci muszą być ciekawe, akcja wartka, koncept na fabułę interesujący, a historia powinna mieć sens. Niestety Banda Niematerialnych Szaleńców spełniła tylko jedno z moich oczekiwań.

Warszawa pełna duchów
Danny Moon to niezły gagatek – przez to, że jego rodzice podróżują po całym świecie, nigdzie nie zagrzewa na długo miejsca, co wiąże się z tym, iż nie uczęszcza do szkół, tylko kształcą go guwernantki. A te nie mają z nim łatwego życia. Bohater nie lubi domowego systemu nauczania, zawsze pragnął iść do szkoły, poznać innych uczniów, uprawiać sporty, dlatego jego misja życiowa polega na eliminowaniu kolejnych opiekunek. W końcu jednak przychodzi moment, kiedy rodzice chłopca mają już dość wybryków syna i postanawiają wymierzyć mu karę. Wysyłają więc Danny’ego do wujostwa, do Warszawy, by tam liznął prawdziwego życia – skoro tak bardzo zależało mu na uczęszczaniu do szkoły, będzie miał ku temu sposobność. Dowie się, że wszystko ma swoje blaski i cienie, a nauka w państwowej instytucji wcale nie należy do najłatwiejszych. Jednak nie to będzie spędzało sen z powiek protagonisty – Moon pozna kilka nowych postaci. Nie uczniów ze szkoły, do której zaczął uczęszczać, tylko… duchy. Czemu bohater widzi zjawy? I co ma z tym wspólnego jeden z największych banków w Europie?

Więcej: https://popbookownik.pl/duchy-i-czekolada-banda-niematerialnych-szalencow-recenzja-ksiazki/

pokaż więcej

 
2018-08-02 23:05:14
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Znak kruka (tom 1)

Złota zasada książkoholika brzmi „Nie oceniaj pozycji po okładce”. Niestety czasami bardzo trudno stosować w życiu to credo, zwłaszcza gdy natrafi się na powieść od MAG-a. Jak zapewne wiecie, wydawnictwo dba o to, by jego pozycje przyciągały wzrok – solidne twarde oprawy z cudownymi grafikami mamią i zachęcają do zakupu. Nic więc dziwnego, że i ja uległam pokusie i postanowiłam zapoznać się z... Złota zasada książkoholika brzmi „Nie oceniaj pozycji po okładce”. Niestety czasami bardzo trudno stosować w życiu to credo, zwłaszcza gdy natrafi się na powieść od MAG-a. Jak zapewne wiecie, wydawnictwo dba o to, by jego pozycje przyciągały wzrok – solidne twarde oprawy z cudownymi grafikami mamią i zachęcają do zakupu. Nic więc dziwnego, że i ja uległam pokusie i postanowiłam zapoznać się z jedną z najnowszych propozycji od MAG-a – Czarnoskrzydłym Eda McDonalda.

Teraz zastanawiam się, jak przelać na wirtualny papier moje sprzeczne uczucia związane z lekturą tej powieści. Z jednej strony momentami odniosłam wrażenie, że MacDonald inspirował się twórczością Sandersona przy tworzeniu swojego świata (co można uznać za plus), z drugiej wymyślona przez Eda historia okazała się bardzo przeciętna. Postaci były wyraziste, ale główny bohater skupiał się nie na tym, co trzeba. Wątek z nieumartymi okazał się ciekawy, natomiast wiele innych pomysłów nie zostało zbyt dobrze przemyślanych. Jak sami widzicie, targają mną sprzeczne emocje. Czas je jakoś uporządkować.

Opowieść z potencjałem
Ryhalt Galharrow to zaprawiony w bojach wojownik, obecnie na usługach Wroniej Straży. Ta boska istota kieruje jego krokami, każąc mu wypełniać niebezpieczne i często szalone zadania. W czasie wolnym bohater ściga wyjętych spod prawa i oskarżonych o wszelakie zło ludzi, jest swego rodzaju łowcą nagród. Posiada ekipę składającą się z ludzi spod ciemnej gwiazdy, ale nie raz, nie dwa wyruszał z nimi na wszelkiego rodzaju misje beznadziejne, dlatego nauczył się ufać swojej drużynie.

Podczas jednej z akcji trafia do Dwunastej Stacji – ma ochronić, na polecenie Wroniej Straży, Ezabeth Tanzę – uzdolnioną Przędzarkę. Przed czym? Przed robolami – umarłymi, którzy zostali wskrzeszeni przez nadprzyrodzone istoty, jakich wolą jest zmiecenie z powierzchni ziemi ludzi. Te zombiepodobne kreatury atakują Dwunastą Stację, na co nikt z mieszkających w tym miejscu nie był przygotowany. Przed robolami ratowała ludzi Maszyneria Nalla, jednak tym razem jej nie użyto. Dlaczego? Skąd nagły atak umarłych na ludzką siedzibę? I czy na jednym starciu się skończy?

Więcej: https://popbookownik.pl/piora-i-krew-znak-kruka-czarnoskrzydly-recenzja-ksiazki/

pokaż więcej

 
2018-07-28 22:53:03
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Magisterium (tom 3)

Harry Potter to jedna z najbardziej rozpoznawanych postaci literackich. Stworzony przez J.K. Rowling bohater przeżył wiele przygód, wielokrotnie znajdował się w niebezpieczeństwie, do tego uczęszczał do Szkoły Magii i Czarodziejstwa, gdzie zdobywał wiedzę. Zapewne niejeden czytelnik powieści o perypetiach tego protagonisty chciałby znaleźć się w jego butach. Warzyć eliksiry, brać udział w... Harry Potter to jedna z najbardziej rozpoznawanych postaci literackich. Stworzony przez J.K. Rowling bohater przeżył wiele przygód, wielokrotnie znajdował się w niebezpieczeństwie, do tego uczęszczał do Szkoły Magii i Czarodziejstwa, gdzie zdobywał wiedzę. Zapewne niejeden czytelnik powieści o perypetiach tego protagonisty chciałby znaleźć się w jego butach. Warzyć eliksiry, brać udział w magicznych turniejach, latać na miotle…

Po sukcesie książek o przygodach młodego czarodzieja wzrok pisarzy przykuł właśnie magiczny świat pełen osób potrafiących rzucać zaklęcia. Nic więc dziwnego, że pojawiło się sporo książek, które pokazywały życie uzdolnionych nastolatków wkraczających do krainy kociołków, różdżek i inkantacji. Jedną z serii czerpiącej inspiracje z dzieła J.K. Rowling jest ta autorstwa Holly Black i Cassandry Clare (TUTAJ możecie przeczytać recenzję 2. tomu cyklu) – Magisterium. Wprawdzie obecnie na polskim rynku księgarskim ukazały się dopiero jej dwie części, jednak pisarki stworzyły aż pięć. I o jednej z nich, The Bronze Key, zaraz wam opowiem.

Nie taki idealny
Constantine Madden nie żyje, magiczny świat może odetchnąć z ulgą. Ale czy aby na pewno? Call i jego bliscy dokładnie wiedzą, co tak naprawdę się stało. Może i ciało wroga magicznego świata nie zagraża już czarodziejom, ale nadal pozostaje kwestia nieśmiertelnej duszy, która tkwi w młodym Makarze. A ten coraz bardziej boi się, czy aby nie jest tak zły jak Madden. Podczas wakacji Callowi i jego przyjaciołom udaje się zapomnieć o niebezpieczeństwie i tajemnicy, jaką skrywają. Do czasu. Podczas ceremonii nagrodzenia młodych adeptów magii oraz ojca protagonisty ktoś próbuje zabić bohatera. Kto? I dlaczego? Czyżby ktoś jeszcze wiedział, że Call nosi w sobie duszę Maddena?

Więcej: https://popbookownik.pl/przetrwac-w-magicznym-swiecie-magisterium-the-bronze-key-recenzja-ksiazki/

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
1162 31 379
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (46)

Ulubieni autorzy (14)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd