Problem

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Trouble
L_Settembrini

Dziewczyna, chłopak i….

Hannah ma piętnaście lat. Jest inteligentna i błyskotliwa. Jest też w ciąży.

Aaron jest nowy w szkole i nie lubi zwracać na siebie uwagi. Zatem dlaczego decyduje się udawać ojca nienarodzonego dziecka Hannah?

W dorosłym życiu napotkasz niejeden PROBLEM, ale tylko stawiając mu czoła dowiesz się, co jest naprawdę ważne…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 930

Znaleźć swojego bohatera

Woody Allen powiedział kiedyś „Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość”. Historia poruszona w debiutanckiej książce Non Pratt to idealne podsumowanie tego zdania. Hannah ma tylko piętnaście lat i nie boi się niczego. Aaron wiele już przeżył, a teraz jeszcze przeniósł się do nowej szkoły i nie chce się wychylać. Jednak, gdy Hannah dowiaduje się, że jest w ciąży, Aaron postanawia jej pomóc – mówi wszystkim, że to on jest ojcem.

Po przeczytaniu pierwszego zdania książki od razu trochę mnie odrzuciło. Nie tego się spodziewałam. Hannah to przykład bohaterki, która żyje odważnie, nie przejmując się konsekwencjami. Jest niemal wulgarna, mądrzejsza od wszystkich dorosłych, przekonana o swojej racji, polująca na chłopaków niczym na kolejną zdobycz. Na początku jej nie polubiłam. Wraz z czytaniem zaczęłam rozumieć, że to tylko pozory, a Hannah ma sporo do zaoferowania. Każdy kolejny rozdział wciągał mnie coraz bardziej, aż z zaskoczeniem skończyłam książkę w jeden wieczór. Hannah należy dać szansę, bo historia szybko się rozkręca i warto się w nią zagłębić.

Tematyka jest kontrowersyjna, ale z drugiej strony w obecnych czasach nastolatka w ciąży to żadna nowość. Można stwierdzić – samo życie. Bardziej zaskakujący jest wątek Aarona, który zostaje udawanym tatą dziecka. Zdziwiła mnie postawa rodziców Aarona i to, że każdy przyjął jego kłamstwo za pewnik. Ten motyw jest trochę przejaskrawiony, ale z drugiej strony dzięki temu relacja Hannah i Aarona rozwinęła się w ciekawą stronę.

Autorka postawiła na narrację pamiętnikarską prowadzoną z punktu widzenia Hannah i Aarona. Każdy z nich pisze innym stylem – Hannah bezpośrednio, nie przebierając w słowach, Aaron łagodnie, spokojnie i ze smutkiem. Ich styl i używane słownictwo zmieniają się wraz z rozwojem akcji i etapami dojrzewania bohaterów. Infantylne, niemal wulgarne opisy Hannah płynnie przechodzą na pełne emocji wyznania, czułe słowa i łagodniejsze spojrzenie na świat. Postaci obserwują siebie nawzajem, więc ukazane są różne sposoby widzenia danego momentu. Dzięki temu bohaterowie przedstawieni są w zupełnie innym świetle.

Pratt napisała książkę, która uczy i skłania do refleksji. Problem Hannah tak naprawdę nie był problemem. To jej wcześniejszy styl życia, fałszywi przyjaciele i zgrywanie buntowniczki mogło zakończyć się tragicznie. Nastoletnia ciąża nie jest końcem świata, gdy wokół nas są ludzie, na których możemy polegać. Coś, co było problemem, uratowało Hannah – stała się odpowiedzialna i zaczęła myśleć o innych. Na końcu zadajemy sobie pytanie, czy bez dziecka Hannah skończyłaby jak jej przyjaciółka Kate?

Oczywiście nie obyło się od schematów – widzimy dosyć stereotypowych nastolatków oraz liceum podzielone na grupy niczym z filmu „Wredne dziewczyny”. Zabrakło mi również epilogu, który ukazałby życie Hannah po urodzeniu dziecka. Czy sobie poradziła? Jak potoczyło się jej życie? Autorka zostawiła mnie z pytaniami i pewnym niedosytem.

Hannah niemal od razu skojarzyła mi się bohaterką z „13 powodów” – jej historia jest całkiem inna, ale tło powieści pozostaje podobne. To liceum przypominające dżunglę, gdzie wygrywa silniejszy. „Problem” skierowany jest przede wszystkim do nastolatków – młodych dorosłych, których świat kręci się wokół imprez, alkoholu, pierwszego papierosa i oczywiście seksu.

„Problem” to mądra i emocjonująca pozycja, która w pewnym momencie wycisnęła ze mnie kilka łez. Znajdziecie w niej straszne, oburzające, zabawne i smutne momenty. Porusza problemy młodzieży i odpowiada na wiele pytań. Polecam jako pozycję obowiązkową dla zbuntowanych nastolatków, którzy po zakończeniu książki nabiorą dystansu i spojrzą na swoje życie z całkiem innej perspektywy. Może wyjdzie im to na dobre?

Gabriela Rutana

WielkiBuk | 2017-11-04
Przeczytana: listopad 2017

„Problem” to opowieść o budującej się odpowiedzialności, o dorastaniu do niełatwej roli rodzica i dojrzewaniu wymuszonym przez okoliczności. Bohaterowie Non Pratt wystawieni są na niełatwe próby, a mimo wszystko potrafią sprostać temu, co na nich czeka, potrafią stawić czoła rzeczywistości, która potrafi zaskoczyć. To kolejna powieść młodzieżowa „z życia wzięta”, w której tytułowy problem nie jest wymyśloną bajeczką na potrzeby ckliwej fabuły, ale realnym wydarzeniem, w jak najbardziej prawdziwym życiu, które potrafi przytrafić się niejednej nastolatce. Niemniej warto zwrócić uwagę, że Non Pratt na potrzeby fabuły niejako wykluczyła w pewien sposób osoby dorosłe z otoczenia swoich bohaterów. Czy istnieją rodzice, którzy pozwoliliby podjąć swojemu dziecku odpowiedzialność za… cudze dziecko? Tym bardziej w takim stanie w jakim faktycznie jest Aaron? Być może, niemniej ten aspekt historii pozostaje nieco odrealniony i warto przymrużyć na niego oko.

Po „Problem” powinny sięgnąć...

Monika | 2018-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Ich dwoje. Hanna i Aron. Coś ich łączy. To wybory jakich dokonali pod wpływem chwili. Ona oddała się nieodpowiedniemu chłopakowi który zwrócił jej W głowie powodując niegasnace fale pożądania. Niestety to właśnie on powinien nie tylko być dojrzały i odpowiedzialny, ale też jego Hannah nie powinna traktować jako kochanka bo zbyt wiele przeszkód rodzinnych stało przed nimi. Cóż jedną chwilę namiętności oboje przyplacili bardzo wysoką ceną. Powołali na świat nowe życie, a dziecko to nie zabawka którą można wyrzucić. On miał swoją tajemnicę zzerajaca go od środka. Jedna kłótnia jedno popchniecie i jego przyjaciel stracił życie. Tak oto życie połączyło tych dwoje, którzy zdecydowali się na wzajemną pomoc. Aron stanie się w oczach opinii publicznej ojcem dziecka Hannah. Jednak czy prawda nie wyjdzie na jaw? Tym bardziej że zagrożeniem jest msciwa wstrętne egoistyczna najlepsza przyjaciółka Hannah. Katie sporo namieszać i jako pierwsza będzie dążyć do ujawnienia sekretów swej byłej...

VViolla | 2018-03-24
Przeczytana: 15 marca 2018

Okładka mówi sama za siebie. Co prawda nie powinno się oceniać książek po okładce, ale ta idealnie obrazuje wszystko.

Hannah, dziewczyna, która ma 15 lat. Jest w ciąży. Wie z kim, ale nikomu o tym nie mówi. Jest także Aaron, nowy chłopak w szkole. Posiada swój bagaż doświadczeń, z którymi stara się sobie poradzić. Postanawia pomóc dziewczynie i udawać ojca jej dziecka.

Może historia troszkę mało realna. Ciąża wśród nastolatków? Rzeczywista jak najbardziej. Chłopak, który decyduje się udawać ojca? Tu już bym mogła się trochę czepiać. A jeszcze bardziej rodzice, którzy mu na to pozwalają, zważywszy na to w jakiej jest sam sytuacji – tu już w ogóle czysta abstrakcja. Ale mniejsza o to. Pomysł jakiś był i książka jest. A jaka? Nie najgorsza, ale też nie rewelacyjna. Szybko i przyjemnie się czytało więc jest ok. Nie ambitna, nie wymagająca, ale dająca do myślenia.

Gosiaczek | 2018-03-06
Przeczytana: marzec 2018

Dziewczyna, która korzysta z życia i imprez.
Chłopak, który nagle zmienia otoczenie i stara się nie wyróżniać z tłumu.
Książka obrazuje życie młodzieży w szkole i podziały popularności osób. Coś, co występuje w każdej społeczności ale nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.
Hannah dowiaduje się, że jest w ciąży. Aaron postanawia pomoc jej mówiąc wszystkim, że to on jest ojcem dziecka. Relacja dziewczyny z otoczeniem radykalnie zmienia się po informacji o ciąży, a dodatkowo okazuje się kto rąk naprawdę jest jej przyjacielem.
Książka idealnie obrazuje przysłowie, ,prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie''. Dopiero wtedy dowiadujemy się komu tak naprawdę na nas zależy.
Młodzieżowa książka, którą czyta się bardzo przyjemnie i szybko.
Porusza bardzo popularny dziś problem nastoletnich ciąż, a także daje do myślenia.

Paulina | 2018-05-23
Na półkach: Czytnik, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2018

Nastoletnia ciąża. Kto jest ojcem? Aborcja czy wychować? Okładka chyba mówi sama za siebie. Książka cudowna. Trochę nie rozumiem "chęci odkupienia win Aarona". Pomimo to, powieść jest (powtórzę się) cudowna. Jestem ciekawa czy autorka zdecyduje się na kontynuację, choć co za dużo to niezdrowo. Naprawdę pozycja warta uwagi i obowiązkowa na liście każdego nastolatka.

Ela | 2018-09-13

Polecam