Pozorantka

Zysk i S-ka
2023-08-22
2023-08-22
9788382027334

"Pozorantka" Holly Bourne to powieść, która mimo lekkiego tonu okładki, przeniosła mnie w głąb skomplikowanych emocji i trudnych tematów. Bourne zgrabnie miesza gorzkie smaki rzeczywistości z odrobiną humoru, tworząc opowieść, która porusza i zmusza do refleksji.

Główna bohaterka, April, to trzydziestotrzyletnia kobieta, która zmagając się z traumą przeszłości oraz kolejnymi porażkami na polu miłosnym, zaczyna tracić wiarę w prawdziwą miłość. Praca w organizacji charytatywnej, gdzie pomaga ofiarom przemocy seksualnej, tylko pogłębia jej przekonanie o bezsensowności poszukiwań uczuć. Postanawia więc stworzyć postać Gretel - idealną partnerkę dla mężczyzn, w której będą mogli odnaleźć wszystko, czego oczekują. Jednak to, co zaczyna się jako gra w pozory, szybko komplikuje się, kiedy April odkrywa, że życie z Gretel może być bardziej skomplikowane, niż się spodziewała.

Bourne w przemyślany sposób eksploruje tematy związane z przemocą seksualną, traumami oraz ich wpływem na życie i wybory bohaterów. Nie unika trudnych pytań ani emocjonalnych rozważań, co nadaje jej powieści autentyczność i głębię. April staje się nie tylko bohaterką, której mogłam współczuć i identyfikować się, ale również inspirującym przykładem siły i determinacji w obliczu życiowych trudności.

Przeplatanie wątków miłosnych z głębszym przesłaniem o sile i znaczeniu autentyczności oraz prawdziwej akceptacji, sprawia, że "Pozorantka" staje się nie tylko romantyczną opowieścią, ale również inspirującą lekturą. Bourne udowadnia, że można poruszać trudne tematy w literaturze popularnej, nie tracąc przy tym lekkości narracji ani wiarygodności postaci.

Podsumowując, "Pozorantka" to powieść, która zmusza do zastanowienia się nad naturą ludzkich relacji, przemijaniem oraz znaczeniem prawdziwej autentyczności. Holly Bourne stworzyła niezwykle poruszającą i mądrą opowieść, która długo pozostaje w mojej pamięci.

Główna bohaterka, trzydziestoletnia April, trafia na kartki książki jako kobieta, której życie nieco zawiodło w kwestii miłości i relacji z mężczyznami. W jej życiu brak męża i dzieci, a liczba nieudanych randek z mężczyznami tylko narasta. April się nie poddaje – postanawia stworzyć alter ego, Gretel, i przeprowadzić eksperyment. Ale kiedy poznaje Joshuę, sytuacja się komplikuje, a konflikt między jej prawdziwą tożsamością a tym, kogo udaje, nabiera na sile.

Autorka doskonale ukazuje, jak przeszłość wpływa na nasze wybory i zachowania w relacjach miłosnych. April to postać autentyczna, rozgoryczona, ale w tym wszystkim zrozumiała. To historia o walce z własnymi demonami, dążeniu do szczęścia i miłości mimo trudności.

Książka ta nie tylko bawi, ale również porusza trudne tematy, takie jak przemoc czy wykorzystywanie seksualne. Pokazuje, że kobiety często muszą udawać kogoś, kim nie są, aby zadowolić mężczyzn. Ale czy takie podejście prowadzi do szczęścia?

Ta książka to nie tylko opowieść o poszukiwaniu miłości i tożsamości, ale także refleksja nad naszymi rolami i maskami, które często nosimy. Polecam ją każdemu, kto szuka książki, która poruszy zarówno serce, jak i umysł. 💡

Po więcej recenzji zapraszam na IG: czytelnik.recenzent

„Pozorantka” Holly Bourne to książka, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się bowiem otrzymania lekkiej, niezobowiązującej lektury, która tak naprawdę nie porusza trudnych tematów. Jakże duże było moje zaskoczenie, kiedy okazało się, że książka, owszem posiada ogromną dawkę dobrego humoru, ale porusza również niezwykle istotne i obecne w naszym codziennym życiu kwestie.
Nie jest łatwo w życiu znaleźć prawdziwą miłość, a często usilne poszukiwania jedynie wywierają na nas presję, która zdecydowanie nie pomaga. April to kobieta skromna, nieco wycofana, która nie potrafi zawalczyć o siebie. Niemniej jednak jest normalną dziewczyną, która nie ma wygórowanych oczekiwań co do swoich marzeń. W swoim życiu poszukuje miłości, jednak skutki poszukiwań są opłakane. Zazwyczaj kończy na pięciu randkach, w międzyczasie zaliczając seks z nowo poznanym mężczyzną, który niekoniecznie jest udany. Z reguły spotkani faceci skupiają się na zaspokojeniu własnych potrzeb, pomijając przy tym pragnienia i oczekiwania kobiety. Kobieta jedynie pragnie znaleźć normalnego faceta, z którym będzie mogła ułożyć sobie życie i założyć rodzinę. April na co dzień pracuje w organizacji charytatywnej, w której pomaga innym kobietą, często krzywdzonym, wykorzystywanym przez mężczyzn, poniżanym, ale także tym zagubiony.
Z uwagi na problemy April ze znalezieniem faceta, kobieta postanawia utworzyć swoje alter ego, które pozwoli jej być kimś innym. W ten właśnie sposób powstaje kobieca postać Gretel. Jest to kobieta silna, niezależna, zdecydowana i doskonale wiedząca, czego chce w życiu. Właśnie pozorując Gratel, która jest boginią w męskim świecie, o którą walczą faceci, poznaje Joshua, na którym z czasem zaczyna kobiecie zależeć coraz bardziej. Problem jedynie w tym, że Joshua nie zauroczył się April, a jedynie osobą, którą ona upozorowała i udawała od początku ich znajomości. Czy April zdecyduje się, aby wyznać mężczyźnie prawdę o sobie, a jeśli tak to, jak mężczyzna zareaguje i czy uda im się wspólnie zbudować przyszłość… Tego nie mogę zdradzić, ale z wielką przyjemnością mogę wszystkim polecić książkę „Pozoranta” Holly Bourne, która z pewnością zaskoczy niejednego czytelnika.
Przede wszystkim autorka poruszyła niezwykle trudny i obecny w dzisiejszym świecie temat przedmiotowego traktowania kobiet! Mężczyźni często zapominają o tym, że kobiety również mają swoje potrzeby, marzenia, obawy. Niestety budując relację często to, czego chce kobieta, jest pomijane. Na piedestale stawiane są potrzeby mężczyzn, jakby to oni byli najważniejsi. Kobiety bardzo często są wykorzystywane, jest stosowana wobec nich przemoc, są poniżane, nie wspominając o temacie zmuszania do współżycia, bo mężczyzna ma ochotę, a nikt nie pyta, czy kobieta również ma właśnie na to ochotę. Takie rzeczy niestety zdarzają się bardzo często. Właśnie ten temat został także poruszony przez autorkę w książce, gdzie główna bohaterka przytacza wiele otrzymanych wiadomości. Takie przeżycia, które spotykają kobiety, niestety pozostawiają w ich psychice ogromną traumę, która może później w znacznym stopniu zaważyć na ich przyszłości!
Całość autorka ubrała w piękną, ociekającą wyśmienitym humorem historię, którą czyta się z wielką przyjemnością. Pomimo trudnych tematów, które są poruszone, książka nie wydaje się czytelnikowi ciężką, traumatyczną historią. Ja przyznam szczerze, że czegoś innego spodziewałam się, sięgając po ten tytuł, niemniej jednak zaskoczenie było w pełni pozytywne, gdyż otrzymałam zabawną i wartościową historię, która z całego serca polecam wszystkim. Szczególnie przypadnie do gustu tym, którzy lubią czytać o miłości, ale z wprowadzeniem nieco trudniejszych tematów, a dodatkowo lubią się nieco pośmiać!
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję portalowi sztukater.

Bardzo często słyszy się narzekanie na złe czasy, powierzchowne związki, ulotność relacji, brak zaangażowania innych, ale każdy z nas w pewien sposób przykłada się do tego, że żyjemy w takich, a nie innych warunkach, każdy z nas godzi się na pewnego rodzaju niestałość i złe traktowanie. To czy jest to dobre czy złe zależy od tego, na jakich ludzi trafimy, jakie będą nasze oczekiwania i czy będziemy w stanie zakreślić granice, czy będziemy asertywni. Jeśli w imię poszukiwania bliskości zrezygnujemy z własnego poczucia bezpieczeństwa będzie to dla nas szkodliwe i wyniszczające. O tym jest książka Holly Bourne „Pozorantka”.
Opowieść otwiera wyznanie April, że nienawidzi facetów za to, że traktują ją przedmiotowo i zadaniowo. Zauważa, że spotkania z mężczyznami poznanymi w sieci ograniczają się do „zaliczenia kolejnej” i zadbania, aby to kobiety się starały zadowolić mężczyzn. W imię odrobiny bliskości w czasie seksu, wątpliwej uwagi w trakcie kilku randek. Nie ma tu miejsca na budowanie relacji, tworzenia intymności. Każdy jest zainteresowany wyłącznie sobą, swoim światem, problemami, a spotkania z innymi traktuje jako wyznacznik sukcesu. Im więcej kobiet na koncie tym lepiej. Im więcej satysfakcji z seksu tym większe poczucie wartości. Nie ma tu zwracania uwagi na potrzeby kobiet. Widzimy, że w świecie kobiet często dochodzi do przekroczenia granicy intymności, przemocy i gwałtów. Nie tylko April jest tą nieszczęśliwą. Takich kobiet jest wiele. I dowiadujemy się tego z pracy młodej kobiety zatrudnionej w organizacji pomagającej ofiarom przemocy w związkach. Maile z zapytaniami o to, czy określone zachowanie to już przemoc i dzielenie się z odczuciem dyskomfortu w związku sprawia, że wyłania nam się nieciekawy obraz. I to nie znaczy, że kiedyś to było fajniej. Wręcz przeciwnie: uświadamiamy sobie jak bardzo przedstawiciele jednej płci nie nadążają za tym, że druga też ma prawo do autonomii, decydowania o własnym ciele i powiedzenia „nie”, jeśli nie jest zainteresowana stosunkiem.
"Chcę związku, bo to normalne i naturalne, by tego chcieć.
A jednak tak się nie dzieje. To niełatwe. Wyczerpujące. Nie rozumiem, dlaczego to wszystko jest takie trudne ...".
April marzy o zwyczajnym związku, zwyczajnej relacji, rodzinie. Niestety nie jest w stanie dotrwać dalej niż do pięciu randek. Po drodze zalicza nieudany seks, w którym jej potrzeby nie są brane pod uwagę. Młoda kobieta coraz częściej czuje się jak worek na spermę. To wywołuje w niej frustrację, zniechęcenie. Chce być inna, mniej emocjonalna, bardziej wyluzowana. Kolejna źle zakończona relacja sprawia, że April wymyśla Gretel. Jej alter ego jest całkowitym przeciwieństwem nieśmiałej i uczuciowej kobiety. Przeradza się w rozdającego karty wampa, kształtuje w swojej głowie obraz kobiety rządzącej światem mężczyzn. Zniechęcona do tworzenia relacji i zdystansowana poznaje Joshuę, który coraz mocniej brnie w relacje z pozorantką. April dzięki swojemu alter ego uzyskuje to, czego nigdy nie udało jej się uzyskać: uwagę i zaangażowanie mężczyzny. Granie roli Gretel pozwala jej na bycie w związku, na którym April coraz bardziej zależy. Kobieta staje przed dylematem: czy może pokazać swoją prawdziwą twarz? Czy Joshua nadal będzie ją kochał, kiedy pokaże, że jest delikatna i wrażliwa?
"Pozorantka" to powieść o problemach, z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Wchodzimy do świata walki o miłość, bliskość i zainteresowanie drugiej osoby. Uświadomimy sobie też jak wiele kobiet mierzy się z różnorodnymi traumami powstałymi w wyniku przemocy w związkach, gwałtów, molestowania i jak te doświadczenia je kształtują. Młode kobiety mierzą się z pomówieniami mężczyzn, którzy z powodu kompleksów oraz zawstydzenia powstałego z przekonania, że zawsze muszą podołać seksualnie rozpowiadają różnorodne szkodliwe plotki. Te poważne tematy wpleciono w lekką i często pełną humoru narrację, zabawne porównania, dosadne opisy. Spojrzenie April na własne doświadczenia zdecydowanie skłaniają do refleksji. Autorka porusza też ważny problem grania roli, udawania kogoś innego, by zwrócić na siebie uwagę otoczenia.

Gdy po raz pierwszy zobaczyłam tę książkę z miejsca ją odrzuciłam. Okładka mnie przeraziła, choć i tak jest najlepsza ze wszystkich, jakie dla niej zaprojektowano. Po prostu uznałam, że to totalna młodzieżówka, lub dzikie pląsy szalonej dziewczyny, jakiś lekki romans, a to totalnie zaprzecza moim zainteresowaniom... ale po zdaje się paru miesiącach od premiery uznałam, że przeczytam jej opis - i postanowiłam spróbować.
Opis sprawił, że POZORANTKA mnie zainteresowała, a przynajmniej zaintrygowała. Wyłonił się z niego obraz historii o kobiecie z problemami, z psychiczną traumą, lub zwyczajnie kobiety chorej psychicznie - z rozdwojoną jaźnią, a to już zdecydowanie brzmiało ciekawie... i poniekąd się sprawdziło.
Holly Bourne napisała książkę w pierwszej osobie. Nasza główna bohaterka - April, która na skutek pecha, złych wyborów, okropnych facetów, których spotykała na swojej drodze - zmienia się w Gretel. Gretel jest inna, jest wyluzowana, niezależna, seksowna, wykorzystuje innych, kłamie i zawsze jest szczęśliwa... tylko, że Gretel nie jest prawdziwa. To ucieczka porządnej, mądrej kobiety, w fikcyjną postać - by jakoś bronić się przed złym światem.
POZORANTKA okazała się książką trudną, przesyconą tematami tyle ważnymi, co strasznymi. Przemoc wobec kobiet, tkwienie z toksycznych związkach, niska samoocena, brak wiary w siebie i w to, że może być lepiej, jeśli tylko weźmiemy się w garść i zostawimy "tego palanta". To nie są łatwe sprawy, ale Holly dość umiejętnie je opisała.
Z jednej strony styl jest lekki, ale z drugiej nie banalizuje przedstawionych problemów. Widać, że autorka zrobiła bardzo dogłębny research i chwała jej za to. Książka jest ciekawie skonstruowana i ostatecznie nie (na szczęście) demonizuje mężczyzn - bo to by było skrajnie głupie. Pokazuje tylko, jak to możemy przeczytać w POZORANTCE, że jeśli ciągle słyszymy, że pies kogoś pogryzł, to myślimy, że wszystkie psy gryzą.
Może nie będzie to książka, którą postawię wśród ulubionych, nie jest wybitna, ale jest - w moim odczuciu - ważna. Byłaby jeszcze ważniejsza, gdyby napisał ją mężczyzna, bo tutaj perspektywa faceta bardzo by się przydała - nawet bardziej, niż kobieca, bo to książka ewidentnie skierowana do kobiet, a kobieta wie, jak to jest być kobietą, za to czasem wcale nie rozumie, jak to jest być mężczyzną. Mimo wszystko uważam, że może być dla niektórych dobrą terapią i wsparciem.
Najgorsza w tym jest okładka, ale jak wspomniałam, ona i tak jest najlepsza wśród tych, które powstały (zagraniczne). Nie wiem dlaczego zdecydowano się na zbanalizowanie tej książki poprzez różowe, bądź niepoważne graficzne rozwiązania, ale trudno... Podkreślam Zysk i S-ka i tak wykonało najlepszą.

czy ta pani naprawdę nienawidzi mężczyzn ???
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

"Pozorantka" to powieść, z którą powinna zapoznać się każda kobieta. Okładką przypomina lekki romans, tymczasem dostajemy prawdziwą historię jak być kobietą w dzisiejszym zagmatwanym świecie, którym rządzi internet, aplikacje randkowe i "wujek google".
Tytułową pozorantką jest April, miła, piękna i bystra dziewczyna, pracująca w organizacji charytatywnej. Niestety jej "normalność" zazwyczaj ogranicza randkowanie do 5 spotkań. Tymczasem April zależy, aby być w związku.
"Chcę związku, bo to normalne i naturalne, by tego chcieć.
Dlatego dziewczyna wymyśla Gretel, swoje alter ego. Od teraz to ona rozdaje karty i rządzi światem mężczyzn. Tak poznaje Joshuę, który niczego nieświadomy brnie w relację z "pozorantką" i coraz bardziej zaczyna mu na niej zależeć. Oczywiście ta prawdziwa April również angażuje się w relację. Tylko czy lepiej nadal odgrywać rolę Gretel, czy być może wyjawić prawdę?

"Pozorantka" to książka bardzo autentyczna, która ukazuje walkę trzydziestotrzyletniej kobiety o miłość, bliskość i zainteresowanie drugiej osoby. Dziewczyna zmaga się także ze straszną traumą z przeszłości i razem z nią wychodzimy pomału ze świata lęku i zagubienia.
April opowiada nam o swoich poprzednich doświadczeniach z mężczyznami, które rozbawiły mnie do łez:
"Tommy. W przedostatniej klasie liceum, dzień po tym, jak straciłam z nim dziewictwo, rozpowiadał dookoła, że "leżę jak kłoda".
"Mój chłopak na uniwersytecie ... To była najsłodsza i antytoksyczna wersja męskości. Wtapiał się we mnie, a moje życie stawało się jego życiem, moi znajomi, jego znajomymi".
" Chłopak z randki w pubie, który poszedł się wysikać i już nie wrócił".
"Facet, który powiedział, że nie będzie mnie pieścił oralnie, bo smakuje jak chińskie kluchy".
Pewnie dla niektórych z Was brzmi znajomo ....
Bardzo lekka narracja powoduje, że przekaz książki trafia do czytelnika i zmusza go refleksji. Jak widać czasem pozory mogą mylić, i dawać nam błędne poczucie spokoju i bezpieczeństwa.
Czy April - Pozoratka jest pozytywną bohaterką? Dla mnie tak. Sytuacje i osoby, na które trafiała dziewczyna zmusiły ja do stworzenia Gretel. W efekcie prawda wychodzi na jaw ,a dziewczyna musi ponieść konsekwencje swoich działań.
Czy Joshua nadal pozostanie jej partnerem i będzie w stanie wybaczyć tą zamianę miejsc?
Sięgnijcie po "Pozorantkę" - warto!

Współpraca: @zysk_wydawnictwo

"Pozorantka" - duży ładunek emocjonalny ukryty za słodką okładką.
To kolejna książka Holly Bourne, która dostaje ode mnie wysoką notę.
Holly Bourne jest głosem wszystkich kobiet razem, a jednocześnie głosem każdej kobiety z osobna.
Autorka w powieści dotyka bardzo wrażliwej materii, tego jak trudno jest nam kobietom odnaleźć się w relacjach, jak sprostać oczekiwaniom świata, nie zatracając w tym siebie.
Porusza tematykę gwałtu, który ma różne oblicza i naznacza ofiary na całe życie.
April, główna bohaterka po szeregu miłosnych niepowodzeń i bycia niezrozumianą przez mężczyzn, postanawia zmienić strategię. Teraz to ona chce rozdawać karty, nie da się już facetom wyprowadzić w pole.
Zaczyna prowadzić ryzykowną grę, w której to ona musi zostać zwycięzcą.
Nie zdaje sobie sprawy, że nie wszystko pójdzie tak jak sobie zaplanowała.

"Pozorantka" jest historią bolesną, smutną, a jednocześnie wiele razy mnie rozbawiła i tchnęła nadzieję w moje kobiece czytelnicze serduszko.

"Pozorantka" - duży ładunek emocjonalny ukryty za słodką okładką.
To kolejna książka Holly Bourne, która dostaje ode mnie wysoką notę.

"Pozorantka" Holly Bourne to jedna z tych książek, które wciągają od pierwszych stron. Autorka rysuje przed czytelnikiem obraz silnej, niezależnej bohaterki, April, która decyduje się na niecodzienne wyzwanie - wcielenie się w postać Gretel. Ta transformacja otwiera przed nią zupełnie nowy świat randkowania.

Fabuła skupia się na wewnętrznej podróży April, jej odkrywaniu samej siebie i przekraczaniu własnych granic. Autorka w przystępny sposób porusza tematy związane z akceptacją siebie, miłością własną oraz trudnościami, jakie mogą towarzyszyć związanym z tym procesem.

Książka łączy w sobie elementy romansu, psychologii oraz komedii. Autorka zdolnie ukazuje presję społeczną i oczekiwania, z którymi młode kobiety często się zmagają.
Czytając "Pozorantkę," można zanurzyć się w emocjonalną podróż bohaterki, a jednocześnie zastanowić się nad własnymi wyborami i tożsamością. To inteligentna i odważna opowieść, która bawi, wzrusza i inspiruje do refleksji.

"Pozorantka" to nie tylko historia miłosna, ale również refleksja nad tym, jak czasem konieczne jest odgrywanie ról, by poznać prawdziwą siebie. Autorka zręcznie łączy lekkość narracji z głębokim przekazem, tworząc książkę, która trafia do serca czytelnika.

Fabuła skupia się na wewnętrznej podróży April, jej odkrywaniu...

Na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że "Pozorantka" to lekki i zabawny romans. Nic bardziej mylnego. Historia Bourne to słodko-gorzka opowieść o tym jak trudno w dzisiejszym świecie być kobietą.

Autorka porusza trudne tematy, które mocno oddziaływują na psychikę. Przemoc seksualna, trudności w akceptacji samej siebie czy traumy z przeszłości, to tylko niektóre z nich.

Historia April pokazuje nam, że bardzo trudno jest uciec od przeszłości. Wszystkie decyzje i wybory, które podejmujemy tu i teraz, będą mieć znaczenie w przyszłości. Tego nie da się zmienić.

Niech nie zwiedzie Was słodka okładka. Historia Bourne poruszyła we mnie struny, o których nie miałam pojęcia i wywołała mnóstwo emocji...

Fajna książka. Polecam

Fajna książka. Polecam