Miejsca, w których płakałam

Okładka książki Miejsca, w których płakałam Holly Bourne
Okładka książki Miejsca, w których płakałam
Holly Bourne Wydawnictwo: Zielona Sowa literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The Places I've Cried in Public
Zielona Sowa
2022-03-23
2022-03-23
2019-03-10
Ernest Kacperski

Mam dość mieszane odczucia do tej książki. Była na prawdę specyficzna, czasami nudna ale porusza ważny temat toksycznego związku, oddaje emocje bohaterki i pokazuje jej próbę uwolnienia się od wpływów chłopaka. Dość często czytało mi się ją po prostu ciężko, nie zachwyciła mnie jakoś bardzo i była na prawdę specyficzna. Napisana jest w sposób z którym spotykam się pierwszy raz, bo większość to po prostu opis wspomnień bohaterki z jej wtrąceniami. Nie jest to książka która zostanie ze mną na zawsze i już kilka dni po przeczytaniu jej niewiele pamiętam.

Książka niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie. Opowiada o toksycznym związku i konsekwencjach związanych z trwaniem w takiej relacji. 😬 Myślę, że przeczytanie jej może pomóc wielu osobom, w ujrzeniu pewnych kwestii i ruszeniu do przodu, a także w zrozumieniu, że warto prosić o pomoc specjalistów. 🥺 Całość czytało mi się dość przyjemnie i mogę przyznać, że historia Amelie mi się spodobała. Mimo wszystko nie związałem się z nią, czy innymi bohaterami na tyle mocno, jak ma to zazwyczaj miejsce. ☹️ Były również momenty, że zaczynałem się nudzić pewnym fragmentem i chciałem jak najszybciej przejść dalej. Dodatkowo zakończenie pozostawia mi niedosyt. Jestem ciekaw, jak sprawy potoczyły się dalej. 😩 Mimo wszystko uważam, że to bardzo wartościowa książka, którą warto przeczytać.

Bardzo dobra książka ukazująca jak nie powinien wyglądać związek dwojga ludzi. Studium toksycznej relacji, uzależnienia od drugiej osoby i manipulacji w pełnej krasie. Osobom dorosłym pewne zachowania głównej bohaterki wydadzą się głupie i naiwne, ale trzeba pamiętać, że to książka o nastolatkach i taka jest jej grupa docelowa. Na pewno może być przestrogą.

Dokładny i bardzo autentyczny opis wchodzenia w toksyczną relację.

Inteligentna, zdolna, wrażliwa, choć nieśmiała i introwertyczna dziewczyna spotyka na swojej drodze typowego przedstawiciela narcystycznych zaburzeń osobowości.

Reese mógłby posłużyć jako żywy egzemplarz tego wszystkiego czego w związkach należy unikać, a czerwonymi flagami upstrzone są niemal wszystkie jego zachowania.
Posklejany z zaburzeń niczym emocjonalny frankenstein, momentami wydawał mi się nieco przerysowany. Z drugiej jednak strony ta książka, napisana została przez osobę, która przez wiele lat zajmowała się doradztwem nastolatkom i śmiało można ją nazwać historią przypadków i powieścią ku przestrodze.

Nieprzewidywalność, nadużycia, psychiczna i fizyczna przemoc...
Choć mało kto chyba spotkał na swej drodze osobnika tak popapranego jak Reese, to już zachowania i odczucia Amelie wydadzą wam się znajome.

Kiedy ma się przed sobą człowieka rozchwianego emocjonalnie, który postępuje wobec nas w sposób mocno losowy łatwo wpaść w spirale uzależnienia od tych nielicznych pozytywnych wibracji i myślę ze jest to cierpienie dosyć powszechne, gdyż nasz ośrodek nagrody jest tak skonstruowany, żeby powtarzać pozytywne bodźce bez względu na cenę.

Dopiero psychoterapia pozwala Amelie na stopniowe wychodzenie z traumy z całą, właściwą jej, bolesną paletą emocji i zachowań - zaprzeczeń, złudzeń i chęci powrotu do doświadczonego raz, wynoszącego w kosmos hajpu.

To terapia jest w stanie wysupłać ją z siebie i pozwolić na perspektywę, która uświadomi i uwolni ją od lepkiego, toksycznego więzienia.

Dokładny i bardzo autentyczny opis wchodzenia w toksyczną relację.

Trudna książka ukazująca rzeczywistość nastoletniej miłości. Często nastolatkowie są tak zaślepieni, że nie widzą swojej toksycznej relacji. Historia Ameli pokazuje skutki takich relacji.

Wow… Książka kompletnie mnie poruszyła, zostawiając w moim sercu mocny ślad. Podczas lektury nieustannie towarzyszyła mi chęć potrząśnięcia Amelie i kopnięcia w tyłek Reese’a (który posłużył za fantastyczny opis osobowości narcystycznej). Z każdą stroną budziło się we mnie coraz większe współczucie i smutek dla tej dziewczyny. Złość i żal nie pozwoliły mi przeczytać książki „na raz”.

Na półkach: , , , , , ,

Poruszająca i bardzo potrzebna pozycja. Wiele młodych osób powinno przeczytać tę książkę.

Cytaty:

Czasami wymyślamy sobie scenariusze "jak powinno być", a później wpadamy w złość, że życie nie toczy się zgodnie z planem. Bywa także, że bawimy się w ,,wyobraźmy sobie najgorsze i udawajmy, że to prawda", nawet nie sprawdzając, czy nasze czarnowidztwo ma jakiekolwiek oparcie w rzeczywistości. Zatracenie się w mrocznych majakach "jeśli tylko" i ,,na pewno się nie uda" sprawia ból. Wszystkim.

To miej­sca, w któ­rych pła­ka­łam,
łez potok, co oczy po­zła­ca,
czas, kiedy tak się sta­ra­łam...
Weź wszyst­ko i już nie wra­caj.
Moja jest wio­sna, z nią wzra­stam
i uczę się śpie­wać – w tym tłu­mie,
bo prze­szłość moja zbyt cia­sna
i wresz­cie „nie” mówić umiem.

Publiczne występy zawsze mnie przerażały, ale nauczyłam się, że życie szykuje nam dużo bardziej przerażające wyzwania.

(...) jest pierwszą osobą, która mnie dostrzegła, zatrzymała się i spytała, czy dobrze się czuję. Bo przecież jeśli ktoś zalewa się łzami w miejscu publicznym, na pewno nie czuje się dobrze
Otwieram usta.
I zaczynam mówić.

Cytaty:

Świetna forma narracji i fabuły. Główna bohaterka łączy teraźniejszość ze wspomnieniami próbując przepracować traumę po toksycznym związku podążając po mapie wspomnień od miejsca do miejsca gdzie wylewała swoją wrażliwość łzami.

Autorka opisuje trudy pierwszych miłości, kiedy to cały świat przestaje istnieć i myślimy tylko o tym jednym jedynym chłopaku, nie potrzeba nam innych przyjaciół, ignorujemy wiele i nie dostrzegamy nic poza nim, jesteśmy w stanie zrobić dla niego wszystko zapominając o własnej wartości.

Dobra nauka dla młodych dziewczyn, że takie sytuacje w życiu się zdarzają i można sobie z nimi poradzić. Że relacje miłosne potrafią być trudne a my nie powinnyśmy się na to godzić bo miłość nie polega na dostosowywaniu się do drugiego człowieka. A każda dorosła kobieta w tej książce odnajdzie nutkę wspomnień z młodzieńczych emocji.

Na półkach: , , , , , , , ,

Bardzo fajna młodzieżówka, która porusza poważne tematy.

Bardzo fajna młodzieżówka, która porusza poważne tematy.

Ciężko było się oderwać i jednoczenie nie opuszczała mnie myśl, że chciałabym tą dziewczynę po prostu przytulić! Plus za bardzo dużo opisów dotyczących terapii i jej wpływu na dochodzenie do siebie.

Bardzo pozytywnie mnie ta książka zaskoczyła! Myślę, że jeśli kiedykolwiek byliście w toksycznym związku, rozpoznacie tu cząstkę siebie. I w takich sytuacja ta książka uderza mocno, może przywołać niechciane wspomnienia. Bardzo fajnie opisuje cały proces - od szybkiego zakochania, aż po rozstanie, a raczej wydostanie się z takiej relacji i powolne odzyskiwanie siebie....