Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
elfijka

Zrzucają dżinsy i garnitury, na głowy wkładają pióropusze, na kostki grzechotki. Lekarze, biznesmeni, wykładowcy uniwersyteccy gromadzą się w stolicy na placu Zócalo, by przez pięć godzin wykonywać taniec dla przedhiszpańskich bogów. Nie są Indianami, ale jak sami mówią, pragną odtwarzać wiarę azteckich przodków. Tymczasem Indianie na południu Meksyku w swoich rytuałach wykorzystują coca-colę, którą uważają za święty napój. Tradycyjni czarownicy z Catemaco też dostosowują się do realiów XXI wieku i mają swoje strony na Facebooku.

Ola Synowiec pokazuje, jak Meksyk stopniowo odchodzi od przywiezionego z Europy pięćset lat temu katolicyzmu. Pisze o ruchu New Age, psychodelicznych turystach oraz meksykańskiej stolicy grzybów halucynogennych. Opowiada o Meksyku mało znanym, a także o tym, jak uniwersalna jest ludzka potrzeba religijności.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dzieci-szostego-slonca

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dzieci-szostego-slonca

bookulele | 2018-07-25
Przeczytana: 22 lipca 2018

Zawsze postrzegłam Meksyk jako miejsce magiczne i tajemnicze, w którym wierzenia Indian są wciąż żywe. Jeśli takie wyobrażenie o kraju zza oceanu nie jest Ci obce, to znajdujesz się na właściwej drodze do jego zrozumienia. Droga ta nie jest jednak prosta i jednoznaczna jak mogłoby się wydawać. Mistyczna ścieżka, którą podąża Meksyk, posiada wiele rozgałęzień oraz zakrętów. I wciąż zmienia swój kierunek.

Ola Synowiec, autorka reportażu Dzieci szóstego słońca, od kilku lat mieszka w Meksyku. Przebywając wśród mieszkańców tego kraju, oraz uczestnicząc w ich codziennym życiu, świetnie przedstawia obraz jego społeczeństwa. Obraz niejednorodny, nie dający podporządkować się żadnemu schematowi wierzeń czy tradycji. Meksyk to swoisty patchwork – nie da się opisać go za pomocą dominującej religii, obyczajów czy chociażby języka, bo te w każdym regionie kraju różnią się od siebie i nie stanowią silnego spoiwa łączącego naród. Co zatem nim jest? Jeśli nie wiara, być może sama potrzeba...

Tomiś | 2018-09-10
Przeczytana: 10 września 2018

Sam pomysł na książkę genialny. Czegoś jednak zabrakło. Chwilami bez polotu, fantazji. Literki nie kleiły się w wyrazy, wyrazy w zdania, zdania w akapity. Wiało nudą. Ale tylko czasami. Można tylko ubolewać, że cała książka nie jest tak interesująca jak reportaż o coca-coli w Meksyku. Napoju, który jest bliżej Boga niż jakikolwiek inny napój na świecie. Fabryce coli. Uzależnieniu i skutkach nadmiernego picia jej picia przez Meksykanów. Książkę polecam, ale nie jako pozycję obowiązkową. Raczej jako przecinak między jedną a drugą. Jako książkę, po którą można sięgnąć w oczekiwaniu "na coś" na co czekamy i doczekać się nie możemy.

DO_DZIEŁA | 2018-08-06
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

(...)
Choć reportaż Oli Synowiec miał traktować o religijności i wierzeniach Meksyku, jest to opowieść dużo szersza, ujawniająca mentalność jego współczesnych mieszkańców oraz to, w jaki sposób projektuje się zagraniczny wizerunek tego kraju. Niewątpliwym atutem jest fakt, iż autorka mieszka w Meksyku od 2011 roku, że książka nie jest rezultatem jej jednorazowej wycieczki w to miejsce. Synowiec najpierw wyjechała do Meksyku (skąd pisała dla polskiej prasy), a dopiero później pojawiła się propozycja napisania reportażu. Czytając go widać, że fascynacja Meksykiem i rozległa wiedza na jego temat zdecydowanie wyprzedzają pragmatyczne zbieranie materiału do książki. Dzięki temu Synowiec udało się nakreślić obraz niejednorodnego społeczeństwa, w którym próżno szukać wiodącej religii, tradycji czy języka. Tym, co łączy Meksykanki i Meksykanów okazała się abstrahująca od swojego przedmiotu wiara. Na Dzieci szóstego słońca składa się siedem rozdziałów – w każdym z nich autorka oswaja...

Aquilo Porożyński | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

Bardzo ciekawa książka zgłębiająca nie tylko sam Meksyk, ale też trochę uniwersalnie nas, ludzi. Analityczne podejście do tak nieścisłego i ulotnego pojęcia jak wiara daje wartościowe rezultaty. Pióro pisarki nie ma polotu czołowych współczesnych reporterów, ale może dzięki temu jest bardziej oddany realizm opisywanego tematu? Autorka zdaje się podchodzić do czytelnika z dużym szacunkiem, nie bajdurzy i nie koloryzuje jak to się zdarza innym pisarzom (w końcu to zwiększa poczytność). Miałem przyjemność poznać Olę Synowiec na spotkaniu autorskim. Wydaje się osobą stworzoną do mieszkania na gorącym południu, i mam tu na myśli nie klimat a ludzi. Ola wybrała Meksyk i Meksyk wybrał ją. Pisz dalej, może kiedyś przejdziesz do klasyki reportażu.

megii-b | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

Polecam, bardzo ciekawa książka nie tylko o tym w co wierzy współczesny Meksyk. Widać, że autorka włożyła dużo serca w poszczególne opowieści i bardzo polubiła ich bohaterów, podchodząc do niektórych tematów z przymrużeniem oka(np:czarownicy, grzybki halucynogenne), inne natomiast traktując poważnie(dostępność Indian do wody pitnej, ekspansja koncernów, masowy wykup ziemi i eksploatacja zasobów naturalnych). warto przeczytać

Falbala | 2018-08-27

Polecam! W końcu książka o duchowości Meksyku 21 wieku. Aktualna i sprawnie napisana, widać duuuuuuzy wkład pracy. Moze dzięki pracy A. Synowiec Meksyk przestanie być kojarzony jedynie jako latynoski bastion chrześcijaństwa...

cynaderki | 2018-09-08

Udane spotkanie z Meksykiem: dobrze napisane i w ciekawym ujęciu.
Będę wyczekiwać kolejnych opowieści Oli Synowiec o tym zakątku świata.

Paweł Góralczyk | 2018-09-08

Na wstępie napiszę, że naprawdę warto przeczytać tę książkę. Rzetelnie przygotowane reportaże, wiele odnośników w bibliografii do innych pozycji.
Dowiedzieć się można naprawdę wiele o tradycjach ludów, coca coli, szamanach etc.
Książka mogłaby być trochę dłuższa, gdyż kończąć ją czytać miałem odromny niedosyt.
Brakuje mi tej książce zdjęć rzeczy czy sytuacji o których opowiada autorka. To naprawdę pomogłoby jeszczce lepiej zrozumieć i wyobrazić sobie o czym opowiada.

Chyba moim największym rozczarowaniem jest to, że w książce brak ducha samej autorki. Brak jej osobistych przemyśleń na dany temat, refleksji czy komentarzy. Momentami czyłem się jakbym czytał dobrze napisaną pracę licencjacjacką a nie osobisty reportaż. Mimo to naprawdę warto przeczytać.

Bonhart | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018