Jacek
Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
860 str. 14 godz. 20 min.
- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Wydawnictwo:
- Agora
- Data wydania:
- 2018-10-31
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-10-31
- Liczba stron:
- 860
- Czas czytania
- 14 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788326827075
- Tagi:
- biografia choroba inwigilacja konspiracja literatura faktu miłość NSZZ „Solidarność” Okrągły Stół opozycja polityka PRL rodzina strajk śmierć transformacja ustrojowa więzienie wspomnienia
- Inne
Pierwsza biografia Jacka Kuronia.
Jacek Kuroń ma swój wielki udział w zbudowaniu niepodległej Polski, co okupił ponad dziewięcioma latami
więzienia. Czekała na niego Gaja, jego żona, jego wielka miłość. W młodości budował komunizm, w statecznym wieku – kapitalizm, i jedno i drugie uznając pod koniec życia za swój błąd. Z ducha socjalistą, żarliwie wierzył w ruchy społeczne, w oddolne skrzykiwanie się ludzi. Był postacią wyjątkowo barwną i wyjątkowo szlachetną co niekoniecznie musi iść w parze. O jego życiu ciasno splecionym z historią Polski opowiadają z przyjaźnią ale bez taryfy ulgowej Anna Bikont i Helena Łuczywo.
Dodaj do biblioteczki
Porównaj ceny
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Szukamy ofert...
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 412
- 277
- 69
- 21
- 12
- 8
- 4
- 4
- 4
- 4
OPINIE i DYSKUSJE
"Chciałbym stworzyć dzieło – drogowskaz Manifest Ludzki. Powiedzieć, jak zmienić świat tak, żeby był cały jak ten plac. A wszystkie dziewczyny takie jak Ty. A wszystkie dzieci takie jak Maciek. Żeby wszyscy mieli papierosy, wino, czereśnie i kolorowe skarpetki. Chciałbym stworzyć Partię Rewolucji. Chciałbym nauczyć ludzi wychowywać dzieci, kochać żony, tańczyć rocka i pić wino. Chciałbym napisać poemat, a może po prostu piosenkę, która kazałaby im – tym gówniarzom z placu – wziąć się za ręce i wywrócić tę skisłą ojczyznę, świat, i całować się, i iść, i śpiewać."
" Potrząsnąć tym placem, Warszawą, niech się obudzą. Oni sobie nie wybierali rodziców, Ojczyzny, wieku. Oni się rodzili płodzeni wódą. Oni sami szukają swojej drogi w zasranym świecie. W ojczyźnie, która dziś kończy osiemnaście lat i już dawno została kurwą."
" Byłem w Polsce w osiemnastą Rocznicę jej splugawionej rewolucji."
Pisał 28-letni Jacek Kuroń, komunista, którego zawiódł komunizm, później zawiódł marksizm, na końcu zawiódł kapitalizm.
Książka jest obszerną biografią Jacka Kuronia. Kuroń wybitnym Polakiem był, a do tego jest postacią niesamowicie charyzmatyczną, pewnie też kontrowersyjną, a jego życiorys jest fascynujący, więc materiał na biografię idealny. Jak do tego dodamy imponujący research autorek i bardzo przyjemny sposób opowiadania, to mamy książkę, która przeczytać trzeba.
"Chciałbym stworzyć dzieło – drogowskaz Manifest Ludzki. Powiedzieć, jak zmienić świat tak, żeby był cały jak ten plac. A wszystkie dziewczyny takie jak Ty. A wszystkie dzieci takie jak Maciek. Żeby wszyscy mieli papierosy, wino, czereśnie i kolorowe skarpetki. Chciałbym stworzyć Partię Rewolucji. Chciałbym nauczyć ludzi wychowywać dzieci, kochać żony, tańczyć rocka i pić...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiazka ciekawa - nei spodziewałam się pokazania Kuronia z takiej strony
Ksiazka ciekawa - nei spodziewałam się pokazania Kuronia z takiej strony
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCo kieruje ludźmi, że znajdują w sobie siłę do tak heroicznej walki? Dobrze znać tę historię. Nie wiedziałem, że Jacek Kuroń był tak ważny. Książka ma swoje lepsze i gorsze momenty. Nie znalazłem jednak w niej "tego czegoś".
Co kieruje ludźmi, że znajdują w sobie siłę do tak heroicznej walki? Dobrze znać tę historię. Nie wiedziałem, że Jacek Kuroń był tak ważny. Książka ma swoje lepsze i gorsze momenty. Nie znalazłem jednak w niej "tego czegoś".
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBiografia ukierunkowana bardziej na działalność polityczną i społeczną Jacka Kuronia niż jego jako osobę. Zabrakło mi trochę tego bardziej prywatnego aspektu, próby odpowiedzi na pytanie jakim był człowiekiem, co go motywowało.
Biografia ukierunkowana bardziej na działalność polityczną i społeczną Jacka Kuronia niż jego jako osobę. Zabrakło mi trochę tego bardziej prywatnego aspektu, próby odpowiedzi na pytanie jakim był człowiekiem, co go motywowało.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZastanawiałam się, czego oczekiwać po tej monografii, wszak znam już styl pisania i logikę wywodów jednej z autorek, których zawartość merytoryczna publikacji jest sporna. Wystarczy wspomnieć o takich książkach jak: My z Jedwabnego, Sendlerowa w ukryciu (vide: https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/03/komu-przeszkadzaja-zasugi-ireny.html).
Recenzje takich osób jak Adam Michnik, Agnieszka Holland nie były wiążące i decydujące o czymkolwiek. Obie dziennikarki od samego początku związane są z ''GW".
Publikację firmują dwa wydawnictwa: Agora i Czarne.
Konstrukcja pracy jest dobrze przemyślana, rozważania podzielono na 35 rozdziałów. Pierwsze dwa z nich odwołują się do najbliższych Jacka Kuronia: dziadka i ojca. Biografia napisana w sposób dość przejrzysty. Nie zgodzę się jednak z opinią, że autorki są obiektywne (choć nie pomijają trudnych momentów w życiorysie swojego bohatera),to niektóre kwestie są zwyczajnie przegadane. Irytować może nieznośna maniera Anny Bikont i Heleny Łuczywo w pouczaniu innych i narzucaniu nam własnego zdania.
Największa aktywność polityczna Jacka Kuronia przypada na lata 1962-1968, ale już w 1949 roku zapisuje się do Związku Młodzieży Polskiej, a w 1952 roku wstępuje do PZPR. Rok później zostaje relegowany z partii i organizacji. Od 1956 roku ponownie należy do PZPR.
W 1962 roku wespół z Karolem Modzelewskim zainicjował powstanie Politycznego Klubu przy ZSMP na UW. W następnym roku bohaterem książki zainteresuje się Służba Bezpieczeństwa. Sprawie nadano kryptonim ''Watra".
W 1968 roku Jacek Kuroń organizuje i uczestniczy w protestach, które przejdą do historii pod nazwą wydarzeń Marcowych (vide:https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/02/historia-marzec68.html)
Zostaje aresztowany, wolność przyjdzie mu uzyskać dopiero w 1971 roku. Represjonowany i atakowany przez władzę i samego Władysława Gomułkę, który nie szczędzi mu zniewag.
Stosunek do władzy przyszłego założyciela Komitetu Obrony Robotników jest jednoznaczny. W artykule Polityczna opozycja w Polsce, opowiada się za ruchem społecznego oporu w naszym kraju. Potępia rządzących, a system nazywa totalitarnym.
W 1974 roku Kuroń zostaje jedynym z sygnatariuszy Listu 59,podpisuje również List 14.
Po wydarzeniach radomskich z czerwca 1976 informuje włoskiego polityka, Enrica Berlinguera ( włoskiego polityka) o szykanach i represjach ze strony władz. Apeluje o interwencję. W tym samym roku zostaje jednym z twórców KOR-u, za rok współautorem Komitetu Samoobrony Społecznej KOR.
W 1980 roku jest doradcą Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ ,,Solidarność" regionu Gdańskiego.
Na chwilę przed wprowadzeniem stanu wojennego Jacek Kuroń sugeruje, że kryzys ekonomiczny zwalczyć może: autentyczny samorząd, niezawisłe sądownictwo i ograniczenie cenzury.
Apologeta ''gwiazdozbioru'' (środowiska skupionego wokół Andrzeja Gwiazdy),surowy recenzent Lecha Wałęsy. Krytycznie odnosi się do jego działań w czasie tzw. kryzysu bydgoskiego (marzec 1981).
Ponownie internowany w 1985 roku za udział w manifestacji ,,S". Uwolniony rok później na mocy amnestii politycznej.
Jacek Kuroń uczestniczy w Obradach Okrągłego Stołu po stronie opozycji solidarnościowej. W latach 1989, 1991, 1992 do 1993 sprawuje funkcję ministra pracy i polityki społecznej w rządach: Tadeusza Mazowieckiego, Hanny Suchockiej. Zwolennik reform Leszka Balcerowicza, założyciel Unii Demokratycznej i Unii Wolności.
Polityk odszedł do wieczności 17 kwietnia 2004 roku.
Zastanawiałam się, czego oczekiwać po tej monografii, wszak znam już styl pisania i logikę wywodów jednej z autorek, których zawartość merytoryczna publikacji jest sporna. Wystarczy wspomnieć o takich książkach jak: My z Jedwabnego, Sendlerowa w ukryciu (vide: https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/03/komu-przeszkadzaja-zasugi-ireny.html).
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toRecenzje takich osób jak Adam...
Och, co to była za lektura!
840 stron pochłonęło mnie kompletnie przed bożym narodzeniem chyba dwa lata temu i nie było ze mnie żadnego pożytku w tym okresie. Skończyłem kilka godzin przed sylwestrem.
Bohater był mi bliski, w latach osiemdziesiątych wychowywałem się w domu, gdzie Solidarność byłą ciągle obecna, pamiętałem go jako ministra pracy, jak tłumaczył w telewizji co tydzień zachodzące zmiany, jak się przebrał w garnitur kandydując na prezydenta.
Niby wiedziałem wiele, a jednak historia życia Kuronia pokazana przez autorki zafascynowała mnie i wciągnęła. Świetnie napisana książka o wybitnym człowieku. Nienachalnie edukacyjna, pokazująca jak można angażować się dla dobra wspólnego, jak można zbłądzić i jak się odnaleźć, i wreszcie obrazująca szare, brudne, pełne beznadziei lata mojego dzieciństwa.
Polecam każdemu myślącemu czytelnikowi
Och, co to była za lektura!
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to840 stron pochłonęło mnie kompletnie przed bożym narodzeniem chyba dwa lata temu i nie było ze mnie żadnego pożytku w tym okresie. Skończyłem kilka godzin przed sylwestrem.
Bohater był mi bliski, w latach osiemdziesiątych wychowywałem się w domu, gdzie Solidarność byłą ciągle obecna, pamiętałem go jako ministra pracy, jak tłumaczył w telewizji...
Nie ma co się oszukiwać, jest to dużo czytania. Autorki jednak miały myśl przewodnią, ciekawy jezyk i pozostawiały ocenę czytającemu. Dzięki temu czyta się ją dobrze. Lekko nie da się jej czytać, bo opowiada losy człowieka w trudnych historycznie czach. Dla siebie z tej książki wzięłąm to, że cokoliwek robisz, musisz to robić z przekonania. Każde "ustawianie się", "dostosowywanie się" skońćzy się źle. Jacek Kuroń nie jest postacią jednoznaczną, ale nie można mu zarzucić, że robić coś z wyrachowania lub chęci zysku. Zdecydowany idealista. Obok biografii Jana Karskiego jedna z lepszych jakie czytałam.
Nie ma co się oszukiwać, jest to dużo czytania. Autorki jednak miały myśl przewodnią, ciekawy jezyk i pozostawiały ocenę czytającemu. Dzięki temu czyta się ją dobrze. Lekko nie da się jej czytać, bo opowiada losy człowieka w trudnych historycznie czach. Dla siebie z tej książki wzięłąm to, że cokoliwek robisz, musisz to robić z przekonania. Każde "ustawianie się",...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPo lekturze książki nadal nie polubiłam osoby Jacka Kuronia. Oczywiście wniósł kolosalny wkład pod obalenie komunizmu, ale książka rzetelnie opisuje również mroczne strony jego zbyt emocjonalnej osobowości. Znakomity i rozpolitykowany mówca, którego rodzina stała zawsze na drugim miejscu pomimo wielkiej miłości do Gajki - pierwszej żony.
Po lekturze książki nadal nie polubiłam osoby Jacka Kuronia. Oczywiście wniósł kolosalny wkład pod obalenie komunizmu, ale książka rzetelnie opisuje również mroczne strony jego zbyt emocjonalnej osobowości. Znakomity i rozpolitykowany mówca, którego rodzina stała zawsze na drugim miejscu pomimo wielkiej miłości do Gajki - pierwszej żony.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie da się dobrze zrozumieć współczesnego życia politycznego w Polsce bez wiedzy na temat "Solidarności", KOR-u, Stoczni Gdańskiej, Wałęsy, Kuronia i innych. Książka opisuje te tematy i nie jest to chwytliwy reportaż sensacyjny pt. "Obalyłem komunę", tylko wnikliwy reportaż historyczny, który i tak został "odchudzony" przez redaktorkę. To, że czasem można się zgubić w opowieści o tym, kto na kogo donosił, kto kogo popierał, kto się od kogo odłączył dowodzi tylko temu, jak skomplikowana była droga do wolności i że nie istnieje podział na komunistów i resztę.
Może budzić wątpliwość fakt, że książkę piszą osoby ze środowiska Kuronia, ale Domosławski też był od Kapuścińskiego. Kuroń przyznawał się do swoich błędów, więc żadnych sensacji tutaj nie ma. Z książki wyłania się obraz człowieka, którego chcielibyśmy mieć za premiera, prezydenta, papieża, cesarz, króla świata, ale chyba nie do końca za ojca (jest to napisane wprost i powiedziane przez syna).
Moja babcia płakała za "Solidarnością" jak wybory na prezydenta wygrał Kwaśniewski. Nie rozumiałam tego. A teraz już wiem, że dla niej i dla wielu innych to był dramat, kiedy po tym jak wreszcie komuna została obalona, wybory wygrali postkomuniści.
Można się popłakać na reportażu historycznym.
Chciałabym doczekać czasów, kiedy na tamte czasy spojrzy i o nich napisze ktoś, kto nie brał w tym udziału, kto nie uczestniczył w tamtych zdarzeniach. I zrobi to z takim szacunkiem dla materiału jak Bikont i Łuczywo.
Nie da się dobrze zrozumieć współczesnego życia politycznego w Polsce bez wiedzy na temat "Solidarności", KOR-u, Stoczni Gdańskiej, Wałęsy, Kuronia i innych. Książka opisuje te tematy i nie jest to chwytliwy reportaż sensacyjny pt. "Obalyłem komunę", tylko wnikliwy reportaż historyczny, który i tak został "odchudzony" przez redaktorkę. To, że czasem można się zgubić w...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJacek Kuroń to fenomenalna postać, symbol lewicy komunistycznej. Dzisiaj zapomniany, chociaż jego poglądy wyprzedziły swoje czasy. Ta książka pozwala odkryć go na nowo. A od fragmentów poświęconych Gai Kuroń po prostu nie można się oderwać, opis ostatnich miesięcy jej życia złamie serce każdemu i mówi więcej o latach 80. niż niejedna rozprawa historyczna
Jacek Kuroń to fenomenalna postać, symbol lewicy komunistycznej. Dzisiaj zapomniany, chociaż jego poglądy wyprzedziły swoje czasy. Ta książka pozwala odkryć go na nowo. A od fragmentów poświęconych Gai Kuroń po prostu nie można się oderwać, opis ostatnich miesięcy jej życia złamie serce każdemu i mówi więcej o latach 80. niż niejedna rozprawa historyczna
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to