Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu

Okładka książki Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu Anna Bikont
Anna Bikont Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
Czarne
2023-10-18
2023-10-18
9788381917759
literatura polska

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej Anna Bikont, Joanna Szczęsna
Pamiątkowe rup... Anna Bikont, Joanna...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...

Bardzo dziękuję autorce za te reportaże. Ja to wszystko wiem, ale trzeba o tym pisać dla młodszych. Staram się nie czytać o wojnie, ale zawsze się na coś skuszę. I mimo, że po lekturze takich tekstów długo nie mogę sobie" znaleźć miejsca" wyżej stawiam taką prawdę o tym co się wydarzyło od wymyślonych powieści o tematyce wojennej. Duże emocje. Wojna i czasy powojenne. Autorka pokazała też jak z traumą zagłady radziły sobie (a czasem nie radziły) ocalałe dziewczynki. Gorąco polecam.

Na półkach: , , , , , ,

🔹️Sześć dziewczynek, sześć bolesnych i trudnych historii. Każda historia jest inna ale każda ma wspólny mianownik: wojna.
🔹️Same, z dala od najbliższych musiały zaufać obcym aby przeżyć. Im się udało ale za jaką cenę?
🔹️Strach, ból rozstania z najbliższymi, głód i rozdzierającą tęsknota. Te uczucia towarzyszyły każdej z bohaterek. Ich rodzice poświęcili wszystko aby je ratować. Sami zginęli.
🔹️Bardzo smutne historie, pełne nieukojonego bólu i tęsknoty. W ich beztroskie dzieciństwo z impetem wtargnęła wojna i zniszczyła to o czym każdy marzy: spokojne, ciepły i rodzinny dom.
🔹️Nie wszystkie chciały wrócić. Dla części z nich Polska kojarzyła się z bólem. Nie tylko jako kraj, z którego musiały uciekać ale również jego mieszkańcy, przez których ginęli ich najbliżsi. Musiały zapomnieć o tym co było, o tym kim były a właściwie kim są i narodzić się i nauczyć się żyć na nowo. Niestety te przykładowe historię pokazują, że nie wszystkim się udało. Przeżyć wojnę to jedno ale żyć jakby nie było wczoraj to inna sprawa. Zapomnieć niestety się nie da....
🔹️Ksiazka ukazała się końcem 2023 roku nakładem @wydawnictwoczarne.
🔹️Dodam, że wszystkie bohaterki już odeszły.Ta książka jest jedynym świadectwem ich życia. Ocalmy od zapomnienia.
Polecam

Z Anną Bikont pierwszy raz zetknęłam się trafiając przypadkiem na reportaż "My z Jedwabnego". To był bardzo ciężki kaliber, muszę przyznać. Tym razem i objętościowo i emocjonalnie było lżej, co nie znaczy, że opisane historie nie wywołują żadnych emocji.
Nie będę się dziś za bardzo rozpisywać, wszyscy wiemy jak wyglądało ukrywanie się podczas wojny, jak było trudne pod względem psychicznym zarówno dla ukrywanych jak i ukrywających się. Ukrywanie swojej tożsamości w przypadku małych dzieci, których wczesne wspomnienia mogą łatwo ulec zatarciu w dorosłym, powojennym życiu powoduje wiele konsekwencji, które autorka próbowała zrozumieć oraz przekazać. Każda z przytoczonych historii jest inna, radzenie sobie z traumą oraz utratą korzeni także nie każdej z dziewcząt przychodziło "łatwo". Czasem przywiązanie dziecka do ukrywającej je rodziny skutkowało kolejnym emocjonalnym dramatem, gdy po wojnie odnajdywała się rodzina biologiczna... Bardzo polecam Wam ten reportaż.

Wielki szacunek dla autorki za ogrom pracy włożony w napisanie tej książki. Niestety, momentami miałam wrażenie, że książka ta powstała jako produkt uboczny innych reportaży, a niejednokrotnie następujące po sobie powtórzenia były dość irytujące. Jednakże sam temat i głos dziewczynek bardzo na plus.

Kiedy zobaczyłam tę książkę to już wiedziałam, że musi trafić do mojej biblioteczki.

,,Nigdy nie byłaś Żydówką " Anna Bikont to niezwykle wartościowa, a zarazem niesamowicie przykra i smutna historia o  sześciu dziewczynkach, które przeżyły II wojnę światową w ukryciu, ale też dzięki pomocy Polaków.

Książkę pochłonęłam w jedno popołudnie, a emocje jakie mi towarzyszyły czytając książkę można opisać w prostych słowach - smutek, żal, gniew i rozgoryczenie.

Kiedy jedni pomagają w ukrywaniu, dzielą się jedzeniem, drudzy zabijają nie tylko Żydów ale też tych, którzy im pomagali.
To co przeżyły te dziewczynki zostało już z nimi na zawsze. Do końca życia pamiętają kto zamordował ich bliskich, a kto uratował im życie.

Jak potoczyło się ich życie po wojnie ?
Czy chciały opowiadać i wracać pamięcią do tamtych dni ?

Nasza historia nie jest łatwa, lekka i prosta ma mroczne i jasne strony.
To naprawdę ciekawy i wartościowy reportaż.

Książkę pochłonęłam w jedno popołudnie, a emocje jakie mi towarzyszyły...

Historie 6 dziewczynek, które wojna postawiła w najstraszniejszej sytuacji. Gdy każdy napotkany człowiek mógł okazać się oprawcą, a każda godzinę na mogła być ostatnią.
Te opowieści potwierdzają, że nieliczni Żydzi, którym udało się przetrwać, dokonali tego raczej nie dzięki Polakom, ale częściej pomimo nich. Że ci, co pomagali, musieli się bardziej kryć przed polskimi sąsiadami niż przed Niemcami.
Książka wyciska łzy.

Książka zakupiona dzięki okładce. Tak jak mnie zaintrygowała tą okładką, to i treścią. Powieść na pewno nakłania do głębszego zainteresowania się tematem relacji polsko-żydowskich po wojnie oraz tematem ludzi, którzy przeszli największe piekło Na ziemi, jakie można sobie wyobrazić. Czytałam na wdechu do ostatniej strony.

Historia 6 dziewczynek, przez których życie przetoczyła się wojna. Rozdzielenie z najbliższymi, ogromne poświęcenie rodziców. Zagubienie, samotność, głód i strach.
Widać podjęty wysiłek, by przedstawić je jak najdokładniej i najrzetelniej.
Czuć te ciężkie emocje, które czuły te dziewczynki.
Lektura ciężka, ale i potrzebująca większego rozgłosu, żeby nie zapomnieć co niosą ze sobą konflikty, jak odciskają się na niewinnych ludziach, którzy chcą tylko, albo aż żyć w spokoju.

Widać podjęty wysiłek, by przedstawić je jak najdokładniej i najrzetelniej.
Czuć te ciężkie emocje, które czuły te dziewczynki.

Praca jaką wykonała autorka, żeby dotrzeć do tych wszystkich osób i zapisów z archiwów jest godna podziwu. Książka napisana rzeczowo w oparciu o źródła historyczne, zarazem podobało mi się zachowanie wypowiedzi bohaterek książki w niezmienionej formie.

Historie oczywiście są ciekawe i dobrze napisane, jednak całość sprawia wrażenie odpadów z pracy nad innymi książkami upchniętych w jeden temat.

• Ebooki
  • Reportaże

Anna Bikont Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu Zobacz więcej