8,54 (39 ocen i 19 opinii) Zobacz oceny
10
12
9
8
8
12
7
4
6
2
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788308065143
liczba stron
644
język
polski
dodała
Ag2S

Grzegorz Ciechowski – lider, idol, ikona polskiego rocka. Grzegorz Ciechowski – ikona polskiego rocka, lider Republiki, autor niezapomnianych piosenek, poeta i producent muzyczny. Zmarł młodo i niespodziewanie w 2001 roku. Mimo że od śmierci Ciechowskiego minęło już prawie dwadzieścia lat, muzyka polska nadal nie doczekała się artysty podobnego formatu. Tego dnia obudzi nas pomruk boży....

Grzegorz Ciechowski – lider, idol, ikona polskiego rocka.

Grzegorz Ciechowski – ikona polskiego rocka, lider Republiki, autor niezapomnianych piosenek, poeta i producent muzyczny. Zmarł młodo i niespodziewanie w 2001 roku. Mimo że od śmierci Ciechowskiego minęło już prawie dwadzieścia lat, muzyka polska nadal nie doczekała się artysty podobnego formatu.

Tego dnia obudzi nas pomruk boży. Żadna z powstałych dotychczas książek o gwiazdach polskiego rocka nie była tak przejmująca. Piotr Stelmach, ceniony dziennikarz muzyczny radiowej Trójki, prowadzi swoją opowieść od 2001 roku – od wiadomości o nagłej śmierci Grzegorza Ciechowskiego i doświadczeniu pustki w świecie muzycznym, poprzez kolejne etapy kariery i życia osobistego artysty, wspomnienie młodości, rodziny, atmosfery miasta dzieciństwa – Tczewa, aż po dzień narodzin.

Gdzie oni są? Ci wszyscy moi przyjaciele? Są w tej książce. Najbliżsi krewni, koledzy, dziennikarze, artystki i artyści, z którymi Grzegorz Ciechowski współpracował. Opowiadają o nim między innymi: Helena Ciechowska (mama), Małgorzata Awad i Aleksandra Krzemińska (siostry), córka Weronika, Małgorzata Potocka, muzycy Republiki: Leszek Biolik, Sławomir Ciesielski, Zbigniew Krzywański i Paweł Kuczyński, a także Jan Borysewicz, Robert Brylewski, Jan Chojnacki, Katarzyna Groniec, Zbigniew Hołdys, Lech Janerka, Kayah, Jan Jakub Kolski, Kasia Kowalska, Tomasz Lipiński, Grzegorz Markowski, Krzysztof Materna, Marek Niedźwiecki, Daniel Olbrychski, Muniek Staszczyk, Kazik Staszewski, Justyna Steczkowska, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski i Jan Wołek.

Oglądam twoją twarz w lunecie. Lżejszy od fotografii... to najpełniejszy portret Grzegorza Ciechowskiego. Z bogactwa rozmów przeprowadzonych przez Piotra Stelmacha wyłania się obraz konsekwentnego i bezkompromisowego artysty, lojalnego przyjaciela i choleryka, ciepłego, ale wymagającego ojca. Ciechowski jawi się tu też jako humorysta i autor bezlitosnych żartów, które jego współpracowników nieraz doprowadzały do szewskiej pasji, a dziś wspominają je z rozrzewnieniem. Autorowi udało się również dotrzeć do wielu pięknych, zaskakujących, niepublikowanych wcześniej zdjęć i dokumentów.

 

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4740/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4740/...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (197)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 139
Tomek | 2018-07-24

"Talent czysty jak diament.Talent,który potrafił też być wobec siebie surowym cenzorem.Oczywiście,nie polegało to na tym,że Grzegorz miał wielką łatwość we wszystkim.Miewał kryzysy twórcze,na szczęście.Bo to go uczłowiecza,odpomnikowuje,odbrązawia.
Robi z niego normalnego człowieka."
Zbigniew Krzywański-z książki.
Piękne słowa kolegi,przyjaciela z zespołu..taka właśnie jest ta książka.To nie jest stawianie pomnika,tym bardziej sztuczne wychwalanie,to zbiór wspomnień wielu ludzi:muzyków,artystów,kierowcy,najbliższej rodziny i przyjaciół,tych dla których Grzegorz był częścią pracy i życia.
Wielkie ukłony dla pana Piotra Stelmacha który potrafił zrobić z tego rzecz której nie sposób zapomnieć,rzecz wobec której nie da się przejść obojętnie.
Tak sobie myślę:wydawało mi się że wiem o Grzegorzu i zespole wszystko-nic bardziej mylnego,tylu rzeczy się dowiedziałem z tej książki.
To zaszczyt dla mnie że mając naście lat pokochałem Tego człowieka i ten zespół.Po lekturze tylko utwierdziłem...

książek: 241
niepoczytalna com | 2018-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 maja 2018

Opowieść o Grzegorzu z Tczewa

Kiedy w wydawniczych zapowiedziach zobaczyłam książkę Piotra Stelmacha, wiedziałam, że MUSZĘ ją mieć. Chociaż nie dane mi było przeżyć ani jednego dnia “komuny”, a w czasach gdy Republika nagrywała kolejne przeboje, ja umorusana ganiałam po podwórku, to kilka lat później zespół stał się jednym z najważniejszych wśród tych, które ukształtowały mój gust i odbiór muzyki (choć z perspektywy czasu widzę, jak naiwne i powierzchowne było wtedy to moje “słuchanie”). Dziś jestem w tym znaczenie głębiej.

Opis z okładki obiecuje, że jest to emocjonalna biografia, napisana na podstawie wspomnień najbliższych. Myślę – nic nowego! Przecież w każdej biografii są jakieś wspomnienia rodziny, czy przyjaciół. Nie spodziewałam się jednak tego, że cała książka będzie składała się z bardzo osobistych wypowiedzi, wielogłosu pełnego emocji i tęsknoty. Już konstrukcja książki przykuwa uwagę, bo opowieść zaczyna się od momentu śmierci Grzegorza Ciechowskiego, a dopiero...

książek: 146
Iwona T | 2018-06-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

"Czasami jeszcze myślę, że do mnie zadzwoni. Może nawet byłabym zdziwiona [...] Gdyby zadzwonił, zapytałabym, czemu się tak długo nie odzywał. Więcej bym nie wypytywała[...]" H. Ciechowska (matka)
...
Grzegorz Ciechowski/obywatel G. C. /Grzegorz z Ciechowa
Człowiek którego przedstawiać chyba nie trzeba...
Byłam bardzo ciekawa tej książki. Liczyłam na coś dobrego, ale ona przerosła moje oczekiwania!
Już początek mną wstrząsnął.
Ogrom tęsknoty jaki czują bliscy Ciechowskiego uderzył we mnie od pierwszej strony.
Tęsknota i pustka, której nie da się zapełnić.
I oczywiście tak, to normalne po śmierci kogoś kogo kochamy, jednak ta pustka została też w nas - ludziach do których muzyk trafiał ze swoim przesłaniem.
Zawsze myślałam, że na polskiej scenie nie było, nie ma i pewnie nie bedzie artysty o podobnej wrażliwości muzycznej i ta książka mnie w tym przekonaniu utwierdziła.
Piotr Stelmach odwalił kawał dobrej roboty i chwała mu za to! Przez "Lżejszy od fotografii" się...

książek: 165
Oczytana | 2018-06-20

Dzisiejsza recenzja będzie troszeczkę inne niż te dotychczas, ponieważ będzie to recenzja biografii jednego z wybitnych muzyków polskiej sceny rockowej.
Piotr Stelmach w swojej książce „Lżejszy od fotografii" zamieszcza wspomnienia o Grzegorzu Ciechowskim, byłym liderze zespołu „Republika",którego niespodziewana śmierć wstrząsnęła polskim światem muzycznym.“kolejny kot
wyskoczył oknem
a za kotem pies
za nimi koń
i przyszła kolej na mnie
skaczę razy pięć”

Z biografii dowiadujemy się, że Grzegorz Ciechowski był człowiekiem o wielu twarzach, a oprócz bycia liderem i wokalistą zespołu Republika, był między innymi kompozytorem i felietonistą, czy też, że uwielbiał zwierzęta, zwłaszcza psy i spacery z nimi. U Ogółem ze wspomnień rodziny, bliskich, członków zespołu, osób, z którymi współpracował materializuje się obraz kochającego, przyjaznego, lubiącego od czasu zrobić komuś jakiś żart człowieka.

W biografii autor zamieszcza wspomnienia o artyście zaczynając od tych...

książek: 338
kasiek66 | 2018-06-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 09 czerwca 2018

" Pamiętaj, żeby nigdy się nie poddawać"

Kiedy dostałam wiadomość od Wydawnictwa Literackiego, nie mogłam uwierzyć w to co czytam. Kiedy dostałam paczkę nie mogłam uwierzyć w to co widzę. A widzę piękne pudełko w Republikańskie pasy. Książkę, której okładka jest jak z materiału. Widzę biografię, która ma ponad 600 stron. Lecz czy da się napisać biografię aż na tyle? Bałam się, że będzie nudna,zwykła. Lecz jest zupełnie inna. Jest pełna zdjęć w dobrej jakości. Rozdziały mówiące o tym co będzie a jednocześnie wykorzystujące teksty utwór Republiki. Lżejszy od fotografii to wspomnienia, które tworzą niezwykła aurę.


" Ktoś taki, kogo chciałbym spotkać w gorący dzień na rozstaju dróg i spytać, czy nie ma łyka wody. Mam pewność, że dostałbym od niego ten łyk."

Za sprawą wspomnień wielkich gwiazd, dowiadujemy się jaki naprawdę był Grzegorz Ciechowski. Poznajemy opinię jego córki, która mówi, że był wspaniałym ojcem. Znajomi wspominają " Nie wpuszczał osób ciekawskich do...

książek: 445
Narcyz | 2018-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Na tę książkę czekałem co najmniej dwa lata, ale się doczekałem. Co prawda oczekiwałem bardziej klasycznego podejścia do biografii Grzegorza Ciechowskiego, ale rozumiem koncepcję. Koncepcję przedstawienia życia jednego z najwybitniejszych polskich muzyków słowami osób mu bliskich. Piotra Stelmacha w tej książce bardzo niewiele. W sumie można się było tego spodziewać, bo autor jest osobą niezwykle skromną i nie pchającą się na afisz.
Odwrócona chronologia to ciekawy zabieg, ale jednak czasami utrudnia ogarnięcie pewnych spraw opisanych w książce, zwłaszcza jeżeli się podchodzi do niej jako do zbioru faktów o liderze Republiki. Bardziej jest to zbiór refleksji, opinii, anegdot z życia, niż faktograficzna biografia. Ma to swoje plusy i minusy.
Według mnie warto tę książkę przeczytać w pakiecie z monografią Republiki pióra Leszka Gnoińskiego. Gnoiński daje nam podbudowę faktograficzną, a Piotr Stelmach subiektywno- emocjonalny portret Grzegorza Ciechowskiego.
Książkę czyta się bardzo...

książek: 2639

Muszę przyznać, że z ogromną radością przyjęłam informację o tym, że Piotr Stelmach, znany dziennikarz muzyczny i prezenter Programu Trzeciego Polskiego Radia, napisał i wydaje książkę o jednym z ważniejszych dla mnie muzyków tworzących w latach dziewięćdziesiątych. Dziennikarz opisał w niej jak wielki wpływ na niego miała twórczość Grzegorza Ciechowskiego. Zrobił to jednak z kilku zdaniach. Resztę miejsca w publikacji oddał innym: rodzinie Grzegorza Ciechowskiego, jego przyjaciołom, znajomym, członkom zespołu, dziennikarzom, artystom z którymi współpracował lub się spotykał. Jego rozmówcami byli między innymi: mama, siostry, córka, szwagierka artysty, Katarzyna Groniec, Katarzyna Kowalska, Justyna Steczkowska, Kayah, a także Małgorzata Potocka, wieloletnia partnerka kompozytora.

Grzegorz Ciechowski, gdy umarł był na etapie tworzenia nowego życia. Właśnie miała rozpocząć się praca nad jego kolejną płytą, miał w planach budowę domu i właśnie rozpoczynał nowy rozdział w życiu...

książek: 616
annrecenzuje | 2018-08-15
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 lipca 2018

Niektórzy żyją w marazmie, czekając na lepszy los.
Grzegorz Ciechowski brał życie garściami.
Odszedł zdecydowanie zbyt szybko, jednak pozostawił po sobie ślad,
który do dziś błąka się w zakamarkach serca jego bliskich.
Niezwykła biografia, niezwykłego człowieka...Z biografiami, z którymi do tej pory miałam do czynienia bywało różnie. Jedne, niczym traktaty historyczne, były pełne dat i nazwisk. Inne, cukierkowe, pokazujące wszystko to, co było dobre, zapominając o tym, co bolesne, ale i prawdziwe. Sięgając po książkę Piotra Stelmacha zastanawiałam się jak będzie tym razem. W Lżejszym... na pierwszy plan wysuwają się wspomnienia i towarzyszące im uczucia bliskich Grzegorza Ciechowskiego. Wyłania się z nich obraz człowieka, który osiągnął tak wiele, wytrwale goniąc za swoimi marzeniami. Człowieka pełnego zalet i wad. Lżejszego niż fotografia.

Grzegorz Ciechowski żył czterdzieści cztery lata. Z tylu też rozdziałów składa się niniejsza książka. Co ciekawe, czytelnik poznaje...

książek: 774
marika reads | 2018-06-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

„Jako artysta był bardzo szczególnym, nietypowym rodzajem diamentu - pojawił się, błysnął i.... zniknął”. To zdanie Krzysztofa Ścierańskiego, które przy myśli o Grzegorzu Ciechowskim wydaje mi się idealnie pasować.
„Lżejszy od fotografii” to zbiór osobistych wspomnień osób z otoczenia Grzegorza - rodziny, przyjaciół i współpracowników. Bliscy artysty swoimi opowieściami nie budują mu jednak pomika, ale starają się z tego niewątpliwie wyjątkowego wirtuoza ukazać portret wrażliwego i emocjonalnego człowieka nie tylko błyszczącego na scenie.
Książka Piotra Stelmacha to zapis wypowiedzi zebranych z serii wywiadów autora. Treści są ściśle ze sobą splecione i zachowują odwróconą chronologię - od śmierci Grzegorza do jego narodzin. Ta narracyjna historia mówiona podzielona jest na 44 rozdziały, czyli tyle i lat miał Ciechowski gdy odeszedł, a każdy z nich zatytułowany jest fragmentem z jego niezapomnianych tekstów.
Nie chce Wam spoilerować i opowiadać o czym możecie w niej przeczytać....

książek: 323
kasiaczyta | 2018-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Biorąc do ręki tą książkę spodziewałam się dobrej lektury, pełnej emocji i wspomnień o tym wybitnym muzyku i kompozytorze. Ale autor Piotr Stelmach zaskoczył mnie bardzo pozytywnie tym jak skonstruowana jest ta biografia. Książka zaczyna się opisem pogrzebu i nagłej śmierci artysty. W kolejnych częściach cofamy się coraz bardziej wstecz, poznajemy losy jego kariery, szczegóły dotyczące życia prywatnego aż do początku, czyli młodości, czasów szkolnych i narodzin. Z takim zabiegiem spotkałam się pierwszy raz, ale Autor napisał to tak umiejętnie, że nie ma się poczucia zagubienia i gładko płyniemy przez życiorys Ciechowskiego. Miałam okazję być na spotkaniu autorskim z Piotrem Stelmachem, na którym wytłumaczył, że w taki właśnie sposób on odbiera Republikę i Ciechowskiego, jakby od tyłu, do góry nogami. Pomysł na cofnięcie opowieści wstecz zaczerpnął zresztą od samej Republiki. Na jednym ze swoich ostatnich koncertów ułożyli kolejność utworów od najnowszej piosenki poprzez coraz...

zobacz kolejne z 187 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd