Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
Ag2S

Do czego Brytyjczykom służy dom? Dlaczego gdy jeden Anglik otwiera usta, drugi już nim pogardza albo go nienawidzi? Czy brexit jest przejawem racjonalności Brytyjczyków, czy największym aktem kolektywnej głupoty w historii tego narodu? Dariusz Rosiak, znakomity reporter i obserwator świata, tym razem opisuje zjawiska, które w ciągu ostatnich trzech dekad kształtowały Wielką Brytanię. Czy...

Dariusz Rosiak, znakomity reporter i obserwator świata, tym razem opisuje zjawiska, które w ciągu ostatnich trzech dekad kształtowały Wielką Brytanię. Czy rewolucja taczerowska i rządy Tony’ego Blaira leżą u podstaw brexitu? Skąd bierze się coraz większy strach Brytyjczyków przed pedofilią, przemocą na ulicach, utratą domu, zdolności kredytowej i wchłonięciem przez Europę?

Oblicza Wielkiej Brytanii to zbiór opowieści o wyspiarzach i zaproszenie do podróży przez współczesną Wielką Brytanię wystosowane z rozwagą Elżbiety II i ironią Monty Pythona.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/

Oficjalna recenzja
Megajra książek: 618

Którędy do wyjścia?

Z czym kojarzy nam się Wielka Brytania? Część osób odpowie z pewnością, że z Big Benem, inni że z rodziną królewską, jeszcze inni że z Montym Pythonem i ta odpowiedź jest już dla mnie możliwa do przełknięcia. Jednak dzisiaj na hasło „Wielka Brytania” większość z nas odpowie – brexit. Głównie przez wzgląd na ciągłe przepychanki Theresy May z Brukselą, opozycją i jej własną partią, o których uprzejmie donoszą nam media. W tle zainteresowania brexitem pobrzmiewa także lęk przed polexitem (bądź też fascynacja nim) i podskórnie przeczuwane podobieństwo Polaków i Anglików. I między innymi dlatego „Oblicza Wielkiej Brytanii...” będą dla nas ciekawą lekturą. Między innymi, gdyż Rosiak atrakcyjnie opowiada nie tylko o przypuszczalnych powodach brexitu, ale także o społeczeństwie brytyjskim w ogóle.

Na pytanie, skąd wziął się brexit, nie da się przecież odpowiadać w próżni, Rosiak doskonale to rozumie. Dlatego postanawia nakreślić polskiemu czytelnikowi całościowy obraz bolączek i dylematów przeciętnych Anglików, ale także ich rys charakterologiczny. Czy rzeczywiście są oni tak zimni i niedostępni, jak się mówi? I czy naprawdę każde ich zdanie podszyte jest kpiną? W książce Rosiaka najlepsze jest to, co toczy się wokół brexitowego referendum, co dotyka polityki i życia społecznego jednocześnie. Zwłaszcza że właśnie to pomaga nam zrozumieć mechanizmy, które mogły (choć wcale nie musiały) doprowadzić do decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej.

To te „inne historie o wyspiarzach”...

To te „inne historie o wyspiarzach” stanowią porządny, stabilny trzon publikacji. A historie są przeróżne – od biurowego uścisku, poprzez walczących ekologów i akcent znikąd, aż po hazardowe bolączki przeciętnego Anglika. W tle pobrzmiewają i wielka polityka, bo przecież wszystko rozgrywa się za rządów Margaret Thatcher czy Tony’ego Blaira, i wielkie społeczne tematy. Bieda, bezrobocie, brak prywatności, lęk przed obcymi, spowszednienie zła, polityczna manipulacja, prawo do wiedzy i wolności słowa. Wszystkie te kwestie składają się na brytyjskie społeczeństwo, czasem pokazując ich wielkość, a czasem małość. Zawsze są jednak niesamowicie ciekawe, głównie przez wzgląd na umiejętność Rosiaka do budowania zajmującej narracji i łączenia wątków tak, by wszystko prezentowało się jako spójna i logiczna całość.

Czy jednak ktoś udzieli nam odpowiedzi na pytanie postawione w tytule? Zacytuję samego Rosiaka: „konia z rzędem temu, kto naprawdę potrafi powiedzieć, skąd się to wzięło”*. Jak zatem możecie się domyślić, jednoznaczne odpowiedzi nie padają. I właściwie to dobrze. Autor musiałby cierpieć na wyjątkową manię wielkości, gdyby zdecydował się mentorskim tonem opowiadać o brexicie i jego początkach. Mówi zaś o tym, co sam zauważył podczas lat spędzonych w Wielkiej Brytanii i – to trzeba przyznać – brzmi to bardzo przekonująco. Skąd zatem wziął się brexit? Czytajcie Rosiaka i przekonajcie się, jak brzmi jego wersja. A przy tym możecie być pewni, że czeka was dobra zabawa na wysokim poziomie.

Olga Drewnowska

* Cytat z audycji „Poranek Dwójki” z dnia 26.11.2018 r.

Happy Reader | 2018-12-23
Przeczytana: 06 grudnia 2018

W książce „Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się Brexit i inne historie o wyspiarzach” Dariusz Rosiak opowiada o Brytyjczykach i zaprasza do podróży przez historię i współczesność Zjednoczonego Królestwa...

Autor analizuje jak mogło dojść do tego, że Brytyjczycy zagłosowali za Brexitem – według niego nie wynikało to z naiwności ludzi, którzy dali się omamić populistycznym hasłom polityków. Źródeł tej decyzji szuka w najnowszej historii Wielkiej Brytanii. Pisze o tym, jak w ciągu ostatnich dekad – od rządów Margaret Thatcher do Tony'ego Blaira, Davida Camerona i Theresy May – kłamstwo i manipulacja zatriumfowały wśród brytyjskiej opinii publicznej. Do Brexitu przyczyniła się przede wszystkim kampania oparta na strachu i obłudzie – i dotyczy to obu stron, zarówno zwolenników, jak i przeciwników wyjścia z Unii Europejskiej. Dziś Brytyjczycy nadal chcą wystąpić z Unii, mimo tego, że już wiedzą, że nie jest to przedsięwzięcie tak łatwe, jak wmawiali im wrogowie Unii.

Autor uważa,...

Petra | 2019-01-26
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Bardzo ciekawy zbiór reportaży na temat Wielkiej Brytanii. Autor udowadnia tezę, że przyczyn brexitu jest wiele i są one znacznie bardziej złożone, niż nam się wydaje. Pokazuje rownież jak bardzo brytyjskie społeczeństwo zmieniło się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że przywołany przez autora serial "Black Mirror" nie jest zwierciadłem, przez które Anglicy patrzą obecnie na świat.

TomekKrupa | 2019-01-03
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Jestem wielkim fanem Dariusza Rosiaka, bardzo szanuję jego pracę, bardzo lubię czytać jego książki, ale tym razem zacznę od krytyki.

Po pierwsze książka powinna mieć podtytuł Historie o wyspiarzach i skąd wziął się Brexit, a nie na odwrót. Tak naprawdę dopiero druga część książki - i to nie w całości - to analiza przyczyn referendalnego wyboru Brytyjczyków. Poza tym pierwsza część to rozszerzona, przeredagowana wersja wydanej już kiedyś książki.

No ale dobra, dosyć narzekania. Rosiak pisze świetnie, umiejętnie dobiera rozmówców, wynajduje ciekawe tematy. Jego analizy są trafne i mądre. No i jak zwykle potrafi bardzo celnie podsumować swoje dzieło. Zakończenie tej książki oczywiście odnosi się do głównej bohaterki reportaży - Wielkiej Brytanii, ale jest przede wszystkim analizą współczesnego świata i zmian, które przyniosły nam ostatnie lata.

Bardzo warto. Zachęcam. Przy okazji polecam inne książki autora i jego radiową audycję - Raport o stanie świata - emitowaną w Trójce w...

Novik | 2019-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2019

Od pewnego czasu przecieramy nasze oczy z niedowierzaniem obserwując spektakularny upadek zdolności brytyjskich elit politycznych do zarządzania samymi sobą i całą resztą stada za które owe elity odpowiadają. Drapiemy się po głowach i nijak nie możemy dojść gdzie u diabła podział się ten tak nader widoczny przez wiele stuleci dar Brytyjczyków do precyzyjnego zdefiniowania i bezwzględnego rozgrywania swojego interesu narodowego. Dar, za który i nam dane było poniekąd zapłacić srogą cenę przy okazji 2WŚ. Gdzie przepadły zdolności pozwalające zarządzać przez półtora stulecia połową miliarda dusz. Trzymać w żelaznej garści bez mała wszystkie strategiczne punkty na tej planecie. Rozdawać karty w globalnym handlu. Bezustannie szczuć na siebie ludy zza Kanału, uważając aby żadnemu nie przyszło do głowy zanadto urosnąć. Utrzymywać śmiesznymi siłami ogromne imperium, które z lekkością motyla potrafiło zmieniać partnerów, zapraszając do swojego stolika tego kto w danym momencie dziejów...

Elaaa | 2019-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Pozycja obowiązkowa dla anglofilów i po prostu ciekawa dla czytelników lubiących tzw. literaturę faktu. Ja należę do pierwszej kategorii i mimo że staram się być na bieżąco z tym, co się dzieje w Wielkiej Brytanii, książka Dariusza Rosiaka rzuciła mi nowe światło na tematy współczesne dotyczące tego kraju albo pogłębiła lub wręcz wyjaśniła mi je. Co rozdział to nowy temat, np. tło ataków terrorystycznych w Wielkiej Brytanii, siła hazardu, o co chodzi z tą fascynacją i pogardą dla celebrytów reality show, thatcheryzm, i wiele innych tematów, w tym oczywiście Brexit - skąd się wziął i co do niego doprowadziło.
Wszystkie rozdziały mają podobną konstrukcję - zaczynają się od historyjki wprowadzającej w temat, zawsze bardzo ciekawej i wciągającej, a następnie wyjaśnienia autora, poparte opiniami ekspertów.
Całość świetnie się czyta, może też dlatego, że autor okrasza historie i spostrzeżenia humorem.

Radosław | 2016-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Podoba mi się styl Pana Darka. Z chęcią przeczytam coś jeszcze.

Escallibur | 2019-03-16
Na półkach: Reportaż, Przeczytane