Słynne ucieczki Polaków

Okładka książki Słynne ucieczki Polaków
Andrzej Fedorowicz Wydawnictwo: Fronda reportaż
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Fronda
Data wydania:
2018-07-19
Data 1. wyd. pol.:
2018-07-19
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380793651
Tagi:
ucieczki polaków obozy wojna Andrzej Fedorowicz
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
73 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1949
377

Na półkach:

Co jest jest jedną z najważniejszych rzeczy dla Polaka? Wolność. Bohaterowie książki Andrzeja Fedorowicza dla wolności gotowi byli na największe ryzyko i poświęcenie. Woleli zginąć uciekając niż pozostać w niewoli.
Autor przestawił 10 brawurowych ucieczek naszych rodaków począwszy od XVIII wieku (Maurycy Beniowski) do roku 1945 (ucieczka żołnierzy AK z sowieckiego obozu w Lubartowie).
Książkę przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, bo o większości tych ucieczek w ogóle nie słyszałam. Wszystko zostało opisane w sposób bardzo przystępny i ciekawy, a każda z przedstawionych historii to gotowy scenariusz na film. Bardzo satysfakcjonująca lektura. Polecam.

Co jest jest jedną z najważniejszych rzeczy dla Polaka? Wolność. Bohaterowie książki Andrzeja Fedorowicza dla wolności gotowi byli na największe ryzyko i poświęcenie. Woleli zginąć uciekając niż pozostać w niewoli.
Autor przestawił 10 brawurowych ucieczek naszych rodaków począwszy od XVIII wieku (Maurycy Beniowski) do roku 1945 (ucieczka żołnierzy AK z sowieckiego obozu w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
54
35

Na półkach:

Głównym plusem książki to opis pewnych białych kart polskiej historii, które nie przebiły się do masowej świadomości. Całą książkę można traktować jako zbiór ciekawostek, ale przypomina to trochę sienkiewiczowskie pisanie "ku pokrzepieniu serc". A właśnie detale, czyli część historyczna, a nie sensacyjna, jest tutaj fatalna.
Zapewne osobom, dla których historia powinna się składać tylko z prostych i zero-jedynkowych ciekawostek bez wnikania w głębsze szczegóły, spodoba się ona bardzo. Czyta się ją szybko i przyjemnie.

Nieścisłości niestety jest wiele. Pierwszy z brzegu przykład z opisu ucieczki z Sobiboru. Pieczerski przybył tam we wrześniu 1943, a nie w sierpniu 1942. Miał na imię Aleksander, a nie Sasza (to był przydomek). Stawiana w książce teza (włożona przez autora w usta Leona Feldhendlera), iż więźniowie nie wiedzieli jak przeprowadzić bunt też nie jest prawdziwa. Wcześniejszą, zbiorową ucieczkę udaremniła zdrada.
Przywódcy konspiracji spotkali się 29 września, a nie 7 października. Pieczerski nie odrzucił wtedy pomysłu kopania tuneli, gdyż plan był realizowany pod nadzorem Borysa Cybulskiego. Gwałtowne deszcze w drugim tygodniu października, uniemożliwiły realizację tego planu, ze względu na zalanie tuneli. Kapo, który dołączył do konspiracji to był Szymon Pożycki, a nie "Brzecki". Tak jedynie Pieczerski nazwał go w swoich wspomnieniach i zapewne autor bez znajomości tematu to skalkował.

O ile ciekawie jest poznać niektóre historie, o tyle nie należy przedstawionej treści traktować w kategoriach stricte historycznych. Może to być dobry wstęp do zgłębienia tematu poszczególnych epizodów.

Głównym plusem książki to opis pewnych białych kart polskiej historii, które nie przebiły się do masowej świadomości. Całą książkę można traktować jako zbiór ciekawostek, ale przypomina to trochę sienkiewiczowskie pisanie "ku pokrzepieniu serc". A właśnie detale, czyli część historyczna, a nie sensacyjna, jest tutaj fatalna.
Zapewne osobom, dla których historia powinna się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
325
36

Na półkach: ,

"Słynne ucieczki Polaków" czytałam z dużą przyjemnością.
Andrzej Fedorowicz zebrał w swojej książce naprawdę ciekawe historie, posługując się przy tym barwnym, pobudzającym wyobraźnię stylem. Mimo, że niektóre z nich już znałam, jak chociażby wyjazd skradzionym samochodem z Auschwitz przez główną bramę obozu czy bunt w Sobiborze, to o każdej z ucieczek czytałam z zapartym tchem.
Na podstawie historii każdego z tych wyjątkowych Polaków można by nakręcić film sensacyjny lub napisać książkę przygodową.
Ogromne wrażenie zrobiła na mnie historia Władysławy Pawłoskiej. Nie znałam wcześniej jej losów i zastanawiałam się czy kobieta, przy tylu przeciwnościach, osiągnie swój cel.
"Słynne ucieczki Polaków" mogę polecić wszystkim miłośnikom historii. Ja z chęcią sięgnę po inne książki autora.

"Słynne ucieczki Polaków" czytałam z dużą przyjemnością.
Andrzej Fedorowicz zebrał w swojej książce naprawdę ciekawe historie, posługując się przy tym barwnym, pobudzającym wyobraźnię stylem. Mimo, że niektóre z nich już znałam, jak chociażby wyjazd skradzionym samochodem z Auschwitz przez główną bramę obozu czy bunt w Sobiborze, to o każdej z ucieczek czytałam z zapartym...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
14649
1972

Na półkach: ,

drobaizgowo przedstawione nasjsłynniejsze wyczyny Polaków, którzypotrafili wyrowadic w pole wroga i w czasach zniewolenia narodowego czy II wojny światowej mimo interenowania czy osadzenia w obozie pracy uciec i wrócicć do ojczyzny. najsłynniejszy jest opiewany już przez Słowackiego Maurycy Beniowski, który brawurowo zasłużył sie także w USA, Rufin Piotrowski 4 miesiące przedzieral się z Syberii przez Prusy.
Podóznikiem którego do wojaży zmusiły okoliczności jest Ferdynand Ossendowski. zakazany w dobie komunizmu pisarz który zagrał Rosjanom na nosie. Z bolszewickiego piekła przedzierał się przez Mongolię i Chiny. Krasnonarsk, Jenisej, uzdrowienie mongolskiej żony wodza- cenne podarunki ułatwiły mu przeżycie. Dotarł do Urgi gdzie spotkął słynnego "CZErwonego barona".
Małżeństwo Pawłowskich
rozdzielono. Włądzia zostawiła u teściów kilkumiesięcznego synka gdy skazano ja na kołchoz, uciekłą z transportu, na pieszo przeszła do Szepetówki (obóz dla kobiet). wreszcie cudem odnalazła synka z rodziną. Niestety w czasie jej odysei NKWD zamordowało męża w Kozielsku.
Zwłąszcza zaintrygowała mnie historia Giertycha, dziadka Romana, który uciekł z hitlerowskiej twierdzy w Srebrnej Górze, jak i ucieczka z Sobiboru, która zainspirowała kilka filmów, a w Polsce została wyciszona. Dała ona nadzieję reszcie wieżniów na wyzwolenie, na ocalenie. Zresztą planowano ją starannie, poza tym wieźniowie zgromadzili przezornie zapasy cennego pożywienia, chcieli też dopilnować, by nikt na skutek ich ucieczki nie ucierpiał w ramach odwetu.
Równie wspaniały były osoby walczące z komunistycznym reżimem, jak np jeden z partyzantów i jego mały oddział, który z powodzeniem nękał komunistyczne przyczółki do 1947 r.
Książka dobre udokumentowana, ze zdjęciami, fotografiami miejsc i ludzi. Autorzy rzetelnie analizują poszczególne przypadki oraz potrafią budować napięcie.

drobaizgowo przedstawione nasjsłynniejsze wyczyny Polaków, którzypotrafili wyrowadic w pole wroga i w czasach zniewolenia narodowego czy II wojny światowej mimo interenowania czy osadzenia w obozie pracy uciec i wrócicć do ojczyzny. najsłynniejszy jest opiewany już przez Słowackiego Maurycy Beniowski, który brawurowo zasłużył sie także w USA, Rufin Piotrowski 4 miesiące...

więcej Pokaż mimo to

avatar
451
173

Na półkach: , , , , ,

Duma, Honor, Ojczyzna !!! Buta, odwaga i brawura !!!
Fascynujaca opowiesc o polskich bohaterch.
Czyta sie jednym tchem, bawi i wzrusza.
Co wazne napawa optymizmem.

Duma, Honor, Ojczyzna !!! Buta, odwaga i brawura !!!
Fascynujaca opowiesc o polskich bohaterch.
Czyta sie jednym tchem, bawi i wzrusza.
Co wazne napawa optymizmem.

Pokaż mimo to

avatar
12
10

Na półkach:

„Słynne ucieczki Polaków” autorstwa Andrzeja Fedorowicza to żywa, ujęta w nietuzinkowy sposób lekcja historii. W książce zawarte zostało 10 spektakularnych historii ucieczek Polaków z obozów, więzień i miejsc zesłania. Czytając książkę można odnieść wrażenie, że historie
w niej zawarte wydarzyły się tuż obok. To zasługa żywego, barwnego języka i talentu literackiego autora.

Publikacja Andrzeja Fedorowicza jest dowodem na to, że historia jest żywą materią, a książka historyczna może przypominać powieść przygodową. Jej niewątpliwym walorem jest różnorodność źródłowa – autor przedstawił historie ucieczek Polaków na przestrzeni kilku wieków. Udowodnił, że Polacy jako naród mają „gen wolności” i niełatwo poddają się jakiejkolwiek niewoli.
Nie do pominięcia jest patriotyczny wydźwięk książki. W zebranych historiach Andrzej Fedorowicz pokazuje, że jako naród jesteśmy silni, zdeterminowani i skłonni do poszukiwania dróg wyjścia z ekstremalnie trudnego położenia. „Słynne ucieczki Polaków” są świetną lekturą dla laików, którzy ze względu na trudny język i przesycenie ilością faktów, charakterystyczne dla historycznych publikacji, dotychczas unikali tego typu książek.

„Słynne ucieczki Polaków” autorstwa Andrzeja Fedorowicza to żywa, ujęta w nietuzinkowy sposób lekcja historii. W książce zawarte zostało 10 spektakularnych historii ucieczek Polaków z obozów, więzień i miejsc zesłania. Czytając książkę można odnieść wrażenie, że historie
w niej zawarte wydarzyły się tuż obok. To zasługa żywego, barwnego języka i talentu literackiego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
27
3

Na półkach: ,

Bardzo dobra książka, opisująca niewiarygodne poświęcenie i trud naszych rodaków, którzy zrobią wszystko aby odzyskać utraconą wolność i wrócić do Ojczyzny.

Bardzo dobra książka, opisująca niewiarygodne poświęcenie i trud naszych rodaków, którzy zrobią wszystko aby odzyskać utraconą wolność i wrócić do Ojczyzny.

Pokaż mimo to

avatar
74
10

Na półkach: ,

Jeżeli ktoś chcę tylko i wyłącznie poznać historie słynnych ucieczek Polaków to jest to dobry wybór. Jeżeli ktoś chcę przy tym przeczytać dobrą książkę... no cóż - nie można mieć wszystkiego.

Jeżeli ktoś chcę tylko i wyłącznie poznać historie słynnych ucieczek Polaków to jest to dobry wybór. Jeżeli ktoś chcę przy tym przeczytać dobrą książkę... no cóż - nie można mieć wszystkiego.

Pokaż mimo to

avatar
391
387

Na półkach:

"
Dla mnie rewelacyjna, historie tych ludzi pokazują, że nawet nie możliwe jest jednak możliwe 😊bardzo, bardzo polecam 👍

"
Dla mnie rewelacyjna, historie tych ludzi pokazują, że nawet nie możliwe jest jednak możliwe 😊bardzo, bardzo polecam 👍

Pokaż mimo to

avatar
418
216

Na półkach: ,

przeczytalam 3 historie, niezbyt ciekawe

przeczytalam 3 historie, niezbyt ciekawe

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Słynne ucieczki Polaków


zgłoś błąd