Wyzwanie czytelnicze LC

Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci

Wydawnictwo: Znak Literanova
7,91 (64 ocen i 18 opinii) Zobacz oceny
10
8
9
7
8
27
7
16
6
5
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324048175
liczba stron
320
kategoria
historia
język
polski
dodał
Pawel Kurach

Treblinki nie można było przeżyć. Najsprawniejsza fabryka śmierci w machinie Holokaustu zabijała tylu ludzi, że nie starczało ziemi, by wszystkich zakopać. Gigantyczne ruszty do palenia ciał szybko okazały się za małe. Treblińska ziemia krwawiła. A jednak wyniszczeni i odarci z godności ludzie odważyli się wzniecić bunt. 2 sierpnia 1943 roku wywołali zbrojne, zakończone sukcesem powstanie w...

Treblinki nie można było przeżyć. Najsprawniejsza fabryka śmierci w machinie Holokaustu zabijała tylu ludzi, że nie starczało ziemi, by wszystkich zakopać. Gigantyczne ruszty do palenia ciał szybko okazały się za małe. Treblińska ziemia krwawiła.

A jednak wyniszczeni i odarci z godności ludzie odważyli się wzniecić bunt. 2 sierpnia 1943 roku wywołali zbrojne, zakończone sukcesem powstanie w obozie zagłady.

Jak wyglądała konspiracja, jeśli w Treblince za najmniejsze przewinienie groziła śmierć? Jak więźniowie zdołali przejąć broń, zaatakować strażników i uciec? Czy AK pomogła powstańcom i dlaczego jej raporty są pełne sprzeczności? Czy uciekinierzy mogli liczyć na pomoc Polaków?

Książka Michała Wójcika to wciągająca rekonstrukcja tego mało znanego i niewiarygodnego buntu. Opowieść o niezwykłym bohaterstwie, wierze, nadziei i o tym, że nawet w największym piekle może zdarzyć się cud.

Michał Wójcik – autor bestsellerowych Ptaków drapieżnych oraz rozmów z Zofią Posmysz Królestwo za mgłą. Laureat Nagrody Historycznej „Polityki” za rok 2015.

 

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,116952,T...(?)

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,116952,T...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (318)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2398
Psotka | 2018-09-01
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Kiedy wybierałam tę pozycję, chyba nie byłam świadoma, co dostanę. Wiadomo, czytałam o obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu, czytałam o wojnach, o okupacji. I choć gdzieś tam głęboko w myślach kiełkowało ziarenko niepokoju, że będzie to straszna książka, to chyba nie docierało do mnie, że może być aż tak źle. Źle pod względem, że nie mogę zganiać na fikcyjne zdarzenia czy na wyobraźnię autora. Czytając, czułam ból, strach, przerażenie i obojętność uwięzionych tam ludzi. I choć nie byłam jedną z nich, to miałam wrażenie, że wszystkie te koszmary przeżywałam razem z nimi.

Treblinki nie dało się przeżyć. To chyba najsprawniejsza fabryka śmierci, jaką świat mógł ujrzeć na własne oczy. Machina zabijała tak dużą ilość ludzi, że nie starczało miejsca do grzebania ciał. Wymyślono, więc ruszty do palenia ciał, ale dość szybko okazały się za małe, by przerobić tak ogromną ilość ofiar. Ludzie, którzy nie zostali rozstrzelani, zagazowani lub pobici na śmierć już na tak zwane dzień dobry i...

książek: 365
Petroniusz | 2018-09-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, historia
Przeczytana: wrzesień 2018

Książka o polskich obywatelach – którzy walczyli o swoje życie.

Tak, część polskich obywateli, skazanych na zagładę – wbrew obiegowej opinii – podejmowała walkę nawet w sytuacjach beznadziejnych. Były powstania w getcie warszawskim, białostockim. Były powstania w obozach zagłady – Bełżcu (bardziej znane z powodu filmu) i właśnie w Treblince.

Wokół tego ostatniego narosło sporo mitów – np. o rzekomej akcji polskiego podziemia – które próbowało zdobyć obóz. Taka akcja nigdy nie miała miejsca, a AK nie podjęła takich prób. Powodów było na pewno wiele - np. to że w tym czasie w ogóle AK de facto dopiero się tworzyła, integrując różne grupy podziemia i nie podejmowała w ogóle akcji zbrojnych. Innym powodem była jednak generalna niechęć do ludności Żydowskiej. W zasadzie to dziwne, nasi obywatele, podlegający tak samo rządowi na uchodźctwie, jak i krajowemu państwu podziemnego – jest z niego w znacznej części wykluczona, jak ktoś obcy. To tylko pogłębia rozpacz – nawet nie umiem sobie...

książek: 449
Alicya Oss | 2018-08-15
Na półkach: Przeczytane

O istnieniu obozów śmierci wiemy wszyscy. Uczymy się o nich na lekcjach historii, jeździmy do nich w ramach szkolnych wycieczek, oglądamy filmy i czytamy książki. Za każdym razem jednak, gdy przychodzi nam się zetknąć z ogromem cierpienia, na które skazywano w nich ludzi, doznajemy takiego samego wstrząsu. Bez względu na to ile już wiemy i ile widzieliśmy, każdorazowo skala bestialstwa, znieczulicy i zdemoralizowania przeraża nas tak samo, budząc zarazem niedowierzanie i obrzydzenie. Dlatego lektura najnowszej książki Michała Wójcika pt. "Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci" do łatwych nie należy. Bo nie dość, że historyk nie szczędząc nam bolesnych faktów wzbudza w nas skrajnie nieprzyjemne uczucia, to jeszcze zabiera nas do samego serca piekła, gdzie każe obserwować jak doskonale działała machina zagłady w Treblince.

Morderczy fenomen tego obozu polegał na tym, że wszystko działało w nim perfekcyjnie. Oczywiście nie bez powodu. Ta konkretna „fabryka” musiała pozostawać w...

książek: 2678
ewelina zdaniewicz | 2018-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

„Treblinka ’43…” uświadamia czytelnikowi, jak działał obóz koncentracyjny. Wójcik w tym tytule nakreśla sylwetki osób, które być może wyglądały niepozornie, ale ostatecznie okazywały się geniuszami zła i zwykłymi mordercami. Często niedoceniani w życiu prywatnym w pewnym momencie postanawiali się wykazać i szykowali innym ludziom piekło na ziemi. A nic ich nie wyróżniało. Byli takimi samymi ludźmi jak ja czy Ty. Mieli pseudonimy, zainteresowania, chwile słabości. W obozie jednak tego nie okazywali. Tam byli bogami. I paradoksalnie – wcale nie było ich wielu. Mieli za to wielki cel: stworzyć miasto idealne, które w możliwie najkrótszym czasie miało pochłonąć możliwie najwięcej ludzkich istnień. Udało się. W ciągu 1,5 roku zginęło tam blisko milion osób.
Autor przypomina fakty, które niektórzy czytelnicy mogą pamiętać jeszcze ze szkoły. Jak wyglądał dzień w Treblince? Przyjeżdżało kilka transportów: wagony po brzegi załadowano ludźmi, których należało wyprowadzić, odebrać im...

książek: 56
Fornarina | 2018-09-09
Na półkach: Przeczytane

Bardzo rzetelnie napisana książka, z dziennikarskim zacięciem i dokładnie przestudiowaną bibliografią.
Michał Wójcik pisze specyficznym stylem, wartkim, porywającym rytmem. Umiejętnie kieruje dynamiką wypowiedzi: tam gdzie trzeba - zwalnia, tam gdzie należy - przyspiesza.
Autor jasno, ciekawie i wnikliwie charakteryzuje zbrodniarzy wojennych, którzy kierowali obozem. Zastanawia się co sprawiło, że tak niewielu było zdolnych uśmiercić w bestialski sposób tylu ludzi. Czy posiadali szczególne cechy, a może niektóre fakty z ich życia na to wpłynęły? Być może one pozwoliły im kierować zindustrializowanym procesem unicestwiania ludzi jak fabryką, gdzie nic się nie marnuje, zakładem nastawionym na maksymalizację wyników przy minimalnych kosztach? W takich warunkach jakikolwiek opór wydawał się niemożliwy, a jednak dochodzi do buntu więźniów. Co było czynnikiem wyzwalającym planowanie powstania? Historyk pochyla się nad cechami ocalałych. Pewnie to one oraz splot szczęśliwych...

książek: 172
isztarr | 2019-01-21
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Rewelacyjna książka ! Ktokolwiek zagłębia się w II WŚ, poszukuje rzetelnych informacji o obozach zagłady powinien lub powinna tą pozycje przeczytać. Autor tak sprytnie wszystkie fakty powiązał, realistycznie przedstawił, że pewne momenty książki były okropne, drastyczne, niemal na własnej skórze można było poczuć to całe okropieństwo. „Treblinka 43” bez dwóch zdań powinna znaleźć się w kanonie lektur obowiązkowych ponieważ nie tylko trzyma się faktów, obala mity, otwiera oczy i każe wyciągnąć wnioski.

książek: 18
Anna | 2018-08-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Treblinka. Obóz śmierci. Powierzchnia ok. 20 hektarów. Cel: wymordować w jak najkrótszym czasie jak najwięcej ludzi. Udało się. W czasie działania obozu, tj. od maja 1942 r. do listopada 1943 r. wymordowano prawie milion ludzi.
Ale jak to było możliwe, skoro obsługa obozu to zaledwie 30-40 Niemców i Austriaków oraz ok.90-120 wachmanów „Ukraińców” ( w większości sowieckich jeńców wojennych, którzy przeszli na stronę niemiecką).
Kolejni komendanci obozu mieli jasno postawiony cel. Stworzyć „miasto idealne”, w którym wszystko ma być wygodne, estetyczne, pasować do siebie po to by ułatwić wykonanie planu. By szybko i sprawnie zrealizować plan tzw. Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.
Jednak potrzebowali do tego pomocy więźniów, wybranych spośród tłumów ludzi, którzy przyjeżdżali kolejnymi transportami. Głównie młodych mężczyzn i fachowców, którzy docelowo też byli skazani na śmierć.
Nielicznym udało się przeżyć, i dzięki ich relacjom możemy się dowiedzieć jak działała ta...

książek: 256
Angelika_S | 2018-07-27
Na półkach: Przeczytane

W książce opisane jest powstanie w obozie koncentracyjnym Treblinka. Opis buntu jest poprzedzony przedstawieniem sposobu, w jaki działała cała „machina” oraz analizą obozowego życia. Autor pokazuje, jak przebiegała organizacja powstania, zarówno w zakresie werbowania najbliższych współpracowników, którzy mieli być odpowiedzialni za poszczególne zadania, jak i zbrojenia się, opracowywania planu działania i całej siatki powiązań (co wydaje się niemożliwe w tak strzeżonym miejscu, a jednak...).
Powstanie rozpoczęło się 2 sierpnia 1943 r. Autor przedstawia przebieg wydarzeń konfrontując ze sobą przekazy z różnych źródeł i wyciągając wnioski z zestawienia posiadanych informacji. Powstanie miało dramatyczny przebieg, jednakże uciekinierzy opowiadali, że nie mniej dramatyczny był brak wsparcia ze strony napotkanych ludzi, a wręcz wrogość.
W późniejsze przekazy o obozie, buncie i następujących po nim wydarzeniach wplata się polityka i tu już czasem trudno dojść do tego, co jest prawdą, a...

książek: 281
Damian | 2018-09-29

Książka opisuje obóz w Treblince od podstaw, jak działała tam machina śmierci, kto zarządzał obozem, dowiadujemy się jak przestrzennie rozmieszczone były poszczególne strefy. Poznajemy też dokładne opisy hitlerowców, kto jaki miał charakter, jak się zachowywał, co było ich znakiem rozpoznawczym. Z kolei opisy zbrodni są jednocześnie zatrważające i makabryczne. Hałdy piętrzących się zwłok, powykręcanych nienaturalnie... ludzie którzy tam pracowali byli w szoku, zastanawiali się czy to wszystko dzieje się w rzeczywistości. To, do czego ludzie byli zdolni przechodzi ludzkie pojęcie. Tam na porządku dziennym, wszechobecna była śmierć. Chcąc pozbywać się ludzkich zwłok szybciej i zoptymalizować ten proces wymyślono ruszt, który umieszczono nad wielkim ogniem. Opisy świadków tych czynów, jak ludzie ginęli w płomieniach - czytanie bolało fizycznie, włos jeżył się na głowie. Wiele jest takich fragmentów w książce. Pozycja ta posiada również wkładki (fotografie), co jest wielkim plusem.

W...

książek: 47
magdag | 2018-08-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci Michała Wójcika to rekonstrukcja powstania w nazistowskim obozie koncentracyjnym Treblinka II. To historia skrajnie wycieńczonych, wyczerpanych fizycznie i psychicznie ludzi, którzy zmobilizowali wszystkie siły, by wzniecić bunt przeciwko swoim oprawcom i podjąć próbę zbiorowej ucieczki z obozu koncentracyjnego. Dzięki obozowym powstańcom na kilka tygodni wstrzymano machinę śmierci w Treblince. To książka o niewyobrażalnym bestialstwie I niesamowitym heroizmie. Dla wszystkich, którzy interesują się dziejami II wojny światowej.

zobacz kolejne z 308 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Książki nagrodzone w 2018 roku

Czas podsumowań trwa. Dziś przygotowaliśmy zestawienie książek, które w roku 2018 zdobyły różne nagrody literackie. I nawet jeżeli w wyborze lektur nie kierujecie się nagrodami, to warto sprawdzić oceny i opinie nagradzanych książek wśród czytelników lubimyczytać.pl, aby nie umknęły Wam wartościowe tytuły.  


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd