Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
9788301204969
historia

Książka jest zapisem relacji ustnych tzw. likwidatorów Czarnobyla i ich rodzin. Przedstawia dramatyczne doświadczenia żołnierzy z republik bałtyckich związane z działaniami podejmowanymi w rejonie katastrofy w latach 1986-1988. Autor przybliża społeczność likwidatorów, warunki bytowe i życie codzienne w czarnobylskiej zonie. Kolejne rozdziały są wiernym odtworzeniem osobistych przeżyć, odczuć i przemyśleń likwidatorów począwszy od wezwania na miejsce tragedii, poprzez pracę w cieniu czarnobylskiego reaktora, aż po zmaganie się z codzienną rzeczywistością ZSRS po powrocie do domu i heroiczną walkę o odzyskanie zdrowia. Przekazy świadków poprzedzone są zarysem historii mobilizacji i udziału łotewskich oraz estońskich obywateli ZSRR w usuwaniu skutków katastrofy jądrowej. Zaprezentowane zostały także poszczególne etapy akcji dekontaminacyjnej na obszarze Ukrainy i Białorusi.

"Likwidatorzy Czarnobyla" to pierwsza w Polsce i na świecie publikacja podejmująca temat buntu (lato 1986 roku) uczestników likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu. Czytelnik pozna nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne, prasowe oraz fotograficzne, w tym wykonane w czarnobylskiej zonie.

Zasadniczym walorem książki jest fakt, że autor dokonał pogłębionej analizy dokumentów
i relacji ustnych likwidatorów, umieścił je w szerszym kontekście historycznym, co pozwoliło na zgłębienie rzeczywistości społecznej sowieckiej "Pribałtyki".

prof. dr hab. Jarosław Moklak, Instytut Historii UJ
"Niezwykła lektura dla zainteresowanych historią XX w. oraz polityką i historią ZSRR. Znajdą
w niej coś dla siebie wielbiciele wspomnień. Szczególnie adresowana jest do osób będących pasjonatami katastrofy w Czarnobylu."

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: Strona internetowa wydawcy

Waww | 2019-08-18
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, Historia
Przeczytana: 18 sierpnia 2019

Książka o Czarnobylu oczami łotewskich likwidatorów i ich dzieci. Wstrząsające, poruszające i przytłaczające. Świetna lektura, mimo że to praca naukowa, a takie często są niepoczytne. Polecam każdemu zainteresowanemu tematyką Czarnobyla, zony oraz losami Czarnobylców.

Salma | 2019-07-08
Przeczytana: 27 czerwca 2019

Nie do końca zgadzam się z głosami krytyki wobec tej książki. Fakt, początek, dość szczegółowo opisujący oddziały wojskowe wysyłane i stacjonujące w okolicach Czarnobyla, może nieco nużyć, niezbyt emocjonuje. Jednak jest rzeczowy i i z punktu widzenia badacza, historyka, ważny. Fragmenty wypowiedzi Likwidatorów niosą za to już zupełnie inną, mocno emocjonującą treść. Treść jakże wartościową, bo wreszcie fakty zostały przedstawione przez osoby, które tam były, które katastrofy doświadczyły na własnej skórze. Fakt, że są mocno pocięte, ale zdaje się, że zostało z nich wyciągnięte to, co najważniejsze. Dzięki temu książka nie jest patetyczna, a zdaje się, mogłaby taka być, gdyby dać się "rozgadać" Likwidatorom. Ja czytając "Likwidatorów..." miałam przed oczami te ryby łowione przez żołnierzy z czarnobylskiego stawu czy ciężarną kobietę wyrywającą z ziemi świeżą marchew i zjadającą ją natychmiast po wytarciu z ziemi w fartuch... Mocno przeżyłam wspomnienia osób, które latami dochodziły...

Bożydar | 2019-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2019

Kiedyś nie można było o tym mówić, pisać.Warto przeczytać.

madzek | 2019-07-01
Przeczytana: 20 maja 2019

książka składa się z krótkiego rysu historycznego, a późnej są wspomnienia likwidatorów - każdego jeden do kilku akapitów. Po kolei są wspomnienia jak byli "werbowani", co robili na miejscu, jak wglądało ich życie po. Książka zostaje w głowie i prowokuje do przemyśleń

rude_recenzuje | 2019-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2019

Myślę, że nie warto mieć wobec niej ogromnych oczekiwań. Najlepiej w ogóle na chłodno zastanowić się, przeanalizować, czy faktycznie warto, czy ta książka potrzebna jest wam do szczęścia. Cena jest bardzo wysoka w porównaniu do objętości książki i treści w niej zawartych. Im więcej czasu mija od momentu jak ją skończyłam, tym bardziej jestem z niej niezadowolona.

Pawello | 2019-05-11

Warto przeczytać chociaż szału nie ma.

marw | 2019-04-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 10 kwietnia 2019

Moja pierwsza myśl po przeczytaniu - że książka będzie obszerniejsza ( czytałem jako ebook ). Relacje zaledwie kilku osób z Łotwy. Znającym realia ZSRS i Rosji nic w nich nie wyda się zaskakujące. Brak jest książce dramatyzmu "Czarnobylskiej Modlitwy" Swietłany Aleksiejewicz. Dokumentacja zdjęciowa mniej niż uboga. Jako dokument zdecydowanie średnia.