Mindhunter. Podróż w ciemność

Wydawnictwo: Znak Literanova
Journey Into Darkness
literatura faktu
Bezimienna

Nie wiem, kim ona będzie, ale jestem gotów zabić. Natychmiast. Jeden z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI i autor bestsellerowego MINDHUNTERA zabiera nas w podróż do serca ciemności: umysłu seryjnego mordercy. Agent John Douglas przez lata słuchał zwierzeń sprawców najstraszniejszych przestępstw. Aby dali mu się poznać, musiał pozyskać ich sympatię – zaprzyjaźnić się z ludźmi...

Nie wiem, kim ona będzie, ale jestem gotów zabić. Natychmiast.

Agent John Douglas przez lata słuchał zwierzeń sprawców najstraszniejszych przestępstw. Aby dali mu się poznać, musiał pozyskać ich sympatię – zaprzyjaźnić się z ludźmi takimi jak choćby Richard Speck, morderca ośmiu studentek z Chicago.

Robił to, by nauczyć się patrzeć na zbrodnię oczami sprawcy. Zrozumieć, dlaczego bierze na swój cel kobiety i dzieci. Douglas musiał poczuć satysfakcję mordercy i strach ofiary. Dotknąć ciemności, aby skutecznie ścigać seryjnych morderców i ochronić bliskich przed niewyobrażalnym złem.

Wiem, że w końcu jest martwa, a ja wreszcie czuję się żywy.

Na podstawie książek Johna Douglasa powstał serial NETFLIXA pod tytułem MINDHUNTER zrealizowany przez DAVIDA FINCHERA – twórcę SIEDEM, ZODIAKA i ZAGINIONEJ DZIEWCZYNY.

źródło opisu: Znak, 2018

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

ZaaQazany | 2018-11-04
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2018

Chcesz popełnić „zbrodnię idealną” na kartach nowej książki? Złam wszystkie możliwe schematy.

Mindhunter – wrażenie po pierwszym tomie i serialu, nagranym na podstawie książki, zrobiło swoje. Kolejny tom autorstwa Johna Douglasa i Marka Olshakera, Podróż w ciemność, wręcz musiał trafić do moich rąk i tak się stało.
Kolejna dobra pozycja na rynku literatury faktu. No cóż autor pisze sam o sobie, więc narracja autobiograficzna. Widać to w samej lekturze, gdzie jednej ze spraw poświęcono trzy rozdziały i jakieś 100 stron, przy tym sprawa sprawą a szczególnie wywołany jest temat orzekania i wykonania kary śmierci. Bardzo mało miejsca poświęcono tu na „wniknięcie do mrocznego umysłu mordercy”, a sporo przestrzeni zarezerwowano dla debaty publicznej odnośnie stanowiska względem kary śmierci.
Całość jest dobrym zbiorem opowiastek biograficznych w dziedzinie szeroko pojętej kryminologii. Sporo zdań wielokrotnie się powtarza przez kolejne strony. A całość? Całość wskazuje na fakt, iż...

Karol | 2019-02-15
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 lutego 2019

"Podróż w Ciemność" to kolejna książka w której John Douglas przybliża nam tajniki spraw nad którymi pracował dla FBI.

I podobnie jak w przypadku pierwszej części "Mindhuntera", ta część książki która skupia się na samych morderstwach, nad wyjaśnieniem motywu sprawcy, na tym w jaki sposób behawioryści byli w stanie zawęzić krąg podejrzanych i bardzo trafnie wytypować sprawcę, nad przeszkodami na które napotykali się podczas śledztwa oraz na samych procesach sądowych - ta część książki jest absolutnie genialna. Historie przedstawione przez autora są często przerażające, ale zarazem fascynujące i ciężko się od nich oderwać.

Niestety, podobnie jak w pierwszej części, autor z chęcią dorzuca swoje trzy grosze które trochę burzą nastrój całości. Ostatnio były to pogaduszki o jego życiu, tym razem mieliśmy do czynienia z fikcyjnym śledztwem w głośnej sprawie OJ Simpsona, długimi rozważaniami nad tym czy kara śmierci ma sens, oraz całym rozdziałem poświęconym dorastaniu jednej z ofiar....

glodnawyobraznia | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Całą opinię przeczytaj tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/12/pod-skora-mysliwego-umysow.html
"Mindhunter. Podróż w ciemność" to druga wydana w Polsce książka autorstwa amerykańskiego pioniera profilowania kryminalistycznego Johna Douglasa oraz pisarza Marka Olshakera, ponownie skupiająca się na głośnych sprawach seryjnych zabójstw z końca XX wieku, tym razem pokazująca nieco szerszą perspektywę, między innymi skutki w życiu prywatnym i wynikające ze współpracy z różnymi instytucjami państwowymi. Na uwagę zasługują tu także fragmenty o tym, jak możemy próbować się chronić, które zainteresują z pewnością wszystkich rodziców.

Żeby rozwiązać sprawę, wnikliwy śledczy musi umieć wejść w cudzą skórę – zarówno ofiary, jak i sprawcy, przez co niełatwo mu zachować równowagę psychiczną. I nawet, jeśli prawidłowo określi portret behawioralny przestępcy i uda się go złapać, ten nie zawsze przyznaje się do winy. Dlatego też podobnie jak w poprzednim tomie najbardziej interesującym...

Michał Laskowski | 2019-02-22
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 lutego 2019

"Dokoła panują ciemności. Zaczyna to wyglądać na... coś w rodzaju zachęty. Czuję, że wtapiam się w noc. Dzięki ciemnościom staję się anonimowy. Dzięki ciemnościom staję się wszechmocny."

Dlaczego zdecydował się wtargnąć w czyjeś życie i je zniszczyć? Dlaczego porwał, brutalnie zgwałcił i zamordował porzucając ciało w przydrożnym rowie? Kim jest człowiek, który tylko w taki sposób czuje podniecenie i staje się spełniony?
To tylko przykładowy szereg pytań na które musi odpowiedzieć każdy Mindhunter współpracujący z policją w celu złapania mordercy. Niestety tworząc profil psychologiczny sprawcy, dla kogoś jest już za późno, jednocześnie jest to szansa aby zbrodnia więcej się nie powtórzyła. "Podróż w ciemność" to kolejna książka ukazująca ten proces na przykładach, które analizował John Douglas - profiler FBI.

Na szczególną uwagę zasługuje rozdział "Jak się bronić" i powinien przeczytać go każdy rodzic. Jego tematem są podstawowe zasady bezpieczeństwa, które należy stosować by...

Patrycja Kunicka | 2018-10-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 października 2018

"Podobnie jak wielokrotnie wcześniej, i tym razem wchodzę w umysł mordercy "

Kolejny raz Douglas zabiera nas w podróż do umysłów seryjnych morderców. Jako pierwszy pełnoetatowy profiler musiał nie raz zagłębiać się w psychikę zwyrodnialców.
Ta część Mindhuntera różni się od poprzedniej. Moim zdaniem jest bardziej mroczna. Więcej tu opisów brutalnych zbrodni.
W pierwszej części książki Douglas i Olshaker wprowadzają nas w techniki procesu profilowania. Dowiadujemy się jaka jest różnica między sygnaturą a modus operandi. Wyodrębnia też różne typy przestępców. Autor pokazuje nam, że seryjny morderca czy gwałciciel nie zawsze wygląda jak potwór. Jako przykład, Douglas podaje nam Tedda Bundy'ego. Miły, przystojny, czarujący i bardzo lubiany. Co robił? Porwał, zgwałcił i mordował kobiety. Wszystkie przedstawione w książce sprawy,wszyscy ci zwyrodnialcy, to powinno nam uzmysłowić ilu takich ludzi żyje wśród nas. Dlatego właśnie Douglas próbuje nauczyć nas odpowiedzialności i świadomości...

księgozbiór | 2018-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Chyba większość z Was, jeśli nie oglądała to chociażby słyszała o serialu „Mindhunter”. Mnie on wciągnął bez reszty, dlatego też, gdy zobaczyłam zapowiedź najnowszej książki Johna E. Daglasa i Marka Olshakera nie miałam najmniejszej wątpliwości, że musi ona trafić w moje ręce. Mam to szczęście, że mogę ją przeczytać przed oficjalną premierą, która już na początku października, i przedstawić Wam moje refleksje.
Może zabrzmi to niezwykle dziwnie, ale mogę powiedzieć, że wychowałam się na programie 997, może, dlatego wszelkiego rodzaju thrillery są moimi ulubionymi gatunkami literackimi. Nie stronie również od literatury faktu, a z taką tu niewątpliwie będziecie mieć do czynienia. „Mindhunter. Podróż w ciemność” to opowieść lub relacja, osób biorących czynny udział w śledztwach, pokazująca jak profilowanie jest w stanie przybliżyć organa ścigania do znalezienia sprawcy zbrodni. Autorzy przytoczyli w swej książce szereg spraw z pierwszych stron amerykańskich gazet. Powiem szczerze, że...

Sabcia100 | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

John Douglas to jeden z najwybitniejszych profilerów w dziejach USA, który ponownie postanowił podzielić się z nami tajnikami swojej pracy i opowiedzieć wiele mrożących krew w żyłach historii, które zdarzyły się naprawdę. John potrafi wniknąć w umysł mordercy oraz ofiary – jest to zasługą nie tylko jego talentu i naturalnych predyspozycji, ale przede wszystkim bardzo ciężkiej i mozolnej pracy oraz niezwykłej zawziętości w badaniu mrocznych umysłów. Odwiedzał w więzieniach najgroźniejszych, najbardziej brutalnych przestępców i przeprowadzał z nimi wywiady, aby znaleźć jak najwięcej punktów wspólnych i odkryć schematy ich postępowania, które pomogłyby w przyszłości w ściganiu innych morderców.

Na początku książki Douglas opowiada szczegółowo o tym, jak przebiega praca profilera i na czym dokładnie polega jego praca przy śledztwie. Przytacza nam niektóre ze swoich spraw i najpierw przedstawia „suche policyjne fakty”, później dedukuje jak według niego wyglądał przebieg zbrodni i...

Czym, jak nie podrożą w ciemność, jest wejrzenie w głąb umysłu seryjnego mordercy, drapieżnika seksualnego, pedofila?

"W końcu zatrzymali go za posiadanie narkotyków, zdobyli nakaz rewizji i znaleźli pierwsze z trzydziestu trzech ciał ukrytych w elementach konstrukcyjnych jego domu".

"W okresie, gdy dochodziło do morderstw prostytutek, Shawcross pracował, był żonaty i miał stałą kochankę".

Douglas napisał bardzo konkretny reportaż, w którym zawarł wyniki swoich obserwacji i wyciągnął bardzo trafne wnioski dotyczące umysłów seryjnych morderców, o prawdzie na temat resocjalizacji, o karze śmierci. Skrupulatnie relacjonuje to, jak wygląda praca nad profilowaniem, w jaki sposób miejsce przestępstwa oraz prawdopodobna reakcja ofiary charakteryzuje samego przestępcę. Zdradza tajniki tworzenie konkretnego rysu psychologicznego mordercy. Ostrzega, poucza, kształci. Kawał dobrej literatury faktu. Napisana przystępnym językiem, lekkim stylem, mimo kalibru podejmowanego tematu. Autor...

noodla_books | 2018-09-03
Przeczytana: 03 września 2018

"Fotografie stanowiły makabryczny dowód na to, że wszystkie trzy ofiary potwornie cierpiały".
W trakcie czytania zaczęłam już pisać recenzję. Musiałam na bieżąco przelewać swoje myśli. MINDHUNTER to realne zderzenie z okrutną rzeczywistością.
Jest lekturą obowiązkową dla tych, którzy chcą zagłębić tajniki umysłu mordercy, nie w powieści i fikcji, ale w prawdziwym życiu.
Dla mnie to była dosłownie podróż w ciemność.

Jak funkcjonuje mózg mordercy, inteligentnego mordercy? Co stoi za jego bestialskimi czynami i chorymi skłonnościami?
Tej pozycji nie czyta się na raz, to książka, którą się dawkuje.
Czytasz i odkładasz, i tak w kółko. Dlaczego? Ponieważ znajdziemy tam historie makabryczne i drastyczne, historie, po których trzeba nabrać oddechu.
Fakty, realni ludzie i ich rzeczywiste emocje tworzą tę książkę, jak dla mnie wyjątkową. Opowiada o nich pełnoetatowy profiler kryminalny, zatrudniony w Jednostce Nauk Behawioralnych w Akademii FBI w Quantico w Wirginii.
"Nasz świat...

Choć minął prawie rok, to do dziś bardzo dobrze pamiętam poprzednią książkę duetu Douglas/Olshaker. To właśnie ten typ literatury, otwierający przede mną wrota kryminalistyki będzie moim celem do końca życia. To po ten gatunek będę sięgać w pierwszej kolejności. I nie, nie planuję żadnych zbrodni. Uwielbiam odkrywać wszelkie motywy, sposoby tak popełniania przestępstw, jak i ich wykrywania. Każdy ma swojego konika. Ja mam właśnie takiego. Nie jest dziki, ale pozwalam mu czasami na popuszczenie cugli i wycieczkę w inny świat.

Nie wiem, kto z Was interesuje się tego typu tematyką, ale tak dla informacji: w samej tylko powojennej Polsce żyło około 30 seryjnych morderców. To nie jest mało, ale jak się okazuje dużo też nie. I to przeraża, bo powinniśmy wziąć poprawkę na to, że nigdy nie ujawni i nie złapie się wszystkich. A to oznacza, że jest gorzej, niż myślimy.

Ponieważ ja od dawna już szukam wszelkich dostępnych informacji na te i podobne tematy, to chyba nic nie jest mi obce. Ale...