Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować czyli historia egzekucji

Okładka książki Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować czyli historia egzekucji Jonathan J. Moore
Okładka książki Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować czyli historia egzekucji
Jonathan J. Moore Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
Hung, Drawn, and Quartered
Znak Horyzont
2019-03-11
2019-03-11
kara śmierci tortury

Lektura dla wewnętrznego sadysty

Po zachwytach poprzedniej przeczytanej książki autora ("Mroczne bractwa i tajne kulty, czyli historia sekretnych stowarzyszeń") sięgnęłam po następną. Tytuł bardzo wymowny odkrywa rąbka „tajemnicy”. Treści zdecydowanie nie są dla młodych wrażliwych odbiorców, nawet nie radzę zaglądać do środka i chować tę książkę przed dziećmi, bo jest tam wiele zdjęć, obrazów i rycin różnego sposobu pozbawiania życia na przestrzeni dziejów. Nie wiem czy napisanie „czytało się przyjemnie”, to dobre określenie :D… Lektura ta fascynuje, działa na wyobraźnię, na wątrobę, na żołądek i czytając ją będziemy wdzięczni wszechświatu, że ci człekokształtni jednak trochę do przodu poszli, a publiczne egzekucje i tortury jednak stały się passe (przynajmniej u nas w Polsce). Drwiący sarkastyczny humorek gdzieniegdzie i mamy doskonałą lekturę do zapoznania się z tematyką. Gorąco polecam!

Książka bardzo interesująca. Zdecydowanie w takiej formie historia wchodzi do głowy. Człowiek z ogromnym zainteresowaniem pochłania kolejne strony nie wiedząc, kiedy zbliża się ku końcowi.

Mnóstwo ciekawych zdjęć, rycin i opisów. Literatura faktu nabiera nowego znaczenia właśnie dzięki takim autorom. Choć książka spędziła w mojej biblioteczce sporo czasu czekając na swoją kolej, to na pewno nie była zbędną książką i wydatkiem.

Wiele razy łapałam się za głowę nie wierząc, że to są fakty, a nie fikcja literacka. A w niektórych miejscach na świecie kara śmierci w dalszym ciągu istnieje... Zanim wyda się opinię, warto przeczytać tę pozycję.

Na początek należy ściągnąć czapkę z głowy przed autorem, bo czekał go spory research w omawianym temacie i już sobie wyobrażam, z jak wielu rzeczy nie mógł tu skorzystać, bo zapewne objętość tej książki wyniosła by kilkakrotnie razy więcej. Co ważniejsze, lektura nie nudzi, nawet mimo sporej dozy opisów, którym towarzyszy jednak sporo rysunków, rycin, zdjęć. A wszystko to w mocno makabrycznej oprawie.

Już sam tytuł wskazuje, z czym czytelnik będzie miał do czynienia. Kilkanaście rozdziałów książki poświęcono kwestii egzekucji, jakie na przestrzeni istnienia ludzkości ewoluowały, od tych najokrutniejszych, po ledwie akceptowane. Bo przecież kara śmierci to nie jest środek zaradczy, a zadośćuczynienie po fakcie, za czyn wybitnie okrutny, wymierzony przeciwko ludzkiemu życiu. Ale jak się okaże podczas czytania, nie tylko.

Wieszanie, ścięcie czy to mieczem czy ostrzem gilotyny, przypiekanie, odzieranie żywce że skóry, usmażenie na krześle elektrycznym, śmiertelny zastrzyk czy zagazowanie morderczym specyfikiem, a czasami całość poprzedzona była wymyślnymi torturami. Nie ma przebacz. Ludzka wyobraźnia w materii krzywdzenia bliźniego jest makabrycznie rozwinięta. I dzięki tej książce, na swój sposób fascynująca. Bo często gęsto Moore nie szczędzi nam szczegółowych opisów. Nader obrazowych.

Ale autor oprócz rzetelnej analizy metod, z lubością skupia się na tych najbardziej felernych przypadkach. Egzekucjach, które wybitnie poszły nie tak. Czy to skazanego trzeba było ciąć wiele razy mieczem, aby zakończyć jego mękę, bo kat nie był wprawiony/pijany czy natężenie w krześle okazało się nie takie jak potrzeba i "pieczenie" trwało o 10 minut za długo... Spójrzmy wprawdzie w oczy. Kary, choć okrutne spotykały w większości osoby, które swoimi czynami popełniły podobne okropieństwa. Tylko ich skala w tak skondensowanej lekturze może delikatniejszych przytłoczyć...

To mój główny zarzut wobec tej pozycji. Fajnie się to czyta pewnymi dawkami, ale do ciągu nikt nie mógł mnie zmusić. Trzeba też przyjąć poprawkę na to, że książka ma iście kronikarski styl. Z powtórzeniami ważniejszych zdań, które zajmują tylko miejsce, z zastosowaniem rodem, jak z jakiejś gazety. Temat jest na tyle ciekawy, że ten element wydał mi się zbędny. I to lektura z gatunku tych jedynych w swoim rodzaju.

Kawał interesującej historii o aspektach naszego dziedzictwa, o którym nie chcemy zbytnio pamiętać czy roztrząsać fakt istnienia...

Historia egzekucji w " rewelacyjnym" wydaniu. Jonathan J. Moore przedstawia czytelnikowi w jaki sposób wymierzana była kara śmierci od czasów najdawniejszych. Mnóstwo informacji, jeszcze więcej ciekawostek, przykładów, porażające i szczegółowe opisy, świetne pióro, wiele ilustracji. Bardziej zarekomendować się już nie da książki o "masakrze", "rzeźni". Ja z nią przyjemnie spędziłem wolny czas.

1931

To nie jest książka dla ludzi wrażliwych, lub z mocno rozwiniętą wyobraźnią. A jednak, mimo mocnych scen, czyta się bardzo przyjemnie.

Jak zwykle bardzo ciekawa, pełna dość nietypowych ciekawostek. Polecam.

Jak zwykle bardzo ciekawa, pełna dość nietypowych ciekawostek. Polecam.

Wspaniale makabryczna pozycja.

Wspaniale makabryczna pozycja.

Interesująca. Niezłe kompendium.

Interesująca. Niezłe kompendium.

Dobra, chociaż momentami dość mocna książka. Dla wrażliwszych, niektóre opisy mogą być ciężkie (wydawało mi sie, ze nie ruszają mnie akie rzeczy,a le momentami miałam ściśnięty żołądek). Mase ciekawostek.

Szczerze książka bardzo rozluźniająca i przyjemna, warta zapłacenia tych 30 złotych czy iluś tam, miłe ciekawostki i po prostu jest dobrym wypełniaczem czasu gdy nasz mózg nie jest na najwyższych obrotach. Podobna do poprzednika albo następcy (nie pamiętam, który był który) zastrzelić, zadźgać i otruć

Dodaj cytat z książki Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować czyli historia egzekucji