Gdy dzwoni morderca

Okładka książki Gdy dzwoni morderca John E. Douglas, Mark Olshaker
Okładka książki Gdy dzwoni morderca
John E. DouglasMark Olshaker Wydawnictwo: Feeria Science nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
When a Killer Calls: A Haunting Story of Murder, Criminal Profiling, and Justice in a Small Town (Cases of the FBI's Original Mindhunter, 2)
Feeria Science
2023-11-22
2023-11-22
2022-02-01
Daniel Elkader
reportaż psychologia true crime FBI

Okładka książki Prawo i nieporządek. Spowiedź legendarnego profilera FBI John E. Douglas, Mark Olshaker
Prawo i niepor... John E. Douglas, Ma...
Okładka książki Jak powstaje morderca. Zagadki psychopatycznych umysłów John E. Douglas, Mark Olshaker
Jak powstaje m... John E. Douglas, Ma...
Okładka książki Obsesja. Wyprawa autora „Mindhuntera” w świat drapieżców seksualnych John E. Douglas, Mark Olshaker
Obsesja. Wypra... John E. Douglas, Ma...
Okładka książki The Killer Across the Table: Unlocking the Secrets of Serial Killers and Predators with the FBIs Original Mindhunter John E. Douglas, Mark Olshaker
The Killer Acr... John E. Douglas, Ma...

Jedną z najbardziej interesujących dla mnie rzeczy jest to, co kryje się w umyśle okrutnych przestępców. Co nimi kierowało przy popełnianiu danego czynu? Czy zdawał sobie sprawę z tego, co dzieje się wokół niego? Jak można skrupulatnie zaplanować czyjąś śmierć i w całym tym planie ani razu nie pomyśleć, że to nie jest dobry pomysł? Dlaczego ludzie są zdolni to takich rzeczy?

Książka ta z pewnością nie odpowie na te pytania. Pozycja ta opowiada o porwaniu i morderstwie Sharon Faye Smith przez Larrego Gena Bella (oraz drugiej jego ofiary Debry May Helmick). Od samego momentu porwania, telefonów wykonywanych do rodziny Smith przez odnalezienie ciał, aresztowania Bella, a kończywszy na procesie i wyroku. W tle historii znajdziemy trochę najważniejszych informacji o rozwoju profilowania kryminalnego w policji w tamtych latach (Sharon została porwana 31 maja 1985 roku).

Nie przeżyjesz tutaj dreszczyku emocji, autorzy z pewnością nią chcieli uzyskać takiego efektu. To nie jest książka tego typu, jeżeli szukasz kryminału, to nie jest pozycja dla Ciebie.

Sięgając po tę książkę miałam mieszane uczucia, czytając też miałam mieszane uczucia.
Pierwszy raz czytałam książkę, gdzie były agent FBI opisuje sprawę okrutnych morderstw, więc miałam z tyłu głowy myśl, że to nie jest wytwór czyjejś wyobraźni, tylko prawdziwa historia.
Moim zdaniem za dużo niepotrzebnych opisów, tak jakby autor przeciągał w książce coś co jest w niej kompletnie nie potrzebne.
Najlepsza część książki to opisanie przebiegu w sali sądowej.

Dobrze się czyta, ale mam wrażenie, że Douglas zaczął wyciągać z szuflady te sprawy mniejszego kalibru. Materiału tu na dłuzszy artykuł, co widać, gdy bez związku ze sprawą autor opisuje zmiany kadrowe w swojej komórce na pięć lat wstecz. Najlepsze partie to te, w których poznajemy dynamiczne wydarzenia, na przykład przebieg rozprawy.

Nie rozumiem, jak można w tak nudny, nieciekawy i rozwleczony sposób pisać o czyjejś tragedii? Po tym duecie spodziewałam się angażującej książki, która pozwoli mi się przenieść na miejsce i poczuć te wszystkie emocji, a jestem przeokropnie rozczarowana, choć wciąż pełna współczucia dla rodziny, która musiała to wszystko przeżyć. Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest źle napisana, nudna i chaotyczna - te wtrącenia z tyłka w trakcie śledztwa? Litości, ale dawno już tak źle nie słuchało mi się książki tego typu.

Bardzo dobra pozycja dla osób, które interesują się tematyką. Porządnie napisana, dobrze zrelacjonowana, bez zbędnych opisów, nie stopniuje napięcia. Książka nie robi z opisanej historii sensacji, a jedynie przybliża nam profilowanie oraz sposób działania mordercy. Przyjemnie się czytało (wiadomo tematyka nie przyjemna, ale chodzi raczej o warsztat).

Fabuła bardzo przegadana, a opisy rozciągnięte do granic możliwości. Na plus postać Larry’ego Gene’a Bella, o którym nigdy nie słyszałem.

• True crime
  • Nauka 📚
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Gdy dzwoni morderca