Skorpion

Wydawnictwo: Muza
literatura faktu
Ruda

Paweł Tuchlin, pseudonim "Skorpion", to jeden z najbardziej krwawych seryjnych morderców w historii polskiej kryminalistyki. Przez kilka lat paraliżował życie kobiet w okolicach Trójmiasta.
Krzysztof Wójcik, wielokrotnie nagradzany dziennikarz śledczy, opisuje historię "Skorpiona" zarówno z perspektywy mordercy, jak i bliskich jego ofiar, czy próbujących rozwikłać zagadkę śledczych.

źródło opisu: https://www.facebook.com/wydawnictwo.muza.sa/

źródło okładki: https://muza.com.pl/zapowiedzi/2963-skorpion-9788328709201.html

Książniczka | 2018-06-06

Nie wiem, co o mnie mówi fakt, że czytałam tę przerażającą i drastyczną książkę prawie do rana... Lubuję się w zbrodni, krwi, śmierci, nieszczęściu? Chyba jednak nie, bo mimo, że nie mogłam się od tej historii oderwać, to nie mogę powiedzieć, że sprawiła mi jakąkolwiek przyjemność. To dobrze, bo zaczęłabym się o siebie martwić...

O Pawle Tuchlinie, który mordował kobiety przez kilka ładnych lat, zanim go w końcu złapano i stracono, słyszałam wcześniej niewiele. A ponieważ tematyka seryjnych zabójców zawsze była dla mnie szczególnie interesująca, nie mogłam pominąć tej książki. I dowiedziałam się z niej naprawdę dużo - najciekawsze były dla mnie relacje samego mordercy, jego motywacje, sposób działania, wspomnienia zbrodni.

Ale wiecie co? Nie spało mi się po tej książce dobrze...

boookster | 2018-11-07

Książka opisująca kulisy pracy śledczych ścigających jednego z najgroźniejszych seryjnych zabójców działających w Polsce. Na przełomie lat 70 i 80 w okolicy Gdańska, grasował Paweł Tuchlin, morderca kobiet, psychicznie chory zwyrodnialec, który dla zaspokojenia swoich chorych żądzy atakował kobiety za pomocą młotka i innych ciężkich przedmiotów.
Książkę czyta się z zapartym tchem. W mojej ocenie "Skorpion" jest o kilka poziomów lepszy niż większość kryminałów pisanych przez autorów beletrystyki, z jednego najważniejszego powodu-jest w stu procentach prawdziwą historią.
Okładka wyrazista i w specyficzny sposób pokazuje, że mamy do czynienia z czymś mocnym, z czymś czego nie wymyśli żaden Mróz, Pużyńska czy Bonda. Krzysztof Wójcik wykazał się pisząc tą książkę. Z czystym sumieniem daję "10" i polecam ją każdemu.

tajemniczeksiazki | 2018-05-15
Przeczytana: 15 maja 2018

Swego czasu postać Pawła Tuchlina była bardzo znana. To właśnie nie kto inny, jak on, "polował" w okolicach Trójmiasta na swoje ofiary i w bestialski sposób je traktował, co w większości przypadków kończyło się śmiercią napadanych przez niego kobiet. Był bezwzględny i niezwykle cyniczny. Napadał głównie na młode kobiety, szczególnie nocami lub porankami, kiedy to wracały lub szły samotnie do pracy. W końcu jednak, po kilku latach nadszedł kres jego bestialstwa. Został zatrzymany przez policję, która z marszu udowodniła mu kilka zabójstw. Zmarł dwudziestego piątego maja 1987 roku, stracony przez powieszenie.

W swojej najnowszej książce pt "Skorpion" Krzysztof Wójcik, czyli jeden z najlepszych dziennikarzy śledczych w Polsce przypomina nam, czytelnikom o Pawle Tuchlinie i wszystkich zbrodniach, jakich dokonał.

W książce tej autor skupia ogromną uwagę na szczegóły, które jak wiemy są zawsze niezwykle istotne. Dzięki temu dowiemy się, jak dokładnie wyglądał dzień ofiary i jej kata, w...

"Wiedziałem, że tego dnia pójdę na polowanie."
_________________________
Książka porywa od pierwszych stron. Akcja dzieje się na przełomie lat 70/80 w okolicach Trójmiasta. Autor idealnie przenosi nas w klimaty tamtych czasów, gdzie do pracy jeździło się pekaesem, na kawę, ciastko oraz wino marki "wino" chodziło się do "Stylowej", policja jeździła fiatami, nysami, żukami, wszędzie były widoczne poniemieckie pozostałości.
Nie było komórek, komputerów, internetu, kamer, nawet telefony w domach mieli nieliczni mieszkańcy, właśnie w tym klimacie poznajemy mordercę, Pawła Tuchlina, prostego chłopa ze wsi, jednego z najbardziej krwawych seryjnych morderców.
________________________
Skradał się pod osłoną nocy, bezszelestnie podchodząc od tyłu do ofiary. Atakował szybko i nagle, uderzając młode, niewinne kobiety w głowę młotkiem. Był niczym skorpion - atakował z ukrycia i zabijał w nocy.
Psychol zamordował 9 kobiet, 11 ocalałych z napadu trwale okaleczył. Na wszystkich dokonywał chorych...

nieperfekcyjnie | 2018-10-23
Przeczytana: 18 października 2018

Paweł Tuchlin, zwany Skorpionem, na przestrzeni prawie dziesięciu lat zabił dziewięć kobiet, a jedenaście skrzywdził tak, że do końca życia zostaną kalekami. Polował na nie, kiedy szły samotnie, atakując je poprzez uderzenie młotkiem w głowę. Po wieloletnim dochodzeniu w końcu trafił do więzienia, gdzie wydano na niego wyrok śmierci. Kobiety z Trójmiasta i okolic odetchnęły z ulgą...

Bezapelacyjnie Krzysztof Wójcik włożył wiele pracy w tę lekturę. Przekazuje ogrom informacji, analizuje mocno nieudolne działania policji, a także przedstawia perspektywę mordercy, jego ofiar oraz rodzin skrzywdzonych kobiet. Sama historia jest przerażająca, miejscami wręcz obrzydliwa za sprawą czynów Pawła Tuchlina. Niemniej dość długo męczyłam się z tą książką, a w pewnym momencie odłożyłam ją na półkę, wracając do niej po dłuższym czasie. Podejrzewam, że wynika to z faktu podejścia Skorpiona, a raczej relacji zdawanych przez...

Ruda | 2018-05-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 maja 2018

Idealnie odzwierciedlony klimat przełomu lat 70tych i 80tych. Chwilami zapominałam że to literatura opartach na prawdziwych wydarzeniach, a nie tylko wyobraźnia autora...Mocne, bardzo mocne - pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku. Na duży plus uzupełnienie historii Skorpiona zdjęciami, dodają jeszcze więcej realizmu tym przerażającym faktom.

Damian | 2018-11-01

K. Wójcik "Skorpion"

Książka opisuje szereg zbrodni, które wstrząsnęły ówczesnym Pomorzem. Chodzi o gwałty, napady i zabójstwa seryjnego mordercy - Pawła Tuchlina ps. Skorpion. Autor sporo pracy włożył w napisanie takiego dokumentu, przejrzał wiele akt i zeznań, od pierwszych stron widać efekty tej pracy. Opisy są bardzo dokładne, poznajemy perspektywę policjantów, świadków jak i samego zabójcy. Wójcik nie szczędzi brutalnych szczegółów, używa języka wulgarnego. Bardzo dokładnie też osadza w przestrzeni Pomorza każdą ze zbrodni. Pozwala to na prześledzenie toku rozumowania sprawcy, jaki ciąg zdarzeń musiał się wydarzyć aby Tuchlin mógł zaspokoić swoje chore żądze. Lektura na ludzi o mocnych nerwach. Jeśli ktoś zainteresuje się tematem tego seryjnego zabójcy to polecam również "Czas skorpiona" M. Pruskiego i Z. Żukowskiego. Jako mieszkaniec Pomorza, kojarzyłem wymienione miejscowości, więc to jeszcze bardziej potęgowało emocje związane z czytaniem tej książki.

Justyna_78 | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

Mocna. Poruszająca. Wstrząsająca. Niewiarygodna. Przeczytana jednym tchem.
"Paweł Tuchlin to jeden z najbardziej krwawych seryjnych morderców w historii polskiej kryminalistyki".
"Skorpion" to opowieść o zbrodniach popełnianych na kobietach (Tuchlin zamordował 9 kobiet, 11 ocalało ale są kalekami), o nieudolności milicji (która zamiast ścigać psychopatę miała inne ważniejsze zadania), o psychopacie, który paraliżował życie kobiet z okolic Trójmiasta przez kilka lat.
"Autor spogląda na dawne wydarzenia zarówno oczami mordercy, jak i ofiar". Wstrząsające jest że wszystkie wypowiedzi i wspomnienia Pawła Tuchlina pochodzą z jego wyjaśnień oraz ze słów z nagrań podczas wizji lokalnych, do samego zakończenia książki wydawało mi się że to próba wczucia się autora w rolę mordercy, a na koniec zaskoczenie.
Jeszcze raz - wstrząsająca i prawdziwa....szokująca, psychopaci są wśród nas, dlatego też ku przestrodze!

Piotr Kościelny | 2018-11-07

"Skorpion"-seryjny zabójca siejący postrach na północy kraju na przełomie lat 70/80. Nieudolność śledczych spowodowała, że Tuchlin działał kilka lat dłużej. Książka prawdziwy majstersztyk. Polecam

Iga | 2018-08-10
Przeczytana: 10 maja 2018

Paweł Tuchlin to polski seryjny morderca, działający w okolicach Gdańska w latach 1975–1983. Milicja nadała mu pseudonim Skorpion. Tucholin pozbawił życia 9 kobiet i usiłował zabić 11 kolejnych, nie do wszystkiego się przyznał, ale udowodniono mu wystarczająco wiele, by zawisnął.

Ostatnio zauważyłam swego rodzaju modę na reportaże o polskich seryjnych mordercach. Sama czytałam Wampira z Zagłębia, Bestię i Kryptonim „Frankenstein”. I może dlatego, że Skorpion był kolejną pozycją o polskim seryjnym mordercy, którą w ostatnim czasie czytałam, nie zrobił na mnie zbyt wielkiego wrażenia – ani pod względem treści, ani formy.

Krzysztof Wójcik z pewnością wykonał mnóstwo pracy, by napisać tę książkę. Przekopał się przez akta sprawy, dotarł nawet do informacji wcześniej niepublikowanych. Podjął pewien wysiłek, by zróżnicować język i całą historię – poznajemy ją z kilku perspektyw: napadanych kobiet, samego mordercy, jak również milicjantów prowadzących sprawę i oskarżonych. Fragmenty...