Książka Roku 2018

Ziemia ludzi zapomnianych

Cykl: Zanim nadejdzie jutro (tom 2)
Wydawnictwo: Videograf
Ziemia ludzi zapomnianych
historyczna
katja_79

Różni ludzie i ich życiorysy, odmienne spojrzenie na świat i inne marzenia, jednak nadchodzi chwila, gdy ich drogi się krzyżują w jednym z bydlęcych wagonów. Pozbawieni majątku, rozdzieleni z bliskimi, pewnego dnia zostają zmuszeni, by wyruszyć w daleką podróż do miejsca, w którym nic już nie będzie takie samo. Walka o przetrwanie, głód i choroby wystawiają moralność człowieka na ciężką próbę. Postawy i wybory dokonywane w ekstremalnych sytuacjach nie są tak oczywiste, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Czy trudy życia i brak perspektyw zmienią tych ludzi na zawsze, czy też zdołają ocalić resztki człowieczeństwa?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5574

Relacja z piekła na ziemi

Akcja drugiego tomu cyklu „Zanim nadejdzie jutro”, zatytułowanego „Ziemia ludzi zapomnianych”, rozgrywa się w latach 1940-1942. Europa znalazła się w szponach wojny. Polska po 17 września 1939 roku została rozerwana przez dwóch okupantów. Wilno i okolice znalazły się w rękach Związku Radzieckiego. Stalin nakazał rozprawić się z Polakami nader srogo. Polscy oficerowie trafili do Kozielska, Ostaszkowa, Katynia. Ich rodziny, a także rzesze polskich patriotów bydlęcymi wagonami musiały udać się w podróż z „biletem w jedną stronę” – na Syberię.

Na nieludzką ziemię zostali wywiezieni także wykreowani przez Joannę Jax bohaterowie wspaniałej serii „Zanim nadejdzie jutro”. Wyrok był taki sam i dla bogatych, i dla biednych. I dla młodych, i dla starych. Nie liczył się majątek, pochodzenie ani status rodzinny. W bydlęcym wagonie, w nieludzkich warunkach wszyscy stali się równi. Równi w bólu i płaczu, rozpaczy i żalu, tęsknocie za domem i rodziną.

Choć byli różni, przyszło im spędzić razem długie dni w urągających godności warunkach. Choć chcieli żyć, nie wszystkim było dane życie. Choć mieli mało, zostali pozbawieni nawet osobistych drobiazgów. Choć nie wszyscy nawykli do pracy, musieli ciężko pracować za marne wynagrodzenie wystarczające tylko na głodowe racje byle jakiego jedzenia. Choć było im potwornie ciężko, trwali, marząc o wolności i powrocie do domu. Choć zostali odarci z resztek godności, trwali, bezgłośnie modląc się o każdą chwilę życia. Choć ich szeregi się przerzedzały, walczyli o każdy dzień.

Nie sposób wyrazić słowami tego, co przyszło przeżyć Ninie, Pawłowi czy Błażejowi. Na myśl o ich życiowej drodze do oczu napływają łzy. To, co zgotował im los i źli ludzie, miało smak piołunu. Ich syberyjskie losy były jak niekończąca się droga krzyżowa. A gdy do zesłańców dotarły w końcu pomyślne wieści, nie mogli w nie uwierzyć. Bo przez ich katorżnicze życie wolność wydawała się czymś równie nierealnym jak sztuka latania.

Joanna Jax w drobiazgowy, wyczerpujący i nader wymowny sposób pokazała piekło, jakie zgotowano naszym rodakom na Syberii. Tam moralność umarła śmiercią tragiczną, tam bestialsko zabito nadzieję. Tam doświadczyli oni tylko głodu i bezsilności wobec świata, który okazał się kalwarią. Lektura ta niezwykle wzrusza i przemawia wprost do serca. Pokazuje sceny, które pozostaną w duszy na zawsze. Woła wręcz o pamięć o tych, którzy na wieczność zostali w obcej ziemi, nawet bez krzyża na mogile. Ta opowieść o losach zwyczajnych ludzi, których zesłano na dno piekła, to lektura, od której trudno się oderwać i o której trudno będzie zapomnieć.

Podobnie jak jej poprzedniczka, książka ta ma wiele atutów. Autorka dopracowała ją w najmniejszych szczegółach. Efektem jej pracy i talentu jest tytuł ukazujący prawdę, o której wiele lat milczano, którą starano się wymazać. Fakty historyczne przedstawione w fabule splatają się z losami bohaterów. Dzięki temu obraz jest wiarygodny, przejmujący i prawdziwy. Czytając, czułam ich beznadzieję i rozpacz, bo bohaterowie stali mi się bliscy niczym dobrzy znajomi. Genialny zamysł i mistrzowskie przedstawienie zasługują na to, by ta literacka lekcja historii trafiła do wielu serc, bo dzięki niej pamięć o ofiarach stalinizmu będzie trwała wiecznie.

Gorąco polecam twórczość Joanny Jax. To współczesna proza z najwyższej półki, którą można ocenić tylko i wyłącznie w kategoriach arcydzieła.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Wioleta Sadowska | 2019-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2019

"Nie wierzę w życie, a jedynie w trwanie...".

Czy myśl o śmierci może stać się wiernym towarzyszem każdego dnia naszego życia? Czy można uodpornić się na krzywdę innych, dbając przy tym wyłącznie o własne interesy? W pewnym warunkach jest to niemal nieuniknione, gdyż tylko dzięki takiej postawie, istnieje szansa na przetrwanie. W czasach przemożnego głodu, chorób i okrucieństwa, sprawiedliwość i moralność zyskują bowiem zupełnie inny wymiar.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która pasjonuje się malowaniem na szkle unikatową techniką warstwową. Uwielbia także czytać biografie. Na co dzień pracuje w dużej korporacji finansowej. Zadebiutowała w 2014 r. książką pt. "Dziedzictwo von Becków". "Ziemia ludzi zapomnianych" to drugi tom sagi "Zanim nadejdzie jutro".

Lata 1940-1942. Bohaterowie wysiedleni ze swoich domów, bez dachu nad głową i bez środków do życia, muszą radzić sobie sami. Zesłańcy na nieswojej ziemi każdego dnia walczą o przetrwanie, pomimo...

Biblioteczka Rudej | 2019-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2019

" To z miłości, wiary i nadziei czerpiemy naszą moc. Każdego można złamać, odebrać mu honor, godność i zdrowie. Ale tych trzech rzeczy nikt nas pozbawić nie może. One są z nami teraz i będą, gdy umrzemy,a nasze dusze będą krążyć w nieznanym nam świecie".

Przyznam szczerze, że przed sięgnięciem po każdą kolejną książkę Joanny Jax mam problem. Dlaczego? Otóż autorka przyzwyczaiła nas do samych rewelacyjnych książek, które nie tylko się czyta jednym tchem, ale też do książek, które niektórych uczą, a niektórym z nas przypominają o jakże ważnych kartach z naszej historii.
Ziemia ludzi zapomnianych to przecudna kontynuacja Podróży do krainy umarłych, o której pisałam tutaj

Długo kazała Pani Joanna czekać na poznanie dalszych losów bohaterów i mam wrażenie, że dla fanów jej powieści to zdecydowanie za długo. Ja z każdej książki Pani Jax cieszę się jak z bożonarodzeniowego prezentu, a tu raptem...

katja_79 | 2018-12-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 grudnia 2018

PRZEDPREMIEROWO
Cóż tu napisać? Mistrzostwo :) książka ta pochłonęła mnie do granic możliwości. Dziwnie to zabrzmi, ale dobrze się składa, że akurat byłam chora... Nigdy w życiu tak bardzo nie cieszyłam się z powodu L4; raz dwa odwiozłam dziecko do szkoły, wstawiłam byle jaką zupinę i zasiadłam do czytania <3 Emocje są wprost niesamowite. Drogi czytelniku, poczujesz głód, chłód,zwątpienie i nieprawdopodobne zmęczenie. Będziesz patrzeć z boku na cierpienie, upokorzenie i plączące się ludzkie losy. I nie będziesz ferował wyroków... Przeżyjesz z bohaterami niesamowicie trudną drogę, z dna piekieł ku nieznanemu. Moja ukochana scena jest na ostatniej stronie. Nie zdradzę jej, musisz sam do niej dotrzeć, co stanie się bardzo szybko, bo ta książka pochłania bez reszty. Kto jeszcze nie miał okazji poznać twórczości Joanny Jax, niech nadrabia zaległości. Zakocha się w Jej piórze, tak jak ja <3

red_sonia | 2019-02-20

Na książki Joanny Jax zawsze czekam z niecierpliwością! Jestem świeżo po „Ziemia ludzi zapomnianych” i ciężko mi się po niej pozbierać. Książki autorki zawsze wywołują mnie silne emocje, a potem jeszcze długo, długo o nich myślę. Nie inaczej mam po najnowszej powieści, która jest kontynuacją cyklu „Zanim nadejdzie jutro".

Czas zaborów, czas, kiedy Polska zniknęła z mapy świata, jest okresem bardzo trudnym. Ludzie z dnia na dzień zostają pozbawieni własnych domów, własnej tożsamości, wywożeni w bydlęcych wagonach w nieznane. Obozy pracy, w których nieludzko ciężko praca mieszała się z nieludzkimi warunkami. Głód, choroby, wszechobecne zimno, do tego codzienna praca, by wyrobić normę, to wszystko niszczyło nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Joanna Jax na przykładzie bohaterów pokazuje, jak takie warunki wypaczają pojęcie człowieczeństwa, bo czy za miskę zupy można zabić? A za mniej podarte buty? Autorka bardzo plastycznie, wiernie oddała realia piekła, jakim była Syberia. Nie...

Marta | 2019-02-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2018

Niesamowita, znajome pióro, porywy, zakręty, stopniowanie napięcia ... tematyka ciężka, łza nie raz uroniona. Polecam, szczerze polecam !!

Weronika | 2019-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2019

Kolejna rewelacyjna powieść pani Joanny. Jestem pełna podziwu dla talentu autorki. Polecam serdecznie

tesik | 2019-01-28
Przeczytana: 20 stycznia 2019

Druga część sagi "Zanim nadejdzie jutro" jest fantastyczną kontynuacją losów bohaterów, którym przyszło żyć w czasach wojny na terenach obecnej Litwy. Zostają wysiedleni ze swoich domów i przetransportowani do Kazachstanu. Tych, którzy walczyli i dostali się do niewoli przewożą do syberyjskich łagrów. Te dwa fakty wystarczą, aby wyobrazić sobie losy bohaterów i ogrom cierpienia, którego doświadczyli. W obliczu starty, bólu, głodu i cierpienia wszyscy stają się "równi" . Rzeczywistość wyzwala w nich niejednokrotnie instynkty, nad którymi nie potrafią zapanować. Wszystko w jednym celu - aby przetrwać. Czyta się jednym tchem i naprawdę żal, kiedy docieramy do końca. Na szczęście jeszcze jeden tom przed nami.

nogab | 2019-02-22
Na półkach: Rok 2019, Przeczytane