Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2019
Joanna Jax Wydawnictwo: Videograf Cykl: Zanim nadejdzie jutro (tom 2) powieść historyczna
Videograf
głód Kresy Wschodnie literatura polska łagier odmiana losu przemoc saga strach śmierć terror walka o przetrwanie zsyłka
Ziemia ludzi zapomnianych
Zanim nadejdzie jutro (tom 2)
powieść historyczna
Inne

Oficjalne recenzje i

Relacja z piekła na ziemi

[ 16 ] Link do recenzji

Nieustanna walka o przetrwanie, głód, choroby, strach o siebie i ten bardziej dotkliwy- o najbliższych, tęsknota. Cały zlepek tego co najgorsze.
Czy po czymś takim ludzie potrafią ocalić w sobie chociaż odrobinę człowieczeństwa?
Bohaterowie barwni, ale tacy prawdziwi, bo zarówna mają wady jak i zalety.
Pani Joanna pisze w taki sposób, że pomimo wszechobecnego okrucieństwa...

Mimo, iż nie lubię Joanny Jax ta książka mi się podobała, zwłaszcza ten tom powieści. Może dlatego, że zawsze interesowała mnie literatura dot. wywózki na rubieże Związku Sowieckiego, łagry i okupacja za czasów Stalina. Dzika Rosja. Zabieram się za tom drugi.

Dalsze losy bohaterów wciąż trzymają w napięciu. Czasem trudno uwierzyć, że takie historie wydarzyły się naprawdę i trudno uwierzyć, że można potem podnieść się i pójść naprzód. Książka trzyma w napięciu, z jednej strony myślę o tym, jakie to szczęście, że taka historia nie jest moim udziałem, z nie mogę przestać czytać, tak bardzo jestem ciekawa

Może trochę lepsza od jedynki ale to wciąż taka nieco naiwna powieść rozgrywająca się w trudnych okolicznościach. Chyba lektura głównie dla kobiet

Na półkach: , , , , ,

Całą sagę pochłonęłam w mgnieniu oka, a najbardziej cieszył mnie fakt, że kolejne tomy nie traciły na atrakcyjności. Cały czas akcja jest ciekawa, postacie wyraziste, wzbudzające sympatię, irytację lub odrazę, ale nie pozostają czytelnikowi obojętne.

Wspaniała saga. Czyta się płynnie, ciężko się oderwać. Polecam serdecznie wszystkim! Już czytam kolejną część.

Rozpoczynałam tą część trylogii z myślą, że dalsze losy bohaterów będą bardziej wciągające. Niestety tak się nie stało. Szkoda, bo sięgając po książki tej autorki liczyłam na więcej emocji. Temat jest trudny i nie oczekiwałam jego ubarwiania, ale nie potrafiłam przenieść się emocjonalnie do tamtych czasów i tamtych wydarzeń. Szkoda.

dalsze losy sympatycznych bohaterów, których wojna zmusiła do tułaczki, walki o przetrwanie, o kolejny dzień....
Okazuje się, że czasem los bywa nieprzewidywalny....

Dyskusje

• 2019