Lud. Z grenlandzkiej wyspy

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Matthias89

U północno-zachodnich wybrzeży największej wyspy świata leży skalista wysepka o powierzchni dwunastu kilometrów kwadratowych, zamieszkana przez tysiąc trzysta osób. To tutaj znajduje się najstarszy w Grenlandii dom dziecka, w którym Ilona Wiśniewska pracowała jako wolontariuszka przez trzy miesiące wiosną 2017 roku. Pisząc kolejny reportaż z Północy, chciała na coś się przydać tym, których historii przyjechała wysłuchać.

Grenlandczycy opowiadali jej o swoim kraju podczas łowienia ryb spod lodu, w trakcie kursowania taksówką z jednej wyspy na drugą po zamarzniętym morzu, w czasie mycia podłóg i gotowania obiadów dla kilkudziesięciorga stołowników. Nigdy wcześniej nie spotkała ludzi tak dumnych ze swojego pochodzenia, ale w sposób nieodbierający dumy innym. Nigdy wcześniej też nikt tak często się z niej nie śmiał, a też ona nigdy wcześniej tak często nie śmiała się z samej siebie.

Uummat to po grenlandzku serce. Uummannaq – tam, gdzie leży serce. Lud to książka o wycinku Grenlandii, który na zawsze podnosi kąciki ust.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/lud

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/lud

Aleksander Zawalich | 2018-09-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2018

Spokojna i bardzo wyciszająca książka na długie wieczory. Reportaż jest napisany w przyjemnym stylu, trudno oderwać się od czytania. W książce, oprócz dużej ilości szczegółów, doceniam piękne zdjęcia, a także odwagę autorki, żeby pisać o doświadczeniach trudnych. Dobrze się bawiłem, szczerze polecam. Sam często będę wracał do tej książki.

Mój_widnokrąg | 2018-09-13
Przeczytana: wrzesień 2018

Znana z zamiłowania do północnej surowizny Ilona Wiśniewska tym razem wysłuchała opowieści mieszkańców i gości zachodnio - grenlandzkiej wysepki Uummannaq - czyli "tam gdzie leży serce". Rozmawiała z nimi jednocześnie pracując w najstarszym na Grenlandii domu dziecka.

Reportaż - matrioszka: podczas lektury schodziłam w głąb bohaterów i samej wypsy. Obok obszernych wyjaśnień seksualności Inuitów pojawiały się kwaśne opisy stosunków bilateralnych Dania - Grenlandia a bohaterami tej samej książki byli współpracownicy z domu dziecka, wychowankowie albo była pani premier czy muzycy najsłynniejszej niegdyś kapeli na wyspie.

Mam wrażenie, że jest to najbardziej dojrzała książka Ilony. Świat Uummannaq został potraktowany z przychylnością i wnikliwością. Ujmowała też spokojna klarowność opisywania własnych uczuć i lęków. To natualne i ludzkie, zwłaszcza na tej szerokości geograficznej. "Grenlandzkość" wnikła w autorkę na tyle szybko, że nawet sposób prowadzenia opowieści -...

Mateusz | 2018-09-18
Przeczytana: 18 września 2018

Kolejny, trzeci już bardzo dobry reportaż Pani Ilony Wiśniewskiej. Podobnie jak poprzednie traktuje o najdalszych obszarach północy globy zamieszkanych przez ludzi, nielicznych, ale z bogatą kulturą i często równie szerokim bogactwem problemów.

Wspaniała pozycja, godna lektury.

Leszczu | 2018-09-18
brauniarz | 2018-09-17