Czyste mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje twój obiad i cały świat

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Seria: EKO
Wydawnictwo: Marginesy
Clean Meat: How Growing Meat Without Animals Will Revolutionize Dinner and the World
weganizm, mięso, genetyka, wegetarianizm,
literatura faktu
AMisz

Czyste mięso, stworzone z komórek zwierzęcych, w procesie, który nie powoduje cierpienia zwierząt i nie degraduje środowiska to nie science fiction. Jak przeczytacie w książce Czyste mięso, pierwszy hamburger z próbówki został wyprodukowany i zjedzony w 2013 roku. Owszem, kosztował trzysta tysięcy dolarów, które zapłacił współzałożyciel Google’a Sergey Brin. Pamiętajmy jednak, że skan pierwszego ludzkiego genomu kosztował miliardy dolarów, dzisiaj zaś kosztuje tylko kilkaset. Przeczytajcie książkę Paula Shapiro i dowiedzcie się, jak może wyglądać przyszłość przemysłowej produkcji mięsa.
Od początków istnienia homo sapiens około dwustu pięćdziesięciu tysięcy lat temu, zwierzęta zaspokajały apetyt tego gatunku na mięso. Jednak wraz ze wzrostem globalnej populacji i popytu na mięso, jaja, nabiał i skórę hodowla tak ogromnych ilości zwierząt staje się poważnym wyzwaniem.
A co by było, gdybyśmy mogli mieć mięso i zjeść mięso? Poznajcie czyste mięso!
Tak jak potrzebujemy czystej energii, konkurującej z paliwami kopalnymi, tak czyste mięso jest gotowe do rywalizacji z fermami przemysłowym. Czyste mięso nie jest alternatywą dla mięsa: jest po prostu mięsem, wyhodowanym z komórek zwierzęcych.
W tej przełomowej książce doktor Paul Shapiro opowiada szaloną historię wynalazców i inwestorów dążących ku komercjalizacji pierwszych na świecie produktów zwierzęcych wyhodowanych bez zwierząt.

źródło opisu: Wydawnictwo Marginesy, 2018

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/zapowiedzi

jolasia | 2018-09-01
Przeczytana: 01 września 2018

Temat superciekawy, książka supernudna. Słuchaliśmy jej z mężem w długiej podróży autem i stwierdziliśmy zgodnie, że to czyste science-fiction. Że produkcja mięsa z probówki jest za droga. Zbyt nowatorska. Zbyt dziwna po prostu. A kiedy, po ponownym podłączeniu się do netu, trafiliśmy na krótki materiał o tym, że pierwsze czyste mięso, czyli produkt rolnictwa komórkowego trafi di sklepów w Stanach pod koniec tego roku, a na rynki świata do roku 2021, szczęka nam trochę opadła. Jeśli o mnie chodzi, lubię mięso. Nic w tym złego, ale moje upodobanie mąci świadomość, że za moim kotlecikiem stoi cierpienie zwierząt. Jeśli więc miałabym wybór między kotletem sojowym a hamburgerem wyhodowanym w laboratorium bez wahania wybrałabym to drugie. Książka "Czyste mięso" to kompendium wiedzy na ten temat. Szczegółowy, rzeczowy, nie sprawdza się jednak jako książka sensu stricte. Ma jedynie wartość poznawczą. Dzięki takim wizjonerom jak opisani wizjonerzy, naukowcy i uparciuchy świat podąża do...

aali | 2018-08-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Od początku istnienia homo sapiens, zwierzęta zaspokajają apetyt naszego gatunku na mięso. Wraz z rozwojem populacji, bogaceniem się krajów, takich jak Chiny czy Indie, apetyt na mięso i nabiał wciąż rośnie, stając się ogromnym wyzwaniem, szczególnie dla naszej planety.
Przemysłowy chów zwierząt, z którego w przeważającej części pochodzą produkty mięsne to nie tylko cierpienie i ból miliardów zwierząt zamkniętych w zbyt małych klatkach, faszerowanych antybiotykami, szczepionkami, hormonami aby rosły jak najszybciej, by później mogły wylądować na naszych talerzach. To również ogromna degradacja naszego środowiska, o której niewiele z nas zdaje sobie sprawę. Przemysłowa hodowla wpływa negatywnie na atmosferę, wody i gleby, wycinane są lasy pod wypas bydła i pod uprawę roślin przeznaczoną na paszę, co znacząco wpływa na emisję gazów cieplarnianych i tym samym ocieplenie klimatu.
"Zapobiec katastroficznemu ociepleniu klimatu można jedynie ograniczając konsumpcję mięsa i mleka"...

YeastMoss | 2018-09-18
Przeczytana: 13 września 2018