Lud. Z grenlandzkiej wyspy

Reportaż
Czarne
2018-09-05
2018-09-05
Grenlandia klimat literatura faktu obyczajowość przyroda relacje międzyludzkie reportaż życie codzienne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / (wydanie specjalne) jesień 2020 Emma Becker, Nicholas Demes, Stanisław Grochowiak, Magdalena Heydel, Eliza Kącka, Joanna Karpowicz, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Barry Lopez, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Magdalena Nowicka-Franczak, Agata Okońska, Wojciech Orliński, Papusza, Barbara Sadurska, Rebecca Solnit, Edward Stachura, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Emma Becker, Nichol...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Oficjalne recenzje i

Lud z krainy lodu

Link do recenzji

1546 321 236

Reportaż o mieszkańcach Grenlandii, ich życiu, trudnościach i szansach. O tym jak rząd Danii przez wiele lat krzywdził społeczeństwo Grenlandii.

Bardzo dobry reportaż. Stawiam obok Joanny Gierak-Onoszko "27 śmierci Toby'ego Obeda". To głosy z odległych rejonów północy, gdzie wielkie przestrzenie tchną pustką i ciszą, przerywaną ujadaniem, bądź wyciem głodnych psów.
Opowieść o dzieciach, które odchodzą - czasami do domów dziecka, albo do "dobrych rodzin", innym razem w samobójczą śmierć. Czy zawsze tak było? Czy to zmiany niesione przez Duńczyków wywołały smutek, żal, depresję i poczucie bezsensu dalszego życia? Osiadły tryb życia wymuszony na ludach koczowniczych wszędzie na świecie powoduje degradację wyniszczającą daną populację. Ewenkowie ("Gugara" Andrzej Dybczak) również stracili możliwość wędrówki za reniferami, zmuszani do osiedlenia się popadli w alkoholizm. Nie zawsze cywilizacja w rozumieniu Europejczyków niesie za sobą dobrobyt.
Rozmowy przeprowadzone z mieszkańcami Grenlandii nakreślają pewien obraz ciężkiego życia tubylców, którego nie rozumieją duńscy urzędnicy i swoimi rządami doprowadzają do zniszczenia świata tych ludzi. Może było to podyktowane dobrymi intencjami, ale nadszedł czas, by przyznać się do błędu.

Naprawdę dobry reportaż o mało nam znanej krainie. I, co dla mnie ważne, rzuca sporo światła na kiepsko mi dotąd znaną kwestię duńskiego kolonializmu w Grenlandii.

Ciekawa próba ukazania grenlandzkiego społeczeństwa, ale niestety nie tak dobra jak Białe. Sporo historii i obserwacji podobnych do poprzedniej książki. Dobry pomysł żeby umieścić zdjęcia przed każdym rozdziałem. Gra formatem książki – reportaż / pamiętnik / opowiadanie momentami była ciekawa ale w większości miejsc osobiste historie autorki przeszkadzały.

Wbrew pozorom to smutna książka, gdzie tłem jest "wchodzenie z buciorami" Duńczyków w życie i kulturę Grenlandczyków. Polecam, idealna na obecną, mroźno - odwilżową pogodę.

Ciężko było mi przebrnąć przez ten reportaż, dlatego że jest on o dosłownie wszystkim związanym z tym krajem. ALE muszę przyznać, iż klimat mroźnej Grenlandii da się odczuć.

Ten reportaż to była uczta dla zmysłów. Pani Wiśniewska przepięknie żongluje historiami, rozmowami, w których uczestniczyła lub tylko obserwowała uważnie z boku, będąc w małym grenlandzkim miasteczku Uummannaq oddzielonym morzem lodu od reszty świata. Byłam pod nieustającym wrażeniem jak to możliwe wzbudzać w czytelniku tyle emocji i przemyśleń jednocześnie zachowując obiektywizm reportażysty. Piękna nauka o istocie naszego człowieczeństwa opowiadana z perspektywy bardzo surowego, twardego, rażącego bielą lodu świata.

Zacznę od plusów. O Grenlandii wiedziałam niewiele i w pewnym stopniu autorka przybliżyła mi historię wyspy i styl życia mieszkańców. Wiele rzeczy było szokujących, zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Autorka poruszyła trudne tematy (psy na Grenlandii, samobójstwa, izolacja), opisała ludzi zamieszkujących wyspę i okrasiła całość pięknymi zdjęciami.
Jednak momentami odnosiłam wrażenie, że autorka nie może zdecydować się czy pisze reportaż, pamiętnik czy opowiadanie. Dużo metafor, porównań, które spowalniają czytanie i w moim odczuciu są zbędne w reportażu. Zamiast nich wolałabym przeczytać więcej ciekawostek.

Jednak momentami...

"Lud" Ilony Wiśniewskiej to kolejny reportaż z Dalekiej Północy, tym razem z odległej Grenlandii. To największa wyspa świata, w 80 procentach pokryta lodem. Mieszka tam niecałe 60 tysięcy ludzi, w zdecydowanej większości Grenlandczykow, zwanych też Inuitami. Pozostali mieszkańcy to głównie Duńczycy. Zamieszkują oni głównie południowo-zachodnie wybrzeże, gdzie klimat jest dużo łagodniejszy niż wewnątrz lądu.
Grenlandia należy politycznie do Królestwa Danii, choć ma dość duża autonomię.
Ilona przez kilka miesięcy pomagała w jednym z domów dziecka, gdzie przebywają głównie nastolatkowie, przede wszystkim sieroty społeczne. Bo życie na Grenlandii daleko odbiega od naszych europejskich wyobrażeń Eskimosów żyjących w igloo i prowadzących wspólnotowy, spokojny żywot. Tak było niegdyś. Co z tego zostało to rybołówstwo i przetwórstwo ryb, które jest głównym źródłem zatrudnienia. Oraz zamiłowanie do polowań, które często pomagają przetrwać. No i ubrania, często szyte ze skór foczych, niedźwiedzich czy psich, które chronią przed mrozem i wiatrem.
Poza tym Grenlandczycy żyją już w państwie ucywilizowanym, często siłowo, przez Danię. I dlatego tak ciężko im się odnaleźć w tym nowym świecie, tak bardzo różnym od ich tradycyjnego, dawnego sposobu życia.
Dzięki Ilonie poznajemy wielu mieszkańców Uummannaq, miasta do którego trafiła, zarówno pracowników domu dziecka jak i jego podopiecznych, muzyków, artystów, rybaków i właścicieli psich zaprzęgów, młodszych i starszych. Grenlandczykow, pół-Grenlandczykow, Duńczyków i mieszkańców innych krajów, których ścieżki życia zagnaly na Północ. Obserwujemy wszechobecny alkoholizm, depresję, samobójstwa. Słuchamy często bardzo przygnębiających opowiadań z przeszłości. Wędrujemy szlakami poprzednich pokoleń. Jesteśmy świadkami próby odbudowywania poczucia tożsamości i dumy z bycia Grenlandczykiem.
Ciekawa, głęboka, nieoceniajaca książka. Polecam 🙂

Moje pierwsze czytelnicze spotkanie z panią Iloną Wiśniewską, ale na pewno nie ostatnie. Jestem zainteresowana tematyką jaką autorka porusza w swoich reportażach, a raczej rejonem świata, który jest przez nią opisywany. Akurat w tym reportażu pani Wiśniewska wzięła na tapet Grenlandię i jej mieszkańców. Reportaż jest napisany bardzo przystępnym językiem i naprawdę ciekawy. Wielokrotnie się dziwiłam przeczytaną treścią. Czyta się szybko i przystępnie, mimo że bardzo często poruszane są trudne tematy, np. traktowanie psów na Grenlandii, molestowanie seksualne, czy przemoc wobec dzieci. Reportaż bardzo dobry i mam nadzieję, że kolejne książki autorki po które sięgnę będą jeszcze lepsze i ciekawsze.