Pęknięta korona

Wydawnictwo: Initium
aleqsia

Kraków, rok 1273. Na brzegu Wisły zostaje odnalezione ciało brutalnie zamordowanego mężczyzny. W śledztwo angażuje się brat Gotfryd, doświadczony inkwizytor, mający za sobą dochodzenia w Prowansji oraz Italii przeciwko katarom i waldensom. U boku mnicha staje dwóch rycerzy z Małopolski − Jaksa, pogrążony w dekadencji członek zasłużonego rodu Gryfitów, oraz Lambert z Myślenic, szlachcic...

Kraków, rok 1273.
Na brzegu Wisły zostaje odnalezione ciało brutalnie zamordowanego mężczyzny. W śledztwo angażuje się brat Gotfryd, doświadczony inkwizytor, mający za sobą dochodzenia w Prowansji oraz Italii przeciwko katarom i waldensom. U boku mnicha staje dwóch rycerzy z Małopolski − Jaksa, pogrążony w dekadencji członek zasłużonego rodu Gryfitów, oraz Lambert z Myślenic, szlachcic drobnego znaku, a zarazem wybitny fechmistrz. Dawni kompani szybko natrafiają na ślady wiodące do ruin owianego złą sławą zamku Lemiesz. Poszukiwania zabójcy zostają jednak przerwane przez doniesienie o kolejnym zgonie. W zgorzałym dworze pewnego magnata zostaje odkryte ciało zwęglonego rycerza – zginął w czasie odprawiania pogańskiego rytuału przed obrazem, którego nawet ogień nie odważył się tknąć.
Rozpoczyna się awanturnicza przygoda, prowadząca towarzyszy prosto w cień doliny mieczy. Teraz mogą ufać już tylko sobie nawzajem.

źródło opisu: Initium

źródło okładki: materiały wydawnictwa

adawid | 2018-10-15

Czy połączenie kryminału, historii, bitew mogą przekonać czytelników do siebie? A może będą stanowić źródło inspiracji do poszerzenia swojej wiedzy historycznej o czasach rozgrywanych w książce?
Takie pytania towarzyszyły mi, kiedy postanowiłem sięgnąć po książkę autorstwa Grzegorza Wielgusa pt.: „Pęknięta Korona”.

Zapraszam do przeczytania recenzji na: https://dajsiezlapacksiazce.blogspot.com/2018/10/najlepszy-sposob-jak-poaczyc-krymina-z.html

Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2018

Przez pewien czas zastanawiałam się, czy spodoba mi się przedstawiona tam tematyka. Myślałam, myślałam aż w końcu postanowiłam spróbować. Jeżeli więc jesteście ciekawi mojej opinii, szczerze zachęcam was do zapoznania się z resztą recenzji.

Już na samym początku zwróciłam uwagę na prosty i przyjemny w odbiorze styl autora, dzięki czemu całość czytało się szybko i przyjemnie oraz pozostało mi po niej wiele miłych wspomnień. Od razu widać, że autor wiedział, co chce nam przekazać poprzez tę książkę i muszę przyznać, stworzył przy tym coś naprawdę cudownego.

Cała ta akcja ma miejsce w Krakowie w 1273 roku. Pewnego dnia rycerz Jaksa przybywa do klasztoru Dominikanów i informuje brata Godfryda o znalezieniu nad brzegiem Wisły ciała brutalnie zamordowanego mężczyzny. Przez zadane rany, nie są w stanie ustalić tożsamości zabitego. Rozpoczyna się poszukiwanie zabójcy, które jak nagle się zaczęło, nagle staje w miejscu. A wszystko to za sprawą kolejnego zgonu. Na dworze magnata...

ZaczytanaJola | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

Kraków, rok 1273. Na brzegu Wisły zostaje odnalezio brutalnie okaleczone ciała mężczyzny. W śledztwo angażuje się brat Gotfryt, doświadczony inkwizytor. U boku mnicha staje dwóch rycerzy z Małopolski - Jaksa, pogrążony w dekadencji członkiem zasłużonego rodu Gryfitów oraz Lambert z Myślenic, szlachcic drobnego znaku, a zarazem wybitny fechmistrz. Dwaj kompanii trafiają na ślad do ruin zamku Lemiesz. Poszukiwanie zabójcy, jednak zostają przerwane przez doniesienie o kolejnym zgonie. Na dworze magnata zostaje odkryte ciało zwęglonego rycerza- zginął w czasie odprawianie pogańskich rytuału przed obrazem, którego nawet ogień nie odważył się tknąć.

"Pęknięta korona" mnie zachwyciła i spowodowała, że chcę więcej takich książek na rynku. Fabuła wciąga od pierwszej strony, a podczas czytania wyobrażnia czytelnika wznosi się, na wyżyny emocjonalnego uniesienia. Gdy jeden z głównych bohaterów odnajduje ciało nad brzegiem Wisły. Zostajemy uraczeni przez autor pełnym opisem zwłok,...

savetheday99 | 2018-09-21

Morderstwa w średniowiecznej Polsce, czyli Pęknięta Korona.

Pęknięta Korona to kryminał, sensacja, a także fikcja historyczna. Byłam sceptycznie nastawiona do niej, właśnie ze względu na fikcję historyczną. Nie lubię książek historycznych, ale tutaj czekała na mnie niespodzianka.

Do klasztoru Dominikanów przybywa rycerz Jaksa, prosząc o spotkanie z bratem Gotfrydem, inkwizytorem. Jaksa informuje go o brutalnie zamordowanym mężczyźnie, którego znalazł na brzegu Wisły. Udają się razem do miejsca, gdzie Jaksa zostawił trupa. Oględziny zmasakrowanego ciała nie pozwalają ustalić tożsamości zabitego. Podążając za kolejnymi tropami, dwaj rycerze i inkwizytor odkrywają spisek wymierzony przeciwko krakowskiemu księciu.

Akcja dzieje się w 1273 roku na ziemiach Polski. Musicie się przygotować na to, że język w tej książce będzie podobny do tego ze średniowiecza. Niektórym osobom na pewno będzie to przeszkadzać, ale jest to oczywiste, skoro akcja dzieje się w XI wieku. Autor miał nie lada...

Monika | 2018-09-19
Przeczytana: 15 września 2018

„Pęknięta korona” autorstwa Grzegorza Wielgusa to książka, która zainteresowała mnie z dwóch powodów. Po pierwsze, sensacja przemieszana z historyczną fikcją, to jeden z tych gatunków, których zawsze mi mało, bowiem mogłabym je czytać każdego wieczora. Po drugie, byłam ciekawa o czym może opowiadać powieść, której akcja został osadzony w polskich realiach średniowiecza.

Zacznijmy od języka używanego w samej książce. Jak dla mnie jest to niezwykle ważny aspekt i uważam, iż powinien on zostać poruszony w recenzji takiej jak ta. Napisanie tego rodzaju powieści wiąże się, przynajmniej w moim odczuciu, z niemałym ryzykiem. Język zastosowany do opowiedzenia takiej historii musi bowiem odzwierciedlać ten używany w danej epoce, a jednocześnie powinien być zrozumiały dla współczesnego czytelnika. Zrównoważenie tych dwóch czynników jest niezwykle trudne do osiągnięcia, a jednocześnie kluczowe dla „uwierzytelnienia” samej historii. Autorowi „Pękniętej korony” ta sztuka udała się niemal...

MisteriousBoy | 2018-09-27
Przeczytana: 23 września 2018

Kraków, rok 1273.
Brat Gotfryd, doświadczony inkwizytor angażuje się w śledztwo brutalnie zamordowanego mężczyzny, którego ciało zostaje wyrzucone na brzeg Wisły. Mnich wraz z dwoma rycerzami z Małopolski-Jaksą rodu Gryfitów i Lambertem z Myślenic rozpoczynają poszukiwania zabójcy, a ślady doprowadzają ich do owianego złą sławą zamku Lemiesz. Na domiar złego, zostają one przerwane przez doniesienie o kolejnym zgonie. W dworze pewnego magnata odkryto ciało zwęglonego człowieka, również rycerza... Zginął podczas odprawiania pogańskiego rytuału przed obrazem, którego nawet ogień nie odważył się tknąć. Zaczyna się awanturnicza przygoda. 🗡
Obawiałem się, że opowieść Grzegorza Wielgusa będzie surowa, twarda i nudna, na całe szczęście autor pozytywnie mnie zaskoczył. Historię i zwyczaje rycerskie skropił dawnymi wierzeniami słowiańskimi, co bardzo mnie ucieszyło ze względu na dawną dość silną ekscytację demonologią. Śledztwo Gotfryda, Jaksy i Lamberta przepełnione było ekscytującymi...

bibliotekaslow | 2018-09-25

Kiedyś Wam wspominałam, że nie za bardzo lubię książki historyczne. Jednakże staram się być otwartą na wszystkie gatunki literackie. Jestem z tego bardzo dumna, gdyż nie omija mnie dużo genialnych książek.

Przyznam się szczerze bałam się czytać „Pękniętą koronę”. Naprawdę. Myślałam „O mój Boże! Mam nadzieję, że dotrwam do końca”. Tak dotrwałam do końca. Powiem jeszcze więcej „Szkoda, że była tak cienka”. Zaledwie 239 stron. Pochłonęłam ją w jeden dzień. Z miłą chęcią czytałam tą opowieść. Dla tych co kochają historię to trochę się rozczarują. W książce występuję fikcja historyczna.

Bardzo rzadko się spotykam z kryminałem, który rozgrywa się w średniowieczu. Jest to po prostu rzadko spotykane. Według mnie, oczywiście! Książka mnie zachwyciła. Jestem nią wręcz zauroczona. Bardzo spodobało mi się prowadzenie śledztwa. Przyznajcie się – kto z Was nieraz zastanawiał się jak w tamtych czasach badano morderstwa, jak szukano przestępcy. Ja wielokrotnie się zastanawiałam.

Intrygowały...

Karolina | 2018-09-23
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Zawsze kiedy sięgam po książki od Wydawnictwa Initium mam pewność, że lektura będzie interesująca, a ja spędzę miłe chwile w towarzystwie literatury. Tym razem udało mi się sięgnąć po „Pękniętą koronę” autorstwa Grzegorza Wielgusa, który zabrał mnie w niesamowitą podróż po XIII-wiecznym Krakowie.
Wszystko zaczyna się od momentu, kiedy Jaksa – jeden z małopolskich żołnierzy, znajduje zmasakrowane ciało mężczyzny nad brzegiem Wisły. Sprawę tajemniczego morderstwa pomaga mu rozwikłać brat Gotfryd i przyjaciel Lambert, jednak sytuacja szybko się komplikuje – pojawiają się kolejne ciała, coraz więcej wątpliwości i polityczne spiski, które dodatkowo przeszkadzają w rozwiązaniu zagadki. Czy przyjaciołom uda się rozwikłać polityczną zagadkę, która może kosztować ich nawet życie?
Koniecznie sięgnijcie po książkę Grzegorza Wielgusa, bo jest to naprawdę jedna z nielicznych książek polskich autorów, którą warto przeczytać. Nie tylko ze względu na fantastyczną fabułę i wątki...

KittyAilla | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

Osobiście spodziewałam się czegoś zupełnie innego niż dostałam, ale czuję się usatysfakcjonowana wszystkim poza zakończeniem (nienawidzę otwartych zakończeń!). Sama historia to kryminał rozgrywający się w Krakowie i okolicach w XIII wieku. Jaksa wyławiając ciało nie spodziewa się do jakich wydarzeń niedługo dojdzie. Razem z bratem Gotfrydem i Lambertem starają się dociec prawdy, która okaże się gorsza niż każdy z nich zakładał. W tle pojawią się mity i słowiańskie bestie, jak strzygoń czy wąpierz.

written-in-a-sheet | 2018-10-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka opowiada o intrydze, jak część szlachty mieszczan chce obalić króla Bolesława Cnotliwego. Bo chcą na jego miejsce dać swojego wybranka.
Nie mogli sprawić aby oficjalnie ich obecny Król zszedł z tronu, wiec obmyślili plan .

Wymyślili intrygę polegającą na tym aby ludzie uwierzyli z zabobony które wzbudzały pogrom w środ ludu .

Aby wprowadzić swój plan musieli poświecić parę żyć .
1 osobę utopili .
2 osobę rozszarpali i powiedzieli że to niedźwiedź.
3 powiedzieli że czarownica odbywała czarną mszę i ciało człowieka zostało spalone .

Intryga w pełni wywołała pogrom, i król koniec końców zostało obalony .

Głównym bohaterem jest Brat Godfryd - inkwizytor , mało mówny .
Miał dwóch pomocników rycerzy z małopolski Jaksa i Luberta - pomagali mu rozwikłać zagadkę. Z czasem prawda zaczęła wychodzić na jaw , i spisek został oficjalnie zdemaskowany . Nie pomogło to niestety w utrzymaniu króla na swoim stanowisku i doszło do wojny .

Można by powiedzieć że to bardzo dobry...