Pęknięta korona

Cykl: Brat Gotfryd (tom 1)
Wydawnictwo: Initium
aleqsia

Kraków, rok 1273. Na brzegu Wisły zostaje odnalezione ciało brutalnie zamordowanego mężczyzny. W śledztwo angażuje się brat Gotfryd, doświadczony inkwizytor, mający za sobą dochodzenia w Prowansji oraz Italii przeciwko katarom i waldensom. U boku mnicha staje dwóch rycerzy z Małopolski − Jaksa, pogrążony w dekadencji członek zasłużonego rodu Gryfitów, oraz Lambert z Myślenic, szlachcic...

Kraków, rok 1273.
Na brzegu Wisły zostaje odnalezione ciało brutalnie zamordowanego mężczyzny. W śledztwo angażuje się brat Gotfryd, doświadczony inkwizytor, mający za sobą dochodzenia w Prowansji oraz Italii przeciwko katarom i waldensom. U boku mnicha staje dwóch rycerzy z Małopolski − Jaksa, pogrążony w dekadencji członek zasłużonego rodu Gryfitów, oraz Lambert z Myślenic, szlachcic drobnego znaku, a zarazem wybitny fechmistrz. Dawni kompani szybko natrafiają na ślady wiodące do ruin owianego złą sławą zamku Lemiesz. Poszukiwania zabójcy zostają jednak przerwane przez doniesienie o kolejnym zgonie. W zgorzałym dworze pewnego magnata zostaje odkryte ciało zwęglonego rycerza – zginął w czasie odprawiania pogańskiego rytuału przed obrazem, którego nawet ogień nie odważył się tknąć.
Rozpoczyna się awanturnicza przygoda, prowadząca towarzyszy prosto w cień doliny mieczy. Teraz mogą ufać już tylko sobie nawzajem.

źródło opisu: Initium

źródło okładki: materiały wydawnictwa

ZaaQazany | 2018-11-09
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 09 listopada 2018

Mały oddział do spraw specjalnych, złożony z wikariusza i dwóch nie stroniący od uciech życiowych agentów specjalnych, podejmuje wyzwanie zmierzenie się z wielką tajemnicą – spiskiem, w którym mistyczne wiąże się z cielesnym. Czyżby to armagedon był już blisko czy jednak wszystko sprowadzi się do czegoś bardziej prozaicznego. Szczególnie gdy przy pasie towarzyszy wierny Magnum .45 a w kropielnicy nie zabraknie wody święconej. Lękajcie się wtedy heretycy i zdrajcy!

No dobra, lekko przesadziłem. Ale przenieśmy narrację do Polski średniowiecznej, a Magnum zamieńmy na miecz, topór. Zostawmy wikariusza, tylko zróbmy z niego inkwizytora, a agentów przemianujmy na rycerzy. No i otrzymamy zarys fabuły książki o jakże wdzięcznym tytule „Pęknięta korona”.
Lektura nie porywa fabułą. Całość z tej perspektywy wygląda siermiężnie, czyli jak podpowiada SJP – prosto, zgrzebnie i nieefektownie, czyli na jakieś 4-5 gwiazdek. Na szczęście nie jest to przydługa opowieść, więc z treścią i zagadką...

glodnawyobraznia | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

Całą recenzję przeczytaj tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/10/inkwizytor-na-tropie.html

"Pęknięta korona" to niezbyt emocjonujący kryminał ze starannie odtworzonym historycznym tłem, pogańskimi potworami i intrygą polityczną. Może spodobać się miłośnikom utworów osadzonych w dawnych czasach, ale opartych na całkowicie współczesnym myśleniu. I mimo że lubię powieści historyczne w połączeniu ze śledztwami, ta raczej nie znajdzie się w gronie moich ulubionych, bo niestety wypadła poniżej moich oczekiwań w kwestii poprowadzenia fabuły i bohaterów.

filozof | 2018-11-04

Okładka
Mroczna

skąd
moja

Moja opinia

Lubię takie książki,i taki klimat.
Średniowiecze Kraków,rycerze.
Tajemnica.
Ale,tu mi paru rzeczy brakowało.
Opisu życia codziennego ludzi.
A ogólnie bardzo dobra.

adawid | 2018-10-15

Czy połączenie kryminału, historii, bitew mogą przekonać czytelników do siebie? A może będą stanowić źródło inspiracji do poszerzenia swojej wiedzy historycznej o czasach rozgrywanych w książce?
Takie pytania towarzyszyły mi, kiedy postanowiłem sięgnąć po książkę autorstwa Grzegorza Wielgusa pt.: „Pęknięta Korona”.

Zapraszam do przeczytania recenzji na: https://dajsiezlapacksiazce.blogspot.com/2018/10/najlepszy-sposob-jak-poaczyc-krymina-z.html

Niko | 2018-09-23
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 września 2018

Inkwizycja to tematyka dobrze znany nam z lekcji historii. Instytucja działająca od XIII do XIX wieku, której zadaniem było odszukiwanie, nawracanie i karanie heretyków fascynuje wielu do dnia dzisiejszego. Motyw ten nie jest niczym odkrywczym. Można nawet rzec, że jest dość dobrze eksploatowany (w tym miejscu można wspomnieć o popularnym cyklu inkwizytorskim Jacka Piekary). Nasuwa się więc pytanie, czy da się się w tej kwestii pokazać jeszcze coś ciekawego i intrygującego? Z tym zadaniem zmierzył się Grzegorz Wielgus w swojej powieści pt. Pęknięta korona.

Kraków. Rok 1273. Z Wisły zostaje wyłowione ciało brutalnie zamordowanego mężczyzny. Rycerz Jaksa, który dokonał tego odkrycia udaje się do klasztoru Dominikanów, gdzie przebywa brat Gotfryd - inkwizytor, aby prosić go o pomoc. Wraz z przyjacielem rycerza, Lambertem, postanawiają rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci. Ślady wiodą do owianego złą sławą zamku Lemiesz, gdzie czeka ich doniesienie o kolejnym zgonie. Czy te dwa...

Gośka | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Kryminał średniowieczny to coś, co nieczęsto do mnie trafia. Zaciekawiło mnie, jak w tamtych czasach można było prowadzić śledztwo. Odpowiedź otrzymałam bardzo szybko, kiedy to Jaksa z rodu Gryfitów znalazł na terenie swoich włości trupa. Z obciętymi palcami i zmasakrowaną twarzą, zabitego mężczyznę można rozpoznać jedynie po odzieniu. W tym wypadku po butach. W poszukiwaniu śladów Jaksowi pomaga wezwany przez niego brat Gotfryd oraz Lambert z Myślenic, słynący z waleczności. Trójka śledczych bardzo szybko natrafia na następne zwłoki, spalone, sugerujące odprawianie niedozwolonych rytuałów. Czyżby w morderstwa zamieszane były siły nieczyste? Inkwizytor Gotfryd musi dojść do prawdy. Herezja czy spisek? Wkrótce cała trójka narazi się na niebezpieczeństwo, nie będą mogli zaufać nikomu oprócz siebie.

Akcja powieści rozgrywa się w 1273 roku w Krakowie i na pobliskich terenach. Głównym bohaterem jest brat Gotfryd, inkwizytor, człowiek opanowany, małomówny, oddany swojej wierze,...

zaczytanasowka | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

Oj takiej perełki właśnie potrzebowałam.
Intryga, zdrada, morderstwa, zagadka ... a to wszystko okraszone świetnym humorem. Jedyny minus tej książki jest jej grubość. Zaledwie 239 stron... Zdecydowanie za mało...
Głównymi bohaterami są podupadły na majątku rycerz Jaksa, inkwizytor Gotfryd i Lambert.
Cała przygoda rozpoczyna się w momencie odnalezienia ciała w Wiśle, przez Jaksę.
Gdy nasi przyjaciele usiłują ustalić kim jest topielec, jak grom z jasnego nieba pada wiadomość o kolejnym "wypadku". Jeden z rycerzy Tura, odprawiał pogańskie rytuały przed obrazem strzygi. Herezja czy manipulacja ?
Już sam później nie wiesz kto jest wrogiem a kto przyjacielem. Wiara ludzi w strzygi, wąpierze, i inne bóstwa słowiańskie nie pomaga śledztwu.
Kochani wiem od wydawnictwa, że kolejny tom już niebawem ukaze się kolejna część... Już zacieram łapki :)
Zapraszam do zajrzenia na www.zaczytanasowka.pl sklep dla mola książkowego.

wasilka | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

Trwający niemal dwieście lat okres rozbicia dzielnicowego w Polsce przyniósł rozdrobienie państwa, wzrost silnych zagrożeń zewnętrznych oraz osłabienie militarne. Wskutek rozrostu dynastii Piastów w poszczególnych dzielnicach rządzili władcy z długiej listy, a poznawanie ich działalności wydaje się procesem żmudnym i często skomplikowanym, przynajmniej w odczuciu uczniów czy studentów, którzy chcą poznać tajemnice polskich dziejów. W 1273 roku, w Krakowie władał Bolesław V Wstydliwy, książę krakowsko - sandomierski, który słynął z wyjątkowo łagodnego charakteru i niezwykle ascetycznej pobożności. Jak wielu innych książąt z dynastii piastowskiej w czasach rozbicia dzielnicowego, Bolesław musiał uporać się z wieloma problemami i konfliktami. Jednym z nich był spór z Władysławem opolskim. W Krakowie wybuchł bunt przeciwko Bolesławowi, możni panowie nie zgadzali się, by na tronie krakowskim zasiadł Leszek Czarny - adoptowany przez Bolesława książę sieradzki. Wycinek długiego panowania...

Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2018

Przez pewien czas zastanawiałam się, czy spodoba mi się przedstawiona tam tematyka. Myślałam, myślałam aż w końcu postanowiłam spróbować. Jeżeli więc jesteście ciekawi mojej opinii, szczerze zachęcam was do zapoznania się z resztą recenzji.

Już na samym początku zwróciłam uwagę na prosty i przyjemny w odbiorze styl autora, dzięki czemu całość czytało się szybko i przyjemnie oraz pozostało mi po niej wiele miłych wspomnień. Od razu widać, że autor wiedział, co chce nam przekazać poprzez tę książkę i muszę przyznać, stworzył przy tym coś naprawdę cudownego.

Cała ta akcja ma miejsce w Krakowie w 1273 roku. Pewnego dnia rycerz Jaksa przybywa do klasztoru Dominikanów i informuje brata Godfryda o znalezieniu nad brzegiem Wisły ciała brutalnie zamordowanego mężczyzny. Przez zadane rany, nie są w stanie ustalić tożsamości zabitego. Rozpoczyna się poszukiwanie zabójcy, które jak nagle się zaczęło, nagle staje w miejscu. A wszystko to za sprawą kolejnego zgonu. Na dworze magnata...

ZaczytanaJola | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

Kraków, rok 1273. Na brzegu Wisły zostaje odnalezio brutalnie okaleczone ciała mężczyzny. W śledztwo angażuje się brat Gotfryt, doświadczony inkwizytor. U boku mnicha staje dwóch rycerzy z Małopolski - Jaksa, pogrążony w dekadencji członkiem zasłużonego rodu Gryfitów oraz Lambert z Myślenic, szlachcic drobnego znaku, a zarazem wybitny fechmistrz. Dwaj kompanii trafiają na ślad do ruin zamku Lemiesz. Poszukiwanie zabójcy, jednak zostają przerwane przez doniesienie o kolejnym zgonie. Na dworze magnata zostaje odkryte ciało zwęglonego rycerza- zginął w czasie odprawianie pogańskich rytuału przed obrazem, którego nawet ogień nie odważył się tknąć.

"Pęknięta korona" mnie zachwyciła i spowodowała, że chcę więcej takich książek na rynku. Fabuła wciąga od pierwszej strony, a podczas czytania wyobrażnia czytelnika wznosi się, na wyżyny emocjonalnego uniesienia. Gdy jeden z głównych bohaterów odnajduje ciało nad brzegiem Wisły. Zostajemy uraczeni przez autor pełnym opisem zwłok,...