Pieśń pustyni

Okładka książki Pieśń pustyni Grzegorz Wielgus
Okładka książki Pieśń pustyni
Grzegorz Wielgus Wydawnictwo: Initium Cykl: Ostrze Erkal (tom 1) fantasy, science fiction
Ostrze Erkal (tom 1)
Initium
2023-03-17
2023-03-17
literatura polska fantasy intryga tajemnica

Okładka książki (Nie)realna magia D. B. Foryś, Patrycja Fraj, Camille Gale, Ewelina Kasiuba, Martyna Ludwig, Katarzyna Muszyńska, Marek Pawłowski, Joanna Krystyna Radosz, E. Raj, Sandra Rozbicka, Ludka Skrzydlewska, Grzegorz Wielgus
(Nie)realna magia D. B. Foryś, Patryc...
Okładka książki Magazyn Biały Kruk #14 Redakcja Magazynu Biały Kruk, Janusz Borys, Kamil Kulig, Jakub Luberda, Olaf Pajączkowski, Arkady Saulski, Magdalena Świerczek-Gryboś, Anna Szumacher, Marlena Urbaniak, Grzegorz Wielgus
Magazyn Biały ... Redakcja Magazynu B...

Spodobał mi się wykreowany przez autora świat, choć przyznaję, że pewne elementy mogły mi umknąć. Pustynia okazała się świetną lokalizacją do umiejscowienia historii. Prawie czuć było pustynny wiatr i niebezpieczeństwo wynikające z przebywania na niej. Tak jak bohaterowie ma swoje różne oblicza - ci którzy ją znają i potrafią się na niej poruszać przetrwają, a innych czeka przykra śmierć; ma także tajemnice, które na kartach powieści zostają powoli odkrywane. A skoro mowa o postaciach to rzadko mi się zdarza abym tak szybko obdarzyła sympatią bohaterów. Zazwyczaj jestem wybredna wobec kobiecych postaci w książkach, a jednak Zirrę polubiłam od razu. Nie jest idealna, jak czegoś chce to nie odpuści, prze do przodu pomimo kłód rzucanych pod nogi. Myślę, że Karamis dołączy do grona moich ulubieńców. Choć perspektywy Staurosa i Astris mniej mnie przyciągały to i tak doceniam kreację tych bohaterów i jestem ogromnie ciekawa ich rozwoju w kolejnym tomie, który ma się pojawić jeszcze w tym roku :)

Muszę jednak przyznać, że Pieśń pustyni ostatecznie trafiła w moje ręce w złym momencie. Nie miałam czasu aby w pełni skupić się na fabule, prawdziwie zaangażować się w losy bohaterów. Lektura książki zajęła mi miesiąc, ale zaznaczam, że w żaden sposób nie jest to wina historii! Myślę że gdybym sięgnęła po nią pół roku wcześniej to pochłonęłabym ją w kilka dni, a Pieśń pustyni tak jak u innych trafiłaby do ulubieńców. Zamiast tego doceniam ją, uważam że to kawał naprawdę dobrej fantastyki i czekam na więcej licząc, że przy premierze drugiego tomu będę miała kilka wolnych wieczorów aby podążać wraz z bohaterami wyznaczoną im drogą

To całkiem dobra książka. Dla mnie trochę rozwlekła, bywały chwile, gdy lekko ziewałam. Zirra nie zdołała całkowicie skraść mojego serca, ale wiele nie brakowało. Całkiem niczego sobie relacja między nią a Karamisem. Wątek Staurosa był tym, który dla mnie był prawie zbędny.

Pieśń pustyni to pierwszy tom cyklu Ostrze Erkal, powieść mocno rozbudowana, wielowątkowa ale powoli wszystko łączy się w całość za sprawą głównej bohaterki Zirry.
Piasek pustyni z białopyłem, arena walk gladiatorów, kult Wszechśmierci a wszystko to połączone pradawnymi tajemnicami, intrygami, brutalną walką o dominację i władzę.
Polecam czekając na kolejny tom.

Polecam czekając na kolejny tom.

Zirra wychowała się na pustyni i nienawidzi Dominium, nienawidzi zbierania drogocennej rudy, ale jest coś, a raczej ktoś kogo kocha – swoją siostrę. Więc oczywiste, że gdy ta zostaje porwana, Zirra rusza na ratunek.

Co takiego planuje zrobić z dziewczyną klut Wszhechśmierci? I czy wątpliwe przymierze z Karamisem będzie dobrym rozwiązaniem?

Oboje tej dwójki, jest także porucznik Staurosa oraz Astris, młoda dyplomatka zza morza, która ma wykraść księga sekretów kultu

Różni bohaterów z różnymi przygodami, które składają się w całość. Przeszłość budzi się do życia, a mroczne sekrety wychodzą na jaw. Czy da się jeszcze je zatrzymać?

Fascynująca i niecodzienna historia. Kto by pomyślał jak wiele sekretów i niebezpieczeństw może kryć piasek. Wydaje się taki niepozorny, a jednak ta pustynia może o wiele więcej. Różnorodni bohaterowie i zaskakujące wątki dodają tylko ciekawości w trakcie czytania.

Oboje tej dwójki, jest także...

• Pieśń pustyni to fantasy prawie doskonałe. Genialna, wielowątkowa fabuła, postacie budzące ogrom emocji i bardzo mocno rozbudowany świat. To jak autor zgrabnie tkał całą historię i powoli łączył poszczególne wątki było naprawdę super. Bardzo żałuję, że nie czytałem tylko słuchałem tej powieści, bo myślę, że w "papierze" moje uwielbienie byłoby większe. To nie tak, że audio ma jakieś wady, bo jest przygotowane naprawdę profesjonalnie i solidnie, ale dla mnie zawsze na pierwszym miejscu jest "papier".

• Rewelacyjne jest również to jak autor wykreował postacie. Niemal wszystkie czarują swoją barwnością i charakterem. Oczywiście, moją ulubioną postacią z miejsca stala się białooka, która jest książkowym przykładem dobrze wykreowanego bohatera fantasy. To, jak jej emocje i motywy zostały mocno podkreślone było świetne, jednak to jej powolna przemiana spowodowana zrzuceniem swoich "kajdan" i relacją z Karamisem była kwintesencją tego jak ta postać jest dobrze wykreowana.

• Bardzo rozbudowany świat przekazany w bardzo przystępny sposób jest kolejnym mocnym punktem tej historii. Autor bardzo dobrze balansował wiedzę o świecie z akcją. Bardzo podobało mi się to poznawanie oczami Zirry z jej zachwytem, niechęcią czy nienawiścią. Ogrom tego świata dla pustynnej był oszałamiający i to się czuło.

• Jedyny, całkowicie subiektywny minus tej powieści to zbyt wiele perspektyw. Niektóre z nich były dla mnie po prostu nudne. Niecierpliwie wyczekiwałem końca z nadzieją, że następny rozdział będzie już oczami Zirry. Dla mnie to jedna z tych powieści i tych postaci, gdzie jedna/dwie perspektywy byłyby w sam raz. Rozumiem zamysł i chęć przedstawienia różnych perspektyw, bo to bardziej oddaje świat, jednak wadą tego jest to, że niektóre elementy fabuły stały się dosyć przewidywalne.

Powieść można przesłuchać w formie audiobooka w aplikacji @empikgo

Zirra to Pustynna, która zajmuje się zbieraniem białopyłu. Pewnego dnia gdy wraca do osady okazuje się, że Kult Wrzechśmierci porwał jej siostrę, a ona jest gotowa zrobić wszystko by ją odzyskać i wyrusza w pościg. Dołącza do niej mężczyzna poszukiwany listem gończym oraz pewna kobieta, która ma swój własny cel w tej podróżny.

Co z tego wyniknie ? Czy Zirra może komukolwiek zaufać ? Czy odzyska ukochaną siostrę ?
Jakie przygody czekają ją podczas pościgu?
Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź, sięgając po tę wspaniałą powieść !

Pieśń pustyni to spory grubasek, bo aż 700 stron jednak czyta się błyskawicznie.
Znajdziemy tutaj bardzo dobrze nakreślonych bohaterów, są wyraźni, każdy jest inny i oryginalny.
Świat wykreowany naprawdę świetnie! Bardzo dopracowany. Widać, że autor spędził dużo czasu na tworzeniu go.
Mamy wielowątkowość, a historię poznajemy z perspektywy kilku bohaterów, co daje nam lepszy wgląd w powieść.
Akcji mamy sporo i zaczyna się od pierwszych stron. W dodatku cały czas trzyma w napięciu. Powiem Wam szczerze, że jest to kawał naprawdę bardzo dobrej, wciągającej i oryginalnej powieści.

Czekam na dalszy ciąg.

Drogi autorze proszę, nie pozwól długo czekać !

Powieść można przesłuchać w formie audiobooka w aplikacji @empikgo

Cudze chwalicie, swego nie znacie.

Doskonała, porywająca przygoda w pustynnym klimacie, z rozbudowanym światem, wiarygodnymi bohaterami i świetnym humorem. Przepadłam. Światotwórczo ta książka stoi na najwyższym poziomie - jest tutaj wszystko, czego mogłabym sobie życzyć od takiej powieści; wielokulturowość, system magiczny, religia, wierzenia, artefakty z zamierzchłych czasów, które nie straciły swej mocy... A co najważniejsze autor zwraca uwagę na szczegóły, dzięki którym świat staje się prawdziwy i tętni życiem, a nie pozostaje jedynie mapą narysowaną na papierze (choć brak mapy trochę boli),dostajemy przekleństwa typowe dla krainy, w której toczy się akcja, selekcję alkoholi wymyślonych na potrzeby książki czy w końcu wspaniałe zwierzęta, które istnieją tylko i wyłącznie na kartach tej powieści. (Szkoda, bo chciałabym shavara.)

Niecierpliwie oczekiwać będę drugiego tomu. ❤️

Cudze chwalicie, swego nie znacie.

⚜️⚜️⚜️⚜️ Recenzja ⚜️⚜️⚜️⚜️

Grzegorz Wielgus " Pieśń Pustyni " #1
@grzegorz.m.wielgus_autor

Cykl: Ostrze Erkal #1

Wydawnictwo : Initium
@wydawnictwo_intium

⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️

" Człowiek tylko czasami bywa odważny. Czasami z własnej woli, czasami na rozkaz, a innym razem zostaje wypchnięty do pierwszego szeregu wbrew swojej woli..."

" Pieśń Pustyni " to naprawdę ekscytujący tom z serii " Ostrze Erkal " Ta seria to prawdziwa przygoda w magicznym świecie pełnym tajemnic i niebezpieczeństw..

" Pieśń Pustyni " to nie samowita książka stworzonya przez autor, który naprawdę wie, jak stworzyć świat pełen akcji i emocji.. Powieść ma wszystko, czego potrzeba - walki, tajemnice, zdrady i zemstę.. A dodatkowo, nadprzyrodzone postacie i zwierzęta dodają temu światu jeszcze większej magii..

Autor ma niezwykły styl pisania, który wciąga czytelnika od samego początku do końca..
Jego opisy są bardzo malownicze i wciągają nas w świat pełen przygód, tajemnic i intryg..

Jego język jest płynny i wartki, a dialogi są pełne życia i autentyczne.. Również potrafi wplatać zabawne dialogi i sytuacje, które łagodzą napięcie i dodają lekkości historii..
Czytając jego powieść można poczuć, że autor jest prawdziwie zaangażowany w historię i chce podzielić się nią z czytelnikiem..

Autor potrafi stworzyć wyraziste postacie, które są głębokie i pełne emocji.. Ich losy są splątane w sposób zaskakujący, a fabuła rozwija się w tempie, które trzyma nas w napięciu.. Autor umiejętnie balansuje między akcją a rozwinięciem postaci, co sprawia, że czytanie jego książek jest prawdziwą przyjemnością..

Książka jest napisana z perspektywy wielu bohaterów, dodaje głębi i różnorodności do historii.. Dzięki temu możemy poznać każdego z bohaterów bliżej, zobaczyć ich motywacje, cele i jak radzą sobie w różnych sytuacjach.. To świetny sposób, aby lepiej zrozumieć ich charaktery i emocje..

Autor stworzył taką rozbudowaną fabułę, gdzie wszystko się ze sobą splata.. Akcja dzieje się w pustynnych krainach, które są opisane w taki sposób, że można sobie wszystko wyobrazić..

Jeśli lubisz mroczne i pełne przygód historie, to ta seria na pewno przypadnie Ci do gustu!

" W przewrotny sposób broń palna czyniła wszystkich równymi. Z wyjątkiem tych, którzy trzymali palec na spuście. Ci były równiejsi..."

Zirra, która dorasta na pustyni, nienawidzi Dominium i zbierania drogocennej rudy białopyłu.. Ale wszystko się zmienia, gdy jej siostra zostaje porwana przez kult Wszechśmierci.. Zirra postanawia ruszyć w pościg, nie zastanawiając się długo..
Zirra wyruszyć na niebezpieczną misję, żeby ją uratować..

W międzyczasie, porucznik Stauros zostaje zaatakowany i to tylko początek jego pełnej przygód podróży.. Astris, młoda dyplomatka, otrzymuje misję wykradzenia tajemniczej księgi, zwaną Widzącą Pustkę, która skrywa sekrety kultu Wszechśmierci..

Stopniowo losy bohaterów zaczynają się splatać, a przeszłość wychodzi na jaw.. Okazuje się, że niektóre rzeczy powinny pozostać ukryte, szczególnie gdy mogą wpaść w niebezpieczne ręce..

⚜️⚜️⚜️⚜️ Recenzja ⚜️⚜️⚜️⚜️

Grzegorz Wielgus " Pieśń Pustyni " #1
@grzegorz.m.wielgus_autor

Cykl: Ostrze Erkal #1

Wydawnictwo : Initium
@wydawnictwo_intium

⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️

" Pieśń Pustyni " to naprawdę...

📚 Pieśń Pustyni
✒ Grzegorz Wielgus
📑 Wydawnictwo Initium

"Na czym polega ich klątwa?
- Słyszą płacz Erkal. Z czasem tracą zmysły i pogrążają się w szaleństwie. Pustynne stają się pustym naczyniem, do którego wlewają się myśli Okaleczonej Bogini."
*****
Wychowana na pustyni Zirra nienawidzi Dominium równie mocno, co zbierania drogocennej rudy białopyłu pomiędzy wydmami, ale kiedy jej siostra zostaje porwana przez kult Wszechśmierci, bez namysłu rusza w pościg. Karamis, poszukiwany listem gończym kapitan, to człowiek, któremu Zirra nigdy by nie zaufała, ale wróg to niekiedy jedyny pewny sojusznik na szlaku.

Życie porucznika Staurosa przerywa kula z muszkietu, ale to dopiero początek jego drogi, która prowadzi do zapomnianej przez świat doliny, skrywającej niejedną tajemnicę.
Astris, młoda dyplomatka zza morza, otrzymuje zadanie wykradzenia Widzącej Pustkę, tajemniczej księgi, skrywającej sekrety kultu Wszechśmierci.

Losy bohaterów powoli się splatają, gdy przeszłość, dotąd zakopana pod piaskami pustyni, zaczyna budzić się do życia. Szybko się okazuje, że niektóre rzeczy nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego – zwłaszcza gdy mogą wpaść w niepowołane ręce.

Grzegorz Wielgus rozpoczyna nową fenomenalną serię, tworząc unikalny świat pełen wyrazistych postaci, mrocznych intryg, pradawnych tajemnic i brutalnych pojedynków.

Prawie 700 stron, to widzicie patrząc na okazały tom. Ja też widziałam....a dziś widzę największą przygodę, jaką udało mi się przeżyć z książką. Słyszę przesuwającą się ogromną skolopendrę, i uciekam przed szklanymi łzami Erkal.
🏜 Słowa, które opisałyby wartość tej lektury absolutnie nie istnieją. Od pierwszej strony nie pytana zostałam porwana w wir zdarzeń... i uwierzcie mi, nie potrafiłam zasnąć, by nie przeczytać choć jeszcze kilku stron.
🏜 Nasza bohaterka, Zirra jest Pustynną o białych oczach. Jej zadaniem jest zbieranie białopyłu, bezcennej wręcz rudy, z której wytwarza się broń, biżuterię, amunicję oraz monety. To, co zbierze musi oddać jako daninę dla Dominium. Bardzo podoba mi się motyw kruszcu, który można znaleźć tylko na pustyni. Wprowadza to czytelnika w naprawdę wyjątkowy świat.
🏜 Dla mnie absolutnie genialnym pomysłem jest kult Wszechśmierci, poznawanie tajemnic i wyznawców, a także bezdusznej Eristi.
🏜 Autor wykreował świat pełen niesamowitych stworzeń jak np. Glifotwórczyni, skałożercy. Fantastyka na najwyższym z możliwych poziomów.
🏜 motyw handlu ludźmi, walk na arenie, tajemnicze księgi, niesamowite moce. Bohaterowie barwni, waleczni, niekiedy brutalni i zawistni.
🏜 Marzę, aby książka została zekranizowana. Uwierzcie mi , jest tego absolutnie warta.
🏜 Świat bogactwa, biedy. Zdrada, wojna, przygoda, która na was czeka jest na wyciągnięcie ręki. Czy chcecie poznać Okaleczoną Boginię? Odnaleźć tajemniczą księgę i poznać sekrety kultu Wszechśmierci?
Pustynia czeka....

📚 Pieśń Pustyni
✒ Grzegorz Wielgus
📑 Wydawnictwo Initium

"Na czym polega ich klątwa?
*****

Rewelacja. Fantastyka na najwyższym poziomie. Czekam na kolejny tom.

Rewelacja. Fantastyka na najwyższym poziomie. Czekam na kolejny tom.