Festiwal literacki „Patrząc na Wschód“: już w sierpniu VI edycja

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.07.2020

W miejscu, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, na granicy Wigierskiego Parku Narodowego, na styku Wschodu i Zachodu, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski już po raz VI odbędzie się festiwal literacki „Patrząc na Wschód”. Impreza, organizowana w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, potrwa od 13 do 16 sierpnia.

Festiwal literacki „Patrząc na Wschód“: już w sierpniu VI edycja

Czym wyróżnia się ten festiwal na tle innych tego rodzaju imprez? Magią atmosfery - odbywa się on bowiem na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, należącego niegdyś do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny około 1778 roku i założyli Budę Ruską. Można więc powiedzieć, że to miejsce jest - dosłownie i w przenośni - przesiąknięte magią Wschodu.

Festiwal literacki „Patrząc na Wschód” to kameralna impreza rodzinna: na spotkania uczestnicy przychodzą z dziećmi, przyjeżdżają kamperami i parkują na pobliskiej łące. Tu liczy się słowo, film, obraz i fotografia. W 2019 roku w festiwalowych spotkaniach wzięło udział 1800 osób.

Wstęp na wszelkie spotkania, pokazy filmów i pokazy slajdów jest bezpłatny. Organizatorzy zaznaczają, że na teren festiwalu będa wpuszczane osoby zaopatrzone w płyny do dezynfekcji i maseczki (gdy ktoś o nich zapomni, będzie możliwość ich nabycia na miejscu). Jednorazowo na terenie festiwalowego gospodarstwa będzie mogło przebywać do 150 osób.

W tym roku do Budy Ruskiej nad Czarną Hańczą zawitają między innymi Agnieszka Pajączkowska, Urszula Zajączkowska, Paweł Goźliński i Stasia Budzisz. Festiwal „Patrząc na Wschód” będzie również okazją do spaceru etnograficznego śladami staroobrzędowców pod okiem Krzysztofa Snarskiego i Piotra Malczewskiego, nocnego podsłuchiwania przyrody wraz z Adamem Wajrakiem i Markiem Pióro czy do wzięcia udziału w warsztatach ceramicznych lub przyrodniczych. Organizatorzy zapowiadają również dwa koncerty: w piątek zagra zespół „Henry No Hurry”, a niedzielny wieczór zakończy wystep folkowo-elektroniczny w wykonaniu białostockiej artystki Joanny Zubryckiej znanej jako Miss God.

Festiwal Patrząc na Wschód

Festiwal organizowany jest bez ministerialnych dotacji, za to ze wsparciem ludzi, którzy poprzez ogłaszaną co roku zbiórkę publiczną współfinansują to wydarzenie. Powołano także do życia festiwalowe wydawnictwo Paśny Buriat, którego nakładem ukazało się do tej pory siedemnaście książek, ze sprzedaży których dochód przeznaczany jest także na wsparcie festiwalu.

W tym roku podczas festiwalu będą miały miejsce premiery następujących książek wydanych w tym wydawnictwie:

Festiwalowi towarzyszył będzie kiermasz książek i rękodzieła oraz produktów lokalnych.

Pełen program festiwalu dostęny jest na oficjalnych stronach internetowych organizatora.

Małgorzata Rejmer podczas festiwalu Patrząc na Wschód

Organizatorami festiwalu są Piotr Brysacz i Piotr Malczewski. 

Piotr Brysacz – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, wydawca. Autor książek „Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm”, „Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie” (wspólnie z Jędrzejem Morawieckim) i „Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie” . Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014). Założyciel wydawnictwa Paśny Buriat. Mieszka w Kielcach, z których – gdy tylko nadarza się sposobność – wymyka się rowerem po cichu, by patrzeć z coraz większą miłością na Góry Świętokrzyskie.

Piotr Malczewski – fotograf przyrody i podróżnik. Ukończył Studium Fotografii Profesjonalnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z agencjami fotograficznymi i wydawnictwami w kilku krajach (Francja, Niemcy, Szwajcaria). Jego zdjęcia znajdują się w publikacjach turystycznych, artystycznych, naukowych, czasopismach i albumach m.in.: Wigry, X lat Wigierskiego Parku Narodowego, Kanał Augustowski.  W dorobku Malczewskiego znajdują się przede wszystkim fotografie przyrodnicze, artystyczne i podróżnicze. Mieszka w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą w Wigierskim Parku Narodowym. Stworzył tam galerię fotografii, w której prezentuje m.in. swój dorobek fotograficzny w postaci wystaw i tematycznych pokazów slajdów z Suwalszczyzny oraz z wypraw do Azji Centralnej.

Festiwal Patrząc na wschód

Fotografie użyte w tekście: materiały prasowe festiwalu „Patrząc na Wschód”


komentarze [3]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Babi  - awatar
Babi 11.07.2020 10:28
Bibliotekarka

jeju kto robił ten plakat? mam nadzieję, że nie wziął za to pieniędzy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 10.07.2020 20:22
Czytelnik

Mieszkam na Wschodzie.Na historycznym Podlasiu.Jest tu piękna przyroda.Doskonala kuchnia .
Cudowne zabytki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 10.07.2020 13:56
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post