literatura faktu

Książka ta to wielogłos na temat Wschodu. Czym jest Wschód, gdzie się Wschód zaczyna, na ile Wschód to geografia, na ile mentalność, „inność"? To opowieść zarówno o tych, którzy mieszkają w „innych światach", jak i o tych, którzy tam jeżdżą. Piotr Brysacz pytał pisarzy, reporterów, dziennikarzy i podróżników, którzy znają jak własną kieszeń tamtą część świata, o to, co ich tam ciągnie i...

Piotr Brysacz pytał pisarzy, reporterów, dziennikarzy i podróżników, którzy znają jak własną kieszeń tamtą część świata, o to, co ich tam ciągnie i nieustannie każe wracać. Pytał po to, by pokazać i zrozumieć, i by zrozumieli także inni. Wśród rozmówców znaleźli się: Andrzej Stasiuk, Mariusz Wilk, Jacek Hugo-Bader, Magdalena Skopek, Jędrzej Morawiecki, Michał Książek, Wojciech Górecki, Maciej Jastrzębski, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Śmieja i Włodzimierz Pawluczuk.
To opowieść rozpięta pomiędzy Jamałem, Jakucją, Moskwą, Krajem Krasnojarskim, Kaukazem, Karelią i Grzybowszczyzną na Podlasiu. Opowieść o wielu twarzach Wschodu.

Dopełnieniem książki są świetne i zaskakujące fotografie autorstwa m.in. Jacka Hugo-Badera, Mariusza Wilka, Magdaleny Skopek, Michała Książka, Wojciecha Śmiei, Wojciecha Góreckiego, Marka Doleckiego oraz Piotra Jaxy.

źródło opisu: Fundacja Sąsiedzi, 2013

źródło okładki: fundacja-sasiedzi.org.pl

skiatos | 2015-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Piotr Brysacz podąża tropem wyznaczonym książkami przepytywanych reporterów. Z tych rozmów próbuje ułożyć mozaikę odpowiedzi na pytania: czym jest Wschód?; gdzie się zaczyna?; czym jest ów słynny wschodni mistycyzm?; i wlele innych. Ilu rozmówców tyle odpowiedzi. Co więcej - odpowiedzi wspaniałych, mądrych, zaskakujących i różnorodnych... jak sam Wschód. Bardzo dobra książka.

Herbi | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Należę do tych, których bardziej pociąga Wschód, niż Zachód. Wolę jeździć na Wschód, tam się czuję bardziej u siebie. Nie wiem skąd ta fascynacja i skąd takie odczucie. Może to dlatego, że urodziłem się po prawej stronie Wisły, w dawnej Kongresówce, gdzie dla niektórych kończyła się już Europa, a zaczynała Azja.

Nie wiem, dlaczego tak podoba mi się brzmienie języków ukraińskiego, rosyjskiego, białoruskiego - nie wiem. Nie wiem, ale po polonistyce, poszedłem na ukrainistykę i skończyłem ją przede wszystkim dzięki głębokiej, choć nie do końca uświadomionej, fascynacji językiem i tym, że studia stwarzały mi możliwość częstego wyjeżdżania na Ukrainę (tam zresztą tylko byłem spośród krajów Wschodu, najdłużej przez cztery miesiące - ale na tym mój Wschód się, mam nadzieję, nie skończy).

Dlatego z dużym zainteresowaniem przeczytałem książkę z wywiadami przeprowadzonymi przez Piotra Brysacza. Spodobał mi się dobór rozmówców, pewna pokora dziennikarza, który nie zagadywał swoich...

zuszka | 2014-03-08
Przeczytana: marzec 2014

Kolejna książka, która jest gratką da miłośników Rosji. Dla mnie szczególnie wartościowa, ponieważ znam książki autorów, z którymi Piotr Brysacz przeprowadza wywiady. Rozmowa z każdym z nich pogłębia treści zawarte w wydanych juz książkach i jednocześnie przybliża ich autorów. Miłośnikom wszystkiego co rosyjskie polecam!!!!

Łukasz | 2013-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2013

Gdyby opinie zawarte w tej pozycji, mieściły się w jakiejś książce, a nie w tej pozycji, która jest utrzymana w konwencji wywiadów, byłaby to absolutnie biblia wschodu. Klucz do zrozumienia wszystkich zagadnień mieszczących się w pojęciu "Wschód". Świetne wywiady, niekiedy bardzo głębokie i niezapomniane. Małym minusem jest skupienie uwagi autora wyłącznie na Rosji (krótko na kaukazie). Bo przecież wschód to też byłe republiki radzieckie, Iran, Chiny, Indie, itd. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich pasjonatów wschodu.

Na wschód od Edenu

Nigdy nie byłam w stepie, tundrę znam jedynie z programów przyrodniczych, a tajga kojarzy mi się po części z bajką, po części z gehenną kazamatów. Z miejsc, które odwiedziłam, najbardziej wschodni wydaje mi się Supraśl za Białymstokiem, mała urokliwa miejscowość usytuowana na pograniczu dwóch światów: Wschodu i Zachodu, świata łacińskiego i kultury bizantyjskiej. Jeśli kogoś fascynuje życie na styku, na pograniczu, na wieży Babel, powinien pojechać na Podlasie, na wschód od stolicy, a jeszcze lepiej – daleko w głąb Rosji. Jeśli jednak nie może się wyprawić w tak odległe rejony, niech koniecznie sięgnie po wydaną w październiku książkę Piotra Brysacza, będącą zbiorem wywiadów z pisarzami i podróżnikami zapatrzonymi we Wschód.

Gdzieś wyczytałam, że niektóre grupy etniczne na Wschodzie są praktycznie na wymarciu. W ostatnim spisie ludności przeprowadzonym w Rosji uwzględniono między innymi czterech Kereków, pięciu Kajtagców oraz sześciu Czamałałów. Jest też...

Michał | 2013-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2013

Piotr Brysacz chciał się czegoś dowiedzieć o Wschodzie i pomyślał, że można o nim porozmawiać. Nie czekał jednak na dogodną okazję, tylko sam ją wykreował i to kilkakrotnie. Jego wywiady to istne spotkania autorskie - ani specjalnie intymne, ani też specjalnie otwarte.

Z jednej strony wywiady te dużo się od siebie nie różnią, z drugiej zaś każdy wnosi coś nowego do dyskusji. Istotna była też moim zdaniem kolejność ich zamieszczania w książce oraz fakt, że Autor w kolejnych rozmowach nawiązuje do wcześniejszych.

Czy temat został wyczerpany? Och, bynajmniej! Sporej grupy osób w tej książce nie ma. Czy w związku z tym można było coś jeszcze dodać? I tak, i nie, ponieważ z jednej strony w każdej z wypowiedzi przewijają się podobne odczucia, z drugiej zaś każde z osobna jest niezwykłe i na swój sposób niepowtarzalne.

Książka obowiązkowa dla wschodofilów. Dla pozostałych ciekawostka i próba wyjaśnienia, co osoby takie jak ja w tym Wschodzie fascynuje. Dla spostrzegawczych może tym...

lotosu_kwiat | 2015-09-20
Przeczytana: 12 września 2015

Każdy kto lubi czasem spojrzeć w stronę wschodu powinien zajrzeć do tej książki. Niespiesznie prowadzone wywiady sprawiają, że w nasze spojrzenie poszerza znacznie horyzont o nowe spostrzeżenia, a uwagę przyciągają inne niż dotychczas szczegóły. Choć każda z rozmów porusza podobne tematy, a pytania zdarzają się powtarzać to poszczególni rozmówcy podążają zróżnicowanymi drogami zarówno fizycznie jak i innymi torami myślowymi - wszak wschód niejedno ma imię, a i jego granicę nie wszyscy wyznaczają w tym samym miejscu. Lektura podejmuje szereg wątków: jest sporo o przestrzeni, lecz nie mniej o człowieku - jego mentalności, psychiki, duszy. Niejeden cytat zapada w pamięć, skłania do zastanowienia, a także inspiruje -do sięgnięcia po dalsze lektury - każdy z rozmówców jest autorem książek o tematyce wschodu - moja lista wzbogaciła się o kilka książek po które koniecznie muszę sięgnąć. Trudno wybrać osobę która wypowiadała się najciekawiej jednak moją wrażliwość poruszył Mariusz Wilk -...

Moni | 2018-02-05
Przeczytana: 02 lutego 2018

Spędziłam nad tą książką prawie 2 tygodnie. Nie była łatwa. Jedenastu rozmówców, jedenaście życiorysów i spojrzeń na Wschód.
Kilkanaście impresji twórczych ludzi, z których trudno ułożyć jedną układankę. Nie wszystkie puzzle do siebie pasowały; różna wrażliwość interlokutorów, ich czasem spójne, czasem rozbieżne doświadczenia, pozostawiały wciąż nowy i przepoczwarzający się na oczach czytelnika obraz Wschodu. Powtarzające się pytania o to, gdzie ów się zaczyna, o wschodnią/rosyjską duszę, o reportersko- podróżnicze obrazowanie, o powody ekskursji w te odległe miejsca na mapie świata i kontemplacji tychże, nie mogą ująć w jedną ramę tego geograficzno/mentalno/kulturowego zjawiska jakim jest Wschód.
Najbardziej przemówiła do mnie opowieść Michała Książka. Jego Wschód to bezkresna kraina bieli, przestrzeń, która ogarnia człowieka i zasklepia w sobie jak łono matki. To kontemplacja widoku, rozpuszczenie się człowieka w bezmiarze. To opowieść przy ogniu i mroźna, bezlistna cisza...

Gracjan Triglav | 2014-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Bardzo ciekawa propozycja dla czytelników zainteresowanych tematyką wschodnią: obszarem postsowieckim i peryferiami Europy, mentalnością tamtejszych mieszkańców, ich warunkami życiowymi, przestrzenią która ich kształtuje.

Wątki rozmów dotykają rozlicznych zagadnień, w tym przeinaczeń i stereotypów w które przez lata obrastał różnie definiowany Wschód, zawsze niedookreślony i tajemniczy, przede wszystkim jednak eksplorują korzenie fascynacji podróżniczo-poznawczych poszczególnych autorów.

Pozycja warta uwagi, choć pozostawia pewien niedosyt; wywiady mogłyby być bardziej pogłębione, lepiej przygotowane – dłuższe. Czyta się to z dużą przyjemnością, ale to zaledwie wstęp do kilku kolejnych tomów których Piotr Brysacz zapewne nie ma w planach.

Na ogół rozmówcy zrozumieli koncepcje autora i chętnie skupili się na analizie podsuwanych zagadnień. Brysaczowi udało się sprowokować autorów do wyprowadzania interesujących wniosków, intelektualnego otwarcia bez obnażania, i szczerej wymiany...

Azetka | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Mam mieszane odczucia po przeczytaniu tych kilkunastu wywiadow. Za duzy minus uwazam poswiecenie ogromnej czesci tematyce Rosji, a przeciez Wschod to nie tylko Rosja...
Poza tym razily mnie,"wycieczki polityczne" niektorych rozmowco, ktore uwazam za nieuzasadnione i baardzo splycone.
Z przyjmnoscia (jak zwykle) przeczytalam wywiad z Wojciechem Goreckim- znawca Kaukazu, "odkrylam" Wojciecha Smieje (autora pierwszego przewodnika po Moldawii)i Magdalene Skopek, ktora "wyprawila" sie na syberyjski Polwysep Jamał. To dla nich warto bylo przeczytac te ksiazke.