Nell

Cykl: Nell (tom 1) | Seria: Myśli kobiet
Wydawnictwo: Red Horse
espeja

Inne wydania

„Nell” to opowieść o kuszeniu, o uleganiu diabłu, ale nie rogatemu biesowi z jarmarcznych przedstawień, a Mefistofelesowi – postaci złożonej, cierpiącej, doświadczonej, symbolizującej siły rozpadu, niskie żądze, erotyzm, destrukcję. Diabeł z książki Rybkowskiej to prawdziwy znawca życia, ludzkiej natury, pragmatyczny przedstawiciel racjonalizmu. Historia dojrzałej kobiety zaczynająca się jak zabawny, zmysłowy romans powoli przeistacza się w mroczny, duszny dramat psychologiczny z zapowiedzią nieuchronnej zbrodni.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Gabriela P | 2011-06-21
Przeczytana: 2011 rok

Która z nas - kobiet, nie podkochiwała się w piosenkarzach, liderach zespołów czy aktorach? Każda! Zapewne znajdą się takie, które powiedzą "Nie, ja tam nikogo takiego nie miałam, zawsze byłam realistką." Jasne ;) Ale to nie ważne, młodość ma swoje prawa.

Co się jednak dzieje, kiedy dorosła, ustatkowana kobieta traci głowę dla gwiazdy rocka? Spełnia swoje marzenia nieco późno. Ona ma męża, czwórkę dzieci i czterdziestkę na karku. On może się co najwyżej pochwalić karierą, pieniędzmi, talentem i ilością zaliczonych panienek. Przede wszystkim jest od niej młodszy, co stanowi tu jedną z poważniejszych przeszkód, a przynajmniej teoretycznie. Nie będę się tu rozpisywać na temat całej historii i jej przebiegu, bo po to są książki, żeby je czytać, a nie je opowiadać.

Tymczasem poruszę inny temat. Tę pozycję poleciłabym mężowi, zakochanemu w swojej żonie. Dlaczego? Bo w pewnej absurdalności tej całej historii jest jedna, wielka prawda dla takiego mężczyzny - jeśli kochasz kobietę, nie...

Cyrysia | 2011-09-17
Przeczytana: 19 września 2011

,,Nie ma nic bardziej ryzykownego
Od dążenia do nadania życiu sensu''.

Żyjemy w świecie gdzie wszystko przemija, czas staje się dla nas bezwzględny. Każdy kolejny dzień jest zmierzchem naszego życia, które upływa na prozaicznych zajęciach. Nudna stabilizacja u boku gromadki dzieci i starzejącego się męża wzbudza pragnienie zmian na lepsze, lecz niekiedy marzenia spełniają się wywołując całkowicie inne wyobrażenie o byciu szczęśliwą.

Anna Rybkowska w swojej debiutanckiej powieści ,,Nell’’ wie jak bardzo ryzykowne jest skosztowanie ,,lepszego’’ świata. Swoje spostrzeżenia kreśli na przykładzie głównej bohaterki Natalii ( Nell) Skowrońskiej.

Natalia jest czterdziestoletnią kobietą mieszkającą w Poznaniu. Wiedzie spokojne, ustabilizowane życie u boku męża Mateusza i czwórki dzieci : Julii, Rafała, Macieja i Sebastiana. Mimo iż ukończyła anglistykę postanowiła poświęć karierę zawodową na rzecz rodziny. Bardzo kocha swoich najbliższych, lecz czasami odczuwa pustkę i monotonie...

AnnaSikorska | 2016-05-04

Natalia wydaje się wieść spokojne życie kury domowej. Gromadka dzieci, wiele domowych zajęć – wszystko to sprawia, że ukończone studia wydają się niepotrzebne. Bliska więź z dziećmi, wspólne rozmowy i brak własnych zainteresowań – wszystko to sprawia, że czterdziestoletnia matka czuje się zagubiona, a jednocześnie stara się być przyjaciółką dla swoich dzieci. Pewnego dnia pod wpływem chwili, konieczności poczucia dreszczu emocji zmieniającego jej codzienną rutynę w fascynującą przygodę wysyła maila do słynnego wokalisty. Nie zdradza w nim swojego prawdziwego wieku. Ku jej zaskoczeniu zabiegany, ciągle koncertujący Wiliam Barlow odpisuje. Każdego dnia coraz bardziej rozwija się znajomość, rosną emocje, dostaje zastrzyk adrenaliny i jest przekonywana o swojej wyjątkowości. Rutyna z mężem w zderzeniu z niezwykłą przygodą wydaje się piekłem, które trzeba przetrwać. Zbliżające się wakacje, wyjazd dzieci, zorganizowanie opieki dla młodszych i konieczność pocieszenia przyjaciółki w...

atram_78 | 2010-04-01
Przeczytana: lipiec 2009

Nell" jest, moim zdaniem, bardzo udanym, literackim debiutem Anny Rybkowskiej.

Muszę powiedzieć, że powieść zrobiła na mnie duże wrażenie. Przez kilka dni dosłownie żyłam życiem głównej bohaterki, połykając strony jednym tchem!

Książka wyzwoliła też we mnie wiele emocji. Początkowe zrozumienie przeplatało się pózniej z totalnym oburzeniem!

Polecam serdecznie tę powieść nie tylko kobietom. Naprawdę warto!

Już nie mogę doczekać się kontynuacji losów Natalii i jej rodziny.

Ligijka | 2010-12-14
Przeczytana: 25 października 2010

Nell...

Książka ta zupełnie przez przypadek znalazła się w moim posiadaniu- jednak przypadkowi można wiele zawdzięczać- więc i tym razem mogę mu podziękować, że tak wciągająca książka mogła cieszyć moją duszę i skłonić do rozmyślań nad sensem życia.

Traktuje ona o targanej przez wewnętrzne rozterki miłosne i egzystencjonalne kobiecie. O obsesyjnym i destrukcyjnym w skutkach uczuciu, które na zawsze zmienia losy głównej bohaterki- Natalii. Można ją też potraktować jako studium psychologiczne gwiazdy rocka.

Jednak jestem kobietą zgoła romantyczną i obrałam tę pierwszą wersję, ale po dwukrotnym przeczytaniu- popatrzyłam na tekst z innej perspektywy. Warto o tym pomyśleć przy sięganiu po "Nell".

Jedynym minusem książki są według mnie przynudnawe opisy wewnętrznych przemyśleń. Aczkolwiek na pewno znajdą się wśród Was pasjonaci "opisów homeryckich":)Ja do nich nie należę, jednak nie były one w stanie zepsuć mojego zachwytu nad "Nell" i dzięki temu serdecznie polecam dzieło pióra...

Katarzyna Meres | 2014-05-30

Życiem rządzą się przypadki, które często krzyżują nasze plany, a w ekstremalnych warunkach burzą naszą dotychczasową rzeczywistość. Monotonne życie duszom, które prócz domu i dzieci oczekują od życia czegoś więcej, szybko się nudzi. Wkrada się do niego nuda, szara codzienność, smutna przewidywalność. Tak też było w życiu Natalii, głównej bohaterki powieści "Nell" Anny Rybkowskiej.
Czterdziestoletnia Natalia wcale nie wygląda na swoje lata, mimo urodzenia czwórki dzieci - małej gromadki, którą codziennie musi wykarmić, opiekować się, pomagać, pielęgnować. Najwięcej uwagi wymaga najmłodszy, Sebastian, który posiada dużo starsze rodzeństwo i nie zawsze potrafią się porozumieć. Mąż, pracoholik, architekt, który nie widzi w swojej żonie nic prócz... żony, która gotuje obiady. Nie zauważa zmiany fryzury, nowych ubrań, piękna Natalii, nie prawi jej komplementów, czego przecież każda kobieta potrzebuje. Do tego z wizytami często wpada mama, która ciągle udziela porad, jak należy...

Kachusek | 2016-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Trochę mnie ta opowieść rozdrażniła, w sumie "trochę" to za mało powiedziane. Mamuśka czwórki dzieci, która jedzie na postrzelony koncert (oczywiście nie mam nic do koncertów, sama uwielbiam muzykę na żywo), ekscentrycznego idola własnej córki? Flirtuje z nim, kręci przed rodziną? Opisy żenujące, przykre dialogi i ogólnie byłam zniesmaczona. Ani to dla nastolatków, ani dla dorosłych. Ok, może miało być w tej historii głębsze przesłanie o tym jak łatwo ulec pokusie, kiedy już się wydaje, że życie tak się ustabilizowało, iż brak w nim namiętności. Ale sposób opisania tej historii - jak dla mnie - okropny. Dlatego nawet nie sięgam po drugą część.

ania | 2013-01-14

oj,czy wydawca tej ksiazki przeczytal ja przed wydaniem? Nie umarl z nudow przy tej ciagnacej sie jak flaki w oleju fabuly? A moze to przyjaciel pani A.R.? Szkoda papieru

nellanna | 2010-05-06

Historyjka mało realna, nie pozbawiona wad, ale i dowcipu. Warto bezpiecznie pomarzyć, nie dbając o realia i nie wstydząc się faktu, że jesteśmy tylko ludźmi.

gosia123 | 2013-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Dobrze napisana.O wyborach,rodzinie i miłości,która nie zawsze przynosi ukojenie