Księga motyli

Wydawnictwo: Świat Książki

Współczesna powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym o poszukiwaniu korzeni i miłości. Po śmierci ojca Monika próbuje zrekonstruować losy swojej matki. Prywatne śledztwo prowadzi z Wrocławia do Lwowa i Sanoka. Podczas tej podróży Monika rozwiązuje rodzinną tajemnicę i poznaje ukochanego mężczyznę, zmieniając swoje życie.

Książkowo_czyta | 2012-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Opowieść o Monice, która po śmierci ojca, a zarazem wg wiedzy dziewczyny jedynego jej krewnego, staje na życiowym rozdrożu... Wyzwala się ze związku, w którym obie strony tkwią niejako z przyzwyczajania, porzuca pracę...

Ojciec pozostawił po sobie bardzo niewiele osobistych drobiazgów, w większości uporządkował sprawy spadkowe... Monika dziedziczy dom skrywający tajemnicę sprzed lat, a w "okruchach" pozostawionych przez ojca młoda kobieta natrafia na list, który może uchylić rąbka tajemnicy związanej z niezwykle tajemniczym i owianym milczeniem rozstaniem rodziców i odejściem od rodziny matki Moniki...

Czego bohaterka dowie się o swojej rodzinie oraz sobie samej? Gdzie zaprowadzą ją kolejne, coraz bardziej wątłe z powodu upływu lat, poszlaki? Z kim zetknie ją los? Dowiecie się tego na pewno zaglądając do "Księgi motyli", którą czyta się bardzo dobrze i szybko...

WMagdalena | 2012-11-11

Bardzo zaskakująca książka. Historia dziewczyny, która poznaje przeszłość swoich rodziców, dowiaduje się co spowodowało ze jej rodzice musieli się rozstać.

jasmina | 2011-12-26
Przeczytana: październik 2011

"Czy to możliwe, żeby w ciągu tygodnia moje życie rozleciało się jak potrącona przez nieuwagę budowla z klocków? Och, możliwe. Przecież życie moich dziadków rozpadło się w ciągu kliku minut. No cóż nie stanowiło to dla mnie pociechy"

Monika to spokojna księgowa, która wiedzie dość nudne życie we Wrocławiu. Po śmierci ojca czuje się bardzo samotna, nie ma żadnych bliskich krewnych. Postanawia rozwikłać tajemnice z przeszłości swojej rodziny. Przede wszystkim chce dowiedzieć się czegoś o swojej matce, z jakiego powodu opuściła męża i małą córeczkę. Nie jest to łatwe zadanie, ojciec nie zostawił żadnych pamiątek, dokumentów, które mogłyby naprowadzić Monikę na jakiś trop. Jedyną wskazówką są dwa listy znalezione w kieszeni jego marynarki. Bohaterka stawia wszystko na jedną kartę, rzuca prace i wyjeżdża do Sanoka, nastepnie do Lwowa. W rozwikłaniu rodzinnej tajemnicy pomaga jej wiele osób. Jedną z nich jest Stefan, z którym połączy ją uczucie. Czy Monice uda się znaleźć rozwiązanie...

Anna | 2015-08-04
Na półkach: 2015, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Świetnie napisana historia. Porywa i wciąga. Podobało mi się wszystko: język, fabuła, sylwetki bohaterów. I dodatkowa radość, że to polskiej autorki. Gorąco polecam!

Bella | 2011-08-04
Przeczytana: czerwiec 2011

Współczesna powieść opowiadająca o losach ludzi żyjących obok nas. Wciągająca i bardzo przyjemna w czytaniu z zaskakującym zaskoczeniem.

dzieckowojny | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Książka niewielkich rozmiarów, w zamian z ogromnym bagażem emocji. Akcja toczy się powoli, chwilami odkładałam, ale chodziła za mną i chodziła, więc znowu ją brałam. I tak w kółko. Dobrnęłam do końca i mam mieszane uczucia. Lubię historie o poszukiwaniu swoich korzeni, zakończenie przyznam zaskakujące, jednak zostawiam do doczytania.

Monika otrzymuje imię po swojej zmarłej cioci, siostrze ojca. Jednak nad jej życiem wisi niedokończona historia. Matka odeszła od nich gdy była mała, niedługo potem zmarła. Ojciec wychowywał ją jak mógł, jednak należał do ludzi zamkniętych w sobie. Przyznam, iż podczas lektury on właśnie najczęściej zaprzątał moje myśli. Monika poszukuje prawdy o swoich rodzicach, czemu wyjechali, czemu mimo tego później matka odeszła. Śmierć ojca jest momentem zwrotnym w życiu kobiety, dopiero podróż pozwoli jej poznać rodziców i nie tylko ich.

Choć cała historia momentami jest bardzo niezwykła, wręcz nieprawdopodobna. Cóż nie powiem, żeby była to najlepsza książka...

miharu | 2010-08-02
Na półkach: Przeczytane, Inne polskie
Przeczytana: lipiec 2010

Ta niezbyt gruba objętościowo książeczka opowiada o młodej kobiecie, która - banalnie mówiąc - znajduje się nagle na "zakręcie życia". Rzuca pracę, traci ojca, jednocześnie próbuje wyjaśnić tajemnicze odejście własnej matki, dowiedzieć się czegoś o swojej rodzinie. Musi podjąć kilka decyzji, spotyka też na swojej drodze pewnego mężczyznę.. Czyta się to dobrze, zakończenie nie do końca do mnie trafiło;) ale warto się zapoznać przy jakiejś okazji (nie to, żeby zaraz kupować, ale biblioteka, owszem) z tą powiastką.

shapeofmyheart1 | 2013-07-30

Cienka książka zupełnie nieznanej mi autorki o poszukiwaniu prawdy o swoim pochodzeniu, historii rodziny, a tym samym odpowiedzi na pytania o siebie.

Monika - księgowa w małej firmie, po śmierci ojca, który zostawił po sobie więcej niedopowiedzeń i tajemnic niż prawdy o swoim życiu, postanawia dowiedzieć się więcej o przeszłości swojej rodziny, a przede wszystkim o tym, co stało się z jej matką. Stawiając wszystko na jedną kartę, porzucając dotychczasowe życie rzuca się w wir poszukiwań, tak naprawdę za wszelką cenę.

Jedyne co ciekawe w tej książce to zakończenie, cała reszta - bardzo ponura, smutna, tym samym czyta się ją bez szczególnego entuzjazmu. Bohaterka idąca na kompromisy z życiem we wszelkich możliwych aspektach, nagle przemienia się w żądną prawdy tropicielkę rodzinnych tajemnic. Zastanawia mnie tylko, dlaczego tak długo z tym czekała, dlaczego nigdy nie spytała ojca wcześniej, godząc się tak naprawdę na wszystko, co dostała od życia. Cała ta opowieść - dla mnie...

godmyt | 2014-09-28
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Opowieść o kobiecie, która staje na rozdrożu, stawia wszystko na jedną kartę i po śmierci ojca postanawia rozwikłać tajemnice niezwykłego zniknięcia swej matki.
Monika dziedzicząc po ojcu dom, rzuca pracę, kończy dotychczasowy związek, dla którego nie widzi przyszłości i wyrusza w podróż w rodzinne strony.Jedynymi wskazówkami, którymi może się posłużyć jest dokumentacja i list jaki ojciec pozostawił w kieszeni płaszcza.
Monika dociera do ludzi,którzy pomagają jej odkryć rodzinne losy. W trakcie poszukiwań, oprócz rozwikłania zagadki rodzinnej, poznaje miłość swojego życia- Stefana.
Wciągająca historia z zaskakującym zakończeniem. Warta przeczytania.

Jula | 2011-09-28
Przeczytana: 27 września 2011

Nie będę się rozpisywała, bo nie ma o czym.
Według notki wydawnictwa miała to być "współczesna powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym o poszukiwaniu korzeni i miłości". W tej książce sensacji nie zauważyłam, miłość przyszła sama, a głównej bohaterce udało się jedynie - zupełnie przypadkiem - odkryć trochę rodzinnych tajemnic.
W książce najbardziej podobała mi się okładka i to, że ma niewielką objętość i szybko się czyta, szczególnie druga połowa, gdy coś ciekawego zaczęło się dziać. Zaskoczyło mnie zakończenie.
Z braku czegoś lepszego można ją przeczytać, ale raczej nie kupować, tylko wypożyczyć z biblioteki lub od koleżanki.