Księga motyli

Doda Około-Kułak Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Świat Książki
2009-01-01
2009-01-01

Po śmierci ojca Monika postanawia poznać przeszłość swojej rodziny, a przede wszystkim losy matki. Bohaterka nie tylko rozwiązuje rodzinną tajemnicę, ale także zakochuje się w pewnym mężczyźnie.

Nawet nie wiem, jakim sposobem ta książka trafiła w moje ręce. Nie mogę ukrywać, że trochę się rozczarowałam. Początek zapowiadał się rewelacyjnie, jednak napięcie zamiast rosnąć, stopniowo spadało lub utrzymywało się na takim samym poziomie. Nic porywającego czy zaskakującego. Książka przeciętna, czyta się ją bez większego entuzjazmu.

Uważam, że pomysł na książkę był dobry, jednak potencjał trochę zmarnowany. Kończąc lekturę, odniosłam wrażenie, że zakończenie nastało zbyt szybko i warto byłoby rozwinąć jeszcze parę wątków.

Świetnie napisana historia. Porywa i wciąga. Podobało mi się wszystko: język, fabuła, sylwetki bohaterów. I dodatkowa radość, że to polskiej autorki. Gorąco polecam!

Opowieść o kobiecie, która staje na rozdrożu, stawia wszystko na jedną kartę i po śmierci ojca postanawia rozwikłać tajemnice niezwykłego zniknięcia swej matki.
Monika dziedzicząc po ojcu dom, rzuca pracę, kończy dotychczasowy związek, dla którego nie widzi przyszłości i wyrusza w podróż w rodzinne strony.Jedynymi wskazówkami, którymi może się posłużyć jest dokumentacja i list jaki ojciec pozostawił w kieszeni płaszcza.
Monika dociera do ludzi,którzy pomagają jej odkryć rodzinne losy. W trakcie poszukiwań, oprócz rozwikłania zagadki rodzinnej, poznaje miłość swojego życia- Stefana.
Wciągająca historia z zaskakującym zakończeniem. Warta przeczytania.

Książka niewielkich rozmiarów, w zamian z ogromnym bagażem emocji. Akcja toczy się powoli, chwilami odkładałam, ale chodziła za mną i chodziła, więc znowu ją brałam. I tak w kółko. Dobrnęłam do końca i mam mieszane uczucia. Lubię historie o poszukiwaniu swoich korzeni, zakończenie przyznam zaskakujące, jednak zostawiam do doczytania.

Monika otrzymuje imię po swojej zmarłej cioci, siostrze ojca. Jednak nad jej życiem wisi niedokończona historia. Matka odeszła od nich gdy była mała, niedługo potem zmarła. Ojciec wychowywał ją jak mógł, jednak należał do ludzi zamkniętych w sobie. Przyznam, iż podczas lektury on właśnie najczęściej zaprzątał moje myśli. Monika poszukuje prawdy o swoich rodzicach, czemu wyjechali, czemu mimo tego później matka odeszła. Śmierć ojca jest momentem zwrotnym w życiu kobiety, dopiero podróż pozwoli jej poznać rodziców i nie tylko ich.

Choć cała historia momentami jest bardzo niezwykła, wręcz nieprawdopodobna. Cóż nie powiem, żeby była to najlepsza książka jaką czytałam, ale może komuś bardziej przypadnie do gustu. Może czasy wojenne, które są kluczowe w poznaniu historii rodziny Moniki trochę mnie przytłoczyły, gdyż nie jest to najweselszy okres. Jednak pomysł, tak mnie zaintrygował, iż postanowiłam przeczytać do końca, mimo smutnego wydźwięku książki.

Monika otrzymuje imię po swojej zmarłej...

Rozczarowała mnie ta książka - ciekawie się zaczyna, intryguje, akcja niby się rozkręca, czytam, czytam z nadzieją na jakiś stopniowy wzrost napięcia i kulminację - a tu zonk! Niby jest ta rodzinna tajemnica, jest jej rozwiązanie ( chociaż dla mnie nie do końca jasne ) ale wszystko to jakieś nie porywające, nie zaskakujące a i wątek miłosny ani nie wzruszający ani nie oryginalny - zresztą według mnie całkiem niepotrzebny. Albo romans albo sensacja - po co dwa grzyby w barszcz ? Słowem - przeciętna książka. Do przeczytania ale zachwycać się nie ma czym.

Cienka książka zupełnie nieznanej mi autorki o poszukiwaniu prawdy o swoim pochodzeniu, historii rodziny, a tym samym odpowiedzi na pytania o siebie.

Monika - księgowa w małej firmie, po śmierci ojca, który zostawił po sobie więcej niedopowiedzeń i tajemnic niż prawdy o swoim życiu, postanawia dowiedzieć się więcej o przeszłości swojej rodziny, a przede wszystkim o tym, co stało się z jej matką. Stawiając wszystko na jedną kartę, porzucając dotychczasowe życie rzuca się w wir poszukiwań, tak naprawdę za wszelką cenę.

Jedyne co ciekawe w tej książce to zakończenie, cała reszta - bardzo ponura, smutna, tym samym czyta się ją bez szczególnego entuzjazmu. Bohaterka idąca na kompromisy z życiem we wszelkich możliwych aspektach, nagle przemienia się w żądną prawdy tropicielkę rodzinnych tajemnic. Zastanawia mnie tylko, dlaczego tak długo z tym czekała, dlaczego nigdy nie spytała ojca wcześniej, godząc się tak naprawdę na wszystko, co dostała od życia. Cała ta opowieść - dla mnie wydala się trochę niewiarygodna, może nawet naciągana, a sama książka to raczej nie jest coś nadzwyczajnego. Raczej nudna momentami historia jakich wiele.

Rozczarowałam się...
Początek zapowiadał rewelacyjną lekturę. Ale im dłużej, z każdą kolejną stroną "wciągania" było coraz mniej...
Puenta i pomysł na książkę bardzo dobry, ale nagle, zbyt krótko skończona, a możnaby naprawdę dociągnąć jeszcze kilka wątków. Szkoda.

Rozczarowałam się...

Bardzo zaskakująca książka. Historia dziewczyny, która poznaje przeszłość swoich rodziców, dowiaduje się co spowodowało ze jej rodzice musieli się rozstać.

Zaskakujące zakończenie.

Zaskakujące zakończenie.

Ciekawy portret psychologiczny głównej bohaterki.
Świetna charakterystyka różnorakich środowisk.
Naprawdę cudowny język utworu.
Muszę sięgnąć po inne książki Dody Około- Kułak...

Ciekawy portret psychologiczny głównej bohaterki.
Świetna charakterystyka różnorakich środowisk.
Naprawdę cudowny język utworu.
Muszę sięgnąć po inne książki Dody Około- Kułak...

• 2010
  • Z wojną w tle