Dzielnica czerwonych jabłek

Cykl: Seria owocowa
Wydawnictwo: Replika

Dzielnica czerwonych jabłek to historia znajomości dwojga dojrzałych ludzi, którzy w nowym związku odnajdują zaufanie i ciepło. W powieści odnajdzie czytelnik satyryczne obrazy polskiej współczesności, a także przejmująco zarysowane problemy egzystencjalne. Niewątpliwą zaletą książki Julii Hoffmann jest klarowność języka oraz zróżnicowanie nastrojów.

źródło opisu: http://replika.eu/katalog_ksiazek.php?wyd=1&id3=28&k=Seria%20Owocowa

źródło okładki: http://replika.eu/katalog_ksiazek.php?wyd=1&id3=28&k=Seria%20Owocowa

Monika | 2013-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2013, Lekka
Przeczytana: luty 2013

Można by tę książkę zaliczyć do gatunku "lekkich, łatwych i przyjemnych" (było kilka zabawnych momentów), gdyby nie epizod z umierającą matką bohaterki, który spowodował zwiększoną produkcję płynu wytwarzanego w celu nawilżenia spojówki ;)

mircia | 2014-09-27
Przeczytana: 27 września 2014

Książka napisana pięknym językiem, czyta się naprawdę przyjemnie. Akurat trafiłam na tę książkę w odpowiednim momencie, bo tego mój nastrój czytelniczy potrzebował. Jeśli miałabym sięgnąć po inną książkę tej samej autorki, to zdecydowanie bym to zrobiła.

Monika | 2014-04-08
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Julia Hoffmann, w swojej powieści, pragnie udowodnić, że zakochać się można w każdym wieku. Bohaterami "Dzielnicy czerwonych jabłek" uczyniła ludzi dojrzałych, po czterdziestce.

Joanna i Marek po raz pierwszy spotykają się w przykrych okolicznościach. Oboje robią zakupy dla swoich bliskich, którzy umierają na raka. Joanna od małego żyła w cieniu swojej pięknej siostry Beaty. Uważała i uważa się za mało atrakcyjną. Na domiar złego zostaje zwolniona z firmy, w której pracuje. Kolejne spotkanie z Markiem uzmysławia Joannie, że może szczęśliwie się zakochać.

Jednak powieść ta to nie tylko historia miłosna. Na jej kartach odnajdziemy bogate, spełnione zawodowo małżeństwo, które chyli się ku rozpadowi. Dopiero próba samobójcza nastoletniej córki działa jak terapia wstrząsowa. Elementów humorystycznych dostarcza zaprzyjaźnione z Joanną małżeństwo, które przeprowadziło się z miasta na wieś.

"Dzielnica czerwonych jabłek" należy do lektur łatwych i przyjemnych, jednak nie odpychających....

Muminka | 2013-09-14
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2013

Joanna ma kompleksy. wiecznie żyje w cieniu siostry, mimo czterdziestki na karku jest singlem. Pracuje w wielkiej firmie i aktywnie szuka mężczyzny życia. Życie wiedzie nudne, a to jakiś mail do przyjaciółki Buby, a to porady kulinarne, a to niezadowolony szef. Nieudane randki dzięki życzliwym kumplom ale wreszcie poznaje czaplę, i jest to związek z potencjałem na przyszłość. Tymczasem siostra Beata i Andrzej mają małżeńskie kłopoty, które odbijają na delikatnej psychice ich nastoletniej córki Natalii. Na szczęście Joanna potrafi skutecznie załagodzić sprawy. Niestety los szykuje jej kolejne niespodzianki, więc musi stawić czoła wypowiedzeniu z pracy, a koleżanka Anka przeżywa swoją chorobę i przebytą mastektomię. bardzo gorzki portret współczesnego świata pracy- doświadczeni i dobrzy pracownicy muszą odejść ze względu na nagły "wysyp szwagrów", z dnia na dzień zostają z niczym i z perspektywą walki szczurów z młodymi absolwentami studiów wszelakich. Dobrze, że brak to sztucznego...

Alisonn | 2016-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2016

Ksiazka niby banalna , a jednak wciaga....na jeden dlugi wieczor,zadnych rewelacji , samo zycie , jest i o umieraniu i o zakochaniu i oczywiscie z happy endem :)))))

agpela | 2014-01-26
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Ciepła książka, dobrze napisana, błyskotliwy styl, niepapierkowi bohaterowie zarówno pierwszo jak i drugoplanowi. Wzbudza emocje - to lubię. Różne kolory życia - jak to w życiu bywa. Główny wątek troszkę bajkowy jak na współczesne realia - miłość samotnych czterdziestolatków (z VATem, jak to się mawia), ale kto powiedział, że wyssane z palca? Nikt nie powinien nigdy uwierzyć, że pisana jest mu samotność. Polecam na zimowy, długi wieczór.

Wyłowione cytaty:

"Kiedyś miałam nadzieję, że można przyzwyczaić się do samotności, ale teraz już wiedziałam, że nie można. Jest jak rak, który pożera cię po kawałku i bez znieczulenia."

"[...]stwierdziłam, że nie powiem mu na razie o kocie. Jeszcze pomyśli, że jestem zidiociałą starą panną i co drugą sobotę latam na miotle."

"Jeśli nie wiesz, co zrobić, uśmiechaj się, kobiecie to zawsze przystoi."

dzieckowojny | 2013-10-27
Przeczytana: 27 października 2013

Jesienne wieczory coraz dłuższe, więc i czasu na lekturę więcej. Jednak miło przeczytać coś co poprawia humor i powoduje momentami salwy śmiechu. Przyznam, iż niezupełnie jest to tylko lekka lektura, ale porusza dosyć trudne tematy w subtelny sposób. Miło spędziłam czas nad książką i kilka zabawnych fragmentów przytoczę.

Opis na okładce zapowiada bardzo lekką książkę o miłości dojrzałych ludzi, Joasi i Marka, jednak okoliczności ich pierwszego spotkania nie są wcale przyjemne. Oboje mają bliskich którzy umierają na raka, ale wtedy miłość jeszcze nie wybucha wielkim płomieniem. Joasia ma wówczas inne zmartwienia na głowie - kryzys na rynku i redukcje etatów, wszyscy to przeżywamy, nigdzie nie ma pracy. Jeszcze problemy rodzinne, jej idealna siostra Beata, okazuje się nie taka idealna.

W końcu wraca Marek i jak prawdziwy rycerz ratuje Joannę ze wszelkich tarapatów i w dodatku daje jej niczym nieograniczone szczęście. Od tej pory radzą sobie z problemami razem, a jeszcze kilka na...

soll89 | 2015-02-05

Ta książka jest taka... prawdziwa. Ludzie tacy jak Joasia są wśród nas. Być może mieszkają w tym samym budynku, być może w pracy zajmują biurko naprzeciwko naszego, może są niedostrzeganym przez nas elementem tła. Może jak to ujęła autorka są "jedną z tych starych kobiet, o wygiętych ku dołowi ustach, z twarzami zrytymi rozczarowaniem", które każdego dnia można spotkać w autobusie miejskim? Tacy ludzie istnieją i też mają swoje pragnienia, uczucia, marzenia, najczęściej niespełnione.

Książka zawiera w sobie dużo gorzkiej prawdy, prozy życia, ale również odrobinę nadziei. Jak niektórzy mawiają - "na miłość nigdy nie jest za późno, ale na samotność zawsze jest za wcześnie". Czytałam tę książkę nieraz ze ściśniętym sercem. Było mi żal głównej bohaterki. Jej idealną siostrę Beatkę, chełpiącą się swoim szczęściem, macierzyństwem i małżeństwem miałam ochotę porządnie zdzielić po głowie. Ojca Joasi zresztą też.

Podobało mi się w tej pozycji również to, że autorka postanowiła nie...

Paolina_pl | 2011-08-31
Przeczytana: 25 sierpnia 2011

Książka wpadła mi w ręce przypadkowo. Zaintrygował mnie tytuł i opis na obwolucie. Nie pożałowałam wyboru tej właśnie pozycji. Książka jest fantastyczna! Błyskotliwa, pełna humoru, wciągająca i bardzo życiowa. Bohaterka jest sympatyczna, a język książki bardzo mi się podoba. Było kilka momentów, w których dosłownie parsknęłam śmiechem podczas czytania;)
Gorąco polecam tę książkę!

oneo2008 | 2014-03-27
Przeczytana: marzec 2014

Niekoniecznie typowa literatura kobieca. Nie do końca lekka, łatwa, ale owszem przyjemna. Czyta się szybko, momentami naprawdę zabawna, ale mimo wszystko jakaś taka trochę przepełniona goryczą. Do poczytania na nostalgiczny nastrój.