Nell

Okładka książki Nell Anna Rybkowska
Okładka książki Nell
Anna Rybkowska Wydawnictwo: Red Horse Cykl: Nell (tom 1) Seria: Myśli kobiet literatura piękna
Nell (tom 1)
Myśli kobiet
Red Horse
2009-01-01
2009-01-01
Nell Rybkowska miłość powieść proza polska

Mam wrażenie, że i tak zawyżam ocenę tej książki, ale niech będzie. Bo faktycznie, może być... . może być ciężko ją przetrawić. Idiotyczna fabułą, rozciągnięta na 800 stron... Niby się to lekko czyta. Ale zmieściłbym to wszystko na 200 stronach. Książka o naiwnej, tępej idiotce. Szukałem psychologii kobiety, znalazłem co najwyżej karykaturę idiotki i pozbawionej wartości nimfomanki. Swoją drogą, mogłaby Rybkowska chociaż te sceny seksu podkręcić... A nawet one są kompletnie bez przypraw. Jak chcecie lekką książkę nad wodę czy plażę, ujdzie... Ale nie spodziewajcie się przekazu :)

Tego się nie daje czytać. Szkoda było wydawać pieniędzy. Ale mam to przeczytałam, po połowie to już przekartkowałam. Sorry ale zupełnie nie moje klimaty. Czterdziestoletnia kobieta, żona i matka czwórki dzieci wdaje się w burzliwy romans z młodszym od siebie o dziesięć lat muzykiem ekscentrykiem. Staram się zrozumieć: zew natury, pożądanie itd. Ale podobno mamy jeszcze rozum i wypada go używać. Dobrze chociaż, że w samej końcówce bohaterka sobie o nim przypomniała. Tylko czy warto było zniszczyć życie tylu osób? I te infantylne dialogi, jak dzieciaki w piaskownicy. Nie kupę na pewno dalszych części.

Natalia wydaje się wieść spokojne życie kury domowej. Gromadka dzieci, wiele domowych zajęć – wszystko to sprawia, że ukończone studia wydają się niepotrzebne. Bliska więź z dziećmi, wspólne rozmowy i brak własnych zainteresowań – wszystko to sprawia, że czterdziestoletnia matka czuje się zagubiona, a jednocześnie stara się być przyjaciółką dla swoich dzieci. Pewnego dnia pod wpływem chwili, konieczności poczucia dreszczu emocji zmieniającego jej codzienną rutynę w fascynującą przygodę wysyła maila do słynnego wokalisty. Nie zdradza w nim swojego prawdziwego wieku. Ku jej zaskoczeniu zabiegany, ciągle koncertujący Wiliam Barlow odpisuje. Każdego dnia coraz bardziej rozwija się znajomość, rosną emocje, dostaje zastrzyk adrenaliny i jest przekonywana o swojej wyjątkowości. Rutyna z mężem w zderzeniu z niezwykłą przygodą wydaje się piekłem, które trzeba przetrwać. Zbliżające się wakacje, wyjazd dzieci, zorganizowanie opieki dla młodszych i konieczność pocieszenia przyjaciółki w Londynie sprawiają, że Natalia znajduje doskonały pretekst do wyjazdu do Londynu. A tam może w końcu poznać mężczyznę, który wzbudza w niej tak wiele emocji, może przeżyć z nim piękne przygody, poznać miasto, zobaczyć koncert, odwiedzić starą posiadłość i poczuć się jak księżniczka. Wiliam jest gotowy na tę niezwykłą przygodę ze starszą od siebie kobietą. Jak daleko ona się posunie? Czy zdradzi męża? Przekonajcie się sami.

„Nell” to bardzo prosta i przewidywalna opowieść o ludzkich wyborach, szukaniu oderwania od codzienności, zwykłego domu. Anna Rybkowska pokazuje życie kobiety stworzonej do czegoś więcej niż sterczenia przy garach, niańczenia dzieci i sprzątania. Po latach monotonii każda możliwość wyrwania się z takiego więzienia wydaje się perspektywą chwilowego raju. Czy jednak jest on wart swojej ceny? A może wystarczy lekko przemeblować swoją codzienność, zrobić użytek ze swoich studiów bez zapominania o rodzinie?

Książka może być interesującym sposobem na spojrzenie na własne życie, próbę weryfikacji własnych wartości, wyznaczenia nowych celów. Pokazuje kobietom jak bardzo niebezpieczne jest ciągłe trzymanie się roli matki-żony-sprzątaczki. Całość napisana bardzo prostym językiem ocierającym się o młodzieżowy, dobrze oddającym zagubienie bohaterki w roli matki i przyjaciółki dzieci, małżeństwie, które przestało już być emocjonujące i nudnej codzienności bez porywów emocji. Zachłyśnięcie się nowymi odczuciami jest przez to dwa razy silniejsze.

Książkę polecam miłośnikom literatury kobiecej.

Trochę mnie ta opowieść rozdrażniła, w sumie "trochę" to za mało powiedziane. Mamuśka czwórki dzieci, która jedzie na postrzelony koncert (oczywiście nie mam nic do koncertów, sama uwielbiam muzykę na żywo),ekscentrycznego idola własnej córki? Flirtuje z nim, kręci przed rodziną? Opisy żenujące, przykre dialogi i ogólnie byłam zniesmaczona. Ani to dla nastolatków, ani dla dorosłych. Ok, może miało być w tej historii głębsze przesłanie o tym jak łatwo ulec pokusie, kiedy już się wydaje, że życie tak się ustabilizowało, iż brak w nim namiętności. Ale sposób opisania tej historii - jak dla mnie - okropny. Dlatego nawet nie sięgam po drugą część.

Życiem rządzą się przypadki, które często krzyżują nasze plany, a w ekstremalnych warunkach burzą naszą dotychczasową rzeczywistość. Monotonne życie duszom, które prócz domu i dzieci oczekują od życia czegoś więcej, szybko się nudzi. Wkrada się do niego nuda, szara codzienność, smutna przewidywalność. Tak też było w życiu Natalii, głównej bohaterki powieści "Nell" Anny Rybkowskiej.
Czterdziestoletnia Natalia wcale nie wygląda na swoje lata, mimo urodzenia czwórki dzieci - małej gromadki, którą codziennie musi wykarmić, opiekować się, pomagać, pielęgnować. Najwięcej uwagi wymaga najmłodszy, Sebastian, który posiada dużo starsze rodzeństwo i nie zawsze potrafią się porozumieć. Mąż, pracoholik, architekt, który nie widzi w swojej żonie nic prócz... żony, która gotuje obiady. Nie zauważa zmiany fryzury, nowych ubrań, piękna Natalii, nie prawi jej komplementów, czego przecież każda kobieta potrzebuje. Do tego z wizytami często wpada mama, która ciągle udziela porad, jak należy zajmować się domem, dziećmi; mama, której ciągle coś przeszkadza. Do tej szaroburej codzienności wkrada się promyczek światła w postaci sławnego rockmena, trzydziestolatka, mieszkającego w Londynie, Wiliama Barlowa, którego wielką fanką jest Julia, piętnastoletnia córka Natalii. Zdradzę Wam tylko tyle, że losy Natalii i Wiliama się zetrą. Dowiecie się też, dlaczego książka nazywa się Nell.
Język powieści jest na dobrym poziomie. Kreację postaci również zaliczam na plus. Muszę przyznać, że przez większą część książki nie rozumiałam zachowania głównej bohaterki, ale później postawiłam się w jej sytuacji i udało mi się ją choć trochę zrozumieć. Dotarło do mnie, że pragnęła uwielbienia ze strony swojego męża, który po prostu przestał to robić. Natalia chciała zmiany, czegoś więcej niż tylko domu, dzieci, męża... Potrzebowała przygody. W pewnych momentach miałam ochotę ją udusić, głównie przez jej zwodzenie, niedopowiedzenie i chęć zatuszowania prawdy. Nie mogłam jej wybaczyć też tego, że zostawiła swoją rodzinę na tak długo i podkreślała, że wcale za nimi nie tęskni.
Wiliama nie polubiłam na początku, później jednak po kryjomu skradł moje serce, mimo swoich wad. Chciałabym pochwalić autorkę za obdarzenie bohaterów cechami prawdziwych ludzi. Jak wspomniałam Wiliam nie był idealnym mężczyzną, uroczym, czarującym; był zbuntowany, niegrzeczny, owszem uroczy, ale w ułamku sekundy potrafił być gorzki, potrafił irytować. Bardziej niż Natalię polubiłam Sarę, cieszę się, że autorka poświęciła jej trochę uwagi. Sara to dynamiczna postać, która poraziła mnie swoją siłą i nastawieniem, bowiem wiele przeszła.
Muszę zaznaczyć tutaj kwestię okładki. Ta, którą otrzymałam w ogóle nie oddaje tego, co jest w książce. Kojarzy się raczej z jakąś historią z zamierzchłych czasów, bardzo starą, odległą, a do tego nie za bardzo mi się podoba. Tymczasem ta opowieść toczy się w czasach nowoczesnych, w XXI wieku. Inna wersja okładki (inne wydawnictwo),którą znalazłam w internecie dużo bardziej mi się podoba i według mnie lepiej pasuje do klimatu książki.
Historia, która się wydarzyła w "Nell" nie do końca do mnie przemawiała, kiedy na początku zagłębiałam się w jej lekturę. Czułam, że to niemożliwe, nierzeczywiste, że coś takiego nie może stać się w prawdziwym świecie. Od czego jednak są marzenia? Czyż w książkach nie tworzy się rzeczywistości, w której samemu chciałoby się znaleźć? Anna Rybkowska pokazuje, że takie historie mogą się wydarzeń i że trzeba marzyć, bo nigdy nie wiadomo, kiedy los się do nas uśmiechnie. Jestem rozgoryczona, jeżeli chodzi o zakończenie. Nie spodziewałam się, że autorka w takim momencie przerwie książkę. Na szczęście jest kolejna część, która mam nadzieję da mi odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
"Nell" to przeciętna obyczajówka, z którą miło spędzicie czas, tak jak to było w moim przypadku. Nie jest wybitna, ale nie jest też zła. Znalazłam w niej kilka minusów, ale nie zaważyły znacząco na odbiorze tej książki. Z książki Anny Rybkowskiej wysuwają się oczywiste wnioski - kobieta potrzebuje czuć się piękna, a w tym ma pomóc jej mężczyzna, który mimo upływu czasu będzie nadal zauważał jej urok i czar. Jeśli ona tego nie otrzyma będzie nieszczęśliwa, a od tego niedługa droga do rozwiązań, które nikogo nie zadowolą.

Kompletnie nie rozumiem fenomenu tej powieści, aczkolwiek przyznaję, że ma potencjał. Być może na jej niekorzyść działa nowe wydanie, które rozdziela fabułę na dwa tomy - a ja po lekturze pierwszego bardzo się waham, czy w ogóle sięgnąć po drugi (mimo że czuję, że będzie ciekawszy).

Rozpoczynając Nell Anny Rybkowskiej nastawiałam się na powieść o romantycznej ale trudnej miłości, ale to co otrzymałam przeszło moje najśmielsze oczekiwania.
Tytułowa Nell jest czterdziestoletnią matką czwórki dzieci. Mimo świetnego wykształcenia zajmuje się domem. Relacje z mężem nie są skomplikowane. Dom który prowadzi Natalia jest ciepły, gwarny i wydawać by się mogło, że nic nie powinno brakować naszej bohaterce - a jednak... W chwili impulsu Natalia wysyła na forum ulubionego, rockowego idola swojej córki Wiliama Barlowa, swoje zdjęcie i od tego momentu jej życie przestaje być takie samo. Rozpoczyna się przygoda pełna pasji, erotyzmu ale i udręki i cierpienia.
Powieść Anny Rybkowskiej wywarła na mnie ogromne wrażenie pod wieloma względami. Bardzo wciągająca akcja książki, którą czyta się jednym tchem. Niesamowite dawkowanie emocji czytelnikowi. Fantastyczna postać Wiliama Barlowa, którego można kochać (ja kocham) i nienawidzić.
Z czystym sercem mogę stwierdzić, że nie jest to lekka, romantyczna powieść z Happy Endem. To książka, która dzięki postaci Wiliama Barlowa pokazuje nam świat muzyki, sztuki, kultury czy podróży, bo Barlow to niesamowicie inteligentny mężczyzna. To także książka pokazująca jak silna obsesja miłości może popchnąć bohaterów do ich nie zawsze dobrych wyborów.

Dobrze napisana.O wyborach,rodzinie i miłości,która nie zawsze przynosi ukojenie

Nie mam pojęcia jak dobrnęłam do końca.. Chyba w nadziei na jakiś zwrot akcji.. Czy na pojawienie się w ogóle takowej... strata czasu

Jak dla mnie ,,odgrzewana" historia. Totalnie nie moja bajka.

Jak dla mnie ,,odgrzewana" historia. Totalnie nie moja bajka.

• 2011
  • Pożyczone