Wielki powrót Muminków – komiksy Tove Jansson ponownie dostępne w Polsce

LubimyCzytać
22.02.2021

Muminki, niezwykle sympatyczne istoty, które znamy za sprawą kultowych książek, a także animacji, powracają do Polski. Tym razem jednak nie za sprawą kina, a komiksów. Na dniach dostępna będzie seria powieści graficznych opracowana przez słynną Tove Jansson.

Wielki powrót Muminków – komiksy Tove Jansson ponownie dostępne w Polsce

W literackiej Dolinie Muminków

Reklama

Stworzony przez fińską pisarkę baśniowy świat w dolinie doczekał się adaptacji filmowych, przedstawień teatralnych, opery czy słuchowisk radiowych. Doskonale znamy przede wszystkim animacje – choćby zrealizowany w łódzkim studiu Se-ma-for serial „Opowiadania Muminków”, jak również pełnometrażowe filmy, żeby wspomnieć tylko „Magiczną zimę Muminków” czy „Dolinę Muminków”.

Książki o Muminkach zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i wydane w milionach egzemplarzy. Pierwsza z nich, „Małe trolle i duża powódź”, która ukazała się w 1945 roku, zwiastowała zupełnie unikatową historię. Sławę Jansson przyniosły jej kolejne utwory przedstawiające bajkowy świat, między innymi „Doliny Muminków. Kometa nad Doliną Muminków”. Warto przy tej okazji dodać, że z okazji stulecia Wydawnictwa „Nasza Księgarnia” zebraliśmy wszystkie dziewięć książek z niezapomnianego cyklu autorstwa Tove Jansson w dwóch eleganckich tomach. Tekst, jak zawsze, wzbogacają ilustracje autorki.

Komiksowa kraina Tove Jansson

Reklama

Co ciekawe, pierwsza komiksowa inkarnacja Muminków pojawiła się już w 1948 roku, czyli trzy lata po ich książkowym debiucie. Na komiksowe drugie życie przyszedł czas w 1952 roku, kiedy do Tove Jansson odezwało się Associated Newspapers z propozycją tworzenia przygód Muminków bezpośrednio na rynek brytyjski. Ówczesny szef wydawnictwa, Charles Sutton, w liście do autorki pisał tak: „Przyszło mi do głowy, że mogłabyś zrobić ciekawy komiks, który niekoniecznie byłby skierowany do dzieci. Oczywiste jest, że Muminki podobają się dzieciom, ale uważamy, że te wspaniałe stworzenia można wykorzystać w formie komiksu wyśmiewającego nasz, tak zwany, cywilizowany styl życia”.

Jansson podpisała siedmioletni kontrakt i przystąpiła do tworzenia opowieści pod okiem Suttona, który nakierowywał ją na liczne tematy. Regularna seria – spisana piórem Tove Jansson, która zajęła się również stworzeniem ilustracji – zadebiutowała 7 lipca 1954 roku w dzienniku „The Evening News”. Opowieść szybko stała się bestsellerem – najpierw w Finlandii i Szwecji, potem w pozostałych krajach Europy, a także w USA.

Polscy czytelnicy już wkrótce będą mogli poznać komiksową wersję przygód Muminków. Przygotowana przez wydawnictwo Egmont Polska seria opowieści komiksowych o Muminkach będzie liczyła cztery zbiorcze tomy. Tom pierwszy zawiera 11 czarno-białych opowiadań: „Rabusie”, „Życie rodzinne”, „Muminki na Riwierze”, „Wyspa Muminków”, „Niebezpieczna zima”, „Zabawa w udawanie”, „Nowy dom Muminka”, „Nowe życie Muminków”, „Zakochany Muminek”, „Dżungla w Dolinie Muminków” oraz „Muminki i Marsjanie”.

Po tę komiksową serię powinien sięgnąć każdy miłośnik przygód przyjaciół z Doliny Muminków. Bo, jak czytamy w posłowiu, „chociaż twórcy Muminkowego świata, niczym Tatuś Muminka, odpłynęli już od nas, hen, na samotną wyspę, to jak widać, wciąż żyją w naszych wspomnieniach i wspaniałym baśniowym spadku, jaki nam pozostawili. I oby tak żyli wiecznie”.

Jansson – życie dalekie od baśni

Tove Jansson napisała i narysowała dwadzieścia jeden opowieści o swoich sympatycznych trollach, w tym siedem wspólnie z bratem Larsem Janssonem. Pisarka i malarka, ilustratorka książek dla dzieci i uznana rysowniczka politycznych karykatu wielokrotnie przerywała studia, długo szukając swojego miejsca w świecie. Zarówno w kontekście narodowym, jak również kulturowym i emocjonalnym.

Dość powiedzieć, że w 1947 roku postanowiła poprosić o rękę swojego bliskiego przyjaciela, Atosa Wirtanena, mimo że określała się jako osoba o preferencjach homoseksualnych. O Jansson mówi się, że wymarzyła sobie cudowny świat, do niego weszła i w nim się spełniła. Jako malarka, pisarka i kobieta, która na całe życie pokochała inną wyjątkową kobietę, Tooti. Biografia artystka staje się fascynującym materiałem dla twórców kina, jak również biografów, żeby wspomnieć tylko książkę „Tove Jansson. Mama Muminków” spisaną piórem Boel Westin.

Kultowy cykl książek i komiksów to prawdziwa skarbnica cytatów. Postanowiliśmy przypomnieć kilka z nich. A wy? Za co pamiętacie historie o Muminkach?

Wszystko trzeba odkryć samemu. I również przejść przez to zupełnie samemu. Tove Jansson, „Zima Muminków.

Nie można przecież wciąż być uprzejmym i towarzyskim. Po prostu nie można nadążyć. - Tove Jansson, „Opowiadania z Doliny Muminków

Para nieśmiałych oczu pod strzechą włosów; tak właśnie wyglądają ci, z którymi nikt się nie liczy. - Tove Jansson, „Opowiadania z Doliny Muminków

 

Reklama

komentarze [9]

Sortuj:
25
8
24.02.2021 13:34

To była moja ulubiona część wieczornej rutyny w dzieciństwie i pomimo mijającego czasu, ogromny sentyment wobec niej nadal przy mnie pozostał, bajka, którą oglądałam dziesięć lat temu, oglądam teraz i za kolejne dziesięć z pewnością znowu do niej powrócę. Dająca uczucie ukojenia, pozwalająca znów zatracić się w marzeniach i przypominająca czym w życiu warto się kierować,...

więcej

491
262
23.02.2021 19:14

Zaraz przypomina mi się wieczorynka i wyczekiwanie właśnie na odcinek z Muminkami w tle:))) To były czasy, a do tego kakao i buła z żółtym serem albo dżemem- niczego więcej nie potrzebowałam. Zresztą o mnie mówi się, że ze mnie taka Mała Mi- ciekawska i czasami złośliwa:)


1231
659
23.02.2021 07:41

Muminki nie muszą wracać. Muminki są. Zawsze. Fajnie, że komiksy Tove Jansson będą wreszcie dostępne w języku polskim. Trzeba jednak pamiętać, że te komiksy były z czasem kulą u nogi pisarki. Co oczywiście w niczym im nie umniejsza. Już sobie zamówiłam 1 tom.


246
196
23.02.2021 10:57

Muminki nie muszą wracać. Muminki są. Zawsze.
Właśnie.


614
522
22.02.2021 22:29

Pierwszą część mam :) Drugą zamierzam kupić. Właśnie niedawno zastanawiałem się nad ,, Tatuś Muminka i morze '' . Mam 37 lat i nigdy nie zamierzam wyrosnąć z Muminków. Moja ulubiona bajka. Co piątek leciała o 19.00 . Oglądam czasem jak mnie najdzie na powrót do Doliny Muminków. Bardzo ciepła, przyjazna, pełna życiowych rad bajka. Wydawać się może naiwna, ale to nieprawda....

więcej

4163
3923
22.02.2021 20:16

Serial animowany był piękny.


752
94
22.02.2021 18:17

Właśnie kupiłam cudne wydanie Muminków  Muminki zebrane. Tom I Muminki zebrane. Tom I  Muminki zebrane. Tom II Muminki zebrane. Tom II, to sa piekne, madre bajki, a nie takie dziwne jak teraz produkują.


301
51
22.02.2021 17:49

Jako dziecko uwielbiałam oglądać Muminki, podobały mi się te historie okraszone ciepłem, czasami trochę tajemnicze, mądrości Włóczykija i ten dom w dolinie Muminków, który tyle razy rysowałam w swoim dziecięcym bloku rysunkowym.


2947
4
22.02.2021 16:02

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd