Opowiadania z Doliny Muminków

Tłumaczenie: Irena Szuch-Wyszomirska
Cykl: Muminki (tom 7)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Det osylinga barnet och andra berattelser
Muminki, Włóczykij, Ryjek, mała Mi
Ag2S

W 2014 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Tove Jansson – twórczyni Muminków, sympatycznych trolli znanych czytelnikom na całym świecie. Z tej okazji ukazuje się nowe wydanie całego dziewięciotomowego cyklu. Wysmakowane okładki dla koneserów, a w środku te same niezapomniane historie, które od lat zachwycają zarówno małych, jak i dorosłych czytelników. Bo z tych wyjątkowych, pełnych mądrości książek po prostu się nie wyrasta.

Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu mamy i tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, Mała Mi, Włóczykij, Ryjek, czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Zwykle omijam opowiadania szerokim łukiem, bo nie bardzo je lubię - wolę powieści. Jednak dla tych opowiadań postanowiłam zrobić wyjątek, jako że czytam po kolei wszystkie tomy "Muminków".

Jestem mile zaskoczona. Są to opowiadania dla dzieci (ale czy tylko?), lecz bynajmniej nie naiwne. Każde jest inne: niesie ze sobą morał, możemy coś z niego wynieść.

Rozbawiło mnie ostatnie opowiadanie, w którym Muminki stykają się z czymś dla nich zupełnie nowym - podobnie jak Muminek w "Zimie Muminków". Jako że zapadają w sen zimowy, nieznane ponownie związane jest z zimą. Tym razem chodzi o wigilię, którą Muminki rozumieją nieco na opak, a w ferworze przygotowań nikt z mieszkańców Doliny nie ma czasu im dokładnie wytłumaczyć, o co chodzi. ;)

zaczytana | 2016-01-26
Na półkach: Przeczytane, MUMINKI

Kocham! Uwielbiam wszystkie książeczki z serii o Muminkach, wszystkie stworzonka, ich świat, ich przygody! Jako dziecko z niecierpliwością czekałam na wieczorne czytanie kolejnych "kawałków". Lubiłam sobie wyobrażać, że należę do tego magicznego świata. Lubiłam dorysowywać sobie swoje wersje zdarzeń z książeczek. To były też jedne z pierwszych,samodzielnie przeze mnie czytanych opowieści. Naprawdę dla mnie Muminki stały się nieodzownym elementem dzieciństwa, a niektórzy bohaterowie moimi tajemniczymi przyjaciółmi. Nadal lubię do nich wracać. Kocham ich filozofię, cenię za szczerość, spokój! Zawsze wywołują u mnie melancholię i magiczne dreszcze. I bardzo, bardzo cieszę się, że muminkowa miłość przeszła na moje dzieci!

Weronika | 2015-12-12
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Muminki mają ten magiczny wymiar, że czytane przez dzieci, są książkami dla dzieci. Czytane przez dorosłych, odbierane są zupełnie inaczej.
Po latach przerwy czytam książki o muminkach mojemu dziecku. Jestem po drugiej stronie – spostrzegam świat z perspektywy Mamusi i Tatusia, a nie dzieciaków takich jak Muminek czy Panna Migotka.
Opowiadania są proste, krótkie i niesamowicie głębokie. Kopalnia wiedzy o ludziach, ich problemach, marzeniach i psychice. O ludziach – chociaż bohaterami są nie ludzie, a mieszkańcy Doliny Muminków, w każdej z tych postaci możemy dostrzec archetyp pewnych ludzkich zachowań.
Opowiadania o lęku, który można pokonać miłością oraz o lęku przed nieznanym; o potrzebie przyjaźni i bólu odrzucenia. Opowiadania o niesłusznej potrzebie imponowania innym i o tym, jak dobrze przeżyć życie będąc po prostu sobą.
Jest takie powiedzenie, że strach i miłość to jedyne dwie postawy wobec życia, od nas zależy którą wybierzemy. Która jest słuszna – nie trzeba tłumaczyć. Ta...

Agacha | 2018-03-09
Przeczytana: 07 marca 2018

Chyba najtrudniejsza z książek o Muminkach. Czasem nawet zastanawiałam się, czy córka rozumie, o czym czytam. Jednak po zakończeniu, zażyczyła sobie kolejną część. Czyli opowiadania ok.

| 2011-05-26
Przeczytana: 26 maja 2011

O wielkich rzeczach da się pisać prostymi słowami. Warto do tej książki dorosnąć - im więcej masz w sobie, tym więcej pokażą ci Muminki.

Tomik składa się z dziewięciu opowiadań, opisujących niezwykłe przygody równie niezwykłych mieszkańców Doliny. Już od pierwszych stron małe, sympatyczne trolle zapraszają nas do swego baśniowego świata i doprawdy nie sposób się w niego nie zagłębić bez reszty. Poznajemy tu problemy, jakich Włóczykij doświadcza podczas układania piosenki na powitanie wiosny, dowiadujemy się co stało się ze smokiem, znalezionym przez Muminka oraz gdzie i z jakiego powodu Tatuś Muminka zdecydował się wyruszyć w podróż. Przeczytamy również wzruszającą historię Paszczaka, który kochał ciszę oraz chwytającą za serce opowieść o Wigilii w Dolinie Muminków i najpiękniejszej z choinek.
Każde opowiadanie ma swój głębszy sens, co sprawia, iż czytanie ich dzieciom nie jest jedynie sposobem na przyjemne spędzenie wolnego czasu, ale również formą nauki i wpajania pewnych zachowań. Opowieści emanują ciepłem i spokojem. Każda z nich uczy jak wielkimi i cennymi wartościami są przyjaźń, zrozumienie, potrzeba...

Marcin | 2015-10-31
Przeczytana: październik 2015

"To jest wieczór na piosenkę - pomyślał Włóczykij. - Na nową piosenkę, która składać się będzie w jednej części z nadziei, w dwóch z wiosennej tęsknoty i której resztę stanowić będzie niewypowiedziany zachwyt, że mogę wędrować, że mogę być sam i że jest mi z sobą dobrze."

Muminki mnie zaskoczyły! A może raczej pani Tove Jansson mnie zaskoczyła. Między telewizyjnymi muminkami a literackimi muminkami jest jednak pewna różnica. Mianowicie odnoszę wrażenie, że opowiadania są nieco bardziej dojrzałe i żeby tak rzec "na poważnie". Dla dzieci owszem, ale nie dziecinne. Nawet jeśli są zabawne to zawsze z morałem. A w niektórych historiach można się natknąć nawet na pewien ładunek powagi i melancholii.

"Nigdy nie jest się zupełnie wolnym, jeśli się kogoś za bardzo podziwia."

"Para nieśmiałych oczu pod strzechą włosów; tak właśnie wyglądają ci, z którymi nikt się nie liczy."

"Kiedy nie miałem imienia, biegałem tylko i najwyżej przeczuwałem to czy owo na temat tego czy owego, a wydarzenia...

Meowth | 2016-01-01

W wieku kilku-kilkunastu lat miałam problem z tą książeczką. Z jednej strony darzyłam ją miłością równie silną, co pozostałe (wtedy wydane były tylko 4 tomiki - W Dolinie Muminków, Zima Muminków, Lato Muminków i właśnie Opowiadania...). Z drugiej - jakoś nie mogłam sobie poradzić z jej klimatem. Bo zamiast potoczystej opowieści o wartkiej akcji mamy tu do czynienia z historiami często pełnymi melancholii, wręcz smutku, w wielu dominuje nastrój samotności i niejasnego zagrożenia. Powiedziałabym, że jest to książeczka o Muminkach w mocno "skandynawskim" klimacie. W owych czasach pociągała mnie i zarazem trochę przerażała. Dopiero jako dorosły czytelnik zrozumiałam jej wielką mądrość i rozsmakowałam się w niej.
To nie jest lektura niewskazana dla maluchów - właśnie niech czytają, niech im się trochę powiększają oczy i bledną buziaki. Ale niech czytają i dorośli, oni przede wszystkim ją docenią.

Gustawsonek | 2013-12-14
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Niby taka prosta książka - a jednak zachwyca. Dosyć tajemnicza, niewyjaśniona do końca. Przedziwne stwory - Filifionki, Hatifnatowie, Paszczaki.... Widać, iz autorka miała dobrą wyobraźnie. Różne tajemnicze osoby, włóczykij któremu zależy tylko na tym by grać i wędrować... Leśne zwierzątko "za małe" by mieć imię. To właśnie powoduję niezwykłość najzwyczajniejszej książki....

Onilom | 2013-10-30

Nie pamiętam ile przeczytałam serii Muminków. Ile razy do nich wracałam i ile tych historii wracało do mnie w różnych momentach życia.
Za to pamiętam doskonale:
- Włókiczyja, który wiecznie miał na wszystko odpowiedź i swoje drogi
- Ryjka - który po prostu był kochanym ryjkiem
- Małą Mi - wredna istotka z pazurem - przeurocza
- Muminka i jego familię - specyficzna rodzinka
Z Wieczorynki:
- Melodię na samym początku - tego chyba nie da się zapomnieć
- Hatifnatów - nie lubiłam i nie będę lubić tych stworków
- Bukę, której stanowczo się bałam.
I wiele innych, żywych wspomnień.
Muminki miały i nadal mają w sobie to "coś".